Puchar Świata w cieniu Kataru - FIS unika kolizji z mundialem

 • 2022-07-27 15:30

Już 5 listopada na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle odbędą się pierwsze zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2022/2023. Nieco ponad dwa tygodnie później sportowy świat będzie emocjonował się mistrzostwami świata w piłce nożnej w Katarze. Obecnie FIS stara się znaleźć sposób, aby mundialowe spotkania nie odebrały widowni sportom zimowym. W przypadku skoków oznacza to m.in. przedpołudniowe godziny rozgrywania zawodów.

Odkąd w 2015 roku FIFA ogłosiła, że mistrzostwa świata w piłce nożnej Katar 2022 rozegrane zostaną na przełomie listopada i grudnia, stało się jasne iż będzie to stanowić ogromne wyzwanie dla rozpoczynających wówczas swój sezon sportów zimowych. W ubiegłym roku prace nad wspomnianym tematem rozpoczęła Międzynarodowa Federacja Narciarska. FIS starała się znaleźć rozwiązania, które pomogą udanie przeprowadzić początek sezonu przy jednoczesnym braku utraty widowni spowodowanej mundialem.

W przypadku skoków narciarskich jednym z rozwiązań okazało się przesunięcie inauguracji Pucharu Świata w skokach narciarskich na 5-6 listopada. Z uwagi na tak wczesną porę rozgrywania zawodów, premierowe konkursy na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle zostaną przeprowadzone przy zastosowaniu nowoczesnych torów lodowych oraz mat igelitowych na zeskoku. Będzie to pierwsza taka sytuacja w historii cyklu.

Problem stanowiły kolejne trzy pucharowe weekendy, zaplanowane w Ruce (26-27 listopada), Titisee-Neustadt (10-11 grudnia) oraz Engelbergu (17-18 grudnia), które odbędą się w trakcie imprezy w Katarze. Największe wyzwanie spotkało Finów, których konkursy przypadają na najintensywniejszy okres mundialu, kiedy to pierwsze mecze dnia będą rozpoczynać się już o 11:00 czasu polskiego. FIS miała propozycję przesunięcia "Ruka Nordic Opening" o tydzień, ale z uwagi na wszystkie trzy dyscypliny (również biegi narciarskie i kombinację norweską, dla których to inauguracja sezonu), okazało się to logistycznie niemożliwe.

Ostatecznie fani skoków narciarskich będą mogli pogodzić oglądanie zawodów na Rukatunturi z mundialowymi spotkaniami. Jak informuje Kacper Merk z Eurosportu, oba weekendowe konkursy w Ruce mają się rozpocząć o 9:00 czasu polskiego. Tym samym - jeżeli warunki pogodowe pozwolą - zawody w Finlandii powinny zakończyć się przed pierwszym tego dnia gwizdkiem sędziowskim na katarskich boiskach.

Dla Ruki będzie to najwcześniejsza pora przeprowadzenia zawodów Pucharu Świata od blisko 20 lat. 30 listopada 2003 roku wyjątkowo wcześnie rozegrano jednoseryjny konkurs, przełożony z poprzedniego dnia po pamiętnym upadku Thomasa Morgensterna. Wówczas rywalizację rozpoczęto o 7:20 czasu polskiego, a zwycięzcą został Norweg Sigurd Pettersen przed Adamem Małyszem oraz Finem Veli-Mattim Lindstroemem.

Kolejnym przystankiem na pucharowej mapie będzie Titisee-Neustadt, które ma gościć zawody w dniach 10-11 grudnia. Sobotni konkurs przypada na ostatni dzień mundialowych ćwierćfinałów, z kolei niedziela będzie dniem przerwy w katarskim czempionacie. Również i w Niemczech program zawodów będzie zmieniony na potrzeby piłkarskiej imprezy czterolecia.

- Z uwagi na mistrzostwa, sobotni konkurs w Neustadt rozpoczniemy o 11:45. Niedziela jest dniem przerwy na mundialu i wtedy przeprowadzimy zawody o 16:00 - informuje Sandro Pertile, dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Ostatnim narciarskim weekendem w trakcie MŚ w Katarze będą tradycyjne, przedświąteczne zawody w Engelbergu (17-18 grudnia). Konkursy na Gross-Titlis-Schanze zbiegną się terminowo z dwoma najważniejszymi meczami czempionatu - o brąz (sobota) oraz o złoto (niedziela).

Wszystko wskazuje na to, iż sobotnie zawody w Engelbergu rozpoczną się o 16:00. Dokładnie o tej samej godzinie w Ar-Rajjan zacznie się walka o brązowe medale MŚ w Katarze. Szanse na przesunięcie godziny konkursu są jednak niewielkie. Nieoficjalnie mówi się, że potencjalnym zmianom sprzeciwia się producent sygnału z zawodów, szwajcarska telewizja SRF, która tego dnia we wcześniejszych porach ma zaplanowane inne wydarzenia.

Inaczej prezentuje się sytuacja z dniem finału mundialu. Wówczas niedzielny konkurs w Engelbergu rozpocznie się o 12:30. Tym samym ostatnie pucharowe zawody przed 71. Turniejem Czterech Skoczni zakończą się przed decydującym meczem o tytuł mistrza świata na stadionie w Lusajl.

Zobacz aktualny kalendarz Pucharu Świata mężczyzn 2022/2023 >>

Zestawienie weekendów Pucharu Świata 2022/2023 oraz piłkarskich MŚ Katar 2022:

Sobota, 26 listopada 2022:
9:00 - Puchar Świata w skokach narciarskich - Ruka
11:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Tunezja-Australia
14:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Polska-Arabia Saudyjska
17:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Francja-Dania
20:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Argentyna-Meksyk

Niedziela, 27 listopada 2022:
9:00 - Puchar Świata w skokach narciarskich - Ruka
11:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Japonia-Kostaryka
14:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Belgia-Maroko
17:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Chorwacja-Kanada
20:00 - MŚ Katar 2022 - mecz Hiszpania-Niemcy

Sobota, 10 grudnia 2022:
11:45 - Puchar Świata w skokach narciarskich - Titisee-Neustadt
16:00 - MŚ Katar 2022 - mecz ćwierćfinałowy - 1F/2E-1H/2G
20:00 - MŚ Katar 2022 - mecz ćwierćfinałowy - 1B/2A-1D/2C

Niedziela, 11 grudnia 2022:
16:00 - Puchar Świata w skokach narciarskich - Titisee-Neustadt

Sobota, 17 grudnia 2022
16:00 - Puchar Świata w skokach narciarskich - Engelberg
16:00 - MŚ Katar 2022 - mecz o trzecie miejsce

Niedziela, 18 grudnia 2022
12:30 - Puchar Świata w skokach narciarskich - Engelberg
16:00 - MŚ Katar 2022 - finał

Wszystkie godziny podane według czasu polskiego.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (17414) komentarze: (63)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • mk12 początkujący

  Nie rozumiem tego. 26 i 27 listopada jakieś podrzędne mecze grupowe nie mogą kolidować ze skokami, ale 17 grudnia mecz o 3. miejsce może kolidować. Aż tak mało cenią ten mecz?

 • Arturion weteran
  @Lataj

  Mógłby już świat zacząć się też przyglądać znacznie młodszym piłkarzom...

 • Lataj profesor
  @kewa

  Nie musisz lubić, ale innym nie zmienisz zdania. Cały świat się przygląda Lewandowskiemu i Messiemu i już. Wystarczą dwie zdrowe nogi, krzepa i piłka. Czego chcieć więcej? Zasady nie są jakieś szczególnie skomplikowane, ale spalonego łatwiej pokazać niż opisać.

 • Qrls weteran
  @kewa

  Nie muszą a chcą. To jest Mundial i ciężko żeby w ogóle PŚ w skokach miał podjazd pod to. Jak jest IO to wolę oglądać medalowe transmisje niż mecz ligowy albo towarzyski w nogę.

 • kewa stały bywalec

  Trochę mnie to denerwuje, że inne dyscypliny sportowe muszą dostosować się do piłki nożnej, zwłaszcza, że jej nie lubię.

 • Pavel profesor
  @Kocurello2

  Azja aż tak wiele nie zyskuje bo w zasadzie straciła wcześniej jedno miejsce na rzecz Australii. Mimo wszystko zgadzam się, że z tej federacji i amerykańskiej dojdą najsłabsze ekipy, o ile Azja w tym układzie zapewne zostanie na kolejny turniej z racji olbrzymiego rynku to Ameryka raczej będzie okrojona, pamiętajmy, że w 2026 3 miejsca ma "z urzędu" jako, że będą rozgrywane w USA, Meksyku i Kanadzie.

 • Kocurello2 doświadczony
  @Pavel

  Plus zapomniałeś dodać, że dojdą 2 słabe drużyny z Ameryki Północnej np. Panama czy Jamajka. Oraz będzie 8 ekip z Azji czyli choćby takie Emiraty Arabskie albo Oman zagrają na Mundialu.

 • Kocurello2 doświadczony
  @dejw

  Jeśli chodzi o miejsca dla Europy to są one dopasowane pod względem liczby grup. Od MŚ 2026 ma być 16 grup, więc idealnie będzie w nich po jednej drużynie z Europy.

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @Raptor202

  Twoja wiedza o geopolityce jest jak widzę zerowa.
  Typowy janusz-ekspert tzn. nie znam się, ale się wypowiem.

 • Kolos profesor
  @Raptor202

  Nie przesadzałbym. Może jesteś my w świecie mniejszym graczem niż byśmy chcieli, ale jednak jesteśmy dużym, mimo wszystko silnym krajem europejskim i choćby już z tej racji nie jesteśmy tacy bez znaczenia. Do tego mamy strategiczne położenie geograficzno-polityczne. Porównywanie nas do krajów afrykańskich jest niedorzeczne.

 • Lataj profesor
  @Raptor202

  Co nie wyklucza faktu, że mecze mogły być ustawione za hajs przeciwko nam, a już na pewno dobrze na wschód od Kresów.

 • Pavel profesor
  @dejw

  Tak samo. Tylko zaczynaliśmy od trochę późniejszych rund. Niestety przez 5 lat zlecieliśmy na ryj w rankingu i obecny sezon rozstawiali nas na podstawie 32 miejsca co dało nam dla prawie wszystkich ekip 1 etap, kolejne będzie już lepszy bo 27 i startujemy dopiero od 2 rundy eliminacji.

 • dejw profesor
  @Pavel

  Dzięki. To Afryka faktycznie zyskuje najwięcej, co tak czysto sportowo wygląda na wariant sprawiedliwy, bo obecnie oni wydają się być najbardziej pokrzywdzeni, o czym świadczy brak na tegorocznym mundialu takich ekip jak Nigeria, Algieria, Egipt czy WKS.

  A co do drugiego tematu - dlatego mówię, że teoretycznie jest łatwiej, zależy od tego jak trafisz. Jakkolwiek by na to nie patrzeć, pod koniec lipca wciąż mamy 4 drużyny w grze, z czego 2 już na pewno przeszły dalej. A jak to wyglądało przed reformą?

 • Raptor202 weteran
  @Lataj

  Jak trzeba być odklejony od rzeczywistości, albo jak głęboko pod ziemią trzeba mieszkać, żeby rozważać na poważnie takie pomysły? Oświecę cię, kolego - Polska na całym świecie nie obchodzi absolutnie nikogo poza Polakami. Wszystkie poważne kraje mają nas gdzieś, tak samo jak tych wszystkich Łotyszy, Bośniaków czy innych Gabończyków. Żebyśmy chociaż w tej piłce nożnej się liczyli, to może wtedy ktoś miałby jakikolwiek powód, żeby nam zaszkodzić. Problem w tym, że nawet w tym sporcie nasza kadra znaczy tyle co nic, więc wszyscy inni wraz z kacapami mogą olać nas ciepłym [***] zamiast bawić się w jakieś tam ustawki.

 • Adam90 weteran
  @Stajenny_ironiczniie

  a choćby od mediów, kanału sportowego, tych sportowych mediów :). Ankieta to my wygrywamy xD.

 • Pavel profesor
  @Stajenny_ironiczniie

  No właśnie chodzi o to "prawie", przed powstaniem tych rozgrywek była "beczka" taka, że "prawie" to powinien być awans co najmniej do ćwierćfinału, a u nas to "prawie" rozbija się o eliminacje. Co do awansu, Lech idzie prostą drogą dla "mistrzów" bez ekip z mocnych lig i spadków z LE więc pewnie wejdzie. Cała reszta ma trudniejszą ścieżkę i brak rozstawienia.

 • Stajenny_ironiczniie bywalec
  @Adam90

  A gdzie słyszysz, że jesteśmy faworytem, od kolegów z bloku czy na czacie nastolatków? :) My nie jesteśmy stawiani nawet w roli średniaka.

  @Pavel nie przesadzaj, Raków w ubiegłym sezonie odpadł w ostatniej rundzie eliminacji, prawie się udało. :) I ciągle mamy szanse na grupę w bieżących rozgrywkach, po dzisiejszym wieczorze jeszcze dwie. A tak poważnie, to te nasze klubiki miałyby problem z czymolwiek nawet na IV poziomie europejskim, gdyby był, np. w pucharze PlayStation czy innej Coca-Coli.

 • Adam90 weteran
  @Stajenny_ironiczniie

  pewnie, tylko gdybanie, ale zobaczysz tak samo będą grali w Katarze...ja juz do piłki noznej podchodzę ostrożnie. Jak słyszę ,ze jestesmy faworytem

 • Lataj profesor
  @Pavel

  Minuta ciszy dla Włochów, którzy - mimo faktu bycia mistrzami Europy - już 2. raz z kolei nie dostali się na mundial, bo piłkarze Macedonii Płn. tak im napsuli krwi jak raz Niemcom.

 • Pavel profesor
  @dejw

  Jak widać LK nie jest stworzona "pod takie kraje jak Polska" bo łomot zbieramy w eliminacjach do tejże, a nie nawet w samych rozgrywkach.

  Największym beneficjentem jest Afryka, dostaje 4 miejsca, Ameryka Płd i Azja po 3, Ameryka Płn 2 i Ocenia będzie miała miejsce z eliminacji.

 • dejw profesor
  @p777

  A to tego nie wiedziałem, dzięki za zwrócenie na to uwagi.
  Kto w takim razie będzie największym beneficjentem, Afryka?
  I przypuszczam też, że z automatu miejsce dostanie też zwycięzca ze strefy Oceanii ?

 • p777 początkujący
  @dejw

  Proporcje nie będą takie jak obecnie, przydział miejsc jest już ustalony, Europa dostaje 3 dodatkowe.

 • dejw profesor
  @Pavel

  Zakładając podobne proporcje jakie są obecnie, to po rozszerzeniu mundialu do 48 reprezentacji, miejsc dla Europy może być nawet o 6,7 więcej.
  Jak dla mnie, to już gruba przesada i optowałbym za pozostawieniem obecnej formuły, no ale to już tylko sfera gdybania, wiadomo co napędza te zmiany.

  A co do Ligi Konferencji - w porównaniu z LM, czy nawet LE to owszem, jest liga ogórków (i to nawet mimo faktu, że uczestniczy w niej kilka bardzo uznanych marek) , czyli teoretycznie stworzona dokładnie pod takie kraje jak Polska.

 • p777 początkujący
  @kibicfinów

  Patrząc na wyniki tegorocznych kwalifikacji i kwoty na następny mundial (mniej więcej, bo tam są jeszcze play-offy), to te dodatkowe 16 drużyn to: Ukraina, Szwecja, Macedonia, Nowa Zelandia, Kolumbia, Chile, Kostaryka, Panama, Jamajka, Egipt, Algieria, Nigeria, DR Kongo, Mali, UAE i np. WKS. O żadnej z tych drużyn nie da się powiedzieć, że jest kompletnym ogórkiem.

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @kibicfinów

  48 państw to w cale nie dużo. Dojdą 3 ekipy z Europy (jakieś Włochy np), 3 z Ameryki (Peru np), 4 z Afryki - to wszystko będą dalej mocne reprezentacje, ale polaczki zawsze muszą ponarzekać.

 • Pavel profesor
  @kibicfinów

  Bzdura. Dojdą 3 mocne ekipy z Europy choćby Włochy czy Szwecja, 3 z Ameryki Płd np Kolumbia czy Peru, 4 z Afryki np Algieria, Nigeria czy Egipt. Wcale nie będą to jakieś słabsze drużyny od naszej repry. Serio Polacy uwielbiają takie podśmiechvjki, jak np z Ligi Konferencji przed startem, że "liga kelnerów", "ogórków" itd., a jak przyszło co do czego to mamy olbrzymi problemy żeby przynajmniej jedną ekipę przepchnąć do fazy grupowej.

 • kibicfinów początkujący
  @Adam90

  Katar i zimowy mundial to pół biedy, zobaczysz co będzie za 4 lata: mundial z udziałem 48 drużyn, czyli zobaczymy potyczki Niemiec z Curacao. Kasa zabija sport :(

 • Stajenny_ironiczniie bywalec

  @Adam90, czyste gdybanie. Gdybyśmy zremisowali z Senegalem, to Japończycy by z nami grali w piłkę, a nie udawali że grają, mając przy porażce 0:1 pewny awans.

 • kibicfinów początkujący
  @Arturion

  Nawet Walter Hofer miał propozycję, żeby w przyszłości zorganizować PŚ w Dubaju

 • Adam90 weteran
  @Lataj

  jedynie mogli zremisować z tym Senegalem na upartego..ale wtedy byśmy wyszli z grupy..

 • dejw profesor
  @Lataj

  Bramka Cionka nie była frajerstwem tylko zwykłym pechem. Druga frajerstwem była już jak najbardziej, a jedyną wątpliwą kontrowersją było wbiegnięcie Senegalczyka zza linii bocznej, który spowodował taki popłoch i finalna katastrofę między Szczęsnym i obrońcą. Jeśli dobrze pamiętam to jeszcze swój udział przy tym miał Krychowiak, który idiotycznie zagrał piłkę do tyłu.

  Mecz z Kolumbią frajerstwem bynajmniej nie był - to był nokaut od drużyny piłkarsko i taktycznie wówczas zdecydowanie mocniejszej.

  A bardzo bolesna porażka ze Słowacją to już wynik indywidualnych wielbłądów w defensywie, co było i wciąż jest największą bolączką Polaków na meczach turniejowych, pomijając EURO2016.

 • Lataj profesor
  @Stajenny_ironiczniie

  Frajerstwem w meczu Polska-Senegal była bramka samobójcza Cionka, a jak wszyscy Polacy zauważyli nieprzepisowe zagranie, a sędzia udawał, że nie, to coś tu śmierdzi. Ciągiem dalszym frajerstwa było spotkanie z Kolumbią, a w ostatnim czasie jego szczytem była porażka ze Słowacją. Wydawało się, że w Rosji dostaliśmy łatwe, a z Senegalem i Japonią mielibyśmy wygraną w kieszeni, a tu farsa. Naszą klęskę w Katarze będzie można wytłumaczyć słabym poziomem naszej reprezentacji w połączeniu z teoretycznie silniejszymi rywalami (niewiele w niej talentów, a z tej mąki niewiele będzie) albo ustawieniem wyników za pieniądze.

 • Stajenny_ironiczniie bywalec
  @Lataj

  Gdyby każdy pojedynczy błąd sędziów traktować jako ustawiony mecz, to 99,99% wszystkich spotkań wg tego myślenia byłoby ustawionych. Nasi po prostu zagrali frajerskie zawody, jak zresztą wszystkie na tym mundialu, a szczęściu też trzeba umieć pomóc. Teraz ponownie dostaniemy łupnia w Katarze i też będziesz tłumaczyć to błędem sędziego?

  Swoją drogą dopiero teraz doczytałem artykuł do końca i w zasadzie jak tak patrzeć, to po co w ogóle tak mocno uwypukla się kolidowanie PŚ w skokach z mistrzostwa swiata w kopaną. Raptem weekend Ruce z rana i po jednym konkursie w Titisee oraz Engelbergu w południe. Wielkie mi halo:). Start w Wiśle pomijam, bo skoki na igelicie w zimowym kalendarzu PŚ to profanacja sportu i nawet wyniki mnie nie będą interesowały, a co dopiero mówić o oglądaniu.

 • Lataj profesor
  @Adam90

  Kolumbię rozumiem, ale założę się o milion złotych, że sparing z Senegalem był ustawiony. Bo jak inaczej wytłumaczyć, że sędzia nie odgwizdał przewinienia, a to doprowadziło u nas do nieporozumienia i utraty kolejnej bramki?

 • Adam90 weteran
  @Lataj

  Cos sie takiego działo w meczu w Polska Senegal nasi grali jak patałachy :D. Akurat tez nie lubie teorii spiskowych

 • dejw profesor
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  Oczywiście że obejrzymy, bo pamięć kibica jest bardzo krótka i wybiórcza.
  I jak sam uważam że organizacja mundialu w takim kraju to nieporozumienie, i że nie powinna mieć miejsca, to i tak od końca listopada przez cały kolejny miesiąc to śledził z wywalonym jęzorem i bynajmniej nie tylko ze względu na udział Polaków. Bo piłkarski mundial... to po prostu piłkarski mundial.

 • Arturion weteran
  @Lataj

  Zwolennikiem spiskowych teorii nie ma powodu być. Wystarczy widzieć spiskową PRAKTYKĘ dziejów. :-)

 • Lataj profesor
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  I jeszcze chyba dochodzi wykonanie stadionów. Pewnie te konstrukcje postoją nie dłużej niż 2 lata bez remontów. A, i jak są bogaci, to sobie zażyczyli, żeby mundial był u nich, bo kto bogatemu zabroni? Aby zawody się odbyły, tu trzeba było uwzględnić upał, który dochodzi nawet do 50°C. Bardziej wymarzonej lokalizacji nie można było sobie wyobrazić ;)

  @Mucha125
  Najlepiej dla nich będzie, jak ustawią mecze, w których Katar gra :( A jak Polska będzie grała, to sędzią może znów być Nawaf Szukr Allah z pobliskiego Bahrajnu, a w meczu Polska-Senegal wiemy, co się działo. Może to zabrzmi jak teoria spiskowa (bynajmniej zwolennikiem nie jestem), ale podejrzewam, że ruscy go opłacili, żeby tylko nasi nie wygrali.

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @dejw

  To raczej oczywiste - teraz hejtują, ale jak będzie mecz Polski to z wypiekami na twarzy obejrzą.
  Wszyscy wiemy czemu mundial jest w Katarze i chyba nie ma po co tego ciągnąć - nikt go nie zbojkotuje, a organizacje takie jak FIS albo się podporządkują z terminarzem, albo będą miały zerową oglądalność zawodów bo wszyscy będą futbolem żyć.
  Nie ukrywam - inauguracja w Wiśle jest niepotrzebna i absolutnie z kosmosu. Ale FIS jak wiemy kalendarze ma z gumy tylko jeśli chodzi o terminy - usunięcie g*wnianej skoczni z kalendarza? Zbrodnia po prostu. Dlatego kibice obejrzą PŚ na igielicie, zawodnicy się rozstroją, a sam sezon będzie niemiłosiernie długi - konkursy w takich miejscach jak Sapporo, IM czy Rasnov będą raczej miejscem dla rywalizacji rezerw. I niestety nic się nie da z tym zrobić - jest jak jest.
  Na szczęście MŚ 2026 mają już normalną lokalizację :)

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @Adam90

  MŚ w Katarze to mem - termin? Bo w lato by się ugotowali tam. Korupcja? Jak najbardziej. Warunki dla robotników z Azji? Fatalne. Stadiony? Dopiero zbudowane, bo w Katarze zasadniczo do teraz mieli wywalone w piłkę. No hit

 • Arturion weteran

  A Katar niedługo sobie zafunduje ZIO. ;-)
  A co? Kto bogatemu zabroni? :-(

  Oczywiście skoki i zjazdy będą na igelicie! ;-)

 • dejw profesor
  @Stajenny_ironiczniie

  Owszem, i równie dobrze można było tak zbojkotować mundial u naszych kochanych sąsiadów w 2018.
  I doskonale zdajemy sobie sprawę, że do takiego bojkotu nie dojdzie, bo to się zwyczajnie nikomu nie opłaca. Tylko tyle i AŻ tyle.

  Katar został wybrany, bo korzyści którzy mieli z tego decyzyjni działacze były zbyt duże by mieli z tego zrezygnować.
  Niby pociągnięto winnych do odpowiedzialności, ale wiadomo że ludzi z taką moralnością zastąpić bardzo łatwo. Infantino to dość szybko się okazało, że jest jeszcze bardziej sprzedajną ku*wą niż sam Blatter.

  I co do ostatniego - ja akurat bólu tyłka z tego powodu nie mam i jedyne co mi przeszkadza to irracjonalnie wczesny termin igelitowej inauguracji. A sam mundial, nie będę ukrywał, że i tak będę śledził i to prawdopodobnie w ilościach hurtowych - jak przypuszczam spora większość użytkowników.

 • Arturion weteran
  @Mucha125

  "brak przestrzegania wartości Europejskich".
  To mogłeś sobie odpuścić. Ani to Europa, ani te "wartości" nie są w większości oczywiste.

 • KrzycheR22 początkujący

  No i bardzo dobrze, konkursy rozgrywane przy dziennym świetle są o wiele lepsze. A o samym mundialu nie będę się wypowiadał, dużo byłoby z mojej strony narzekania na te mistrzostwa.

 • Stajenny_ironiczniie bywalec

  Nie no, panowie, jak za coś takiego bojkotować, to równie dobrze można było zbojkotować np. igrzyska w Pekinie. Przecież to absurd, każda reprezentacja po takiej decyzji zostałaby zawieszona przez FIFA czy MKOL. Oczywistym jest, że nie wszystko w Katarze jest w porządku z prawami człowieka, ale ktoś ten kraj wybrał na organizatora. I że głosy były kupione też wiadomo od dawna. Zresztą beknęli m .in. za to Platini i Blatter.

  Zresztą tutaj macie raczej ból tyłka z uwagi na skoki i terminarze, a nie że ktoś się przejmuje losem Nepalczyków czy Hindusów, którzy nota bene też za łapówy kupowali sobie pracę w Katarze przez pośredników.

 • Mucha125 weteran
  @dejw

  Kolejne to okropne traktowanie kobiet, brak opozycji w tym kraju, cenzura, brak przestrzegania wartości Europejskich oraz ludzkich, ogromna korupcja, która toczy wszystkie organizacje sportowe dotyczące piłki nożnej, możliwe że będa ustawiać mecze za hajs itd

 • Adam90 weteran
  @Stajenny_ironiczniie

  A chocby za termin :)
  Kto by pomyslał ,ze w listopadzie...Qatar to też zadnej nie ma tradycji piłkarskiej.

 • dejw profesor
  @Stajenny_ironiczniie

  Łamanie praw człowieka, nieludzkie warunki pracy przy budowie infrastruktury, skorumpowanie najbardziej decyzyjnych osób w fifa, konieczność przeniesienia mistrzostw na zimę. Pierwsze z brzegu.

 • dejw profesor
  @Lataj

  O to to. Weź sobie to ostatnie zdanie do serca.

 • Pavel profesor
  @Stajenny_ironiczniie

  Za zbyt mocno podkoloryzowane ilości zgonów pracowników zatrudnianych przy budowie stadionów. Niestety Katar jest na tyle daleko od Europy, że 99 procent odbiorców bazuje na artykułach bardziej nastawionych na tanią sensację niż rzetelne przestawienie faktów.

 • Stajenny_ironiczniie bywalec

  Za co Katar ma ktokolwiek bojkotować, poważnie pytam?

 • Lataj profesor
  @dejw

  A czy aby na pewno o kryzysie politycznym w Katarze wiadomo tak powszechnie jak o dyktaturze Putina? O wydarzeniach w Katarze się nie wypowiem, bo się nie znam.

 • Adam90 weteran
  @Kocurello2

  No tak ale tylko widzimy narzekanie i nic z tym nie robia.... w sensie poza narzekaniem nic nie działają

 • Kocurello2 doświadczony
  @Adam90

  Jak to nikomu nie przeszkadza? Gdzie bym nie zajrzał widzę narzekanie na Katar. A to na prawo obowiązujące w tamtejszym państwie, a to na czas rozgrywania mundialu, a to na korupcję FIFA.

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @Adam90

  Wyjdą nie wyjdą to teraz nie ważne - nikt mundialu nie zbojkotuje, FIFA zarobi kupe siana i będą czekali na łapówkę na 2030.

 • alelesz22 bywalec
  @Adam90

  Będzie mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor. :))

 • Adam90 weteran
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  tylko wiesz i tak oni nie wyjdą z grupy to nawet nie wiem po co kupują te bilety

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @Adam90

  Bunt da najwyżej tyle, że nie wystartujemy na mundialu.
  Do tego sie PZPN nie posunie, bo wtedy janusze, które kupiły bilety do Kataru przyjdą spalić im siedzibe

 • dejw profesor
  @Lataj

  No nie byłbym taki pewny.

 • Lataj profesor
  @Adam90

  Nawet Katar nie wywołał tylu kontrowersji co Rosja.

 • Adam90 weteran
  @Fan Tkaczenki i Aalto

  EH no koperty wszystko wyjasniają. Ale nikt tutaj sie nie buntuje nawet Polska...

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran
  @Adam90

  Czemu dziwne? Kopertka lub dwie pod stołem i FIFA robi mundial ;)

 • Adam90 weteran

  No tak Rosja wszystkim przeszkadza, ale Qatar juz nikomu nie przeszkadza i ten termin...eh dziwne to wszystko.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl