Zmiana w składzie Polski na Vikersund

 • 2023-03-16 13:58

Polski Związek Narciarski (PZN) poinformował, że Jakub Wolny nie dokończy tegorocznej edycji 2023. 27-latek, który boryka się z chorobą, podczas ostatnich konkursów zostanie zastąpiony przez Andrzeja Stękałę - członka kadry narodowej B.

Jakub WolnyJakub Wolny
fot. Tadeusz Mieczyński

Dla Andrzeja Stękały będzie to pierwszy występ w Pucharze Świata od czasu listopadowej inauguracji sezonu w Wiśle, kiedy dwukrotnie nie udało mu się przebrnąć kwalifikacji. Podopieczny Macieja Maciusiaka całą zimę spędził w Pucharze Kontynentalnym, gdzie zgromadził 265 punktów w 23 startach. Najlepiej wypadł w Klingenthal, gdzie uplasował się na 9. pozycji.

Jakub Wolny został wycofany z norweskiego turnieju ze względu na niedyspozycję zdrowotną. Podopieczny Thomasa Thurnbichlera nie przełamał się w Skandynawii i nadal pozostaje bez dorobku punktowego w Pucharze Świata 2022/23. W Oslo plasował się w piątej dziesiątce, a w Lillehammer był 35. W środę nie przebrnął prologu.

Loty w Vikersund rozpoczną się już w piątek, od oficjalnego treningu i prologu. Na sobotę i niedzielę zaplanowano zawody indywidualne. Fundament polskiego zespołu będą tam stanowić Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek oraz Aleksander Zniszczoł.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (20463) komentarze: (106)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Mucha125 profesor
  @Pavel

  Tak to wygląda bo nie wspominali go ani razu by poleciał na loty, a inni byli wspominani.

 • andbal profesor
  @andbal

  Przepraszam ale nie miałem racji. Wybór Stękały był dobry.

 • Arturion profesor
  @Kibic_2001

  Ale kobiety z innych belek... ;-)

 • Arturion profesor
  @Lataj

  Jest potrzebny. Lepiej mieć latem możliwość startować z najlepszymi. Jak zresztą zawsze.

 • Arturion profesor
  @Skokownik

  Już wiemy że Murańka nie jedzie, bo nie czuł się gotowy. Brali go pod uwagę jako pierwszego kandydata.

 • Robert Johansson252 profesor
  @Kibic_2001

  Pytanie kogo pytali.

  Bo z tekstu wynika, że chyba tylko Murańkę i chorego Pilcha

 • Mucha125 profesor

  Dziwie się wyborem trenera. Muranka bardziej zasłużył. A Pilch powinien dostać szansę na Lahti w przypadku zepsucia przez Murankę. Stękała nie zasłużył na te loty, bo w kolejce byli właśnie Muranka oraz drugi Pilch. Janek za młody jest na mamuta. Juroszek powinien się oszczędzać, a Kot nadal zbyt mocno popełnia błąd na progu. A reszta za młoda.
  PS. dużo świadczy o przewadze Murance że on ze sprzętem z poza kadry potrafił większość kadry B pokonać.

 • Mucha125 profesor
  @Pavel

  Gdzieś zaplecze jak woził młodszych zawodników. Gdyby nie kontuzja Juroszka to pewnie on by jeździł za Wolnego/ Pilcha
  Jak ma Kot komentować głównego trenera jak z nim nigdy nie trenował to raz, dwa on nie jest odpowiedzialny tak naprawdę za zaplecze. Jakby był Pointer to wtedy były za wszystkich odpowiedzialnych

 • equest weteran
  @Obeznany

  Może i nie przeszli by kwali.
  Ale zaliczyć kilka skoków na mamucie
  to bezcenne doświadczenie dla młodzieży.

 • FLAFU stały bywalec

  To szkoda że nasi są tacy antymamutowcy. Myślą że wiecznie na 90-tkach będą skakać? Tak się nie da. Oni się powinni palić do tego żeby wystąpić na mamucie a nie jeszcze ich namawiać. do tego.

 • Skokownik weteran
  @Karpp

  Ja akurat od początku brałem pod uwagę taką możliwość :)

 • Labrador_Retriever weteran
  @pawelf1

  Jeśli tak, to trenerzy rozgrzeszeni, ja też się biję w pierś i dłużej tego wyboru nie krytykuję. Inna sprawa, że krytyka ta nie bierze się znikąd, w końcu zostaliśmy w pewien sposób przyzwyczajeni do dość dziwnej polityki kadrowej w polskich skokach :)

 • Kibic_2001 bywalec

  Czyli nie trenerzy są winni…
  Większość naszych zawodników ma pełne gacie przed skakaniem na mamutach, gdzie w najbliższy weekend mają skakać kobiety🤦

 • Karpp profesor
  @pawelf1

  No proszę, a tyle tu było teorii spiskowych, ilu profesorów ;)

 • pawelf1 profesor
  Taaaa...

  I się wyjaśniło , Pilch chory, inni nie chcieli to jedzie Stękała. I to Maciusiak wytypował
  ''- Nie chcą latać to nie. Ja chętnie polatam - z uśmiechem skwitował sytuację Stękała w rozmowie z Interia Sport.O co chodzi? To wytłumaczył nam Maciej Maciusiak, trener kadry B. Okazuje się, że w pierwszej kolejności do zastępstwa Jakuba Wolnego w Raw Air szykowany był Murańka. W ostatnich zawodach PK na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zajął czwarte i siódme miejsce. To były jego najlepsze rezultaty w tym sezonie. Tyle że 28-latek uznał, że nie czuje się na tyle pewnie, by latać w Vikersund.
  Czytaj więcej na https://sport.interia.pl/skoki-narciarskie/news-dlaczego-andrzej-stekala-wystapi-w-vikersund-nie-chca-latac-,nId,6658936#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 • elzabeta początkujący
  @King

  Murańka miał pecha, bo Kruczek zakończył jego karierę, zanim się ona zaczęła. Jest z nieodpowiedniego klubu i nie miał szans. A jeden, czy dwa starty w sezonie w grupie A, to taki stres dla zawodnika, że przeważnie wszyscy przepadają. I tak z młodymi robił nasz trener nad trenerami. A jeżeli któremuś wyszło, to w nagrodę dostawał kopa do drugiej lub trzeciej ligi.

 • Lataj profesor
  @Skokownik

  Jeszcze Habdas i Pilch byli lepsi od Andrzeja. Jeszcze bym zrozumiał udział któregoś z nich zamiast Murańki, gdyby ten sam podjął decyzję, że nie pojedzie jednak na loty. Ale żeby Tomkowi chociaż nie dać szansy debiutu, tylko wierzyć w kolejnego lotnika? Jeszcze w praniu się okaże, czy ta decyzja się obroni, ale wątpię. Trudno, Klimek może powalczy o limit na lato, co pozwoli nam wystawić więcej skoczków na inaugurację, ale tak naprawdę ten limit nikomu nie jest potrzebny.

 • Xander1 profesor
  @stivus

  Z Thurnem jest ciężka sprawa. Z jednej strony odbudował staruszków i dał im drugie życie. Z drugiej strony nic się w naszych skokach nie zmienia i dalej nasze skoki ciągnie ta sama trójka. Coś tam poskakali jeszcze Wąsek i Zniszczol. Reszta nawet na PS się nie nadaje. Trochę jego wina bo przyszedł z misja wprowadzania młodych a ograniczył kadrę do pięciu skoczków z czego jednego można nazwać młodym. Trzeba się tym zająć po sezonie, bo nasi staruszkowie nie są wstanie całego sezonu na wysokim poziomie przeskakac. A pozostali to nawet nie poziom 30 generalki. I niestety tu się nic nie zmieniło od zeszłego roku

 • M_B profesor
  @stivus

  Gorzej wyglądać nie mogą ? Przypomnij sobie ostatni sezon Kruczka jako trenera kadry :). Wtedy najwyższe miejsce indywidualne naszego zawodnika to było miejsce 6 i nie mieliśmy nikogo w TOP 20 klasyfikacji generalnej

 • Obeznany stały bywalec

  Nie wiem o co te dyskusje w komentarzach, kogo by nie dokoptowali to i tak by nie przeszedł kwalifikacji, obecnie forma kadry B to jest jakiś nieśmieszny żart.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl