Moritz Baer kończy ze skokami

 • 2023-05-13 16:30

W nowym sezonie nie ujrzymy na belce startowej Moritza Baera. Reprezentant Niemiec, który we wtorek skończy 26 lat, ogłosił zakończenie swojej sportowej kariery.

W zamieszczonym w sobotę poście na swoim prywatnym koncie na Instagramie, Moritz Baer napisał zwięźle: "Dziękuję, do widzenia, to był zaszczyt". Tym samym medalista mistrzostw Niemiec ogłosił rozbrat z zawodowym sportem.

Urodzony w 1997 roku Moritz Baer zadebiutował w zawodach Pucharu Świata w grudniu 2018 roku. Wówczas w inauguracyjnym konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie zajął 44. miejsce. Łącznie reprezentant naszych zachodnich sąsiadów 16-krotnie startował w pucharowych zawodach, z czego pięciokrotnie kwalifikował się do serii finałowej. Najlepszy wynik w karierze zanotował 7 grudnia 2019 roku, kiedy to został sklasyfikowany na 19. pozycji w Niżnym Tagile.

Po raz ostatni Baer miał okazję zaprezentować się w Pucharze Świata 1 stycznia 2021 roku, kończąc noworoczny konkurs w Garmisch-Partenkirchen na 43. miejscu. Od tamtej pory Niemiec startował w zawodach niższej rangi. W swoim dorobku ma sześć wygranych konkursów na poziomie Pucharu Kontynentalnego - jeden triumf odniósł w zimowym, a pięć - w letniej edycji tego cyklu.

Ostatnia zima w wykonaniu reprezentanta klubu SF Gmund-Duernbach nie należała do udanych. Na międzynarodowej arenie Baer miał okazję zaprezentować się wyłącznie w lutym i marcu w zawodach zaliczanych do cyklu FIS Cup. W siedmiu startach ani razu nie zdołał awansować do czołowej dziesiątki konkursowej. Po tamtych występach, niemiecki skoczek nie znalazł miejsca w ogłoszonych w środę kadrach narodowych na sezon 2023/2024.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7202) komentarze: (30)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion profesor
  @dervish

  Jednak trochę żałuję, bo go lubiłem. Ale rozumiem decyzję.

  EDIT - jak nie lubić "misia"? ;-)

 • Janekx1 weteran

  Jedna z wielu ofiar betonu Horngachera który nie dostał poważniejszej szansy.

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  Tak jak mówiłem sprawa nie jest prosta - nazwisko Moritza Baera może być zniekształceniem albo nigdy nie miało umlautów.

  W każdym razie obecnie nigdzie z umlautem to nazwisko Moritza nie funkcjonuje.

  Tak czy inaczej słowo "Baer" oznacza misia niezależnie od okoliczności.

 • Wojciechowski profesor
  @Skokownik

  Bo ich faktycznie w jego nazwisku nie ma. Tu jest sprawa tego, czy to jest tylko pisownia „ae” zamiast „ä” i w obu przypadkach czytałoby się tak samo, czy jednak dlatego jest to „ae”, bo czytają to jako dwie głoski. Być może to tylko inna pisownia tego samego, a być może właśnie nie.

 • Skokownik weteran
  @dervish

  Można, ale Wikipedia podająca zawsze niemieckie znaki diakrytyczne przy nazwisku Moritza ich nie podaje.

 • Wojciechowski profesor
  @Kolos

  Tak się czyta po słoweńsku, a nie, że Prevc coś „woli”, a Damjan czy inny Semenič wolałby inaczej. To tak, jakbyś powiedział, że Żyła woli, jak go czytają „Żyła”, a nie „Cyla”...

  No i – wracając do początku – gdyby Baera czytało się inaczej niż misia, to... nie byłby to miś. A stąd cała dyskusja i tyle. Bär to miś, Ba-er to już nie miś.

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  Przecież wszyscy czytali nazwisko Prevc przez "w" dopóki Peter Prevc nie stwierdził, że jednak woli przez "ł"....

  I to właśnie dlatego kwestia głoski/dwugłoski jest bez znaczenia. Bo tutaj będą wielogodzinne debaty nad poprawnością wymowy a wyjdzie Moritz Baer i powie, że w zasadzie to on wymawiał swoje nazwisko, jak i w jego rodzinie/otoczeniu zawsze to nazwisko się inaczej wymawiało...

  Tak samo jest z nazwiskiem Kiliana Peiera, w zasadzie to na odwrót, bo wszyscy czytają jego nazwisko inaczej niżby chciał sam zainteresowany (chciałby bardziej z francuskiego "Paje").

 • Wojciechowski profesor
  @Kolos

  Jak to, czy coś jest jedną głoską, dwugłoską czy dwiema głoskami, może nie mieć wpływu na sposób czytania? Przecież tu jest kluczowe. :)

  A co „swoją wizję” ma Prevc, to akurat nie wiem.

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  To na pewno dwie osobne głoski. Ale na spsób czytania tego nazwiska to może nie mieć żadnego znaczenia. Pomijając gramatyczne sposoby odczytu - pewnie sam zawodnik ma swoją wizję odczytu swojego nazwiska. (podobnie jak z nazwiskiem Prevc).

 • Wojciechowski profesor
  @dervish

  Błędem nie jest, tylko nie wykluczam, że to dwie osobne głoski i wtedy taki zapis przez „ae” ma inną przyczynę. „ß” i „ss” czyta się zawsze tak samo. ;)

 • Kolos profesor
  @Wojciechowski

  Sprawa jest dość prosta - litery "a" *i "e" w nazwisku Baer są dwoma osobnymi literami, a nie uproszczonym zapisem umlautu.

  Oczywiście nie wykluczone, że jakiś przodek moritza miał umlaut w nazwisku a potem doszło do uproszczenia/zniekształcenia. Takie rzeczy z nazwiskami dzieją się dość powszechnie, a przynajmniej działy się kiedyś.

  Po za tym "baer" a właściwie "Bär" oznacza bardziej misia niż niedźwiedzia.

  Niedźwiedź po niemiecku to w zasadzie "Tragen".

 • dervish profesor
  @Wojciechowski

  Zbyt dobrze już nie pamiętam, ale zdaje mi się, że na lekcjach niemieckiego w szkole średniej uczono mnie że w języku niemieckim zapisywanie umlautów dwiema literami nie jest błędem.

  A tłumacz google Baer tłumaczy jako niedźwiedź.

 • Wojciechowski profesor
  @dervish

  To nie jest do końca analogiczna kwestia. Wydaje mi się, że i spikerzy w Niemczech czytali jego nazwisko jakby to były dwie osobne głoski „a” i „e”, ale nie dam sobie ręki uciąć.

 • dervish profesor
  @Skokownik

  Litery ü, ö, ä można pozostawiać bez zmian lub zapisywać jako ue, oe, ae.
  Nazwisko Reinhard Heß także bardzo często o ile nie przeważnie było pisane jako Hess.

 • Skokownik weteran
  @Skokownik

  Jeszcze jedna myśl - najbardziej z jego kariery zapamiętam, jak komentatorzy Eurosportu podczas jakiegoś TCS w Ga-Pa mówili, że jego nazwisko znaczy niedźwiedź(co było trochę nie poprawne, bo niedźwiedź po niemiecku to der Bär(der to rodzajnik), a w Wikipedii pokazuje, że Moritz jest Baer(nie ma umlautu).

 • alo profesor

  Czyli brat bliźniak F. Wiśniewskiego

 • Lataj profesor

  Ja bym nie podciągał decyzji o limitach pod zakończenie kariery tego zawodnika jak u innych ostatnio. Po prostu ostatnio był tak słaby, że w PŚ by się nie odnalazł, a już młody nie jest i to logiczne, że chce się zająć czymś innym w życiu. Niemniej jego potencjał był spory i mógł jeszcze coś zdziałać w sporcie, ale trudno. Powodzenia mu życzę!

 • kubilaj2 weteran
  @Oczy Aignera

  Siegel po upadku w Zakopanem totalnie się rozsypał

 • Oczy Aignera profesor
  Niewykorzystany potencjał

  Czyli już pierwszy z tej dobrze zapowiadającej się niemieckiej trójki z rocznika '97 kończy karierę. Jeżeli weźmiemy pod uwagę także Davida Siegela, to ci zawodnicy z dużym potencjałem tak naprawdę jeszcze niczego wielkiego nie osiągnęli. Nie widać u nich stabilizacji i harmonijnego rozwoju.

 • Adrian AZ profesor
  @sheef

  W sumie to może gdzieś w Austrii, czy Japonii też karierę zakończył taki Zapotoczny, tylko był to na tyle mało znany zawodnik, że w Polsce nikt o tym nie pisał.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl