Rekordowa niedziela w Kuopio i dodatkowy medal

 • 2023-09-11 15:05

Druga część zmagań fińskich skoczków w ramach letnich mistrzostw kraju obfitowała w wyjątkowo imponujące loty na kompleksie Puijo. Podczas drużynowej rywalizacji w ramach krajowego czempionatu Jenny Rautionaho i Vilho Palosaari poprawili bowiem letnie rekordy 100-metrowego obiektu w Kuopio.

Każda z czterech niedzielnych konkurencji miała format rywalizacji duetów - jednopłciowych lub mieszanych. W stawce mężczyzn najlepiej poradzili sobie Kalle Heikkinen (95,5 oraz 89,5 metra z 12. belki) oraz Vilho Palosaari (96,5 metra z 12. belki oraz 108 metrów z 10. platformy startowej), a więc członkowie Kuusamon Erä-Veikot. Ich przewaga nad kolejną dwójką wyniosła dziesięć punktów, a finałowa próba Palosaariego to nowy rekord obiektu w letnich warunkach. Dotychczasowy należał do Anttiego Aalto, który przed czterema laty doleciał do 106. metra. Srebro w konkursie męskich duetów przypadło skoczkom reprezentującym Lahden Hiihtoseura. Mowa o Mico Ahonenie (93,5 oraz 94 metry z 12. belki) i Kasperim Valto (96,5 metra z 12. belki oraz 99,5 metra z 10. belki), natomiast skład podium uzupełnili zawodnicy z Kiteen Urheilijat - Perttu Reponen (94,5 oraz 87 metrów z 12. belki) i Antti Aalto (93,5 metra z 12. belki oraz 104,5 metra z 9. belki).

Na starcie rywalizacji kobiet stanęły tylko trzy dwuosobowe ekipy. Najwięcej punktów wspólnymi siłami zgromadziły skoczkinie z Siilinjärven Ponnistus, a więc Vilma Meis (89 oraz 74,5 metra z 29. belki) i Minja Korhonen (81 oraz 81,5 metra z 29. belki).

W mikście na złote medale zapracowali członkowie Ounasvaaran Hiihtoseura, czyli Jenny Rautionaho (95,5 oraz 103 metry z 19. belki) oraz Timi Heiskanen (86 oraz 95,5 metra z 14. belki). Finałowa próba 27-latki okazała się letnim rekordem kobiet normalnej skoczni w Kuopio. Do tej pory należał on do Shao Birun z Chin, która w 2021 roku uzyskała 101,5 metra. Srebro dla Puijon Hiihtoseura wyskakali Chinka Dong Bing (90,5 oraz 87,5 metra z 20. belki) i Henri Kavilo (103 i 96 metrów z 14. belki), natomiast brąz dla Lahden Hiihtoseura zgarnęli Emilia Vidgren (79 i 81 metrów z 28. belki) oraz Mico Ahonen (88,5 oraz 96,5 metra z 14. belki).

Najlepszy duet mieszany w kategorii juniorów wystawił z kolei klub Lahden Hiihtoseura, w barwach którego pokazali się Heta Hirvonen i Aapeli Karislahti. W tym przypadku zawody odbyły się na 70-metrowym obiekcie.

Kliknij, aby zobaczyć wyniki drużynowego konkursu mężczyzn >>>

Kliknij, aby zobaczyć wyniki drużynowego konkursu kobiet >>>

Kliknij, aby zobaczyć wyniki mikstu >>>

Kliknij, aby zobaczyć wyniki mikstu juniorów >>>

W sobotę indywidualnymi mistrzami Kraju Tysiąca Jezior w skokach na igelicie zostali Niko Kytosaho i Jenny Rautionaho. Niedzielna rewizja indywidualnych rezultatów konkursu mężczyzn, wynikająca z sobotniego protestu dotyczącego możliwych nieprawidłowości w kontekście kompensat za długość najazdu, nie przyniosła zmian. Organizatorzy, w drodze wyjątku, postanowili jednak przyznać jeszcze jeden brązowy medal. Ten trafił do Kasperiego Valto, który uplasował się na 4. miejscu, tracąc dwa i pół punktu do podium.

- To był dziwny przypadek. Myślę, że Kasperi miał niższą belkę na prośbę trenerów i osiągnął 95% rozmiaru skoczni, ale nie dostał punktów kompensacyjnych. Z tego powodu klub z Kuusamo złożył protest, a organizatorzy ostatecznie zdecydowali się przyznać dwa brązowe medale - usłyszeliśmy od osoby związanej z fińskim środowiskiem skokowym.

Przeczytaj także: Kytosaho letnim mistrzem Finlandii, zamieszanie w Kuopio


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4573) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Bernat__Sola profesor

  Decyzja bezsensowna zupełnie. Rzadko tak się zdarza, ale tutaj Kolos ma 100% racji - federacja jednocześnie obstaje przy swoim, zaliczając mu 4. miejsce w klasyfikacji, ale też ugina się, przyznając mu brązowy medal pomimo tego, że wg wyników był gorszy od prawdziwego zdobywcy brązu...
  A ten przykład z lekkoatletyki to też głupota zupełna - jeżeli wykryto błąd w wynikach, to trudno, trzeba go naprawić i odebrać medal temu, któremu on się nie należał. Tak zresztą było pewnego razu w skokach ;). Chociaż ciekawe, czy gdyby Thorleif Haug jeszcze żył w momencie korekty ws. brązu na ZIO 1924, to MKOL odebrałby mu medal.

  Aha, warto też zauważyć powrót Bing Dong, która w typowo chińskim stylu w ubiegłym sezonie nie pojawiła się na starcie żadnych międzynarodowych zawodów.

 • Bernat__Sola profesor
  @Lataj

  A najlepsze jest to, że mimo upadku Valto i DNS Hirvonen w II serii, i tak wyprzedzili dwa miksty :D.

 • Lataj profesor

  Ciekawe, że w konkursie duetów kobiet było mniej uczestniczek niż pań w mikstach. Skoro forma polskiej kadry B jest nierówna, co można mówić o Heiskanenie? Pohjola jeszcze gorszy ogólnie od młodego Ahonena. Niestety, kuriozalny zdobywca brązowego medalu, Valto, w mikście zaliczył upadek.

 • Kolos profesor
  @Arturion

  Fakt, miałem dać przykład lekkoatletki z takimi sytacjami bo było kilka w ostatnich latach. No i to prawda, mało to sensowne ale przecież koniec końców nikt na tym stratny nie jest. Więc czemu nie.

  Niemniej tu różnica jest taka, że Valto w każdym wariancie zajmował 4 miejsce. Gdyby najpierw ogłoszono mu medal a potem odebrali po weryfikacji przeliczników to co innego. Ale nie, miejsca się nie pozmieniały, ale medalu dali, bo tak, bo żeby nie płakał? A może po prostu nie byli w stanie doliczyć się tych punktów belkowych...

 • Arturion profesor
  @StaryEmil

  Tak było. I to było moim zdaniem nie fair. Za duża ranga zawodów.

 • StaryEmil bywalec
  @Arturion

  Na MŚ w Doha w lekkoatletyce w 2019 r, przyznano dwa brązowe medale w rzucie młotem, ponieważ po proteście polskiej ekipy uznano że Węgier spalił pierwszy rzut, ale postanowiono już nie zmieniać jego 3 miejsca, tylko dać Polakowi (Nowickiemu) kolejny brązowy medal

 • Arturion profesor
  @Avengers123456msciciel

  Tutaj tak prawie zawsze, przywykniesz. :-)
  Szkoda tylko, że link nie otwiera się w nowym okienku.

 • Avengers123456msciciel bywalec
  @Arturion

  Żeby pełne wyniki zobaczyć, to znowu trzeba klikać.

 • Arturion profesor
  @Kolos

  Myślę, że umieli, ale nie chcieli kłótni, stąd ten "salomonowy" werdykt. W takich zawodach - niech będzie. W poważnych - broń Boże!

 • Kolos profesor
  @Arturion

  Raczej żenujące. To w końcu nie umieli się doliczyć tych punktów za belki, że przyznali dwa brązowe medale.

 • Arturion profesor

  I gucio - wilk syty i owca cała. Ale na zawodach PŚ, a nawet mniej ważnych międzynarodowych, mam nadzieję, że takie "salomonowe" decyzje nie będą miały miejsca.
  No i Miko też srebro i brąz mistrzostw kraju przytulił.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl