FC w Einsiedeln: Vidic triumfuje, Stękała na podium

• 2023-09-17 10:19

Andrzej Stękała po raz dwunasty w karierze stanął na podium zawodów rangi FIS Cup. 28-latek w niedzielne przedpołudnie zajął trzecie miejsce na skoczni im. Andreasa Kuettela (HS117) w Einsiedeln. Najlepszy w Szwajcarii okazał się Słoweniec Matija Vidic. W czołowej "30" zameldował się komplet Biało-Czerwonych.

23-letni Matija Vidic, który minionej zimy zadebiutował w Pucharze Świata, po raz pierwszy w karierze wygrał konkurs na trzecim poziomie zawodów organizowanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardu (FIS). Słoweniec po pierwszej serii, w której uzyskał 111,5 metra z 13. belki, zajmował czwartą pozycję. W finale Vidic doleciał do 113. metra z 12. belki, co okazało się skutecznym atakiem na szczyt tabeli. Drugie miejsce wywalczył zwycięzca sobotnich zmagań - Francisco Moerth z Austrii (107 i 111 metrów z 12. belki), który przegrał z triumfatorem różnicą 5,3 pkt. Na najniższym stopniu podium stanął Andrzej Stękała (113,5 metra z 13. belki oraz 107,5 metra z 12. belki), który nie utrzymał prowadzenia po I serii. Dla członka Kadry Narodowej B to powrót na podium FIS Cup po przeszło sześciu latach.

Na czwartej pozycji uplasował się najlepszy z przedstawicieli gospodarzy - Remo Imhof (dwukrotnie 107,5 metra z 12. belki). Za Szwajcarem uplasowali się dwaj Niemcy - Simon Steinbeisser (106 oraz 111,5 metra z 12. belki) i Simon Spiewok (107,5 metra z 13. belki oraz 110 metrów z 12. belki).

Do drugiej serii awansowali także pozostali reprezentanci Polski. Marcin Wróbel (107,5 oraz 105 metrów z 12. belki) oraz Adam Niżnik (106 i 105 metrów z 12. belki) zajęli kolejno 12. i 13. miejsce, a Kacper Tomasiak (105 metrów z 13. belki oraz 104,5 metra z 12. belki) i Jarosław Krzak (104 oraz 103,5 metra z 12. belki) wylądowali odpowiednio na pozycjach 15-16. Wiktor Szozda (103 metry z 13. belki oraz 104 metry z 12. belki) został sklasyfikowany na 25. lokacie.

Po czterech konkursach liderem trzecioligowej klasyfikacji generalnej w sezonie 2023/24 jest Francisco Moerth z dorobkiem 259 punktów. Drugie miejsce ex aequo zajmują Klemens Murańka i Austriak Jonas Schuster - tracący po 99 "oczek", którzy w ten weekend mierzą się w Letnim Pucharze Kontynentalnym w Stams.

Następnym przystankiem FIS Cup będzie Villach. Zawody na Alpenarenie (HS 98) w Karyntii zaplanowano na 7 i 8 października.