PK w Ruce: Wygrana Leitnera, Zniszczoł powiększa kwotę startową na TCS!

 • 2023-12-16 10:52

Clemens Leitner został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Kontynentalnego na skoczni Rukatunturi (HS142) w Ruce. Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 141 m oraz 140 m. Ósme miejsce zajął Klemens Murańka, dziewiąty był Jakub Wolny, dwunasty Jakub Wolny, z kolei dwudziesty Aleksander Zniszczoł, który wywalczył dodatkowe miejsce startowe dla Polski na 72. Turniej Czterech Skoczni.

Clemens LeitnerClemens Leitner
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii liderem był Clemens Leitner (141 m). Austriak wyprzedzał Clemensa Aignera (142 m) oraz Markusa Eisenbichlera (141,5 m). Czwarty był Robin Pedersen (139 m), a piąty - najlepszy z Polaków, Jakub Wolny (141,5 m). Szóstą pozycję zajmował Zak Mogel (140 m).

Aleksander Zniszczoł z wynikiem 139 metrów zajmował siódmą pozycję, tuż przed Andrzejem Stękałą (137 m). Czołową dziesiątkę zamykali Sindre Ulven Joergensen (137,5 m) i Markus Mueller (137 m).

Awans do finału wywalczył jeszcze jeden Polak. Klemens Murańka po próbie na odległość 137,5 metra plasował się na piętnastej lokacie.

Na trzydziestej piątej pozycji konkurs ukończył Jan Habdas (112,5 m), a tuż za nim uplasował się Kacper Juroszek (112 m). Trzydziesty ósmy był Tomasz Pilch (111 m).

W finale Clemens Leitner przypieczętował wygraną skokiem na 140 metr. Austriak pokonał o 5,3 punktu Robina Pedersena (142 m) oraz o 6 "oczek" Clemensa Aignera (141,5 m). Czwarte miejsce zajął Zak Mogel (140 m), piąty był Sindre Ulven Joergensen (138 m), szósty Maximilian Ortner (136,5 m), a siódmy Maksim Bartolj (141,5 m).

W czołowej dziesiątce zawodów sklasyfikowanych zostało dwóch reprezentantów Polski. Klemens Murańka (139 m) zakończył konkurs na ósmej, zaś Andrzej Stękała (133,5 m) na dziewiątej pozycji. Tuż za nimi znalazł się Anders Haare (134 m).

Na dwunastej pozycji konkurs ukończył Jakub Wolny (135 m). Aleksander Zniszczoł schodził z belki przed swoją drugą próbą i ostatecznie przy niskiej prędkości na progu wylądował na 119 metrze, zaliczając spadek z siódmego na dwudzieste miejsce. Ostatecznie ta pozycja pozwoliła mu wywalczyć dodatkowe miejsce startowe dla Polski na 72. Turniej Czterech Skoczni.

Sobotni konkurs rozegrano w całości z 19. belki startowej.

Nowym liderem Pucharu Kontynentalnego został Clemens Aigner (252 pkt.), który wyprzedza Clemensa Leitnera (242 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Aleksander Zniszczoł ex aequo z Benjaminem Oestvoldem (207 pkt.).

Zawody w Ruce zakończyły 3. period sezonu Pucharu Kontynentalnego i rozstrzygnęły losy dodatkowych miejsc startowych na 72. Turniej Czterech Skoczni. Z powiększonego limitu na niemiecko-austriackiej imprezie będą mogły skorzystać reprezentacje Austrii (Clemens Aigner), Norwegii (Benjamin Oestvold) i Polski (Aleksander Zniszczoł).

Kolejne zawody Pucharu Kontynentalnego rozegrane zostaną tradycyjnie tuż po świętach Bożego Narodzenia, 27-28 grudnia w Engelbergu (HS140).

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Kontynentalnego 2023/24 >>>
Zobacz końcową klasyfikację 3. periodu PK >>>
Zobacz aktualny ranking CRL >>>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (36429) komentarze: (185)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • ShinpuTokubetsu2.0. doświadczony
  @ufan_panu

  Niestety ale dla mnie to największy zawód to ta trójka. Habdas, Pilch i Juroszek. Co tam się u nich wydarzyło? Przecież to co zrobił z nimi TT (on określał metody szkolenia, itp.) to całkowity dramat. Oby jeszcze polskim trenerom w przyszłości udało się ich odbudować.

 • Labrador_Retriever weteran
  @Oreo

  Maltsev zawsze był strasznie nierówny. Może ktoś go kiedyś ustabilizuje, jeśli wystarczy mu cierpliwości i zapału do uprawiania skoków. Już nie takie rzeczy ten sport widział.

 • Janekx1 weteran
  @Xenkus

  Raczej zakończy bo już rok temu skakał gorzej a w tym to już taka zapaść że nie wiadomo czy przejdzie na TCS kwalifikacje. Widać u niego powolny syndrom wypalania się jaki miał Freitag.

 • Fan_Gruszki profesor
  @Oreo

  To był jego pierwszy punkt gdziekolwiek od tego punktu w Innsbrucku.

 • Oreo profesor

  właśnie zwróciłem uwagę na 73 metry Maltseva. Koleś od tego 1 pktu w TCS robi konsekwentny zjazd w przepaść, bez trzymanki i hamulców.

 • placek08 doświadczony
  @dervish

  Nic, co by wskazywało, że może być lepiej. Z Andrzejem mierzył się 2 razy, więc też znowu nie było nie wiadomo jakiej próbki

 • Xenkus profesor
  @dervish

  Ale liczba punktów po stronie Macieja wtedy będzie. Ja tam przewiduje, że Paweł znowu jutro nic nie zawojuje

 • dervish profesor
  @King

  Statystyki będą po stronie Wąska. Jedna przegrana na 4 konkursy.

 • King profesor
  @dervish

  Jeśli przykładowo nagle jutro Kot odpali i zdobędzie 10 punktów to nadal będzie gorszy od Wąska? ;)

 • dervish profesor
  @placek08

  Wąsek nic nie pokazał? Pokazał, że jest lepszy od Kota i Stękały. To mało? Nie przegrał z nimi ani razu.

 • placek08 doświadczony
  @dervish

  Ja nie widzę powodu, żeby Wąsek był bezpieczny. Żyła, Kubacki - mają bez wątpliwości miejsca 1. i 2., Stoch jest numerem 3. (co dziś w sumie potwierdził) i 6. dla Zniszczoła za PK. Natomiast czemu Wąsek miałby mieć zagwarantowane miejsce na PŚ? Na razie nic wielkiego nie pokazał, choćby w treningach czy kwalach, gdzie Kot, Stękała czy Zniszczoł potrafili czasem błysnąć.

  I druga kwestia: wcale nie byłbym pewny, że akurat Dawid lub Piotr sięgnie po MP w tym sezonie. Nie skreślałbym tu Stocha czy Zniszczoła - belki będą wyższe niż w PŚ, bo i nasz poziom jest słabszy, a to wydaje się sprzyjać Olkowi.

 • ufan_panu stały bywalec
  @ANTONIN

  To nie decyzja prezesa jaki skład i kto jeździ na zawody! To decyzja trenerów , którym zaufał i zatrudnił, problem nie tkwi w rotacji składem( patrz Juroszek w kadrze A - przecież totalna zapaść, Pilch, Habdas kadra B - kilka kroków wstecz pod względem technicznym, w porównaniu do zeszłego sezonu, Wąsek- rozpaczliwa walka, żeby zachować status quo, itd.) , to problem sztabów trenerskich, szczególnie kadry B, gdzie system nie funkcjonuje i przeniesienie Tomasiaka i jemu podobnych juniorów nie zmieni sytuacji, tylko ich zniechęci, pogorszy i popsuje, jak nie ma w trenerze chęci, zaangażowania i nastawienia na sukces to święty boże nie pomoże

 • Prekursor Skoczni Vip weteran

  Muranka z kazdym skokiem sie tu rozkrecal, a na poczatku bylo tragicznie...moze cos przeskoczylo, oby

 • King profesor
  @Bernat__Sola

  Jak to dla ciebie jest burza to ja nie wiem czym określiłbyś prawdziwą burzę :D

  Jaki świat byłby piękny jakby opinie, obawy wyrażane w taki sposób jaki ja to robię były serio burzą :D Może piszę odważniej niż kiedyś, ale wynika to po prostu też z moich obserwacji, które w przeszłości miałem niektóre dość trafne, ale którymi się nie dzieliłem. Dlatego czasami wolę już coś napisać wcześniej (mimo, że może kontrowersyjne się to wydaje) i przy okazji może celowo rzucić klątwę dla dobra polskich skoków :P

 • Labrador_Retriever weteran
  @Bernat__Sola

  Przepraszam bardzo, w jakim świecie można moje komentarze podciągnąć pod prześladowanie? Ja Wąska bardzo cenię, wcale nie jestem za tym, żeby go wymieniać już, teraz, natychmiast, na kogokolwiek. Nie rozumiem, czemu zostałem jakoś dziwnie zakwalifikowany, może wyraziłem się mało precyzyjnie, ale naprawdę nie mam nic przeciwko Wąskowi w PŚ. Po prostu uważam, że poza Żyłą i Kubackim nikt nie prezentuje się na tyle dobrze, by mu betonować miejsce w składzie na PŚ. Jedynie wyraziłem moje nieszczególnie pozytywne nastawienie do tego, że Wąsek może mieć pewniejsze miejsce w PŚ niż inni (Stocha zresztą też to dotyczy), ale to uwaga bardziej do Thurnbichlera niż Wąska. Bynajmniej nie stwierdziłem tutaj, że Wąsek mniej na to miejsce od nich zasługuje. Wolałbym, żeby nie wmawiać mi jakiejś antypatii do żadnego skoczka i ograniczyć pewne nadinterpretacje. Nie uważam Wąska za pewniaka do kadry na PŚ - to prawda. Stwierdzenie, że uważam innych (poza Żyłą i Kubackim) za lepszego od niego, czy sugerowanie, że nie lubię Wąska - to już nieprawda.

 • Bernat__Sola profesor
  @Roxor

  No ja się w ogóle nie zgadzam z jakimikolwiek kryteriami wiekowymi, dlatego byłem w opozycji do przeciwników Huli. Wspominam o tym tylko po to, żeby pokazać, że wtedy miało to dla wielu znaczenie, a teraz jest o takim kryterium cicho.
  Może masz rację, że to było lekko źle sformułowane i chodziło o to, że zawodnik X jest już tak stary, że nie ma perspektyw, a nie o to, że zawsze powinien jeździć młodszy. Ale to już nie moja wina.

 • Bernat__Sola profesor
  @King

  Moim zdaniem Twoje założenia (tzn. 0 pkt Pawła w Engelbergu, brak punktów PŚ gdziekolwiek na LH przez cały sezon, 8. miejsce na MP) są dość odważne, zwłaszcza 2 ostatnie.
  Burzę rozpocząłeś poniekąd Ty, bo zacząłeś temat, ja jedynie zgłosiłem jako pierwszy zdanie odrębne :P.

 • dervish profesor
  @King

  MP nalezy traktować tak jak na to zasługują.
  A walke o miejsce numer 6 na ktore nikt z zaplecza nie zasłuzył bo to że ta miejscówka w ogóle jest do rozdania to zasługa Olka który zrobił zapleczu prezent - traktować w kategoriach dobrej świątecznej zabawy.

  Ci co maja zapewnione miejsca czyli piątka TT może potraktować MP treningowo. Kubacki z Żyłą pewnie potraktują je poważniej bo powalczą o tytuł.
  A co do miejsca numer 6 to w obecnej sytuacji dla mnie naprawdę nie ma znaczenia czy będzie loteria czy konkurs w sprawiedliwych warunkach.
  Po prostu niech skocznia i szczęście rozstrzygną. Niech prezent przygotowany przez Zniszczoła dostanie najlepszy w danym dniu.

 • Bernat__Sola profesor
  @King

  Nie ma żadnej pewności w jedną ani w drugą stronę. A patrząc na to, jak mocno Kot spala się w jakiejkolwiek serii ocenianej, to myślę, że w miarę prawdopodobny byłby brak punktów.

 • Bernat__Sola profesor
  @King

  Co do pierwszego zdania - no ciężko zapomnieć, jak ludzie tutaj podważali "lepszość" Huli od konkurencji co tydzień, i co tydzień okazywało się, że jednak jest lepszy od tych, którzy mieli być od niego lepsi ;).

  Nie twierdzę, że nie ma regresu i wiem, że stać Pawła na dużo więcej, ale pomimo tego regresu on nie stracił od razu jakichkolwiek szans na punkty gdziekolwiek.

  Jakby Kot i Stękała pokonywali Wąska w Klingenthal (i tak nie punktując), to byłbym za tym, żeby jeździli dalej na PŚ. Ale nie byli w stanie tego zrobić, więc jestem przeciwko :).
  Ostatnio na TT rozmawiałem z kimś, kto porównywał "jeżdżenie" Stękały w sezonie 2021/22 do Wolnego w 2022/23 - a to były 2 zupełnie różne przypadki. Andrzej jeździł, bo nie było nikogo lepszego, Kuba jeździł pomimo tego, że byli lepsi. Dobrze przynajmniej, że rozumiesz to, że Paweł to ten pierwszy przypadek, a nie ten drugi. I oczywiście, jeśli lepszy na miejsce Pawła się znajdzie, to niech jedzie. Jeśli zapunktuje dziś lub jutro w Engelbergu, to moim zdaniem sprawa jest jasna i powinien jechać na TCS. Jeśli nie, to trzeba będzie rzeczywiście się zastanowić.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl