FC w Oberhofie: Wohlgenannt wygrywa, Wróbel czternasty

• 2024-03-03 11:02

Ulrich Wohlgenannt zwyciężył w niedzielnym konkursie cyklu FIS Cup w Oberhofie (HS100), rozgrywanym w warunkach hybrydowych. Reprezentant Austrii wygrał po skokach na odległość 99 m i 97 m. Drugie miejsce zajął Timon-Pascal Kahofer, a trzecie Finn Braun. Awans do finału wywalczyło dwóch Polaków. Czternasty był Marcin Wróbel, z kolei szesnasty Adam Niżnik. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej cyklu został Stefan Rainer.

Po pierwszej serii czołowe pięć lokat zajmowali reprezentanci Austrii. Na pozycji lidera znajdował się Ulrich Wohlgenannt (99 m) z przewagą 0,6 punktu nad Timonem-Pascalem Kahoferem (98,5 m) oraz 3,2 pkt. nad Niklasem Bachlingerem (99 m). Czwarty był Julijan Smid (96 m), a piąty Stefan Rainer (97,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Simon Spiewok (96 m), Finn Braun (94 m), David Haagen (98,5 m) i Martin Hamann (90,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał Raffael Zimmermann (95 m).

Awans do finału wywalczyło tylko dwóch reprezentantów Polski. Czternaste miejsce na półmetku zajmował Adam Niżnik (96 m), z kolei piętnasty był Marcin Wróbel (95 m).

Na trzydziestej pierwszej pozycji udział w konkursie zakończył Klemens Joniak (89,5 m). Trzydziesty siódmy jest Jarosław Krzak (91 m), czterdziesty ósmy Szymon Jojko (80,5 m), pięćdziesiąty pierwszy Kamil Waszek (79,5 m), z kolei pięćdziesiąty piąty Jan Galica (77 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 19. i 17. belki. Rywalizacja była kilkukrotnie przerywana z powodu zbyt silnego wiatru.

W finale Ulrich Wohlgenannt wylądował na 97 metrze i utrzymał pierwszą pozycję. Austriak zwyciężył w Oberhofie z przewagą 6,7 punktu nad Timonem-Pascalem Kahoferem (96,5 m). Na najniższy stopień podium wskoczył Finn Braun (99 m), który wyprzedził Stefana Rainera (98 m), Julijana Smida (95 m) i Niklasa Bachlingera (94,5 m).

Na siódmej pozycji uplasował się David Haagen (95 m), ósmy był Raffael Zimmermann (96 m), dziewiąty Simon Spiewok (94 m), z kolei dziesiąty Martin Hamann (94 m).

Najlepszym skoczkiem spoza austriacko-niemieckiego duopolu okazał się Marcin Wróbel, który po finałowym skoku na odległość 93,5 metra zajął czternaste miejsce. Szesnasty był Adam Niżnik (93 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 18. platformy.

Pewny końcowego triumfu w klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup jest Stefan Rainer (1030 pkt.). Na dwa konkursy przed końcem sezonu, Austriak ma 271 punktów przewagi nad drugim Francisco Moerthem (759 pkt.). Trzeci jest Timon-Pascal Kahofer (650 pkt.), a dziewiąty - najlepszy z Polaków - Adam Niżnik (354 pkt.).

Finałowe zawody cyklu FIS Cup w sezonie 2023/2024 rozegrane zostaną 14-15 marca na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem.