PŚ w Planicy: Triumf Austrii w jednoseryjnym konkursie, Polska piąta

 • 2024-03-23 10:24

Reprezentacja Austrii wygrała sobotni konkurs drużynowy Pucharu Świata w lotach narciarskich na Letalnicy (HS240) w Planicy. Drugie miejsce zajęli Słoweńcy, a trzecie Norwegowie. Polacy zostali sklasyfikowani na piątej pozycji. Druga seria została odwołana z powodu zbyt silnego wiatru.

AustriacyAustriacy
fot. Tadeusz Mieczyński
SłoweńcySłoweńcy
fot. Tadeusz Mieczyński
NorwegowieNorwegowie
fot. Tadeusz Mieczyński

Zwycięzcami jedynej sobotniej serii konkursowej zostali Austriacy. Liderzy Pucharu Narodów prowadzili po próbie Daniela Tschofeniga (225 m), następnie spadli na drugą pozycję po próbach Michaela Hayboecka (215,5 m) oraz Stefana Krafta (211 m). Ostatecznie podopieczni Andreasa Widhoelzla wyszli na pierwszą lokatę za sprawą najlepszego skoczka zawodów, Daniela Hubera (244 m).

Drugą lokatę zajęli Słoweńcy. Drużyna gospodarzy prowadziła na półmetku za sprawą prób Lovro Kosa (216,5 m) i Domena Prevca (220 m). Szansę na walkę o zwycięstwo skomplikował jednak groźny upadek Timiego Zajca (242,5 m), który nie miał wystąpić w serii finałowej. Po występie Petera Prevca (223,5 m) ekipa Roberta Hrgoty traciła 10,5 punktu do liderów.

Trzecie miejsce zajęli Norwegowie - Robert Johansson (211,5 m), Benjamin Oestvold (224,5 m), Marius Lindvik (214 m) i Johann Andre Forfang (223 m). Skandynawowie wyprzedzili o 22,7 punktu czwartych Japończyków.

Polacy rozpoczęli rywalizację od czwartej lokaty po skoku Piotra Żyły (216,5 m). Następnie Biało-Czerwoni zostali wiceliderami po występie Kamila Stochha (222 m). W kolejnej rundzie Dawid Kubacki (189,5 m) doprowadził do spadku naszej drużyny na piątą lokatę, którą utrzymał Aleksander Zniszczoł (224,5 m).

Szóste miejsce zajęli Niemcy, siódme Stany Zjednoczone, a ósme Włochy. Do finału nie awansowali Kazachowie, u których nie wystąpił Siergiej Tkaczenko. Upadki zaliczyli Decker Dean i Giovanni Bresadola. Włoch opuścił zeskok na toboganie i został przetransportowany do szpitala na dalsze badania.

Na przeprowadzenie serii finałowej nie pozwolił zbyt silny wiatr. Początkowo opóźniono start serii o piętnaście minut, aby następnie ponowić tę decyzję. Ostatecznie o 10:55 pojawił się oficjalny komunikat o odwołaniu drugiej rundy konkursowej.

Zawody rozegrano z 13., 12., 11., 10., 9. i 8. belki startowej. Nowy reokrd życiowy ustanowił Ilja Miziernych (159 m).

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej najlepszy okazał się Daniel Huber (244 m) przed Ryoyu Kobayashim (229,5 m) i Peterem Prevcem (223,5 m). Piąte miejsce zajął Aleksander Zniszczoł, piętnasty był Piotr Żyła, szesnasty Kamil Stoch, natomiast dwudziesty ósmy Dawid Kubacki.

Na prowadzeniu w turnieju Planica 7 umocnił się Daniel Huber (886,9 pkt.), który wyprzedza o 26,9 punktu Petera Prevca (860,0 pkt.) oraz o 38,4 pkt. Ryoyu Kobayashiego (848,5 pkt.). Dziesiąte miejsce zajmuje Aleksander Zniszczoł (793,1 pkt.).

Pewni obrony Pucharu Narodów są Austriacy (7937 pkt.), z kolei na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej awansowali Słoweńcy (4990 pkt.), którzy wyprzedzili Niemców (4971 pkt.). Polacy z dorobkiem 2036 punktów zajmują szóstą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano wielki finał sezonu Pucharu Świata z udziałem czołowej trzydziestki klasyfikacji generalnej sezonu. Na starcie ujrzymy czterech Polaków - Aleksandra Zniszczoła, Piotra Żyłę, Kamila Stocha i Dawida Kubackiego. Początek zawodów w Planicy o 9:30. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz końcowe wyniki konkursu i nieoficjalną klasyfikację indywidualną >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Planica 7 >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (56090) komentarze: (267)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Materna stały bywalec
  konkurs w ujęciu "Bardzo Starego Sceptyka" A.D.2024


  dzisiejszy konkurs drużynowy wg legendarnej klasyfikacji "Bardzo Starego Sceptyka"(nieoficjalna klasyfikacja indywidualna) - przeciętny (79 pkt)

  0 lub mniej (brak kwal do konkursu) - konkurs tragiczny
  1-9 - konkurs beznadziejny
  10-24 - konkurs bardzo słaby (Ruka 1(10pkt); Ruka 2(18pkt); Lillehammer 1(18pkt); Lillehammer 2(15pkt); Klinghental 2(12pkt); Engelberg 1(19pkt); Oberstdorf(TCS)(21pkt)); Trondheim 1(21pkt);
  25-49 - konkurs słaby (Klinghental 1(40pkt); Engelberg 2(26pkt); Ga-Pa(25pkt); Wisła (Duety)(44pkt); Wisła 2(45pkt); Kulm MŚ(loty-druż)(38pkt); Willingen 1(40pkt); Willingen 2(49pkt); Lake Placid (duety)(48pkt); Sapporo 2(37pkt); Oberstdorf(loty) 1(39pkt); Oberstdorf(loty) 2(42pkt); Lahti 1(32pkt); Oslo1 (38pkt); Oslo 2(48pkt); Trondheim 2(46pkt); Vikersund 1(40pkt.); Vikersund 2(45pkt.);
  50-89 - konkurs przeciętny ( Innsbruck(51pkt); Bischofshofen(52pkt); Zakopane (druż)(58pkt); Zakopane 2(75pkt); Kulm MŚ(loty)(71pkt); Lake Placid 1(64pkt); Lake Placid 2(88pkt); Sapporo 1(60pkt); Oberstdorf-loty(duety) (68pkt); Lahti 2*podium (60pkt); Planica 1; Planica (druż).
  90-129 - konkurs dobry (Lahti druż.)(90pkt.)
  130-179 - konkurs bardzo dobry
  180-229 - konkurs rewelacyjny
  230-279 - konkurs genialny
  280+ - konkurs cudowny ( skoczkowie odlatują na ORLEN...)

 • Bernat__Sola profesor
  @King

  Brak Zniszczoła w duetach? Skakał wtedy na równi z Kubackim, przegrał z nim w kwalifikacjach i to pewnie zadecydowało (a w samych duetach i tak okazało się, że gorszym zawodnikiem był Żyła, którego powołanie wydawało się oczywiste...). Owszem, mógł go wziąć, ale tu się dało wybronić obie decyzje.

  Co innego ze Stochem na MŚwL. Tu rzeczywiście zawalił dokumentnie, nie wiem, czy naprawdę ubzdurał sobie, że "I trening się nie liczy", czy to była jakaś marna wymówka.

 • Bernat__Sola profesor
  @Arturion

  Jeżeli nawet Ty masz obawy, to naprawdę nadchodzą mroczne czasy.

 • Bernat__Sola profesor
  @ASJ_212

  Jakiś czas temu się tu o niego pytałem i nie uzyskałem odpowiedzi. W pewnym momencie zapadła głucha cisza na jego temat, przestał się pojawiać w zawodach, ale żadnej oficjalnej informacji chyba nie było.

 • Arturion profesor
  @Vow_Me_Ibrzu

  W sumie... Lepiej naprawdę kawalerów brać! ;-)

 • Vow_Me_Ibrzu doświadczony
  @Arturion

  Przyjmuję wersję, zgodnie z którą standardy etyczne w tym środowisku są tak wysokie, że obie strony darzą się bezgraniczną ufnością.

  A problem właśnie śmigania do małżonki wyciągano przy Hornie, kiedy minęła fascynacja nim z pierwszych dwu sezonów.

 • Arturion profesor

  Jeden szaleniec z Kijowa
  Nie chciał powiedzieć ni słowa.
  Lecz gdy o skokach mówiono,
  To mawiał, bo bywał homo:
  - Marusiak! Ot mi królowa!


  Szkoda, że Marusiak się nie załapał, bo już niewiele brakowało. Oczywiście, nie kosztem zdrowia innych.

 • Arturion profesor
  @Vow_Me_Ibrzu

  "Ale nie będzie w razie czego śmigał do żonki co dwa tygodnie."
  To zależy od tego, gdzie będzie żonka. Bo może przy mężu? ;-)
  Na miejscu żon trenerów wybrałbym właśnie taką opcję.

 • Vow_Me_Ibrzu doświadczony
  @Arturion

  Ale nie będzie w razie czego śmigał do żonki co dwa tygodnie. A Czech to w sumie najgorzej — trzy czy cztery godziny jazdy i jest u siebie...

  PS To nie był oczywiście pomysł, a żart.

 • Arturion profesor

  Gdzieś była dyskusja, by to nie w Planicy kończył się sezon, a na dalekiej Północy. Nie potrafiłem odnaleźć, więc tu skomentuję.
  Otóż nikt nie zrobi takiej biesiady na koniec (chyba, że my). Gdyby to mieli organizować NOR, to słonych paluszków, tudzież chipsów, dla wszystkich by nie starczyło (błachuty wspominały niedawno chojność NOR).
  A tę, planicką, biesiadę lubią WSZYSCY.

  Ergo: finał na "Velikance" bezpieczny.

 • Arturion profesor
  @Vow_Me_Ibrzu

  "Chyba żeby Japończyka ściągnąć, jego nie byłoby stać na latanie."
  A skąd tylu turystów japońskich wszędzie? ;-)))
  Ale pomysł słaby, bo oni sami trenerów z EUR ścigają.

  PS. Zróbcie coś z tymi reklamami, bo się pisać nie da!

 • Vow_Me_Ibrzu doświadczony

  Argument za polskim trenerem dla kadry B może być dość prozaiczny — Polak będzie po prostu siedział na miejscu, bez kombinacji z trybami zdalnymi, i nadzorował zawodników. To prawdopodobnie jest istotne w kontekście poborów. O ile TT jak się wydaje bierze godziwą gażę, poza tym jest człowiekiem młodym, nieobciążonym rodziną (nawet dziewczynę znalazł sobie na miejscu...), więc nie ma problemu z jego absencją, mniej zarabiający zagraniczny B-trener zapewne ma umowie pozwolenie na te zdalniactwa, no i ciągnie go do małżonki oraz progenitury (a może i do jakichś biznesów w domu)... Chyba żeby Japończyka ściągnąć, jego nie byłoby stać na latanie.

 • Lizakowaty stały bywalec
  @Franciszek

  Myślę, że Pieczatowski pozostanie ze skokami kobiet, a do Igora dołączy Szczęsny, który przecież też jest w eurosporcie i sporadycznie komentuje narciarstwo alpejskie a bodajże rok temu też zdarzało mu się komentować skoki.

 • Kuba_23 doświadczony
  @skokwdal

  Sobczyk nie wróci do PZN raczej bo przecież odszedł przez to że popadł w konflikt z trenerami szczególnie z Maciusiakiem a także z wtedy jeszcze dyrektorem Adamem Małyszem

 • Introverder profesor
  @p777

  Można spojrzeć na to inaczej - bo powód odwołania był oczywisty - za silne porywy wiatru - i to boczne! Zwł. na mamucie b. niebezpieczne (i to daleko poza dopuszczalną siłą!), a chodzi mi o to, że gdyby była 2. seria farciarsko Niemcy obroniliby zapewne 2. pozycję w PN, a teraz Słoweńcy - nawet bez Zajca - powinni spokojnie obronić pozycję przed Niemcami. Zresztą dosyć upadków było, a 2 reprezentacje skakałyby zapewne w "trójkę".

 • skokwdal stały bywalec
  @ASJ_212

  A to bardzo przepraszam pomyliłem się i przyznam szczerze nie wiedziałem o zakończeniu kariery przez tegoż skoczka. Pozdrawiam.

 • Franciszek bywalec
  Odnośnie studia Eurosportu i nie tylko

  Jeśli chodzi o odejście Rudzinskiego to chyba w jego miejsce wróci Pieczatowski i obok Blachuta będzie komentował. No bo chyba nie Korościel, on jest dobry do studia. Co do studia to muszę pochwalić Eurosport, świetnie im to wyszło, Maciusiak okazał się strzałem w 10-tkę jeśli chodzi o studio, widać że się zna na swoim fachu. On i Biegun zresztą. Jest dużo lepsze niż na TVN-ie, tam tylko Szczęsny się sprawdza. Ale to było do przewidzenia, tvn nigdy dobrze ze sportem sobie nie radził. Można podsumować pozytywnie relacje i studio Eurosportu. Dali radę. TVN za to nie radzi sobie. Przykładem niech będzie to że w TVN 24 przy tych porannych łączeniach ze studiem, redaktorka nazwała Zniszczoła młodym skoczkiem i przekręciła jego nazwisko. Widać że to piąte koło u wozu skoki narciarskie dla TVN-u, przynajmniej dla ich redaktorów

 • fraki stały bywalec

  Brakuje rankingu konkursu Starego Sceptyka.

 • ASJ_212 bywalec
  @Mucha125

  Jak do Kadry B ma iść Polak to najlepiej jak by to byli Topór albo Biegun z uwagi na to, że są teraz trenerami grup bazowych

 • Introverder profesor
  @Vanhalen

  Junshiro wyżej w Planica 7 od Domena
  Z kategorii nieprawdopodobne ale prawdziwe

  - Jakby Marusiak skakał w drużynówce to jeszcze mógłby być przed Kraftem ;), no ale wiadomo, że jako, iż 2 serie mu odpadły to w Planica 6 jest bez szans.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl