Minja Korhonen
fot. Tadeusz Mieczyński
Już w niedzielę skoczkinie narciarskie po raz ostatni powalczą o medale XXVI Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W Predazzo po raz pierwszy w historii wyłoniona zostanie mistrzyni olimpijska na dużym obiekcie. W stawce po raz kolejny znajdą się też kombinatorki norweskie, które walczą o włączenie swojej dyscypliny do programu XXVI ZIO 2030, których gospodarzem będą Alpy Francuskie.
Na liście startowej trwających igrzysk znajdują się trzy zawodniczki, które tej zimy z powodzeniem startują w Pucharze Świata w kombinacji norweskiej. Są to Finki Minja Korhonen i Heta Hirvonen, kolejno trzecia i osiemnasta zawodniczka klasyfikacji generalnej bieżącego sezonu. Kwalifikację olimpijską w gronie skoczkiń wywalczyła też Austriaczka Lisa Hirner (13. pozycja).
– Dostałam szansę, więc postanowiłam spróbować swoich sił. Myślę, że każdy sportowiec chce wziąć udział w igrzyskach olimpijskich. Świetnie tutaj być jako skoczkini, liczę jednak na to, że w 2030 roku zostanę olimpijką jako kombinatorka norweska. Specjalistki od skoków prezentują bardzo wysoki poziom, trudno z nimi rywalizować. Muszę oddawać swoje najlepsze skoki, by mieścić się w finale, ale to świetna zabawa. Myślę, że to ważne, by pokazywać, że najlepsze dwuboistki prezentują poziom pozwalający na walkę ze skoczkiniami – powiedziała nam 22-letnia Lisa Hirner, która na normalnej skoczni wywalczyła 24. miejsce.
Tuż za nią uplasowała 17-letnia Heta Hirvonen, która dodatkowo znalazła się w składzie Finlandii na konkurs drużyn mieszanych.
– Kombinacja norweska kobiet jest poza programem zimowych igrzysk olimpijskich, więc zdecydowałam się powalczyć o kwalifikację olimpijską w skokach narciarskich. To największa sportowa impreza na świecie, więc podjęłam wyzwanie – słyszymy od juniorki.
Przedstawicielka Suomi nie wyklucza, że w przyszłości skupi się wyłącznie na skokach narciarskich. – Zobaczymy. Bardzo dużo zależy od tego, czy kobieca kombinacja norweska znajdzie się w programie kolejnych igrzysk. Myślę, że to ważne, że jesteśmy tu z innymi dwuboistkami – nie ukrywa Hirvonen.
O awans do serii finałowej konkursu indywidualnego skoczkiń otarła się Korhonen, rodaczka Hirvonen.
– Igrzyska były moim marzeniem od dzieciństwa. Start olimpijski zawsze był moim celem. W tym sezonie pojawiało się coraz więcej i więcej opcji startowych w skokach narciarskich, podjęłam walkę o kwalifikację i w efekcie znalazłam się w olimpijskiej kadrze skoczkiń
– Przez cały sezon musiałam łączyć starty w kombinacji norweskiej i skokach narciarskich, ale priorytet miał dwubój. Ułożyliśmy pod to dobry plan i udało się startować w obu tych dyscyplinach na satysfakcjonującym poziomie. Do tej pory jest to mój najlepszy sezon w Pucharze Świata w kombinacji. W Predazzo szło mi dobrze na normalnej skoczni, aż do konkursowej próby na normalnym obiekcie <śmiech>… – podsumowuje, nawiazując do skoku, który nie dał jej czołowej „30” w gronie skoczkiń. Czy zostanę w kombinacji? Sporo zależy od ruchów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Na razie… startuję w kombinacji i w skokach. Jako kombinatorki pokazujemy tutaj dobry poziom na skoczni, jesteśmy w stanie nawiązać rywalizację ze specjalistkami i mam nadzieję, że MKOl to widzi – dodaje sportsmenka o rok starsza od Hirvonen.
Przed własną publicznością marzenie o olimpijskim starcie zrealizowała z kolei Annika Sieff. 22-latka wiosną 2023 roku porzuciła obiecującą karierę w kombinacji norweskiej, aby przygotować się do domowych igrzysk jako skoczkini narciarska. Występ w Predazzo miał wyjątkowe znaczenie dla reprezentantki Italii, urodzonej w pobliskim Cavalese.
– Marzenia się spełniają. Wspaniale było zadebiutować na igrzyskach właśnie w Predazzo po decyzji, którą podjęłam kilka lat temu. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Mój się podnosi, szczególnie w ostatnich tygodniach poczyniłam postępy na skoczni, ale strata do czołówki jest nadal duża. Dam z siebie wszystko, by pewnego dnia znaleźć się na szczycie. Porzucenie kombinacji nie było łatwym krokiem, ale stawiłam czoło temu wzywaniu i dziś jestem tutaj. Jeszczem szczęśliwa – usłyszeliśmy od Sieff, która zajęła 19. pozycję i okazała się najlepszą z Włoszek.
Sieff odniosła się też do obecności Hirner, Hirvonen i Korhonen na imprezie czterolecia.
– One również znajdują się w punkcie, w którym będą musiały decydować, co dalej. Musimy zaczekać, czy kobieca kombinacja norweska będzie w programie następnych igrzysk olimpijskich. Na pewno mają okazję przekonać się, jaki jest poziom w skokach i jak wygląda ta dyscyplina od kuchni. Miło było zobaczyć te dziewczyny w Predazzo. Na pewno wolałyby startować w Predazzo w kombinacji norweskiej, ale na pewno są szczęśliwe, że uczestniczą w tak wyjątkowym wydarzeniu sportowym. Czy polecam im zmianę dyscypliny na stałe? To zależy od każdego przypadku.
– Myślę, że do końca swojej kariery sportowej zostanę już w skokach narciarskich. Nie jestem pewna w stu procentach, ale jeśli muszę odpowiedź teraz to tak, zostaję w skokach. Co jeśli kobieca kombinacji zostanie włączona do programu igrzysk? Wtedy zobaczymy. Od trzech lat nie trenowałam biegów narciarskich, ale na takie rozterki przyjdzie czas po ewentualnej decyzji MKOl – zakończyła Sieff.
Wszystkie nasze rozmówczynie w niedzielę wezmą udział w pierwszym w historii olimpijskim konkursie kobiet na dużej skoczni. Początek o godzinie 18:45.
Korespondencja z Predazzo, Dominik Formela
-
ms_ profesor
@Wojciechowski
Oby tak się nie stało. Kombinacja to piękna dyscyplina sportu i wbrew temu co mówią hejterzy są zawodnicy i zawodniczki, którzy potrafią dobrze skakać również w zawodach w samych skokach oraz dobrze biegać w zawodach w biegach narciarskich. Szkoda, że Riiber nie zrealizował swojego celu sprzed 10 już lat, czyli wygranej kryształowej kuli zarówno w skokach i w kombinacji. Mika Vermeulen, były kombinator norweski, a obecnie biegacz narciarski w tym sezonie jest w gorszej formie, ale w ubiegłym sezonie zajął 2 miejsce w końcowej klasyfikacji Tour de Ski, a łącznie już kilka razy był na podium w zawodach PŚ.
A tak swoją drogą ktoś wie co się dzieje z Espenem Bjoernstadem? Przerzucił się na skoki z kombinacji, jesienią jeszcze startował, nawet wicemistrzem Norwegii w skokach został, a zimą nigdzie się nie pojawił od początku sezonu, kojarzę, że ktoś coś kiedyś pisał, że Bjoernstad ma kontuzję, ktoś wie może coś więcej jaka jest obecnie u niego sytuacja? -
Wojciechowski profesor
Marzyć mogą, tyle że z programu kolejnych igrzysk kombinacja norweska... wypadnie pewnie w całości.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl. na forum będą one kasowane.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania kont użytkowników, których pseudonimy zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).

















Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się