Normalna skocznia w Lahti i loty kobiet w Vikersund - zmiany w kalendarzu Pucharu Świata 2026/2027

  • 2026-05-06 14:39

W środę w Portoroz obradowała Komisja skoków narciarskich Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS). Podczas posiedzenia w Słowenii zaktualizowano kalendarze Letniego Grand Prix i Pucharu Świata na sezon 2026/2027. Terminarze wymagają jeszcze zatwierdzenia na Kongresie FIS w Belgradzie, ale nie powinny w nich zajść większe zmiany.

Letnie Grand Prix mężczyzn 2026:

W kalendarzu Letniego Grand Prix nie zaszły zmiany względem kwietniowej wersji terminarza. Cykl ma rozpocząć się 1-2 sierpnia na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Następnie na zawodników czekają występy w Courchevel (8-9 sierpnia), Rasnovie (19-20 września) i Klingenthal (24-25 października). Łącznie zaplanowano 8 konkursów - 7 indywidualnych oraz mikst.

Letnie Grand Prix 2026
Data Dzień Miejscowość Kraj HS Szczegóły
01.08.2026 Sobota Wisła HS134  
02.08.2026 Niedziela Wisła HS134  
08.08.2026 Sobota Courchevel HS132  
09.08.2026 Niedziela Courchevel HS132  
19.09.2026 Sobota Rasnov HS97  
20.09.2026 Niedziela Rasnov HS97  
24.10.2026 Sobota Klingenthal HS140 hybrydowe
25.10.2026 Niedziela Klingenthal HS140 mikst, hybrydowe

Puchar Świata mężczyzn 2026/2027:

Od kwietniowego posiedzenia w Pradze, zmiany w kalendarzu Pucharu Świata nastąpiły wyłącznie w przypadku weekendu w Lahti (13-14 lutego). Konkurs drużynowy przełożono na sobotę, z kolei niedzielną rywalizację indywidualną przeniesiono na skocznię normalną HS100 w ramach testu dla zawodników przed mistrzostwami świata w Falun.

W trakcie sezonu odbędzie się 5 weekendów Pucharu Świata, podczas których w niedzielnym konkursie indywidualnym wystąpi bez kwalifikacji czołowa "50" sobotnich zawodów. Taka sytuacja będzie miała miejsce w Wiśle (5-6 grudnia), Titisee-Neustadt (11-13 grudnia), Engelbergu (19-20 grudnia), Willingen (29-31 stycznia) i Oslo (13-14 marca).

Łącznie zaplanowano 35 konkursów - 27 indywidualnych, 4 drużynowe (Titisee-Neustadt, Zakopane, Lahti, Planica) i 4 drużyn mieszanych (Lillehammer, Sapporo, Willingen, Lake Placid). Cykl rozpocznie się 20 listopada w Lillehammer, a zakończy 21 marca w Planicy.

Puchar Świata 2026/2027
Data Dzień Miejscowość Kraj HS Szczegóły
20.11.2026 Piątek Lillehammer HS140 mikst
21.11.2026 Sobota Lillehammer HS140  
22.11.2026 Niedziela Lillehammer HS140  
28.11.2026 Sobota Ruka HS142  
29.11.2026 Niedziela Ruka HS142  
05.12.2026 Sobota Wisła HS134  
06.12.2026 Niedziela Wisła HS134 „50”
11.12.2026 Piątek Titisee-Neustadt HS142 drużynowy
12.12.2026 Sobota Titisee-Neustadt HS142  
13.12.2026 Niedziela Titisee-Neustadt HS142 „50”
19.12.2026 Sobota Engelberg HS140  
20.12.2026 Niedziela Engelberg HS140 „50”
29.12.2026 Wtorek Oberstdorf HS137 TCS
01.01.2027 Piątek Garmisch-Partenkirchen HS142 TCS
03.01.2027 Niedziela Innsbruck HS128 TCS
06.01.2027 Środa Bischofshofen HS142 TCS
16.01.2027 Sobota Zakopane HS140 drużynowy
17.01.2027 Niedziela Zakopane HS140  
22.01.2027 Piątek Sapporo HS137 mikst
23.01.2027 Sobota Sapporo HS137  
24.01.2027 Niedziela Sapporo HS137  
29.01.2027 Piątek Willingen HS147 mikst
30.01.2027 Sobota Willingen HS147  
31.01.2027 Niedziela Willingen HS147 „50”
06.02.2027 Sobota Lake Placid HS128  
07.02.2027 Niedziela Lake Placid HS128 mikst
13.02.2027 Sobota Lahti HS130 drużynowy
14.02.2027 Niedziela Lahti HS100  
20.02.2027 Sobota Vikersund HS240 loty
21.02.2027 Niedziela Vikersund HS240 loty
27.02.2027 Sobota MŚ Falun 2027 HS95 mikst
28.02.2027 Niedziela MŚ Falun 2027 HS95  
04.03.2027 Czwartek MŚ Falun 2027 HS132 drużynowy
06.03.2027 Sobota MŚ Falun 2027 HS132  
13.03.2027 Sobota Oslo HS134  
14.03.2027 Niedziela Oslo HS134 „50”
19.03.2027 Piątek Planica HS240 loty
20.03.2027 Sobota Planica HS240 loty, drużynowy
21.03.2027 Niedziela Planica HS240 loty
„50” - konkurs z udziałem 50 zawodników z sobotnich zawodów

Letnie Grand Prix kobiet 2026:

Kalendarz Letniego Grand Prix pań w całości pokrywa się z terminarzem mężczyzn. Zaplanowanych zostało 8 konkursów (7 indywidualnych i mikst), kolejno w Wiśle (1-2 sierpnia), Courchevel (8-9 sierpnia), Rasnovie (19-20 września) i Klingenthal (24-25 października).

Letnie Grand Prix Pań 2026
Data Dzień Miejscowość Kraj HS Szczegóły
01.08.2026 Sobota Wisła HS134  
02.08.2026 Niedziela Wisła HS134  
08.08.2026 Sobota Courchevel HS132  
09.08.2026 Niedziela Courchevel HS132  
19.09.2026 Sobota Rasnov HS97  
20.09.2026 Niedziela Rasnov HS97  
24.10.2026 Sobota Klingenthal HS140 hybrydowe
25.10.2026 Niedziela Klingenthal HS140 mikst, hybrydowe

Puchar Świata kobiet 2026/2027:

Po kwietniowym zamieszaniu w Pradze, działaczom FIS udało się przywrócić loty kobiet w Vikersund do kalendarza Pucharu Świata pań na sezon 2026/2027. Zawody odbędą się w czwartek, 18 lutego. W kwalifikacjach do nich weźmie udział czołowa "30" klasyfikacji PŚ po zawodach w Lahti z możliwymi zastępstwami w wykonaniu zawodniczek z miejsc 31-35 w generalce. Awans do konkursu wywalczy 25 skoczkiń, a w finale wystąpi najlepsza "20" pierwszej serii.

Finałowy weekend lotów w Planicy ostatecznie zredukowano do jednego konkursu w sobotę, 20 marca. Prawo startu uzyska wyłącznie czołowa "20" klasyfikacji Pucharu Świata oraz zawodniczki z pierwszej "5" konkursu w Vikersund, które nie spełnią pierwszego warunku. Awans do serii finałowej wywalczy 15 skoczkiń.

Z uwagi na dodane loty w Vikersund, zawody w Villach przesunięto na sobotę i niedzielę, 20-21 lutego. Ponadto weekend w Ljubnie (9-10 stycznia) będzie składał się z dwóch konkursów indywidualnych.

W trakcie sezonu odbędą się 4 weekendy Pucharu Świata, podczas których w niedzielnym konkursie indywidualnym wystąpi bez kwalifikacji czołowa "40" sobotnich zawodów. Taka sytuacja będzie miała miejsce w Titisee-Neustadt (11-13 grudnia), Engelbergu (19-20 grudnia), Willingen (29-31 stycznia) i Oslo (13-14 marca).

W terminarzu pań znalazło się miejsce na 36 konkursów - 31 indywidualnych, 1 drużynowy (Wisła - do potwierdzenia) i 4 drużyn mieszanych (Lillehammer, Sapporo, Willingen, Lake Placid).

Puchar Świata Pań 2026/2027
Data Dzień Miejscowość Kraj HS Szczegóły
20.11.2026 Piątek Lillehammer HS140 mikst
21.11.2026 Sobota Lillehammer HS140  
22.11.2026 Niedziela Lillehammer HS140  
28.11.2026 Sobota Hinzenbach HS90  
29.11.2026 Niedziela Hinzenbach HS90  
05.12.2026 Sobota Wisła HS134  
06.12.2026 Niedziela Wisła HS134 ew. drużynowy
12.12.2026 Sobota Titisee-Neustadt HS142  
13.12.2026 Niedziela Titisee-Neustadt HS142 „40”
19.12.2026 Sobota Engelberg HS140  
20.12.2026 Niedziela Engelberg HS140 „40”
28.12.2026 Poniedziałek Oberstdorf HS137 TCS
31.12.2026 Czwartek Garmisch-Partenkirchen HS142 TCS
02.01.2027 Sobota Innsbruck HS128 TCS
05.01.2027 Wtorek Bischofshofen HS142 TCS
09.01.2027 Sobota Ljubno HS94  
10.01.2027 Niedziela Ljubno HS94  
15.01.2027 Piątek Zhangjiakou HS140  
16.01.2027 Sobota Zhangjiakou HS140  
19.01.2027 Wtorek Zao HS102  
20.01.2027 Środa Zao HS102  
22.01.2027 Piątek Sapporo HS137 mikst
23.01.2027 Sobota Sapporo HS137  
29.01.2027 Piątek Willingen HS147 mikst
30.01.2027 Sobota Willingen HS147  
31.01.2027 Niedziela Willingen HS147 „40”
06.02.2027 Sobota Lake Placid HS128  
07.02.2027 Niedziela Lake Placid HS128 mikst
11.02.2027 Czwartek Lahti HS130  
12.02.2027 Piątek Lahti HS130  
18.02.2027 Czwartek Vikersund HS240 loty
20.02.2027 Sobota Villach HS98  
21.02.2027 Niedziela Villach HS98  
25.02.2027 Czwartek MŚ Falun 2027 HS95 drużynowy
26.02.2027 Piątek MŚ Falun 2027 HS95  
27.02.2027 Sobota MŚ Falun 2027 HS95 mikst
05.03.2027 Piątek MŚ Falun 2027 HS132  
13.03.2027 Sobota Oslo HS134  
14.03.2027 Niedziela Oslo HS134 „40”
20.03.2027 Sobota Planica HS240 loty
„40” - konkurs z udziałem 40 zawodniczek z sobotnich zawodów

Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9963) komentarze: (119)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • PeterSlatnar początkujący
    @tommy97ns

    To nie jest głupi pomysł. Jedynie co to Planica powinna być bezapelacyjnie na końcu i ewentualnie przed nią MŚ. Zawsze po głównej imprezie sezonu zainteresowanie spada więc im mniej zawodów po nich tym lepiej. Koedyś rozgrywanie raw Air i potem Planicy mialo sens. Potem już tak nie konstruowano kalendarza

  • tommy97ns stały bywalec
    @PeterSlatnar

    A ja się zastanawiam czy nie lepiej by było klasyczne MŚ te co 2 lata robić w 2 połowie marca na zakończenie sezonu zwłaszcza że tydzień wcześniej można by było zrobić finał PŚ i na sam MŚ już po PŚ.

  • tommy97ns stały bywalec

    Ciekawi mnie jeszcze jak to będzie z tym PŚ w Wiśle czy rzeczywiście zrobią tą drużynówke kobiet w sumie ciekawa sprawa kobiety od dawna nie miały ani drużynówek ani duetów w PŚ już parę lat więc fajnie taki konkurs zobaczyć w Polsce . Problem w tym że my raczej możemy mieć problem żeby wystawić drużynę podobnie będzie na MŚ w Falun. Twardosz Bełtowska i Karpiel no i brakuje tej czwartej.

  • tommy97ns stały bywalec

    Mi się ten kalendarz trochę podoba mimo że nie został wykorzystany w pełni potencjał.Mnie najbardziej cieszy powrót drużynówek ale z duetów bym nie zrezygnowała spokojnie 1 lub 2 konkursy duetów można by było też zrobić. Przede wszystkim weekend po TCS zrobiłbym zawody w Predazzo albo na Kulm lub Ramsau czy Seefeld bo jest blisko z Bischoffschofen skocznie mają homologację. Nawet widziałem kalendarz PŚ w kombinacji norweskiej i w styczniu są zawody w Seefeld w grudniu w Ramsau . Lokalizacja bliska nie byłoby narzekania że daleki podróże po TCS. Do tego 2 konkursy na normalnej skoczni w tym czasie plus mamy Lahti i 3 konkursy w sezonie i można zrobić klasyfikacje o małą KK za skocznie normalne. Zakopane totalna porażka ale to nie jest wina FIS tylko akurat naszego związku że nie chcą 2 indywidualnych . Powinno być w piątek konkurs indywidualny w sobotę drużynówka i w niedzielę 2 indywidualny. Ewentualnie piątek drużynowka a sobota niedziela 2 indywidualne. Zakopane to Zakopane jedne z najbardziej prestiżowych zawodów w sezonie z dużą frekwencją i piękną oprawą więc te 2 indywidualne konkursy nam się należą jak psu buda. Aż się prosi zrobić w piątek także 2 indywidualny konkurs w Lake Placid bo z jednym indywidualnym ta wyprawa dla tych najlepszych zawodników nie ma sensu . Jeśli chodzi o miksty wiem że większość tutaj nie przepada ja akurat lubię tę konkursy aczkolwiek przykro że my nie odgrywamy od lat tam żadnej roli to jest przykre ale dla mnie miksty są ciekawe. I jeszcze bym zamienił Oslo z Vikersund albo Oslo dał w miejsce Lahti a przed MŚ dać Lahti żeby ta normalna skocznia była przed MŚ a Vikersund dać po MŚ i wtedy 2 weekendy lotów pod rząd by były. No ale cóż jest jak jest.

  • PeterSlatnar początkujący

    Impresja konkursów PŚ mężczyzn 2024/25 w zaleznosći od miesiąca i liczby konkursów

    Listopad [4], (3,4 mld) *3 konkursy w Lillehammer +Rukka
    Grudzień [9] (15,6 mld)
    Styczeń [8] (17,4 mld)
    Luty [7] (6,1 mld)
    Marzec [8] bez MŚ (8,4mld)

    Procentowo udział poszczególnych eventów w impresji dla całego PŚ kobiet i mężczyzn
    TCS 25%❗
    Raw Air 7%
    Turniej dwóch nocy 2%
    PŚ reszta (piki w Zakopanem i Willingen) 66%

    Jakie wnioski? Na początku sezonu mamy duży hype na skoki (inauguracja PŚ+ jeden konkurs w Finlandii generują połowę zainteresowania co marzec po MŚ z dwoma weekendami lotów). Potem wraz z konkursami w Wiśle i Niemczech zainteresowanie rośnie aż do TCS. Potem mamy Willingen i Zakopane ewentualnie loty. W lutym popularnosć spada. Prawdopodobnie rośnie na MŚ i na chwilę na Vikersund i Planicę.
    W ten sposób widzimy kiedy skoki mają potencjał a kiedy nie. Skoki powinny kończyc się wcześniej np na początku marca (MŚ też powinny być wcześniej) i powinny rozpoczynać się wcześniej ale tak by miały interesujące eventy. Np cieplejszy prolog na igelicie czy turniej w USA tak by podtrzymać zainteresowanie aż do TCS
    Wrzucam jeszcze raz linka jakby tamten nie działał
    https://assets.fis-ski.com/f/252177/x/be0ef8327a/viessmann-fis-ski-jumping-world-cup-2024-25.pdf?hl=pl-PL

  • dervish profesor
    @Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak

    Nie ma to jak oglądanie konkursu GA-PA jeszcze będąc na sylwestrowym kacu, dla wielu dawna pora rozgrywania to był jeszcze ranek. Ideologiczne równouprawnienie płci oprócz kilku innych zabrało i tę przyjemność. :(

  • PeterSlatnar początkujący
    @Kolos Odpowiedź+analiza raportu Nielsen dla FIS za sezon 2024/2025

    Link do analizy: Https://assets.fis-ski.com/f/252177/x/be0ef8327a/viessmann-fis-ski-jumping-world-cup-2024-25.pd
    1) Częściowo się z tobą zgadzam. Dla konkursów rozgrywanych później niż w grudniu raczej nie ma problemów ze śniegiem. Natomiast są lokalizacje z potencjałem na PŚ (zainteresowanie publiczności), które są cieplejsze (Rasnov, Kranj, Villach).
    2) Powodem mniejszego zainteresowania publiczności LGP jest rozgrywanie zawodów w odległości czasowej od PŚ przez co czołówka nie jest w formie. Poza tym obsada bywa przez to mizerna. Inaczej jest w wrześniowo-październikowej części LGP, kiedy to zainteresowanie zawodami wzrasta co widać po dużej frekwencji w Klingenthal. Poza Klingenthal dużą frekwencję mamy też w Wiśle (zawody w Polsce więc z natury popularne). Gorzej jest w Corchevel, Predazzo i Rasnovie. W Hinzenbach jest trochę lepiej. Myslę że wlączenie dwóch pierwszych lokalizacji do PŚ nie spowodowałoby zwiększenia się liczby publiczności. Inaczej jest z Rasnovem i Hinzenbach, gdzie zwiększenie rangi na pewno podniosłoby popularnośc wydarzenia. Ale na prawdę nie zmiana nawierzchni a rangi!
    ---
    3).Analiza
    Sezon 2024/2025 rozpoczął się 22 listopada a zakończył 30 marca. Mś odbyły się w dniach 26luty-9marca. Nie są one włączone do analizy. Wskaźnik impresji jest na ostatnich stronach raportu.
    Impresja-Miara ogólnego zainteresowania danym zjawiskiem przez społeczeństwo w ramach mediów. Mierzymy wszystko poza samą frekwencją pod skocznią. Liczy się ogladalnosć transmisji, reportaże i aktywność w socjal mediach w związku z tematem

    Resztę dopiszę w kolejnym komentarzu że względu na limit znaków

  • cms weteran

    A tymczasem klimatyczna skocznia normalna w Kuopio została rozebrana. Szkoda tego kompleksu, na dużej zawsze przyjemnie oglądało się zawody Pucharu Świata

  • Arturion profesor
    @Kolos

    Duży deficyt słodkiej wody.

  • Sigmusiaxd weteran
    @maciek0932

    Nie wiem czy powróci już Eva Pinkeling, ale jeżeli miałaby powrócić to chyba w dobrej formie mi się wydaje :D

  • Kolos profesor
    @PeterSlatnar

    1) Rzadko kiedy są dodatnie temperatury między listopadem a marcem, zwłaszcza takie powyżej 5 stopni bo dopiero wtedy byłoby utrudnienie z produkcją śniegu. Większość skoczni zresztą i tak jest wykorzystywana czy to do innych zawodów czy do treningu więc i tak są naśnieżane raz i czynne kilka miesięcy.
    2) To są sporty zimowe, więc z zasady rozgrywane zimą. Nie ma tematu zachęcania kibiców bo byłoby cieplej. Wiadomo, że cieplej to przyjemniej, ale przecież latem wcale nie ma wielkiej frekwencji na zawodach LGP, więc to tak nie działa
    3) Skoki raczej powinno się przedłużać na kwiecień, szczególnie w latach gdy Wielkanoc przypada później niż rozciągać na październik.

    LGP też powinno wrócić bardziej na terminy lipcowo-sierpniowe.

    Puchar Świata po prostu musi się rozgrywać na śniegu. Na siłę robić zawody w październiku i udawać, że skoki igielitowe czyli LGP to PŚ nie ma sensu. Puchar Świata to śnieg. Skoki narciarskie to sport zimowy.

  • Kolos profesor
    @Arturion

    Nie wiem co w tym nieekologicznego...

  • PeterSlatnar początkujący
    @Kolos

    1. Porównywanie kosztów zraszania parę godzin plastiku, a produkcji śniegu często przy dodatnich temperaturach i opadach deszczu jest dość sympatyczne :). Do tego czasami pomimo wyprodukowania śniegu przychodzi nagle deszcz i po wszystkim (Titisee-Neustadt parę lat temu)
    2 Korelacja pomiędzy liczbą osób na danym wydarzeniu sportowym a pogodą jest dla mnie oczywista. Pod skocznią się stoi, jest zimno, często wieje i pada. Nie zachęca to widza to siedzenia pod skocznią. Oczywiście mamy takie konkursy jak Obersdorf gdzie i tak będzie full kibiców ale to raczej kwestia rozpoznawalności wydarzenia. Ale spójrzmy na konkursy LGP w Hinzenbach czy kiedyś Hinterzarten. Jest ciepło, świeci słońce, ludzie grilują. Można przyjść z dziećmi bez obawy o przeziębienie. Dla mnie PŚ w takim okresie to okazja do przyciągnięcia kolejnych widzów. I nie. LGP że względu na swoją niską rangę tego nie zrobi. To musi być PŚ
    3. Jestem zdania, że okres przełomu października i listopada jest okresem kiedy skoki mogą przyciągać widza. Dzień jest coraz krótszy i skoki byłyby sposobem na spędzenie popołudnia w szaro-bury dzień przed TV. Poza tym mieliśmy już udaną próbę skoków na igelicie w PŚ. Zawody obroniły się frekwencją choć nie każdy kibic mógł wiedzieć, że są gdzieś jakieś skoki w takim okresie roku. Natomiast to jest kwestia przyzwyczajenia

  • Arturion profesor
    @Kolos

    Przez to polewanie konkursy na igelicie robią się strasznie antyekologiczne. Zatem MKOl nigdy się na taką dyscyplinę w IO nie zgodzi.

  • Kolos profesor
    @PeterSlatnar

    Skakanie na igielicie wcale nie jest aż takie tanie. (Polewanie igielitu kosztuje) .

    A argument, że cieplej to kibice przyjdą jest śmieszny w kontekście sportu zimowego.

    Puchar Świata tylko na śniegu
    LGP na igielicie.

    Podział jest jasny.

  • PeterSlatnar początkujący
    @Kolos

    Po to żeby przyszli na niego kibice. Jest wtedy cieplej niż w zimie więc łatwiej usiedzieć na trybunach. Poza tym taniej jest skakać na igelicie niż na śniegu. Czemu włączyc ten fragment do Pś a nie LGP? Bo te zawody są bardziej prestiżowe niż LGP i na te same zawody przyciągna większą widownię.
    Różnica w odbiorze zawodów tej samej rangi na śniegu i igelicie to tylko kwestia przyzwyczajenia widza. Wystarczy sobie przypomnieć prolog w Wiśle sprzed czterech lat. Widownią trochę mniejsza niż zimą ale zgaduję, że to kwestia tego, że ludzie myśleli że to LPG lub nie mieli pojęcia że inauguracja może być o tej porze roku. Kwestia przyzwyczajenia.

  • Kolos profesor
    @PeterSlatnar

    Nie wiem po co w październiku robić zawody LGP i udawać, że to jest Puchar Świata.....

    Puchar Świata powinien być zawsze rozgrywany na śniegu.

  • TandeFan23 profesor
    @szczurnik

    Ahonen w swojej biografii przyznal ze w nocy przed pamietnym konkursem w 2005 r. gdy strzelil 240 metrow mocno imprezowal. A po tym upadku nie chcial jechac do szpitala zeby nie wyszlo ze ma we krwi alkohol. XD

  • szczurnik profesor
    @TandeFan23

    Nie widziałem, żeby kiedykolwiek FIS robił kontrole alkomatem, więc kto ich tam wie.

  • TandeFan23 profesor
    @szczurnik

    Nie wyczules zartu ? :) Skoczkowie teraz sie grzecznie prowadza. Kiedys Olli i Ahonen latali lekko napici,ale to juz przeszlosc. :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl