Normalna skocznia w Lahti i loty kobiet w Vikersund - zmiany w kalendarzu Pucharu Świata 2026/2027
- 2026-05-06 14:39
Flaga FIS
fot. Tadeusz Mieczyński
W środę w Portoroz obradowała Komisja skoków narciarskich Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS). Podczas posiedzenia w Słowenii zaktualizowano kalendarze Letniego Grand Prix i Pucharu Świata na sezon 2026/2027. Terminarze wymagają jeszcze zatwierdzenia na Kongresie FIS w Belgradzie, ale nie powinny w nich zajść większe zmiany.
Letnie Grand Prix mężczyzn 2026:
W kalendarzu Letniego Grand Prix nie zaszły zmiany względem kwietniowej wersji terminarza. Cykl ma rozpocząć się 1-2 sierpnia na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Następnie na zawodników czekają występy w Courchevel (8-9 sierpnia), Rasnovie (19-20 września) i Klingenthal (24-25 października). Łącznie zaplanowano 8 konkursów - 7 indywidualnych oraz mikst.
| Letnie Grand Prix 2026 | |||||
| Data | Dzień | Miejscowość | Kraj | HS | Szczegóły |
|---|---|---|---|---|---|
| 01.08.2026 | Sobota | Wisła | ![]() |
HS134 | |
| 02.08.2026 | Niedziela | Wisła | ![]() |
HS134 | |
| 08.08.2026 | Sobota | Courchevel | ![]() |
HS132 | |
| 09.08.2026 | Niedziela | Courchevel | ![]() |
HS132 | |
| 19.09.2026 | Sobota | Rasnov | ![]() |
HS97 | |
| 20.09.2026 | Niedziela | Rasnov | ![]() |
HS97 | |
| 24.10.2026 | Sobota | Klingenthal | ![]() |
HS140 | hybrydowe |
| 25.10.2026 | Niedziela | Klingenthal | ![]() |
HS140 | mikst, hybrydowe |
Puchar Świata mężczyzn 2026/2027:
Od kwietniowego posiedzenia w Pradze, zmiany w kalendarzu Pucharu Świata nastąpiły wyłącznie w przypadku weekendu w Lahti (13-14 lutego). Konkurs drużynowy przełożono na sobotę, z kolei niedzielną rywalizację indywidualną przeniesiono na skocznię normalną HS100 w ramach testu dla zawodników przed mistrzostwami świata w Falun.
W trakcie sezonu odbędzie się 5 weekendów Pucharu Świata, podczas których w niedzielnym konkursie indywidualnym wystąpi bez kwalifikacji czołowa "50" sobotnich zawodów. Taka sytuacja będzie miała miejsce w Wiśle (5-6 grudnia), Titisee-Neustadt (11-13 grudnia), Engelbergu (19-20 grudnia), Willingen (29-31 stycznia) i Oslo (13-14 marca).
Łącznie zaplanowano 35 konkursów - 27 indywidualnych, 4 drużynowe (Titisee-Neustadt, Zakopane, Lahti, Planica) i 4 drużyn mieszanych (Lillehammer, Sapporo, Willingen, Lake Placid). Cykl rozpocznie się 20 listopada w Lillehammer, a zakończy 21 marca w Planicy.
| Puchar Świata 2026/2027 | |||||
| Data | Dzień | Miejscowość | Kraj | HS | Szczegóły |
|---|---|---|---|---|---|
| 20.11.2026 | Piątek | Lillehammer | ![]() |
HS140 | mikst |
| 21.11.2026 | Sobota | Lillehammer | ![]() |
HS140 | |
| 22.11.2026 | Niedziela | Lillehammer | ![]() |
HS140 | |
| 28.11.2026 | Sobota | Ruka | ![]() |
HS142 | |
| 29.11.2026 | Niedziela | Ruka | ![]() |
HS142 | |
| 05.12.2026 | Sobota | Wisła | ![]() |
HS134 | |
| 06.12.2026 | Niedziela | Wisła | ![]() |
HS134 | „50” |
| 11.12.2026 | Piątek | Titisee-Neustadt | ![]() |
HS142 | drużynowy |
| 12.12.2026 | Sobota | Titisee-Neustadt | ![]() |
HS142 | |
| 13.12.2026 | Niedziela | Titisee-Neustadt | ![]() |
HS142 | „50” |
| 19.12.2026 | Sobota | Engelberg | ![]() |
HS140 | |
| 20.12.2026 | Niedziela | Engelberg | ![]() |
HS140 | „50” |
| 29.12.2026 | Wtorek | Oberstdorf | ![]() |
HS137 | TCS |
| 01.01.2027 | Piątek | Garmisch-Partenkirchen | ![]() |
HS142 | TCS |
| 03.01.2027 | Niedziela | Innsbruck | ![]() |
HS128 | TCS |
| 06.01.2027 | Środa | Bischofshofen | ![]() |
HS142 | TCS |
| 16.01.2027 | Sobota | Zakopane | ![]() |
HS140 | drużynowy |
| 17.01.2027 | Niedziela | Zakopane | ![]() |
HS140 | |
| 22.01.2027 | Piątek | Sapporo | ![]() |
HS137 | mikst |
| 23.01.2027 | Sobota | Sapporo | ![]() |
HS137 | |
| 24.01.2027 | Niedziela | Sapporo | ![]() |
HS137 | |
| 29.01.2027 | Piątek | Willingen | ![]() |
HS147 | mikst |
| 30.01.2027 | Sobota | Willingen | ![]() |
HS147 | |
| 31.01.2027 | Niedziela | Willingen | ![]() |
HS147 | „50” |
| 06.02.2027 | Sobota | Lake Placid | ![]() |
HS128 | |
| 07.02.2027 | Niedziela | Lake Placid | ![]() |
HS128 | mikst |
| 13.02.2027 | Sobota | Lahti | ![]() |
HS130 | drużynowy |
| 14.02.2027 | Niedziela | Lahti | ![]() |
HS100 | |
| 20.02.2027 | Sobota | Vikersund | ![]() |
HS240 | loty |
| 21.02.2027 | Niedziela | Vikersund | ![]() |
HS240 | loty |
| 27.02.2027 | Sobota | MŚ Falun 2027 | ![]() |
HS95 | mikst |
| 28.02.2027 | Niedziela | MŚ Falun 2027 | ![]() |
HS95 | |
| 04.03.2027 | Czwartek | MŚ Falun 2027 | ![]() |
HS132 | drużynowy |
| 06.03.2027 | Sobota | MŚ Falun 2027 | ![]() |
HS132 | |
| 13.03.2027 | Sobota | Oslo | ![]() |
HS134 | |
| 14.03.2027 | Niedziela | Oslo | ![]() |
HS134 | „50” |
| 19.03.2027 | Piątek | Planica | ![]() |
HS240 | loty |
| 20.03.2027 | Sobota | Planica | ![]() |
HS240 | loty, drużynowy |
| 21.03.2027 | Niedziela | Planica | ![]() |
HS240 | loty |
| „50” - konkurs z udziałem 50 zawodników z sobotnich zawodów | |||||
Letnie Grand Prix kobiet 2026:
Kalendarz Letniego Grand Prix pań w całości pokrywa się z terminarzem mężczyzn. Zaplanowanych zostało 8 konkursów (7 indywidualnych i mikst), kolejno w Wiśle (1-2 sierpnia), Courchevel (8-9 sierpnia), Rasnovie (19-20 września) i Klingenthal (24-25 października).
| Letnie Grand Prix Pań 2026 | |||||
| Data | Dzień | Miejscowość | Kraj | HS | Szczegóły |
|---|---|---|---|---|---|
| 01.08.2026 | Sobota | Wisła | ![]() |
HS134 | |
| 02.08.2026 | Niedziela | Wisła | ![]() |
HS134 | |
| 08.08.2026 | Sobota | Courchevel | ![]() |
HS132 | |
| 09.08.2026 | Niedziela | Courchevel | ![]() |
HS132 | |
| 19.09.2026 | Sobota | Rasnov | ![]() |
HS97 | |
| 20.09.2026 | Niedziela | Rasnov | ![]() |
HS97 | |
| 24.10.2026 | Sobota | Klingenthal | ![]() |
HS140 | hybrydowe |
| 25.10.2026 | Niedziela | Klingenthal | ![]() |
HS140 | mikst, hybrydowe |
Puchar Świata kobiet 2026/2027:
Po kwietniowym zamieszaniu w Pradze, działaczom FIS udało się przywrócić loty kobiet w Vikersund do kalendarza Pucharu Świata pań na sezon 2026/2027. Zawody odbędą się w czwartek, 18 lutego. W kwalifikacjach do nich weźmie udział czołowa "30" klasyfikacji PŚ po zawodach w Lahti z możliwymi zastępstwami w wykonaniu zawodniczek z miejsc 31-35 w generalce. Awans do konkursu wywalczy 25 skoczkiń, a w finale wystąpi najlepsza "20" pierwszej serii.
Finałowy weekend lotów w Planicy ostatecznie zredukowano do jednego konkursu w sobotę, 20 marca. Prawo startu uzyska wyłącznie czołowa "20" klasyfikacji Pucharu Świata oraz zawodniczki z pierwszej "5" konkursu w Vikersund, które nie spełnią pierwszego warunku. Awans do serii finałowej wywalczy 15 skoczkiń.
Z uwagi na dodane loty w Vikersund, zawody w Villach przesunięto na sobotę i niedzielę, 20-21 lutego. Ponadto weekend w Ljubnie (9-10 stycznia) będzie składał się z dwóch konkursów indywidualnych.
W trakcie sezonu odbędą się 4 weekendy Pucharu Świata, podczas których w niedzielnym konkursie indywidualnym wystąpi bez kwalifikacji czołowa "40" sobotnich zawodów. Taka sytuacja będzie miała miejsce w Titisee-Neustadt (11-13 grudnia), Engelbergu (19-20 grudnia), Willingen (29-31 stycznia) i Oslo (13-14 marca).
W terminarzu pań znalazło się miejsce na 36 konkursów - 31 indywidualnych, 1 drużynowy (Wisła - do potwierdzenia) i 4 drużyn mieszanych (Lillehammer, Sapporo, Willingen, Lake Placid).
| Puchar Świata Pań 2026/2027 | |||||
| Data | Dzień | Miejscowość | Kraj | HS | Szczegóły |
|---|---|---|---|---|---|
| 20.11.2026 | Piątek | Lillehammer | ![]() |
HS140 | mikst |
| 21.11.2026 | Sobota | Lillehammer | ![]() |
HS140 | |
| 22.11.2026 | Niedziela | Lillehammer | ![]() |
HS140 | |
| 28.11.2026 | Sobota | Hinzenbach | ![]() |
HS90 | |
| 29.11.2026 | Niedziela | Hinzenbach | ![]() |
HS90 | |
| 05.12.2026 | Sobota | Wisła | ![]() |
HS134 | |
| 06.12.2026 | Niedziela | Wisła | ![]() |
HS134 | ew. drużynowy |
| 12.12.2026 | Sobota | Titisee-Neustadt | ![]() |
HS142 | |
| 13.12.2026 | Niedziela | Titisee-Neustadt | ![]() |
HS142 | „40” |
| 19.12.2026 | Sobota | Engelberg | ![]() |
HS140 | |
| 20.12.2026 | Niedziela | Engelberg | ![]() |
HS140 | „40” |
| 28.12.2026 | Poniedziałek | Oberstdorf | ![]() |
HS137 | TCS |
| 31.12.2026 | Czwartek | Garmisch-Partenkirchen | ![]() |
HS142 | TCS |
| 02.01.2027 | Sobota | Innsbruck | ![]() |
HS128 | TCS |
| 05.01.2027 | Wtorek | Bischofshofen | ![]() |
HS142 | TCS |
| 09.01.2027 | Sobota | Ljubno | ![]() |
HS94 | |
| 10.01.2027 | Niedziela | Ljubno | ![]() |
HS94 | |
| 15.01.2027 | Piątek | Zhangjiakou | ![]() |
HS140 | |
| 16.01.2027 | Sobota | Zhangjiakou | ![]() |
HS140 | |
| 19.01.2027 | Wtorek | Zao | ![]() |
HS102 | |
| 20.01.2027 | Środa | Zao | ![]() |
HS102 | |
| 22.01.2027 | Piątek | Sapporo | ![]() |
HS137 | mikst |
| 23.01.2027 | Sobota | Sapporo | ![]() |
HS137 | |
| 29.01.2027 | Piątek | Willingen | ![]() |
HS147 | mikst |
| 30.01.2027 | Sobota | Willingen | ![]() |
HS147 | |
| 31.01.2027 | Niedziela | Willingen | ![]() |
HS147 | „40” |
| 06.02.2027 | Sobota | Lake Placid | ![]() |
HS128 | |
| 07.02.2027 | Niedziela | Lake Placid | ![]() |
HS128 | mikst |
| 11.02.2027 | Czwartek | Lahti | ![]() |
HS130 | |
| 12.02.2027 | Piątek | Lahti | ![]() |
HS130 | |
| 18.02.2027 | Czwartek | Vikersund | ![]() |
HS240 | loty |
| 20.02.2027 | Sobota | Villach | ![]() |
HS98 | |
| 21.02.2027 | Niedziela | Villach | ![]() |
HS98 | |
| 25.02.2027 | Czwartek | MŚ Falun 2027 | ![]() |
HS95 | drużynowy |
| 26.02.2027 | Piątek | MŚ Falun 2027 | ![]() |
HS95 | |
| 27.02.2027 | Sobota | MŚ Falun 2027 | ![]() |
HS95 | mikst |
| 05.03.2027 | Piątek | MŚ Falun 2027 | ![]() |
HS132 | |
| 13.03.2027 | Sobota | Oslo | ![]() |
HS134 | |
| 14.03.2027 | Niedziela | Oslo | ![]() |
HS134 | „40” |
| 20.03.2027 | Sobota | Planica | ![]() |
HS240 | loty |
| „40” - konkurs z udziałem 40 zawodniczek z sobotnich zawodów | |||||
-
PeterSlatnar początkujący
@tommy97ns
To nie jest głupi pomysł. Jedynie co to Planica powinna być bezapelacyjnie na końcu i ewentualnie przed nią MŚ. Zawsze po głównej imprezie sezonu zainteresowanie spada więc im mniej zawodów po nich tym lepiej. Koedyś rozgrywanie raw Air i potem Planicy mialo sens. Potem już tak nie konstruowano kalendarza
-
tommy97ns stały bywalec
@PeterSlatnar
A ja się zastanawiam czy nie lepiej by było klasyczne MŚ te co 2 lata robić w 2 połowie marca na zakończenie sezonu zwłaszcza że tydzień wcześniej można by było zrobić finał PŚ i na sam MŚ już po PŚ.
-
tommy97ns stały bywalec
Ciekawi mnie jeszcze jak to będzie z tym PŚ w Wiśle czy rzeczywiście zrobią tą drużynówke kobiet w sumie ciekawa sprawa kobiety od dawna nie miały ani drużynówek ani duetów w PŚ już parę lat więc fajnie taki konkurs zobaczyć w Polsce . Problem w tym że my raczej możemy mieć problem żeby wystawić drużynę podobnie będzie na MŚ w Falun. Twardosz Bełtowska i Karpiel no i brakuje tej czwartej.
-
tommy97ns stały bywalec
Mi się ten kalendarz trochę podoba mimo że nie został wykorzystany w pełni potencjał.Mnie najbardziej cieszy powrót drużynówek ale z duetów bym nie zrezygnowała spokojnie 1 lub 2 konkursy duetów można by było też zrobić. Przede wszystkim weekend po TCS zrobiłbym zawody w Predazzo albo na Kulm lub Ramsau czy Seefeld bo jest blisko z Bischoffschofen skocznie mają homologację. Nawet widziałem kalendarz PŚ w kombinacji norweskiej i w styczniu są zawody w Seefeld w grudniu w Ramsau . Lokalizacja bliska nie byłoby narzekania że daleki podróże po TCS. Do tego 2 konkursy na normalnej skoczni w tym czasie plus mamy Lahti i 3 konkursy w sezonie i można zrobić klasyfikacje o małą KK za skocznie normalne. Zakopane totalna porażka ale to nie jest wina FIS tylko akurat naszego związku że nie chcą 2 indywidualnych . Powinno być w piątek konkurs indywidualny w sobotę drużynówka i w niedzielę 2 indywidualny. Ewentualnie piątek drużynowka a sobota niedziela 2 indywidualne. Zakopane to Zakopane jedne z najbardziej prestiżowych zawodów w sezonie z dużą frekwencją i piękną oprawą więc te 2 indywidualne konkursy nam się należą jak psu buda. Aż się prosi zrobić w piątek także 2 indywidualny konkurs w Lake Placid bo z jednym indywidualnym ta wyprawa dla tych najlepszych zawodników nie ma sensu . Jeśli chodzi o miksty wiem że większość tutaj nie przepada ja akurat lubię tę konkursy aczkolwiek przykro że my nie odgrywamy od lat tam żadnej roli to jest przykre ale dla mnie miksty są ciekawe. I jeszcze bym zamienił Oslo z Vikersund albo Oslo dał w miejsce Lahti a przed MŚ dać Lahti żeby ta normalna skocznia była przed MŚ a Vikersund dać po MŚ i wtedy 2 weekendy lotów pod rząd by były. No ale cóż jest jak jest.
-
PeterSlatnar początkujący
Impresja konkursów PŚ mężczyzn 2024/25 w zaleznosći od miesiąca i liczby konkursów
Listopad [4], (3,4 mld) *3 konkursy w Lillehammer +Rukka
Grudzień [9] (15,6 mld)
Styczeń [8] (17,4 mld)
Luty [7] (6,1 mld)
Marzec [8] bez MŚ (8,4mld)
Procentowo udział poszczególnych eventów w impresji dla całego PŚ kobiet i mężczyzn
TCS 25%❗
Raw Air 7%
Turniej dwóch nocy 2%
PŚ reszta (piki w Zakopanem i Willingen) 66%
Jakie wnioski? Na początku sezonu mamy duży hype na skoki (inauguracja PŚ+ jeden konkurs w Finlandii generują połowę zainteresowania co marzec po MŚ z dwoma weekendami lotów). Potem wraz z konkursami w Wiśle i Niemczech zainteresowanie rośnie aż do TCS. Potem mamy Willingen i Zakopane ewentualnie loty. W lutym popularnosć spada. Prawdopodobnie rośnie na MŚ i na chwilę na Vikersund i Planicę.
W ten sposób widzimy kiedy skoki mają potencjał a kiedy nie. Skoki powinny kończyc się wcześniej np na początku marca (MŚ też powinny być wcześniej) i powinny rozpoczynać się wcześniej ale tak by miały interesujące eventy. Np cieplejszy prolog na igelicie czy turniej w USA tak by podtrzymać zainteresowanie aż do TCS
Wrzucam jeszcze raz linka jakby tamten nie działał
https://assets.fis-ski.com/f/252177/x/be0ef8327a/viessmann-fis-ski-jumping-world-cup-2024-25.pdf?hl=pl-PL
-
dervish profesor
@Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak
Nie ma to jak oglądanie konkursu GA-PA jeszcze będąc na sylwestrowym kacu, dla wielu dawna pora rozgrywania to był jeszcze ranek. Ideologiczne równouprawnienie płci oprócz kilku innych zabrało i tę przyjemność. :(
-
PeterSlatnar początkujący
@Kolos Odpowiedź+analiza raportu Nielsen dla FIS za sezon 2024/2025
Link do analizy: Https://assets.fis-ski.com/f/252177/x/be0ef8327a/viessmann-fis-ski-jumping-world-cup-2024-25.pd
1) Częściowo się z tobą zgadzam. Dla konkursów rozgrywanych później niż w grudniu raczej nie ma problemów ze śniegiem. Natomiast są lokalizacje z potencjałem na PŚ (zainteresowanie publiczności), które są cieplejsze (Rasnov, Kranj, Villach).
2) Powodem mniejszego zainteresowania publiczności LGP jest rozgrywanie zawodów w odległości czasowej od PŚ przez co czołówka nie jest w formie. Poza tym obsada bywa przez to mizerna. Inaczej jest w wrześniowo-październikowej części LGP, kiedy to zainteresowanie zawodami wzrasta co widać po dużej frekwencji w Klingenthal. Poza Klingenthal dużą frekwencję mamy też w Wiśle (zawody w Polsce więc z natury popularne). Gorzej jest w Corchevel, Predazzo i Rasnovie. W Hinzenbach jest trochę lepiej. Myslę że wlączenie dwóch pierwszych lokalizacji do PŚ nie spowodowałoby zwiększenia się liczby publiczności. Inaczej jest z Rasnovem i Hinzenbach, gdzie zwiększenie rangi na pewno podniosłoby popularnośc wydarzenia. Ale na prawdę nie zmiana nawierzchni a rangi!
---
3).Analiza
Sezon 2024/2025 rozpoczął się 22 listopada a zakończył 30 marca. Mś odbyły się w dniach 26luty-9marca. Nie są one włączone do analizy. Wskaźnik impresji jest na ostatnich stronach raportu.
Impresja-Miara ogólnego zainteresowania danym zjawiskiem przez społeczeństwo w ramach mediów. Mierzymy wszystko poza samą frekwencją pod skocznią. Liczy się ogladalnosć transmisji, reportaże i aktywność w socjal mediach w związku z tematem
Resztę dopiszę w kolejnym komentarzu że względu na limit znaków
-
cms weteran
A tymczasem klimatyczna skocznia normalna w Kuopio została rozebrana. Szkoda tego kompleksu, na dużej zawsze przyjemnie oglądało się zawody Pucharu Świata
-
-
Sigmusiaxd weteran
@maciek0932
Nie wiem czy powróci już Eva Pinkeling, ale jeżeli miałaby powrócić to chyba w dobrej formie mi się wydaje :D
-
Kolos profesor
@PeterSlatnar
1) Rzadko kiedy są dodatnie temperatury między listopadem a marcem, zwłaszcza takie powyżej 5 stopni bo dopiero wtedy byłoby utrudnienie z produkcją śniegu. Większość skoczni zresztą i tak jest wykorzystywana czy to do innych zawodów czy do treningu więc i tak są naśnieżane raz i czynne kilka miesięcy.
2) To są sporty zimowe, więc z zasady rozgrywane zimą. Nie ma tematu zachęcania kibiców bo byłoby cieplej. Wiadomo, że cieplej to przyjemniej, ale przecież latem wcale nie ma wielkiej frekwencji na zawodach LGP, więc to tak nie działa
3) Skoki raczej powinno się przedłużać na kwiecień, szczególnie w latach gdy Wielkanoc przypada później niż rozciągać na październik.
LGP też powinno wrócić bardziej na terminy lipcowo-sierpniowe.
Puchar Świata po prostu musi się rozgrywać na śniegu. Na siłę robić zawody w październiku i udawać, że skoki igielitowe czyli LGP to PŚ nie ma sensu. Puchar Świata to śnieg. Skoki narciarskie to sport zimowy. -
-
PeterSlatnar początkujący
@Kolos
1. Porównywanie kosztów zraszania parę godzin plastiku, a produkcji śniegu często przy dodatnich temperaturach i opadach deszczu jest dość sympatyczne :). Do tego czasami pomimo wyprodukowania śniegu przychodzi nagle deszcz i po wszystkim (Titisee-Neustadt parę lat temu)
2 Korelacja pomiędzy liczbą osób na danym wydarzeniu sportowym a pogodą jest dla mnie oczywista. Pod skocznią się stoi, jest zimno, często wieje i pada. Nie zachęca to widza to siedzenia pod skocznią. Oczywiście mamy takie konkursy jak Obersdorf gdzie i tak będzie full kibiców ale to raczej kwestia rozpoznawalności wydarzenia. Ale spójrzmy na konkursy LGP w Hinzenbach czy kiedyś Hinterzarten. Jest ciepło, świeci słońce, ludzie grilują. Można przyjść z dziećmi bez obawy o przeziębienie. Dla mnie PŚ w takim okresie to okazja do przyciągnięcia kolejnych widzów. I nie. LGP że względu na swoją niską rangę tego nie zrobi. To musi być PŚ
3. Jestem zdania, że okres przełomu października i listopada jest okresem kiedy skoki mogą przyciągać widza. Dzień jest coraz krótszy i skoki byłyby sposobem na spędzenie popołudnia w szaro-bury dzień przed TV. Poza tym mieliśmy już udaną próbę skoków na igelicie w PŚ. Zawody obroniły się frekwencją choć nie każdy kibic mógł wiedzieć, że są gdzieś jakieś skoki w takim okresie roku. Natomiast to jest kwestia przyzwyczajenia
-
Arturion profesor
@Kolos
Przez to polewanie konkursy na igelicie robią się strasznie antyekologiczne. Zatem MKOl nigdy się na taką dyscyplinę w IO nie zgodzi.
-
Kolos profesor
@PeterSlatnar
Skakanie na igielicie wcale nie jest aż takie tanie. (Polewanie igielitu kosztuje) .
A argument, że cieplej to kibice przyjdą jest śmieszny w kontekście sportu zimowego.
Puchar Świata tylko na śniegu
LGP na igielicie.
Podział jest jasny.
-
PeterSlatnar początkujący
@Kolos
Po to żeby przyszli na niego kibice. Jest wtedy cieplej niż w zimie więc łatwiej usiedzieć na trybunach. Poza tym taniej jest skakać na igelicie niż na śniegu. Czemu włączyc ten fragment do Pś a nie LGP? Bo te zawody są bardziej prestiżowe niż LGP i na te same zawody przyciągna większą widownię.
Różnica w odbiorze zawodów tej samej rangi na śniegu i igelicie to tylko kwestia przyzwyczajenia widza. Wystarczy sobie przypomnieć prolog w Wiśle sprzed czterech lat. Widownią trochę mniejsza niż zimą ale zgaduję, że to kwestia tego, że ludzie myśleli że to LPG lub nie mieli pojęcia że inauguracja może być o tej porze roku. Kwestia przyzwyczajenia. -
Kolos profesor
@PeterSlatnar
Nie wiem po co w październiku robić zawody LGP i udawać, że to jest Puchar Świata.....
Puchar Świata powinien być zawsze rozgrywany na śniegu. -
TandeFan23 profesor
@szczurnik
Ahonen w swojej biografii przyznal ze w nocy przed pamietnym konkursem w 2005 r. gdy strzelil 240 metrow mocno imprezowal. A po tym upadku nie chcial jechac do szpitala zeby nie wyszlo ze ma we krwi alkohol. XD
-
szczurnik profesor
@TandeFan23
Nie widziałem, żeby kiedykolwiek FIS robił kontrole alkomatem, więc kto ich tam wie.
-
TandeFan23 profesor
@szczurnik
Nie wyczules zartu ? :) Skoczkowie teraz sie grzecznie prowadza. Kiedys Olli i Ahonen latali lekko napici,ale to juz przeszlosc. :)
-
-
TandeFan23 profesor
@Arturion
Pewnie zrobili to na prosbe skoczkow. Mieli dosc skakania z bolem glowy. XD
-
-
Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak profesor
Fisiory co wy robicie?
Adam Bucholz na X:
Noworoczny konkurs 75. Turnieju Czterech Skoczni w 🇩🇪Garmisch-Partenkirchen odbędzie się po raz pierwszy przy sztucznym oświetleniu.
Początek zawodów w pierwszym dniu 2027 roku zaplanowano wstępnie na 15:30 -
PeterSlatnar początkujący
@TandeFan23
Ugryźmy sprawę z dwóch stron
Z jednej zawodnicy często po prostu odpuszczają ostatnie zawody przed głównymi imprezami sezonu nie ważne czy to loty czy nie. W takim przypadku szkoda oglądać loty w Vikersund przy niepełnej czołówce. Z drugiej strony mogę podać przykład wycofania Polaków z lotów w Vikersund w 2015. Innych lotów przed główna imprezą mistrzowska nie oglądałem.
Natomiast jeśli chodzi o Vike 2015 to np Taki Prevc mocno zjechał z formą po tych zawodach -
TandeFan23 profesor
@PeterSlatnar
W 2009 r. ostatnimi zawodami przed MS w Libercu byly loty w Oberstdorfie ,w 2011 r bezposrednio przed MS w Oslo byly loty w Vikersund, w 2013 tuz przed Predazzo byly loty w Oberstdorfie, w 2015 r ostatnimi przed MS w Falun tez byly loty w Vikersund.
Jakos nikt nie odpuszczal i nikt sie nie rozregulowal. Nie wiem co ma jedno do drugiego.
Ale w sumie podpowiedziales serwismenowi czym ma sie tlumaczyc po ewentualnej klesce w Falun. Rozregulowalismy sie na mamucie. -
PeterSlatnar początkujący
WIZJA KALENDARZA
LGP
SIERPIEŃ
🇵🇱Wisła* DR,IN
🇫🇷Corchevel* IN,IN
WRZESIEŃ
🇮🇹Predazzo* IN,IN
🇦🇹Hinzenbach* IN,IN
PAŹDZIERNIK
🇩🇪Klingenthal* MIX,IN,IN
PUCHAR ŚWIATA
PAŹDZIERNIK
🇷🇴 Rasnov* MIX, IN, IN
🇸🇮 Ljubljno* IN,IN (Piątek,Sobota)
🇦🇹 Villach* IN (Niedziela)
LISTOPAD
🇵🇱 Wisła* IN,IN
🇫🇮 Kussamo IN,IN
🇫🇮 Lahti IN,ST
🇧🇻 Trondheim IN
🇧🇻 Lillehammer IN
🇧🇻 Oslo IN, IN
GRUDZIEŃ
🇩🇪Titisee-Neustadt (idealnie Iron Mountain ale nie ma homologacji na Pś) DR,IN, IN
🇺🇲 Lake Palcid IN,IN,ST
🇨🇭 Engelberg IN,IN
🇩🇪🇦🇹 TCS
STYCZEŃ
🇯🇵 Sapporo IN,IN,IN
🇵🇱 Zakopane IN,DR,IN
🇩🇪 Willingen MIX,IN,IN
LUTY
🇸🇪 MŚ Falun IN,MIX
🇸🇪 Mś Falun IN,DR
🇧🇻 Vikersund IN,IN
🇩🇪 Obersdorf IN,IN
MARZEC
🇦🇹 Kulm IN,IN
🇸🇮 Planica IN,DR,IN
➕ Wcześniejsze rozpoczęcie sezonu pozwoli przyciągnać więcej kibiców pod skocznię (cieplej niż zimą). Temu miałaby służyć inauguracja w stosunkowo ciepłym Rasnovie a potem zawody w Ljubljnie i Villach. Dodatkowo zawody w tych lokalizacjach przyciagają dużo kibiców przed telewizory. Ponadto przełom listopada i października to czas gdy ludzie zaczynają więcej czasu spędzać w domu więc jest to argument za takim terminem
➕ Wcześniejsze zakończenie sezonu. Jest to zaletą dlatego, że w krajach nie-skandynawskich wówczas sporty letnie silnie odbierają widza zimowym
➕Rozegranie wszystkich lotów w jednym periodzie po Mś. Jury nie bedą tak zachowawcze z rozbiegiem w celu nie doprowadzenia do kontuzji zawodników. Możliwość wcześniejszego zakończenia sezonu przez zawodników, którzy nie radzą sobie na lotach oraz zbicie Pś w lotach w krótszym czasie co może zwiększyć nim zainteresowanie
➕ Wszystkie zawody w Skandynawii poza lotami na początku sezonu. Jest śnieg więc idealnie nadają się na ten termin. Poza tym grupujemy na raz w krótkim okresie wszystkie imprezy o najmniejszej popularności.
➖Potencjalne problemy takiego kalendarza to możliwy brak chęci organizacji zawodów przez Włochów po IO oraz zwodów na Kulm
➖Potrzebny wcześniejszy termin rozgrywania Mś
❗Popieram większą integrację czasową Pś Pań i Pś Panów
❗Popieram rozgrywanie jednych kwalifikacji dla całego weekendu z zastrzeżeniem, że TOP 5 powinno mieć prekwalifikację
❗Zawody powinny być krótsze. Pierwsza seria TOP 40. Druga TOP 30.
❗Wprowadzenie formatu ,,na zakladkę" czyli najpierw skacze TOP 40 Pań, potem TOP 40 Panów. Następnie w drugiej serii 15 Pań, a potem 15 Panów
❗ Prekwalifikacja dla całej kwoty krajowej do konkursu głównego
*oznacza zawody na igelicie
-
PeterSlatnar początkujący
Kalendarz panów jest dość dziwny
Czy nie byłoby mądrzej zamienić Vikersund z Oslo? Rozgrywanie lotów przed Mś i skocznią normalną spowoduje odpuszczenie lotów przez czołówki. Inni zawodnicy mogą się tam też rozregulować. Dodatkowo tak samo jak wielu użytkowników tutaj narzeka-brakuje Obersdorfu lub Kulm. Sam nie jestem przeciwnikiem przerwy po TCS. Rozgrywane są wtedy jedne z bardziej prestiżowych zawodów Kobiet czyli konkursy w Ljubljnie. Natomiast jest inna metoda by te loty w tym kalendarzu wprowadzić. Mianowicie wystarczy na pierwszą część sezonu przełożyć Lake Placid (kiedyś planowo było w grudniu w kalendarzu) lub Lahti (dwa konkursy w Finlandii z rzędu why not). Sam uważam że Pś zaczyna się zbyt późno i kończy zbyt późno. Sam w kolejnym komentarzu przedstawię moją wizję proponowanego kalendarza.
-
PeterSlatnar początkujący
@szczurnik
Najciekawsze jest to że ilość widzów w przeliczeniu na weekend jest nie wiele większa na PŚ w Lake Placid niż na PK w Iron Mountain
Dla przykładu 2023:
-Lake Placid 10-13 tysięcy widzów/weekend
-Iron Mountain 12 tysięcy widzów/weekend
2024:
-Lake Placid 15 tysięcy
-Iron Mountain 10 tysięcy
źródło: chat GPT -
szczurnik profesor
@Adam90
Całkiem jakbyś nie widział PK (!) w Iron Mountain - duży festyn i zapełniony olbrzymi parking prawie po horyzont.
-
Odlotowo_4567 weteran
@Adam90
Pod skocznię w Lake Placid przynajmniej przyjdzie sporo przedstawicieli Polonii i kibiców nie zabraknie. 😉 W porównaniu z PŚ w USA to dużo większe pustki na trybunach są w Norwegii, wspomnianej przez Ciebie Japonii czy w Finlandii.
-
Adam90 profesor
@Kolos
Tam to brak kibicow wbUSA czy Japonii. Jaki jest sens tam rozgrywac konkursy.
-
-
Kolos profesor
@Cubus
W sumie nawet nie wiem czy nie lepiej wrócić po Japonii do Europy i potem do USA niż bezpośrednio lecieć z Japonii do USA.
-
-
Cubus początkujący
A weekend po T4S dalej wolny. Zamiast dać tam Kulm albo Predazzo (I zanim się pojawi argument, że Kulm nie chce zawodów dwa lata z rzędu - w 2014-15 organizowali dwa lata z rzędu - a potem jeszcze w 2016 były tam MŚ w Lotach, czyli w sumie trzy lata z rzędu - w 2009-10 też było Kulm dwa lata z rzędu).
I dalej Willingen wciśnięte między Japonię i USA, jakby tego nie mogli bezpośrednio po Zakopanem zrobić. -
PeterSlatnar początkujący
@tommy97ns
Łatwo powiedzieć że kalendarz jest najlepszy od lat skoro ciągle jest taki sam 😆
-
Adam90 profesor
@Pavel
Dobrze ze komentatorzy nie nazywają buloklepy. Trochę Pawle obrażasz tych skoczkow
-
kibicsportu profesor
@Karpp
No wiesz swojego synka musi upchać do kadr bazowych. W ogóle w kadrach bazowych sa zawodnicy, których nie powinno być i bez potencjału.
-
szczurnik profesor
@TandeFan23
Mnie zastanawia ta "szklanka wody" - jej efekt powinien być mierzalny w długości skoku, jak belka czy wiatr, więc dlaczego nie zastosować punktów karnych zamiast dyskwalifikacji? -10 punktów za każde 100 gramów niedoboru.
-
maciek0932 profesor
@Sigmusiaxd
Wygrana Austriaków w mikście? Biorąc pod uwagę opustoszenie kadry kobiet, to raczej jest to mało prawdopodobne. Prędzej Japonia albo Słowenia wygrają. I z tego, co widziałem to przy mikście jest dopisek "nocny", czyli będzie rano naszego czasu.
-
Karpp profesor
Pytaliście co sądzi Fickowski o Hornie to na Interii czytam
„Ja miałem inne zdanie, a jeśli wszyscy moi koledzy byli za tym, że należy to zrobić, to także się na to zgodziłem. I koniec. Wie pan, ja nie będę zatrzymywał pociągu. Jakie to miało znaczenie, że jestem biednym żuczkiem, który może mieć odmienne zdanie? To nie jest tak, że ja bym powiedział: "nie, bo nie, bo nie, bo nie". Ja po prostu gościowi nie ufam i tyle” — mówi Wojciech Adam Fickowski.
Ale tak się zastanawiam co takiego dla skoków w Polsce zrobił Fickowski? On i jego kumple, wielcy trenerzy „byle do emeryturki”. Wszystkie te dziadki zatrzymały się na rozwoju skoków w latach 90tych jak zmieniała się technika skoków i tych dzieciaków dalej uczą tak skakać 😅 -
Matrixun weteran
Bardzo dobrze, że dodano jakąś skocznię normalną. Kiedyś pisałem, że najfajniejsze rozwiązanie przy ewentualnym rozgrywaniu konkursów na normalnych obiekcie to jak jednego dnia zawody są na skoczni normalnej, drugiego na dużej i cieszę się, że tak będzie w Lahti. Te kobiece loty w Vikersund trochę wciśnięte na siłę. Oczywiście znowu zmiana regulaminu w konkursach lotów kobiet. Co roku inaczej... Ale tym razem jakiś krok w dobrą stronę, bo brak Westman w planickim finale było jakimś kuriozum. Azjatyckie tournee kobiet też mi się podoba, ale to było już grane w minionym sezonie. U panów (poza Lahti HS100) nuda bez zmian (choć nie, ten format "50" to zmiana na gorsze).
-
Odlotowo_4567 weteran
Na razie nie ma co się przejmować brakiem duetów, bo w początkowych kalendarzach na poprzedni sezon również początkowo ich nie było, ale w ostatecznych terminarzach ogłoszonych w październiku jednak się znalazły, teraz też najpewniej jeszcze zdążą je dorzucić, choć mam pewne obawy, że jednak tak się nie stanie. Oby zawody duetów były kosztem mikstów i drużynówek, a nie zawodów indywidualnych. W ogóle przez te 4 czteroosobowe drużynówki i 4 miksty (w tym 3 z rzędu) przypomina mi się drużynówkoza z sezonu 2017/2018, tylko teraz jest ona w dużo gorszej postaci. W postaci mikstów. 🤮 Jeszcze jakoś je zniosę, jeśli będą w piątki, a nie kosztem indywidualnych (chociaż 4 konkursy tego formatu to i tak przesada).
-
-
TheDriger profesor
@Arturion
Dokładnie, miksty powinny być tylko na IO i MŚ- tylko wtedy mają sens i rację bytu.
A nie, że skoki Niki Prevc mają jakiś wpływ w postaci punktów do pucharu Narodów mężczyzn. Absurd.
A jeśli chodzi o duety, ktore są fajne to na MŚ niech to będzie na zmianę co 2 lata, raz duety a raz normalna drużynówka.
A w PŚ to bądźcie spokojni, przecież w Titisee na pewno to będą duety, nie ma szans żeby zrobili druzynowkę w piątek przy trzech konkursach. A w Zakopanem lub Lahti tez mogą byc gdzieś duety. -
Arturion profesor
@rybolow1
Akurat, co do drużyn, to zachowałbym obydwa formaty, zwłaszcza w MŚ. Dla obu płci.
(i w lotach też)
A miksty tylko w IO i MŚ. Bądź nadprogramowo, bez punktów PŚ. -
rybolow1 profesor
@Arturion
Kwalifikacji nie powinno w ogóle być
Beznadziejny kalendarz. Wydziwianie z niedzielami, mikst w Sapporo, NH w Lahti, drużyny czteroosobowe zamiast duetów. Zaorać ten FIS -
Arturion profesor
@Tomek88
Ja ci wierzę, ale nie zmienia to faktu, że ten pomysł koło sprawiedliwości nie stał.
Zresztą kilka lat temu tak było. I przestało być, bo było do d.
Ale Sandro widać lubi to, co jest do d.
;-)
"będą pewnie uczuleni na przypilnowanie wszystkich detali jeszcze bardziej"
Pewnie tak, tylko można mieć zwyczajnie pecha i mieć DSQ bez żółtej kartki (nie z winy zawodnika). I weekend w plecy. -
Tomek88 profesor
@Kraft
No trochę czasu minęło, ostatni raz skakali tam na MŚ w Lahti w 2017, a w PŚ to lutym 2016 roku
-
tommy97ns stały bywalec
Kalendarz naprawdę jeden z lepszych w ostatnich latach chociaż nie idealny.Cieszy mnie bardzo powrót drużynówek. Miksty też są. Ja bym jedynie dołożył w piątek 2 konkurs indywidualny w Lake Placid żeby dla najlepszych zawodników ta wyprawa za ocean miała jakiś sens . I po TCS Predazzo albo Seefeld lub Ramsau albo loty na Kulm żeby ten weekend nie był wolny. No i Zakopane drużynowke przełożył na piątek a w sobotę i w niedzielę zrobić indywidualne żeby były 2 ind w Zakopanem bo 1 to zdecydowanie za mało.
-
Tomek88 profesor
@TandeFan23
I właśnie po to czołowe nacje mają tak rozbudowane sztaby, żeby pilnować wszystkich szczegółów. Teraz wobec tego, że w niektóre weekendy można stracić dwa konkursy będą pewnie uczuleni na przypilnowanie wszystkich detali jeszcze bardziej
-
Tomek88 profesor
@Arturion
Nie większość tylko 5 weekendów i uwierz mi, że nie będzie sytuacji gdy przyjeżdża mniej niż 50 zawodników. Jedynie w Lake Placid może być krucho, ale i tak pewnie jakiś 53 się uzbiera
-
Stefan_Kraft_108 stały bywalec
Mogli dać ten konkurs na normalnej w Lahti w piątek, a w niedzielę zostawić normalnie na skoczni HS130. Chociaż pewnie szykują już zastępstwo za potencjalne odwołanie konkursu w Ruce.
-
-
-
Piolor bywalec
Nastał ten smutny dzień, gdzie można już bez zahamowań napisać i powiedzieć:
Pertile i spółka zabiła dziś skoki narciarskie pod egidą FIS. Jedyną nadzieją dla tego sportu jest odrodzenie się w ramach osobnej federacji.
Miksty w Lake Placid i Sapporo - już widzę jak tam jadą (no dobra, może do Japonii, ale też wątpię)
Łączenie na siłę kalendarza i skracanie zawodów - olewanie kwalifikacji sprawia, że jak ktoś odpadnie w piątek to jest cały weekend w plecy
Nowych widzów to nie przyciągnie, część starych odstraszy. Już próba zbudowania skoczni w Indiach/Ameryce Południowej/ZEA(na hali) miałaby więcej sensu.
Olimpijska, świeża skocznia bez PŚ i to wcale nie w egzotycznym kraju, nie z powodów, że nie da się na niej skakać (będzie COC) to jest absurd.
W przyszłym sezonie prawdopodobnie lepiej będzie oglądać Puchar Kontynentalny
Taką mam radę jak już chcecie zarzynać ten sport do końca - przeplatane serie męska 1, kobiety , męska 2 -
Kraft bywalec
Ciekawe bo dawno nie było normalnej w Lahti.
-
TandeFan23 profesor
@Pavel
Domen przyznal sie ze popelnil blad i w porzadku. Zdarza sie. Nie krytykuje tego przepisu,ale krytykuje de facto podwojna dyskwalifikacje jaka wymyslil Pertile. Za taka [***]le jak centymetr za dlugie narty mozesz wyleciec z gry o Krysztalowa Kule.
-
Sigmusiaxd weteran
Dalej bez duetów.. Dzbantille i jego chore na głowę pomysły..
Chociaż jeden duet, np. w Lake Placid i dwa indywidualne. Wtedy by było fajnie, a tak? To jest głupi mikst i jeden indywidualny. -
Sigmusiaxd weteran
@ms_
TO MA BYC O 3 W NOCY? To ja już wole zasnąć niż oglądać naszą kompromitacje i na dodatek jeszcze wygraną Austriaków.
-
Pavel profesor
@TandeFan23
Nie przyjacielu, to nie przepis jest głupi tylko Domen jechał na limicie i się przejechał, życie ;)
A co do braku kwali, ja bym zrobił "bufor" w postaci automatycznej kali dla top 5 czy tam 10. -
TandeFan23 profesor
@Pavel
12 marca 2027
Komentarze pod artykulem ''Ryoyu Kobayashi wygrywa kwalifikacje,Kacper Tomasiak zdyskwalifikowany''
Pavel
Co za idiotyczne przepisy wymyslili. Przez tego ch... Pertille i jego glupie pomysly Kacper nie stanie na podium generalki.Ten czlowiek doprowadzi skoki narciarskie do upadku. -
-
Fan Tkaczenki i Aalto profesor
Loty w Vikersund przed MŚ w Falun? Gdzieś już to widziałem
-
TheDriger profesor
@Pavel
Spokojnie, przecież w Titisee Neustadt będą duety w piątek raczej. Wiem, ze jest zapisane póki co tak, ale drużynówki by nie robili w piątek jako trzeciego konkursu dodatkowego.
A w Zakopanem czy Lahti tez jeszcze gdzieś mogą zmienić na duety nawet w trakcie sezonu jak to bylo w minionym.
No, ale zgadzam się z wszystkimi tutaj, ze 4 miksty w sezonie to porażka totalna. Nawet ich nie włączę.
PS. Zamknięcie sezonu możnaby zrobic tydzień później to jakis jeszcze weekend by sie znalazł wcześniej do zagospodarowania
-
-
Pavel profesor
Czołówka buloklepów z zeszłego sezonu.
Swiatosław Nazarienko - 19
Muhammed Ali Bedir - 15
Jewhen Marusiak - 14
Witalij Kaliniczenko - 14
Fatih Arda İpcioğlu - 11
Daniel Cacina - 11
Mihnea Spulber - 11
Jules Chervet - 10
Nurszat Tursunżanow - 8
Vilho Palosaari - 8
Lü Yixin - 8 (odpadł we wszystkich startach)
Choi Heung-chul - 8 (odpadł we wszystkich startach)
Zhen Weijie - 6 (odpadł we wszystkich startach) -
TandeFan23 profesor
@Pavel
Nie wypijesz szklanki wody jak Domen w Lahti i masz 200 pkt w plecy. Wyobrazmy sobie ze Kacper jest na podium generalki PS i w Oslo za taki minimalny blad dostaje -200pkt i bye,bye podium. Ciekawe czy wtedy bylbys tak z tego zadowolony...
-
-
Odlotowo_4567 weteran
@Arturion
System kartkowy pozostaje, natomiast, o ile się nie mylę, kartki z obecnego sezonu nie przechodzą na przyszły.
-
Arturion profesor
@Pavel
Więc nie można zabierać im arbitralnie żadnego kwali! :-)
(albo zabrać wszystkim - oszczędności będą) -
Odlotowo_4567 weteran
Łączenie kalendarzy męskiego i kobiecego PŚ
Pertile chyba dostał od któregoś ze swoich przełożonych zapewnienie, że dostanie podwojoną wypłatę dla dyrektora męskiego i kobiecego PŚ w skokach narciarskich 😉, jeśli obniży organizatorom koszty rozgrywania konkursów oraz połączy kalendarze i będzie zarządzał jednocześnie PŚ dla obu płci. No i obniży koszty dla samego FIS - mniej członków jury potrzebnych w jeden weekend.
-
Pavel profesor
@Arturion
Mają prawo skakać w PŚ jak najbardziej starczy przejść kwali, nie widzę przeciwwskazań.
-
Arturion profesor
@Pavel
A wytrzyma. Wspomniani mają prawo skakać w PŚ. Ale teraz mogą się zastanowić, czy w ogóle na większość weekendów lecieć. I lepsi od nich też mogą mieć wątpliwości. Zatem może być i tak, że przyjedzie mniej niż 50 zawodników... I po co kwali?
Ja chciałbym oglądać dużo różnych skoczków a nie tylko tzw. elitę przetrzebioną w dodatku przez DSQ.
A w ogóle system kartkowy pozostaje? -
-
Odlotowo_4567 weteran
Gdzie tu logika, Panie Pertile? Ten jet-lag nie jest męczący dla zawodników:
16-17.01.2027 PŚ Zakopane HS140
22-24.01.2027 PŚ Sapporo HS137
29-30.01.2027 PŚ Willingen HS147
06-07.02.2027 PŚ Lake Placid HS128
13-14.02.2027 PŚ Lahti HS130 i HS100
Natomiast…
06.01.2027 PŚ Bischofshofen HS142
09-10.01.2027 - jeszcze jeden weekend PŚ w tym terminie w lokalizacji oddalonej tylko kilkaset, a nie kilka tysięcy kilometrów od Bischofschofen spowoduje zmęczenie skoczków i z tego powodu nie będzie wtedy zawodów.
Tymczasem kobiety są niezniszczalne i się nie męczą? Gdzie równouprawnienie?! 😂 Skoczkinie mają wtedy PŚ w Ljubnie, a skoczkowie muszą odpoczywać. Kobiety też chcą odpocząć, a Pertile nie pozwala im na to!
A Sandro na to: „Na spokojnie, mężczyźni też się nie zmęczą jet-lagiem, bo w Lake Placid zrobimy 1 indywidualny + 1 mikst, zatem większość nie poleci do USA. A kobiety nie będą miały drużynówki w Ljubnie, oj nie, bo wpadłyby na ten sam pomysł. Nie pozwolimy im na to, nie damy im sobie odpocząć”. -
-
Pavel profesor
@TandeFan23
To bardzo dobrze, strach przed kombinowaniem będzie jeszcze większy, gdzie minusy?
-
Tomek88 profesor
@TandeFan23
To już typowy element losowości, którego w skokach nigdy nie wyeliminujesz
-
TandeFan23 profesor
@Tomek88
''Jasne od czasu do czasu może się zdarzyć, że ktoś mocniejszy odpadnie i będzie miał wolne przez resztę weekendu''
Ktos dostanie DSQ w piatkowych kwali i ma z glowy nie 100 tylko 200 pkt. 100 pkt roznicy w walce o KK lub o podium generalki to rzeczywiscie nic... -
-
Tomek88 profesor
Co do kwestii jednych kwalifikacji podczas pięciu weekendów. Ja tam nie widzę w tym jakiegoś ogromnego problemu. Zazwyczaj mamy 60-65 skoczków, więc i tak w większości przypadków oznacza to po prostu wolne dla losowych Turków, Ukraińców, Włochów, Rumunów, jakiegoś Kazacha, Amerykanina, Francuza, Polaka i numerów 5-6 wśród mocniejszych nacji. Rywalizacja na tym nie ucierpi.
Jasne od czasu do czasu może się zdarzyć, że ktoś mocniejszy odpadnie i będzie miał wolne przez resztę weekendu, ale takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Nie ma tragedii, dobrze, że nie ma zmniejszania limitów czy zmniejszania liczby skoczków w konkursie -
Tomek88 profesor
@Pavel
Okej, tu masz rację, nie pomyślałem o tym od tej strony. W takim razie szkoda, że są aż 4 drużynówki i nie rozdzielono tego też na duety
-
DomenPrevcFan doświadczony
Nie no ja nie wierzę, że oni przepuścili brak duetów i cztery miksty. Do tego wspaniały pomysł z brakiem kwalifikacji na niedziele, i to przez połowę pierwszego periodu, kiedy czołówka powoli się formuje. Jedyną zmianaw układzie jaką dostaliśmy względem beznadziejnego prototypu to jeden więcej konkurs ma skoczni normalnej kosztem dużej, co będzie miało niewątpliwie pozytywny wpływ na widowisko. Ja nie wiem co tu się odstawia w ogóle
-
Filigranowy_japonczyk profesor
@Sousuke
W czym te miksty są ciekawe?
O podium walczą te same ekipy co w drużynówkach, a różnice między poszczególnymi zespołami są bardzo duże. Mikst na IO był zdecydowanie najnudniejszy ze wszystkich konkursów w Predazzo. X resztą jedyny tego typu ciekawy konkurs miał miejsce w Pekinie, a to tylko dlatego, że pół stawki kobiet dostało dsq. -
Pavel profesor
@Filigranowy_japonczyk
Jak masz kasę to zawsze możesz sobie ogarnąć obywatelstwo jakiegoś zabawnego kraju czy to po to, aby kandydować na szefa FIS czy uciec przed prokuratorem, takie czasy ;)
-
Sousuke stały bywalec
@TandeFan23
To jest najnudniejszy typ konkursów, w kółko skacze ta sama grupka zawodników. Całe szczęście, że nie będzie ani jednego duetu w sezonie a za to drużynówki i miksty. Nie wiem skąd taka niechęć do tych drugich, ale są dużo ciekawsze niż te duety, a to, że nasi nie mają szans tutaj to trudno.
-
Filigranowy_japonczyk profesor
Ciekawostka. Pertille wszyscy słusznie krytykujemy, ale jego szef, czyli prezydent FIS to też niezły as. Facet ma podwójne obywatelstwo, ale ani Wielka Brytania ani Szwecja nie zgłosiły go do kolejnych wyborów na prezydenta FIS. Więc ten sobie załatwił Gruzińskie obywatelstwo ;) To jest dopiero przyspawanie do stołka
https://x.com/m_rajkiewicz/status/2050536167821431018?s=20
-
Pavel profesor
@TandeFan23
Tłumaczę ci, że jak masz mikst jako 3 konkurs to jest to kaprys organizatora bo chce zagospodarować chłopów i kobity. Natomiast w LP, z racji łączenia PŚ, nie zmieszczą duetów.
-
TandeFan23 profesor
@latarnik
Odpowiedz na te pytania jest prosta i podal ja juz Filigranowy. Skokami rzadzi Sandro DZBANtille.
-
Filigranowy_japonczyk profesor
Swoją drogą, piękny jest ten logistyczny potworek.
- Wylot do Sapporo na weekend.
- Powrót do Europy na weekend.
- Wylot do USA na weekend.
A potem będą coś piéprzyć o ekologii i ograniczeniu emisji CO2. No chyba, że w FIS wiedzą, że Lake Placid i tak wyleci a jego miejsce zajmie Klingenthal i będą dwa weekendy w Niemczech z rzędu. -
latarnik stały bywalec
Fajnie, że dali 4 drużynówki, ale po uj tyle mikstów... No i jeszcze te udziwnienia 50" 40"...
-
TandeFan23 profesor
@Pavel
Jakis jeden mikst moze zostac. Np. ten inaugruacyjny w Lillehammer. Ale robienie go w piatek w Sapporo czy w Lake Placid gdzie przez to moze byc slabsza obsada to szczyt glupoty.
Skoro chca tak promowac zenskie skoki to niech bedzie kilka duetow kobiet. Rywalizacja miedzy Japonkami,Slowenkami,Niemkami i Norwezkami bylaby na pewno pasjonujaca.
AndiSkacz
Zamiast miksta w piatek moglaby byc Hakuba w czwartek. -
ASJ_212 profesor
Timon Pascal Kahofer zmienia reprezentację i od teraz będzie skakał w barwach Niemiec
-
solidrock bywalec
Szkoda że olali te duety, są lepsze niż drużynówki.
-
Filigranowy_japonczyk profesor
Oczywiście weekend z 9-10 stycznia został pusty xd. Pewnie Dzbantille zaraz wyjdzie i powie, że to dla dobra przemęczonych zawodników by ci odpoczęli. Ale jakoś kobiety sobie mogą poskakać w Ljubnie, ich zmęczenie TCS nie dotyczy?
Kolejna kompromitacja - brak duetów w kalendarzu. Ja po wstępnej wersji myślałem, że i tak je dodadzą tak jak rok temu, ale widzę, że nie doceniłem głupoty FIS. Ale może to faktycznie ma związek z tym, że MKOL ma usunąć duety z programu IO. Tak więc potwierdza się teoria, że duety to nie autorski pomysł Pertille, tylko ich wprowadzenie zostało wymuszone przez MKOL by zastąpili drużynówke na Igrzyskach. Teraz duetów na IO już nie będzie więc FIS się ich pozbywa.
Oczywiście Dyktator nie zrezygnował z pomysłu jednych kwalifikacji na weekend. Czyli tak, najpierw pomagamy egzotyce obcinając limity a teraz dajemy im kopa w dûpę robiąc jedne kwalifikacje na weekend. Włoski szkodnik nie przestaje zaskakiwać swoimi pomysłami na zabicie skoków.
A o tych zarzyganych mikstach szkoda gadać. Czekam na komunikat o odwołaniu Lake Placid i zastępstwie w Klingenthal.
#DzbantilleOUT
-
AndiSkacz stały bywalec
Dobrze że robią zawody na normalnej skoczni chyba posłuchali się kibiców! Ale na cholerę ten mikst w Saporro mogliby zamiast niego zrobić kolejny konkurs indywidualny albo zrobić indywidualny ale w Zao to też byłoby lepsze niż ten mikst. Brakuje też zawodów w Predazzo i dodatkowego indywidualnego w Lake Placid. Okropne są te 50 ale trudno jeżeli Pertile tak nalega to sprawdźmy czy taki format ma sens. Jednak uważam że ten kalendarz lepiej teraz wygląda!
-
Pavel profesor
@TandeFan23
Duety mogłyby być za drużynówki, mikst są dodatkiem z kaprysu organizatora.
-
jezrdna_AM stały bywalec
Zmiany wprowadza się po to aby uatrakcyjnić dyscyplinę i zwiększyć oglądalność i zainteresowanie kibiców.
Brak kwalifikacji w drugim dniu zawodów na danej skoczni to kompletna porażka i właśnie takie zmiany zabijają skoki. -
TandeFan23 profesor
Duety sa taka fajna dynamiczna konkurencja,a oni z uporem maniaka laduja te miksty przy ktorych zasypiam. Kazdy konkurs skokow ogladam z wielkim zainteresowaniem,a przy mikstach chrapie.
-
Odlotowo_4567 weteran
No i rywalizacja na normalnej skoczni w Lahti ma sens z uwagi na to, że w kalendarzu PŚ nie ma ponadto ani jednej skoczni normalnej. Sam nie jestem zwolennikiem zbyt dużej ilości zawodów na NH, ale 1-2 konkursy w sezonie to przyjemne urozmaicenie.
-
Pavel profesor
@maciek0932
Nie było kobit więc teraz masz taki układ jak wcześniej tylko zamiast 1 męskiego 1 damski.
-
maciek0932 profesor
@Pavel
Dlaczego logistyki? Co szkodzi zrobić 2 indywidualne, a mikst wieczorem tak jak to było w przypadku meskich duetów? Zresztą w ogóle duety panów powinny być zamiast tego niepotrzebnego mikstu
-
Odlotowo_4567 weteran
Widzę, że na MŚ czeka nas „powrót do ustawień fabrycznych” i mikst będzie jednak na skoczni normalnej, a scenariusz z Trondheim (konkurs drużyn mieszanych na dużym obiekcie) nie powtórzy się.
-
Rawianek profesor
Połączone kalendarze nie są dobre.
-
Kolos profesor
@ms_
Pertile nie zarządza Kombinacją norweską więc mu wszystko jedno :) Oczywiście to chore, skoki tylko na tym ucierpią
-
Kolos profesor
No to kobiety wyszły na tym jak zabłocki na mydle.... Zamiast dopychać na siłę te loty w Vikersund lepiej byłoby jakby utrzymali dwa konkursy w Planicy.
Pucharu Świata w lotach dla nich i tak nie będzie.... -
Alberto stały bywalec
Największy minus tego kalendarza to te "50" i "40". Absurd odbierający wielu zawodnikom szansę na starty. Próba przed mistrzostwami świata już 2 lata wcześniej? Szkoda też że nie ma indywidualnego na dużej skoczni w Lahti np.: w piątek. Dobrze się udało z tym Vikersund u pań, bo był by kolejny absurd z brakiem PŚwL kobiet. Fajna będzie ta drużynówka kobiet w Wiśle bez reprezentacji gospodarzy. Szkoda też, że nie ma duetów, przecież to konkurencja olimpijska, mam nadzieję że któryś mikst nimi zastąpią jeszcze. Ilości mikstów już nie komentuję.
-
Pavel profesor
@Tomek88
Tomku88 mikst w 3 na 4 przypadki to decyzja organizatora, który łoży na dodatkowy konkurs bo ma taki kaprys. Mając PŚ kobiet i mężczyzn robią 3 konkurs łączony, tyle. Jedynie w USA ten mikst to wynik logistyki a nie chęci.
-
alo profesor
Miksty to w ogóle największą głupota jaka kiedykolwiek została wymyślona
-
Tomek88 profesor
Na minus na pewno brak duetów i aż 4 miksty. Nie widzę tu żadnej logiki, chcą wspierać skoki kobiet spoko, ale skoro sami chwalili format duetów, to co szkodziło zrobić 2x miksty i 2x duety?
-
Tomek88 profesor
Decyzja o konkursie na normalnej skoczni w Lahti moim zdaniem dobra, inna sprawa, że lepiej byłoby to ustawić w ten sposób: Vikersund, Lahti (niedzielna na HS 100) i potem MŚ gdzie zaczynamy od obiektu normalnego. Tak to mamy skocznie normalną, potem loty i powrót na obiekt normalny
-
Karbit stały bywalec
gdzie się duety podziały? Durny pomysł z kwalifikacjami przeszedł, armagiedon...
Luigi - wspierajmy mniejsze nacje, też Luigi: wywalmy jedyny drużynowy format, w którym mogły się prezentować. -
ms_ profesor
@Sigmusiaxd
Ten mikst tam jest "dodatkowo", gorzej jeśli kosztem jednego konkursu indywidualnego by zrobili mikst tak jak ma to miejsce w Lake Placid, już widzę te rzesze kibiców oglądające o 3 w nocy mikst w Sapporo ;)
-
ms_ profesor
Ciekawa sprawa też z tym przeniesiem zawodów w Lahti na hs 100 podczas gdy konkurs drużynowy będzie normalnie na hs 130, jak zobaczyłem tytuł artykułu to byłem przekonany, że przenieśli wszystkie konkursy w Lahti z hs 130 na hs 100 bo na większej skoczni będą robić jakiś remont pod kątem MŚ w 2029 roku. Z jednej strony fajnie będzie zobaczyć normalną skocznię w Lahti w PŚ po długiej przerwie, ale z drugiej strony przez to nie będzie tam w przyszłym sezonie zawodów indywidualnych na dużym obiekcie, trochę słabo, to już bym wolał drużynówkę na mniejszej skoczni, a indywidualny na dużej, to by na pewno było ciekawsze. Ale może w Lahti jednak te zawody na dużej skoczni się odbędą jeśli znowu wiatr nie pozwoli na rozegranie któregoś z konkursów w Ruce, ale wtedy też jest ryzyko, że nawet jeśli zrobią jakiś jednoseryjny konkurs za zastępstwo to on też może być na mniejszej skoczni. Najlepiej by było jakby zrobili po jednym konkursie indywidualnym na dużej i normalnej skoczni i drużynówkę w sumie też lepiej na normalnej skoczni bo byłyby mniejsze różnice i byłoby ciekawiej. Tak samo w Lillehammer mikst powinni zrobić na mniejszej skoczni, po co nam te Rumunki czy inne Ukrainki skaczące na dużej skoczni po 70-80 metrów?
-
ms_ profesor
I przepchnęli te "50" i "40" co za absurd, no to teraz tym bardziej zmniejszy się ilość zawodników w kwalifikacjach w takich weekendach. Tak wgl to włoski pajac nie widzi, że coś tu się nie klei logicznie, wywalił niedzielne kwalifikacje w miejscowościach, gdzie w ten sam weekend będą skoki kobiet i skoki mężczyzn, ale za to w Ruce będą niedzielne kwalifikacje mimo, że w ten sam weekend skaczą tam kombinatorzy i jakoś wtedy się wszyscy na skoczni pomieszczą i nie będzie problemu z rozegraniem w krótkim czasie wszystkich serii. Tak samo problemu by nie było w innych miejscowościach gdzie od lat mimo, że skakali tam skoczkowie, skoczkinie, kombinatorzy i kombinatorki wszystko zazwyczaj udawało się rozegrać zgodnie z harmonogramem.
Bez sensu też, że zostawili te durne miksty, powinni zrobić jeden mikst w PŚ i jeden na MŚ i to by w zupełności wystarczyło, zamiast tego mogliby dać zawody indywidualne, a jak już muszą dać konkursy zespołowe to 100 razy lepsze by były duety zamiast tych durnych mikstów, jedyny plus tych kalendarzy to powrót większej ilości klasycznych drużynówek, nie podobało mi się, że w zeszłym sezonie zamiast drużynówek mieliśmy wszędzie oprócz Planicy i MŚ w Oberstdorfie duety, teraz za to duetów nie ma wcale, ale Pertile pokrętnie to tłumaczył w jednym z wywiadów dlaczego podjął taką decyzję, mówiąc krótko, żeby drużyny nie szły na łatwiznę licząc na to, że 2 dobrych skoczków wystarczy, tylko, żeby inwestowali w całą drużynę, żeby mieć przynajmniej 5-6 skoczków na dobrym poziomie. -
buttek stały bywalec
W sumie brakuje mniejszych skoczni w PŚ. Zawsze to jakaś odmiana.
-
Sigmusiaxd weteran
Usuńcie ten mikst w Saporro BŁAGAM
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl. na forum będą one kasowane.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania kont użytkowników, których pseudonimy zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).


































Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się