Vasja Bajc trenerem Turków!

  • 2007-07-14 12:21

Niedawno informowaliśmy, iż słoweński szkoleniowiec, Vasja Bajc prowadzi rozmowy z Tureckim Związkiem Narciarskim w sprawie objęcia funkcji trenera skoczków tego kraju. Obie strony doszły do porozumienia i były trener Jandy rozpoczął już pracę z młodymi adeptami tureckich skoków.

Vasja BajcVasja Bajc
fot. Tadeusz Mieczyński

Bajc zabrał kilkunastu młodych skoczków z Turcji na zgrupowanie do Słowenii. Wszyscy zawodnicy trenują pilnie pod okiem doświadczonego szkoleniowca na skoczni K-15, a najlepsi próbują swoich sił na obiekcie K-30.

Planem docelowym dla Bajca jest zbudowanie drużyny na Zimową Uniwersjadę, którą w 2011 roku zorganizuje tureckie miasto Erzurum.

Vasja Bajc wydaje się trenerem, który może sprostać temu niełatwemu, w gruncie rzeczy, zadaniu. W swej karierze trenerskiej szkolił już bowiem zawodników z egzotycznych krajów, Hiszpanów i Holendrów.

Z dużą uwagą będziemy zatem śledzić pracę słoweńskiego trenera i jego podopiecznych.



Vasja Bajc - trener, który zdobył wszystko

Nie był wybitnym skoczkiem, jest jednak jednym z najbardziej cenionych i poważanych trenerów w świecie skoków narciarskich. Prowadził jak dotąd pięć reprezentacji narodowych, a jego podopieczni zdobyli prawie wszystko, co można było zdobyć. Przed kilkoma dniami objął funkcję trenera egzotycznej reprezentacji Turcji. Prezentujemy państwu sylwetkę trenera obieżyświata, Vasji Bajca.

Bajc urodził się 19 stycznia 1962 roku w stolicy Słowenii, Ljublanie. Skakał dla reprezentacji Jugosławii. Po raz pierwszy w zawodach najwyższej rangi zaprezentował się na przełomie 1979 i 1980 roku biorąc udział w tradycyjnym Turnieju Czterech Skoczni. Dwukrotnie w swej karierze plasował się w czołowych "10" konkursów Pucharu Świata. W 1980 roku zajął piąte miejsce w Planicy, a w 1984 roku znalazł się na dziewiątej pozycji w Harrachowie. Wystartował w Igrzyskach Olimpijskich w Sarajewie w 1984 roku, zajął tam 15 (na K-90) i 17 (na K-70) miejsce. Poza tym nie odnosił na światowych skoczniach większych sukcesów. Karierę skoczka zakończył w 1988 roku, miał wtedy zaledwie 26 lat. Rozpoczął wówczas pracę trenera i objął kadrę młodzieżową Słowenii.

Na początku lat 90-tych prowadził reprezentację Hiszpanii. Jego podopieczni, Francisco Alegre, Bernat Sola, Jesus Lobo i Thomas Cano pokazywali się przede wszystkim w konkursach Pucharu Europy (poprzednik Pucharu Kontynentalnego). Najlepszy start pod wodzą Bajca zaliczyli podczas zawodów w hiszpańskiej La Molinie w sezonie 1991/92. Wtedy to w czołowej "15" znalazło się aż czterech skoczków z Półwyspu Iberyjskiego (Alegre był 5., Sola 9., Lobo 11., Cano 15.). Francisko Alegre startował też zawodach Pucharu Świata, jednak bez sukcesów. Z czasem hiszpańskie skoki zaczęły umierać śmiercią naturalną, zainteresowanie tą dyscypliną było znikome. Wobec braku jakichkolwiek perspektyw rozwoju skoków w Hiszpanii, Bajc spakował walizki i wyruszył na kontynent Azjatycki.

Przez osiem lat, od 1994 do 2002 roku pracował z kadrą Japonii, z którą odniósł wiele spektakularnych sukcesów. W 1995 roku na Mistrzostwach Świata w Thunder bay złoty medal na średniej skoczni zdobył Takanobu Okabe, a srebrny Hiroya Saito. W konkursie drużynowym Japończycy wywalczyli brązowy krążek. Dwa lata później, w Trondheim, złoty i srebrny medal wyskakał Masahiko Harada, a w "drużynówce" Japończykom przypadło drugie miejsce. Sezon 1997/98 należał przede wszystkim do Funakiego, który wygrał Turniej Czterech Skoczni, został Mistrzem Świata w lotach, zdobył indywidualnie złoty i srebrny medal na igrzyskach w Nagano oraz złoty razem z kolegami w konkursie drużynowym. W konkursie na K-120 brązowy krążek dorzucił jeszcze Masahiko Harada. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Kazuyoshi Funaki znalazł się na drugiej pozycji, minimalnie przegrywając z Primożem Peterką.

Rok później Japończycy zdominowali Mistrzostwa Świata w Ramsau. Na średniej skoczni zajęli wszystkie trzy miejsca na podium. Wygrał Funaki przed Miyahirą i Haradą. Na dużej skoczni brąz wywalczył Miyahira, a w konkursie zespołowym skoczkom z Azji przypadł srebrny medal. W tym samym sezonie Kasai zajął drugie miejsce w Turnieju Czterech Skoczni i trzecie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jednak przełom wieków to wkraczanie japońskich skoków w stadium wyraźnego kryzysu. W 2002 roku Vasja Bajc zakończył swą bardzo owocną przygodę trenerską na kontynencie azjatyckim. Nie ma wątpliwości co do tego, że osiem lat pracy Bajca w sztabie szkoleniowym reprezentacji Kraju Kwitnącej Wiśni to najlepszy okres w historii japońskich skoków narciarskich.

Po powrocie do Europy Vasja objął połączone reprezentacje Szwecji i Holandii. W sezonie 2002/03 jeździł po konkursach Pucharu Świata z Kristoferem Jaafsem oraz Ingemarem Mayrem i Kristofem Kreuzerem. Jaafs pod wodzą słoweńskiego szkoleniowca poczynił znaczne postępy, często plasując się w czołowej "30" zawodów Pucharu Świata. Ingemar Mayr zdobył dla Holandii dwa pucharowe punkty, zajmując 29 pozycję w Willingen. Po tym sezonie Bajc zaprzestał współpracy z reprezentacją "pomarańczowych", by skupić się wyłącznie na prowadzeniu szwedzkich skoczków. Ponieważ Jaafs zakończył wówczas karierę ze względu na nieporozumienia z rodzimą federacją, liderem ekipy ze Skandynawii stał się Johan Erikson. Pod okiem słoweńskiego szkoleniowca młody skoczek znacznie rozwinął swoje umiejętności, kończąc sezon 2003/04 na 38 miejscu w PŚ, z dorobkiem 86 punktów. Młody Szwed kilkukrotnie zdołał uplasować się w pierwszej dwudziestce zawodów, a najlepsze miejsca sezonu 2003/2004 zajął w Libercu (16-te) oraz w japońskiej Hakubie i niemieckim Willingen (17-te).

Po tym sezonie Bajc rozstał się jednak z kadrą Szwecji. Powodem zaprzestania współpracy były zbyt małe nakłady na rozwój skoków narciarskich, które uniemożliwiały mu efektywną pracę. Na dwa sezony słoweński trener związał się z reprezentacją Czech. Bajc był tym, który obudził wreszcie ogromny talent drzemiący w Jakubie Jandzie. Sezon 2004/05 lider naszych południowych sąsiadów zakończył na 6 miejscu w Pucharze Świata, zwyciężając w jednym z konkursów, w Neustadt. Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie przyniosły Jandzie srebrny i brązowy medal. W następnym sezonie Janda odnosi (ex-equo z Ahonenem) triumf w Turnieju Czterech Skoczni, pięciokrotnie staje na najwyższym podium pucharowych konkursów i triumfuje w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jednak Igrzyska Olimpijskie w Predazzo kończą się dla niego totalna klęską. W trakcie sezonu pojawiły się nieporozumienia na linii Bajc - Czeski Związek Narciarski - menadżerowie Jandy, co odbiło się zdecydowanie negatywnie na formie Jakuba. Po zakończeniu sezonu podziękował czeskiej federacji za współpracę.

Pojawiły się wówczas spekulację jakoby miał objąć kadrę polskich skoczków, jednak podjął decyzję o powrocie po wielu latach "tułaczki" do swej ojczyzny, gdzie pierwotnie przymierzał się do objęcia posady dyrektora sportowego w tamtejszym związku narciarskim. Ostatecznie jednak otrzymał stanowisko głównego trenera reprezentacji Słoweni. Tego okresu swej kariery trenerskiej Bajc nie zaliczy jednak do udanych. Nie udało mu się podźwignąć z dołka Peterki, Kranjca i spółki. Przypadkowe zwycięstwo Roka Urbanca w Zakopanem nie poprawiło sytuacji trenera Słoweńców. Vasja po konflikcie z Dyrektorem Sportów Nordyckich w Słowenii, Primożem Ulagą ustąpił ze stanowiska w trakcie trwania sezonu.

Bajc to trener, który lubi wyzwania. Świadczy o tym fakt, iż podjął się niedawno arcytrudnej misji zaszczepienia skoków narciarskich w kraju, który nie posiada żadnych tradycji w tej dyscyplinie. Został trenerem tureckich skoczków, ma być także koordynatorem i szefem projektu organizacji zimowej uniwersjady, która w 2011 r. odbędzie się w tureckim Erzurumie. Pozostaje mieć nadzieję, że misja zakończy się powodzeniem i kolejna nacja dołączy do grona wielkiej "skokowej" rodziny.


Adrian Dworakowski, źródło: Turkski
oglądalność: (12160) komentarze: (34)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • misiek stały bywalec
    wow

    ha ha ha........... życzymy zwycięstw!

  • anonim

    BArdzo ładny artykół. Brawa dla autora!
    A co do Bajca to nie wiedziałem że odniósł tyle sukcesów.
    Jedno jest pewne jest jednym z najlepszych trenerów świata w skokach.
    Bajc powodzenia!

  • anonim

    Hiszpanie też skaczą? O holendrach to słyszałem ale o hiszpanach to nie! Ale coż powodzenie dla BAjca.

  • Ducsen początkujący

    hehe :D no to fajnie, będzie nowa reprezentacja :P tak szczerze to wątpie, że Turcy za jakieś 2/3/4 lata będą się mieścić regularnie w 30, no może Demirci'emu się to uda...

  • Kostek początkujący

    Fanka, zanim oni zaczną skakać 130 metrów to pewne jest, że Adam skończy kariere...

  • anja bywalec

    Tutaj dokładny kalendarz LGP w Zakopanem 2007: http://www.zakopane.pl/articles.php?id=242.

  • anonim

    Na jednym z portali "dziennik sport" dali naprawdę niezły tytuł newsa" W nowym sezonie Adam Malysz powalczy z Turkami "

    W samym art. czytamy :
    Na razie młodzi zawodnicy z Turcji skaczą po 15-20 metrów. Ale jeżeli będą solidnie trenować, to kto ich wie. Może już niedługo zagrożą Adamowi Małyszowi na światowych skoczniach.

    Troche mnie to rozbawilo, bo zanim oni zaczna skakać po ponad 130 metrów to upłynie mnóstwo wody i narazie nikt z nich nie zagrozi Adamowi.
    Ten, który wymyslił tutuł tego artukułu chyba nie wiedział o czym pisze :)

  • anonim

    @Hutnik

    Oba konkursy zarówno ten w piatek i w sobotę są o godz.20.15 !

  • anonim
    Baris Demirci

    Turek jest tylko jeden.

  • Usia profesor
    MALINKA- skocznia

    Najnowsze fotki Malinki

    http://www.primoz-pikl.ownlog.com/

  • HUTNIK NOWA HUTA stały bywalec

    POWIE MI KTOŚ CZY ZNANE SA JUŻ GODZINY ROZGRYWANIA LGP W ZAKOPANEM?

  • anonim
    heheh

    Polak w Formule 1 Tuecy skoczkami-sport robi się coraz bardziej egzotyczny:d

  • anonim
    @nieznany

    ...na jakie dno stary ? jak widzisz tu nieco powyzej, Vasja z niejednego pieca chleb jadl ( a turecki chlebek wyjatkowy... ) i w niejednej kuchni w garnki zagladal , gdybym byl trenerem tez bym sprobowal, czemu nie ? kolejne ciekawe doswiadczenie, a Vasja, z ta swoja rogata dusza , balkanskim temperamentem, ale i znajomoscia rzeczy jest najodpowiedniejsza osoba, jaka Turcy mogliby sobie wymarzyc... duzo zalezy od tego jak powaznie potraktuja sprawe sami Turcy

  • Sara początkujący
    Wesolo?

    Uwielbiam Turków, zatem abrdzo cieszy mnie informacja, ze ktos ich zauwazyl i dal szanse;]

  • Usia profesor
    @egl

    Ty mi tu nie dziękuj, tylko weź się za pisanie artykułów, bo niedługo ten portal zaleją 15- letni "newsmani-znafcy", którzy uważają, że "nie jest ważne, ze mało znają sie na skokach, ale to, że gładziutko teksty układają" (autentyczna wypowiedź jednej publikujacej tu osoby)!

  • Elite27.12. początkujący

    Ooo... Naprawdę mnie to zdziwiło! Może Faktycznie tureccy skoczkowie zaczną byc zauważalni. Kto wie, ale pewnie będzie ciekawie:)
    Pozostaje zyczyc powodzenia trenerowi i zawodnikom!

  • egl doświadczony

    dzięki Usia...

    http://www.esfcourchevel.com/ test2007/CC_TURQUIE.pdf

    wyniki zawodów chyba slalomu , Baris 2 miejsce widać wszechstronnie utalentowany chłopak , może reprezentować Turcję w 2 dyscyplinach

  • Usia profesor
    @egl

    Wiesz, często się zastanawiam, czemu ludzie z taką wiedzą jak masz Ty, nie dzielą się swoją wiedzą z nami i nie piszą newsów i artykułow tu "nad kreską"?

  • Usia profesor
    @egl

    Dzięki za wytłumaczenie :)
    To były tylko moje przypuszczenia, bo wiem, że dużo Turków żyje w Niemczech a na skoczniach niemieckich (dziecięcych i juniorskich) aż roi się od obcobrzmiacych (również polskich) nie niemieckich nazwisk.

  • egl doświadczony
    @Usia

    Demirci nie trenował w Niemczech tylko we Francji . We Francji mieszka dokładnie w Courchevel . W latach 2000-03 Baris Demirci trenował w klubie SC Douanes Courchevel i należał do francuskiej kadry cadets (juniorzy do 16 lat). Później skończył karierę ale nie rzucił całkiem skakania , czasami odwiedzał skocznię w Courchevel i startował np. w Pucharze Francji . W 2005 zgłosił się do tureckiego związku z chęcia startowania w tureckich barwach (ojciec Barisa jest Turkiem) , wywołał tym samym niemałe zamieszanie w Turcji.
    Turcy zarejestrowali go w FISie ale nie zatrudnili dla niego trenera . Trenerem Barisa został jego dawny trener klubowy Matthieu Lanche-Ruffier ale Baris nie mial żadnego sponsora i nie stać go było na zakup sprzętu (startował na swoim starym klubowym sprzęcie) przez co tracił szanse na dobry rezultat (na zawodach PK miał 3,4 km/h słabsze prędkości od innych). W momencie otrzymania uniwersjady 2011 przez Erzurum wszystko się zmieniło. Turcy musieli zacząć powaznie mysleć o skokach , zebrali grupkę kilkunastu chłopaków w wieku 10-17 lat.
    Znalazł się sponsor , zatrudniono trenera , Bajc sprowadzil sprzęt i zabrał kadrę na zgrupowanie do Słowenii. Zobaczymy co będzie dalej...

  • Usia profesor
    @sk

    Nie wiem kto był na podium w La Molinie, ale w tamtym sezonie nasi zawodnicy spisali się tak:
    1991/92 (klasyfikacja generalna sezonu)
    30.Wojciech Skupień 25 pkt.
    46.Zbigniew Klimowski 15 pkt.
    46.Andrzej Młynarczyk 15 pkt.
    62.Robert Mateja 10
    73.Stanisław Styrczul 8
    78.Bogdan Papierz 6

  • Usia profesor

    I będzie ubaw jak jego wychowankowie zaczną za 1,5-2 lata lać swoich europejskich rówieśników ...

  • Usia profesor
    @evah

    Autor napisał, że zebrali grupę chłopców i trenuja na K-15.
    A ten Demirci to chyba dotąd trenował w Niemczech. Możliwe, że tam mieszka z rodzicami od urodzenia.

  • olek_solec weteran

    Na razie byl jeden Turecki skoczek (Demri Barcis czy cos takiego) i skakał w FIS - Cup (nawet zapunktował!)

  • olek_solec weteran

    ciekawie sie zapowiada... Vasja z egzotyki (Hiszpania, o ile sie nie myle to Korea) potrafol zrobic kilku dobrych skoczkow.

  • gaga stały bywalec
    będzie ciekawie

    Hmm, Szwajcaria zadwolona z nowego trenera...
    Vasja Bajc trenerem Turków....
    Będzie ciekawie:))

  • evah102 początkujący

    a to ciekawe..to w Turcji mają skoczków? :P no nic, powodzenia życzę :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl