Co z tą formą?

 • 2008-01-15 10:19

Czy to była tylko wpadka? Adam Małysz trenuje w Val di Fiemme i ostatnie treningi mogą nastrajać pozytywnie. W poniedziałek skakał zdecydowanie dalej niż w Pucharze Świata. "Są powody do optymizmu" przekonuje trener Hannu Lepistö.

Mistrz Świata z Predazzo w obu konkursach na "swojej" skoczni nie awansował do finałowej serii. W sobotę był 46, a w niedzielę 40. "Nie pamiętam, kiedy ostatnio wypadłem tak słabo w Pucharze Świata" - mówił od razu po niedzielnych zawodach. "Jestem w dołku psychicznym" - dodawał.

W poniedziałek rano pojawił się jednak na skoczni w dobrym nastroju. Razem z kolegami z zespołu (Krzysztofem Miętusem, Kamilem Stochem i Marcinem Bachledą) przez ponad kwadrans wygłupiał się na śniegu. Skoczkowie rzucali się nawzajem kulkami, ulepili małego bałwana oraz sporo żartowali. Doszło nawet do pojedynku zapaśniczego między Miętusem, a Bachledą.

W pewnym momencie zawodnicy położyli kulę śniegu nad drzwiami wejściowymi do kontenera, w którym przebierają się skoczkowie. W tym czasie przebywał w nim serwismen Maciej Maciusiak. Gdy wyszedł ze środka, śnieg zleciał mu na głowę. Maciusiak w rewanżu zbombardował skoczków śnieżkami. Radość i energię Małysz przeniósł na skoki treningowe. Przed południem oddał siedem prób. Z tego samego rozbiegu, z którego rywalizowano w niedzielę, skakał w granicach 125-132 m. Przypomnijmy, ze w sobotę w Pucharze Świata uzyskał zaledwie 114,5 m, a w niedzielę jeszcze mniej, bo 111,5 m. Gdyby latał tak jak wczoraj, walczyłby o podium, a może nawet wygraną.

Nadal nie wiadomo, czy Małysz pojedzie na kolejne zawody PŚ w Harrachovie. "Decyzji jeszcze nie podjąłem, zrobię to po wtorkowym treningu" powiedział trener Lepistö. Tymczasem z Czech dochodzą niepokojące sygnały. Panująca w centralnej Europie odwilż sprawia, że zawody na mamucie są zagrożone.


Marcin Hetnał, źródło: sports.pl
oglądalność: (13375) komentarze: (160)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  usa usa land

  little I still removing home I grew names.

 • jozek_sibek redaktor
  A.Małysz w PŚ:

  1994/1995 - 51 miejsce -- 40 pkt - 1 Polak
  1995/1996 -- 7 miejsce - 751 pkt - 1
  1996/1997 - 10 miejsce - 612 pkt - 1
  1997/1998 - 57 miejsce -- 43 pkt - 2
  1998/1999 - 46 miejsce -- 58 pkt - 2
  1999/2000 - 28 miejsce - 214 pkt - 1
  2000/2001 -- 1 miejsce -1531 pkt - 1
  2001/2002 -- 1 miejsce -1475 pkt - 1
  2002/2003 -- 1 miejsce -1357 pkt - 1
  2003/2004 - 12 miejsce - 525 pkt - 1
  2004/2005 -- 4 miejsce -1201 pkt - 1
  2005/2006 -- 9 miejsce -- 634 pkt - 1
  2006/2007 -- 1 miejsce -1453 pkt - 1
  2007/2008 -- 9 miejsce - 312 pkt - 1 (po 13 konkursach)

  Lokaty w sezonie 2007/2008:
  Miejsca - 16, 7, 8,10, 9,10,13,17, 5, 9, 6,46,40

 • miel_ec początkujący
  Rekordowe skoki narciarskie !!!

  znalazłem jeszcze to:
  http://pl.youtube.com/watch?v=eX564wM05SY&NR=1
  krótkie aczkolwiek efektowne

 • miel_ec początkujący
  Dlaczego skoki narciarskie wg FIS to nie exteme?

  wg mnie granice możliwości ludzkiego organizmu zostały przesunięte o wiele bardziej, niż można to zauważyć na skoczniach świata /w tym i na mamutach/. Prawdą jest że przeciętny internauta co najwyżej zjechał z Kasprowego czy Nosala, co najwyżej skoczył sobie amatorsko w Zagórzu (pozdrawiam Pana Mietka), więc dla Niego skoczkowie będą "ekstremistami", którzy ryzykują ponad miarę.
  Prawdą jest że sporo ludzi na świecie /szczególnie w USA/ przekracza granice zdrowego rozsądku i ryzykuje jeszcze bardziej.

  świadczyć o tym może chociażby ten filmik:
  http://pl.youtube.com/ watch?v=wWbrxCrezDI&feature=related
  (zaznaczam że trzeba obejrzeć całość, bo wstęp jest przy długi)

  przytoczyłem tu przykład zimowego "extreme" a i wiele dyscyplin nie związanych ze śniegiem jest godnym zauważenia, np. kajakarstwo górskie czy wspinaczka free solo, czy B.A.S.E. jumping

  pozdr dla fanów adrenaliny

 • Barnaba początkujący
  Cała prawda o pracy fizjologa, czyżby usługa na telefon?

  Maniakalnie atakuję "sztab szkoleniowy" H. Lepistoe za jego kikutową konstrukcję strukturalno-merytoryczną, m.im. za brak istotnych komponentów np. pracy(stałej) fizjologa, psychologa.Kiedy przeczytałem, że w sprawie przypadłości dotyczących formy Adasia zadzialał już "współpracujący" ze skoczkami profesor Żołądź i wkrótce Mistrz nasz powróci do swojej normy, znalazłem się w nadzwyczaj kłopotliwej sytuacji. Po pierwsze, nie mogłem spokojnie zasnąć. Po drugie, jako człowiek honoru uznający dewizę:
  "mylić się, ludzką wadą pospolitą jest, ale przyznać się do własnego błędu to już zaleta tylko mężny" naprędce obmyśliłem treść listu prostującego moje rzekomo fałszywe domniemania i należne w związku z tym przeprosiny.Dobrze jednak, że pośpiech wskazany jest przy łapaniu pcheł, a nie w trakcie formułowania stwierdzeń ostatecznych.
  Okazuje się bowiem, że owszem , stosowne zalecenia wydano, ale bliżej nie określonego dnia w grudniu, który ma akurat 31 dób, czyli dopiero po ujawnieniu ewidentnych braków i to w dodatku AWARYJNIE, w trakcie dawno otwartego sezonu.
  Ani na przysłowiową jotę nie podważam zasług Pana Profesora, czy też Jego opinii w sprawie przyczyn słabej formy Adasia, dlatego bardzo trudno jest mi się pogodzić z faktem, że organizując pracę sztabu nie przewidziano odpowiedniego w nim miejsca dla wybitnego specjalisty.
  Dzisiaj w działaniach Profesora pokłada się ogromną nadzieję na wyjście z zapaści, która trwa już od pierwszego konkursu PŚ. A przecież, przed sezonem określa się odpowiednio stan dyspozycji i poziom wytrenowania zawodnika. Dzisiaj prof. Żołądź działa w systemie inwazyjnie, jakby wezwany telefonicznie.
  Panowie z PZN- u , czy nigdy chociażby na moment nie dotarła do was prosta w słowach mądrość: lepiej zasypywać studnię niż ją kopać kiedy wokół gore?

 • TAMM profesor

  dla mnie Robciowi potrzeba psychologa ale jest za stary więc PZN nie da bo po co marnować kasę lepiej se pojechać do Japonii albo trochę wypić

 • MarcinBB redaktor
  skojarzenie

  Wszyscy śmiejący się z Roberta Matei dziwnym trafem przypominają mi tych, co lubią kopać leżących.
  W dodatku mają krótką pamięć. Zapominają że ten leżący potrafił też wstać o własnych siłach. Że po niesławnych występach tu i ówdzie potrafił wygrać konkurs PK. Że na zakończenie zeszłego sezonu pobił na planickim mamucie swój życiowy rekord. 205,5.
  Tylko dwóch polskich skoczków ma lepsze.
  Czemu więc ma skoczyć w Harachovie 135,5?

 • TAMM profesor

  można by napisać artykuł
  taproflar - niechęć pod płaszczykiem pseudo-realizmu
  rozumiem że nie lubisz zbyt Małysz albo tylko sprawiasz takie wrażenie ale nie zmieniaj faktów na korzyść własną bo to już kłamstwo jak przytaczasz artykuł to przytaczaj cały a nie tylko fragment który ci "leży"

 • miel_ec początkujący

  "Kiedy taka "naprawa" może przynieść skutek? (...) Na pewno nie w dwa dni, ale jest szansa, by dała efekt jeszcze w tym sezonie zimowym"

  Prof. Jan Żołądź musi uważać mówiąc takie rzeczy, bo "wierni kibice Adama Małysza" są gotowi zwyzywać go od najgorszych, za to że obraża Mistrza z Wisły i nie wierzy w jego możliwości.

  Co poniektórzy "kibice" uważają że Adam po dwóch dniach treningu w Predazzo powrócił do świetnej dyspozycji i jest w stanie walczyć o podium w Harrachovie ;) Słuchajcie profesora a daleko zajdziecie :)

  ukłony uniżone

 • qwerty weteran
  taproflar (*p43.neoplus.adsl.tpnet.pl), 15 stycznia 2008, 20:50

  Ale z Ciebie manipulator. Zapomniałeś dodać trzeciej części tego artykułu:

  "Trzeba zastosować program naprawczy, co prawdopodobnie już teraz ma miejsce. Trener Lepistoe jest zaskoczony tym, co się stało, ale jednocześnie jest doświadczonym trenerem. Kiedy taka "naprawa" może przynieść skutek? To zależy od głębokości tego deficytu. Na pewno nie w dwa dni, ale jest szansa, by dała efekt jeszcze w tym sezonie zimowym"

 • taproflar stały bywalec
  cała prawda o formie Małysza

  Na to, co się dzieje z Adamem Małyszem, patrzę z daleka i nie znam szczegółów. Widzę jednak poważny kryzys. Nie z powodów psychologicznych, bo z tymi problemami Adam sobie dobrze radzi. Cały kryzys formy wynika prawdopodobnie z zupełnego rozregulowania cyklu skoku – pisze dla Super Expressu Jan Żołądź, profesor fizjologii, współautor sukcesu Małysza w latach 2001-2003.

  Powodem może być niedobór mocy w mięśniach. Na taki deficyt wpływ mają lata treningu, jego objętość i intensywność, szczególnie w ostatnim roku. Ważny jest też wiek zawodnika.


  REKLAMA Czytaj dalej  Obraz prawidłowego skoku jest u Małysza zaburzony przez tę mniejszą moc mięśni. Dlatego Adam próbuje ten niedobór rekompensować różnymi sposobami. Kombinując, głównie zmienia technikę. Ale to tak jakby samochód z silnikiem małej mocy próbował jechać tak jak auto dużej mocy, choćby volvo.


  Tłumacząc na polski : Małysz wyczerpał swoje możliwości.
  płyta DVD-R została wypalona, a w 2006/07 uzyto overburningu
  więcej formy się nie zmiesci na niej
  Małysz po tym sezonie odejdzie na emeryturkę

 • miel_ec początkujący
  hehe

  Fajnie będzie znowu zobaczyć Robka na skoczni.
  Całe szczęście że w roli przedskoczka.
  tzn mam nadzieję że realizator specjalnie dla polskich fanów pokaże jego "lot" w okolice 135m :)

 • Camil początkujący
  harrahov !

  Witam, nie wiecie czy bilety na konkurs w harrahovie będzie można kupic pod skocznią bezpośrednio przed zawodami?

 • fajter1974 początkujący

  Tak myslalem ze to przez chorobe bo to niemozliwe bylo zeby nagle zapomnial jak sie skacze .Zreszta ja jestem zawsze z Adamem i na dobre i na zle

 • TAMM profesor

  Jak nie w Harrachovie to gdzie Adam ma zacząc wygrywac
  jak tam nie zacznie to podium PŚ mówi pa pa
  w tym momencie jest nawet szansa na zwycięstwo ale mała

 • patrycja381 weteran

  nie mam nic przeciwko odwolaniu tych zawodow w Harrahovie. a jesl juz odbylyby se te zawody to mam nadzieje, ze Malysz nie straci znow z dnia na dzien formy i bedzie walczyl o podium.

 • anonim

  wie ktos moze ile malysz skakal w dzisiejszych treningach ?wedlug mnie malysz powinien uciekac z harachova ale za to pojechac do japoni

 • anonim

  Małysz jedzie do Harrachova!
  wolałabym jednak żeby nie jechał i potrenował przed konkursami w Zakopanem aby tam bardzo bardzo dobrze wypaść
  ale i tak wierze że małysza w Harrachovie stac na pudło 3mam kciuki
  Małysz jesteś najlepszy!

 • Dona początkujący

  ,, ...jestes steram, białym zołnierzem nosisz spodnie, wiec walcz! jestes zaglem, szalonym wiatrem twoja siła to start...''- Panie Adamie spiewalismy Panu to zawsze czy to na LGP, czy na PS w Zakopnem, zwsze pomagało , niech i teraz pomoze! Teraz sie okazuje kto jest prawdziwym kibicem! Trzeba sie jednoczyc z Adamem, a nie odsuwac od niego!

 • anonim

  Nagiller i Hafele pojawili się tylko na chwilke fakt spisywali się dobrze ale teraz liczy sie z tych mlodcyh tylko morgi i schlirri

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).