Tomasz Pilch: Kontroler wyszedł, kiedy ponownie chcieliśmy sprawdzić kombinezon

 • 2018-09-08 13:46

Sobotnia dyskwalifikacja Tomasza Pilcha, już trzecia w ciągu ostatnich tygodni, budzi spore kontrowersje. Jak 17-letni zawodnik przekazał serwisowi Skijumping.pl, kontrola sprzętu na górze skoczni w Stams przebiegła bezproblemowo, jednak po zawodach sędziowie dopatrzyli się nieprawidłowości w stroju Polaka, z czym nie zgadzają się członkowie naszego zespołu.

Tomasz PilchTomasz Pilch
Tomasz PilchTomasz Pilch

Po raz pierwszy tego lata Pilch został zdyskwalifikowany 11 sierpnia w Courchevel, gdzie kadra B zastępowała kadrę A przy okazji zawodów z cyklu Letniego Grand Prix. O kulisach tamtej sytuacji informowaliśmy >>>TUTAJ<<<.

Drugi przypadek miał miejsce 19 sierpnia w czeskim Frensztacie pod Radhoszczem, gdzie odbywał się finałowy etap tegorocznej edycji Pucharu Beskidów. Junior oddał skok w pierwszej serii, jednak już kilkanaście minut później anulowano mu notę wywalczoną w rywalizacji sportowej za naszą południową granicą.

Do trzeciej dyskwalifikacji doszło dziś, w sobotę 8 września, podczas Letniego Pucharu Kontynentalnego w Stams. W pierwszej rundzie Pilch uzyskał 112,5 metra na Brunnentalschanze (HS115), a w finale oddał próbę mierzącą 107,5 metra. Ostatecznie dałoby mu to miejsce w drugiej dziesiątce i miano najlepszego z Polaków. Stało się jednak inaczej. Kontrolerzy raz jeszcze dopatrzyli się nieprawidłowości w sprzęcie naszego rodaka.

- Zaczyna mnie to denerwować. Nie wiem, co dziś się stało. Na górze, zdaniem sędziów, miałem kombinezon zgodny z przepisami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), a na dole było już źle. Jeszcze wczoraj sprawdzaliśmy sprzęt w hotelu i wszystko się zgadzało. Po dyskwalifikacji stwierdzono, że już na górze miałem za nisko kombinezon w kroku. Tam jednak sprawdzano mi go dwukrotnie i nie stwierdzono problemu, dzięki czemu mogłem oddać skok - powiedział Pilch tuż po konkursie w Tyrolu.

- Trener stwierdził, że to niemożliwe, aby coś było nie tak, więc po zawodach poszliśmy do sędziów, aby sprawdzić kombinezon jeszcze raz. Kontroler jednak nagle wyszedł, kiedy się ubrałem. Co robię nie tak? Nie wiem, skoro w hotelu wszytko jest w porządku - kontynuuje Polak w rozmowie z serwisem Skijumping.pl.

- W Pucharze Beskidów było podobnie. Tam również na dole sędziowie dopatrzyli się uchybień, których nie dostrzeżono wcześniej. W Czechach chodziło jednak o pasek na brzuchu - dodaje Polak.

Co wiślanin sądzi o swoich sobotnich próbach? - Przez cały dzień oddałem cztery solidne i równe skoki, choć nadal kilka kwestii podlega poprawie. Zwłaszcza końcówka odbicia oraz pierwsza faza lotu, gdzie popełniam drobne błędy.

Następna szansa już w niedzielne przedpołudnie. To wtedy, punktualnie o 10:00, rozpocznie się drugi konkurs indywidualny w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego w Stams.

Dominik Formela, źródło: Informacja własna

oglądalność: (8484) komentarze: (27)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • fridka1 doświadczony
  @fridka1 @Bartek002

  Dla Grażyny i Halyny, Sven nie był dobry. Był Niemcem, minus numer jeden, był z NRD, minus numer dwa, on 140, a Adam 134 minus numer 3, chudzinka jakaś do tego farbująca włosy i dbająca o siebie, minus numer 4 (nie to co ideał piękna, nasz Adaś, z wąsem, kolczykiem w uchu, nosem Pinokia, mówiący co drugie słowo "poszłem), wygrał 4 konkursy TCS, czego nie zrobił Małysz i przez co nie wyprzedził JPII w rankingach popularności, minus kolejny, do tego jego trener miał takie nazwisko, które się Januszom "kojarzyło", bo Polakom to się wszystko "kojarzyć musi", koleś do tego mając pod 30-stkę podejrzanie długo nie miał dziewczyny, więcec "podejrzany, minus nie wiem który. Normalnie referat można napisać o stosunku Polaków do tego człowieka, który zresztą potrzebował kilkunastu lat, by zrozumieć "o co Polakom chodziło", bo że nie o sport, to akurat pewne.

 • Bartek002 weteran
  @fridka1 @fridka1

  Bardzo żałowałem Hannawalda, przez Polaków. Głupie Grażyny i Halyny muszą zawsze napluć dobrej osobie w twarz.

 • fridka1 doświadczony

  "chucpa", "gnębienie", "spiski", ojojojojoj Cóż za adekwatne słownictwo dobrane do w gruncie czegoś tak banalnego jak skakanie na nartach. Ah, zapomniałam, w Polsce nie ma rywalizacji sportowej, w Polsce jest zaraz odwet za wojnę, komunizm, zabory i co tam się nawinie. Kilkanaście lat temu napatoczył się Hannawald, też "wróg idealny", spełniał wszystkie potrzebne sfrustrowanemu Polakowi kryteria. Minęło 16 lat, a my dalej "lecimy z koksem", nigdy nie jest nudno.

 • fridka1 doświadczony
  @Kolos @kolos

  Od "traktowania Polaków" norweskiej czy niemieckiej kasy w tym sporcie nie przybędzie. Masz paranoję. Nie jesteśmy "Chrystusem skoków".

 • Kolos profesor
  @Kolos @fridka1

  W skrupulatnej kontroli nic złego, ale w bardziej skrupulatnej kontroli jednych nacji niż innych trudno doszukiwać się uczciwości.

 • Kolos profesor
  @Kolos @fridka1

  Jak już to z przed 80 lat. Naucz się liczyć. Ale i tak to tylko pierwszy i jeden z wielu takich przypadków. To dowód jak FIS traktuje Polaków. Od zawsze.

 • fridka1 doświadczony
  @Pavel @EmiI

  Kolos pewnie nigdy nie był w Lidlu, całe życie jeździ polonezem i pierze w Pollenie 2000.

 • fridka1 doświadczony
  @Kolos @kolos

  Co jest złego w skrupulatnej kontroli? Jak raz czy drugi dostaną dyskwalifikację to za trzecim może ruszą łepetyną, by do tego znowu nie doszło. Małysza kontrolowano, ale też kontrolowałabym skrupulatnie kolesia przeskakującego w swoim czasie rywali o 20 metrów.

 • fridka1 doświadczony
  @Kolos @kolos

  Uwielbiam wyciąganie spraw sprzed 70 lat. Bardzo to polskie. Szkoda, że Szwedzi nie skaczą dobrze na nartach. Moglibyśmy wyciągnąć im Potop. Co się będziemy ograniczać do XX wieku, nie?

 • EmiI profesor
  @Pavel @kolos

  Audi nie sprzedaje w Polsce? Viessmann nie sprzedaje w Polsce?

 • Kolos profesor
  @Pavel @pavel

  To jeszcze pod warunkiem że Niemiecki czy Norweski sponsor sprzedaje w Polsce, a tak raczej w tym przypadku nie jest.

  Czy ci się podoba czy nie, Polacy są gnebieni przez FIS i sytuacja z Pilchem tylko to potwierdza.

 • Pavel profesor
  @kolos

  Sponsor z Niemiec ma gdzieś sukces Niemca, Polaka czy Norwega, liczy się sprzedaż produktu, a tu podstawa jest oglądalność, która zwiększa rozpoznawalność marki. Czyli nie ważne kto wygrywa byle cyferki się zgadzały, a tu nasze 5-8mln przed TV to spory atut FISu.

 • Kolos profesor
  @Kolos @fridka1

  Zapewne uważasz że Marusarza w 1938 roku nie oszukano i sprawiedliwie zdobył srebrny medal?

 • Kolos profesor
  @Kolos @fridka1

  No wytlumacz jakoś inaczej zachowanie kontrolerow wg. tego co powiedział Pilch. I po wczesniejszych zawodach Maciusiak ktory mówił że Polaków kontrolowano szczególnie skrupulatnie.

 • Kolos profesor
  @Pavel @pavel

  Sponsora np. z Niemiec interesują sukcesy Niemców to oczywiste, jaki ma on interes w sukcesie Polaka?

 • fridka1 doświadczony
  @Kolos @kolos

  Tak, tak, wszyscy Polaków gnębią, wszyscy przeciw nam spiskują, każdy Austriak to potomek..., każdy Norweg się szprycuje, a każdy Niemiec to już Panie Kochany, wiadomo... Tylko Polacy od skoków narciarskich oczekują czegoś więcej niż czystego sportu, tylko my doszukujemy się w skokach rzeczy daleko poza nie wykraczające. Cały świat nie ma ciekawszych rzeczy do roboty tylko wybrali sobie akurat nas do upupiania. Taaak, skoro taka wiara potrzebna wam do funkcjonowania to nie mam pytań.

 • Pavel profesor
  @kolos

  :) :) :) Tak bo żyjemy w szklanych pudełkach i jak sponsor jest z Austrii to w Polsce już nic sprzedać nie może, same straty jakby nie patrzeć. Piotrze trochę zburzę twój światopogląd, ale sponsor, nie ważne czy z Niemiec czy innej Norwegii patrzy na liczbę kibiców oglądającą jego logotyp umieszczony podczas transmisji na odbiorniku TV. A z drugiej strony wartość marketingowa FISu to właśnie ilość tych oglądających nie ważne czy z Chin czy Polski. Łącząc te dwie sprawy weź mi jakoś logicznie wytłumacz jaki cel ma FIS w niszczeniu drugiego co do wielkości rynku w skokach.

 • Kolos profesor
  @Kolos @fridka1

  Najważnieszy rynek skoków dla FIS-u to Niemczy,Austria czy Norwegia, sposnorzy skoków są z Niemiec,Norwegii czy Austrii to jaki interes ma FIS z sukcesow Polaków? Dla nich to straty.

  Przecież z wypowiedzi Pilcha wyraźnie wynika że ta cała kontrola to chućpa obliczona tylko i wyłącznie na gnębienie Polaków.

  Oszukiwanie Polskich skoczkow przez FIS ma długą tradycję począwszy od Stanisława Marusarza i MŚ 1938...

 • wiola4697 weteran

  Hmm ???? interesujące, że kontroler wyszedł, kiedy powtórnie chcieli sprawdzić kombinezon

 • fridka1 doświadczony
  @Kolos @kolos

  Już przestańcie wszędzie szukać spisków. Polska to obecnie najważniejszy rynek dla tego sportu. Od 17 lat słyszę jak to niby Hofer nie lubi Polaków. Jednocześnie moi rodacy bardzo chętnie wypominają mu wspólną narodowość z pewnym panem. Litości, ludzie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).