FC w Szczyrku: Zwycięstwo T. Fuchsa, pięciu Polaków z punktami

 • 2019-07-06 18:06

Tim Fuchs z Niemiec odniósł zwycięstwo w zawodach otwierających piętnastą edycję cyklu FIS Cup. W czołowej "10" zameldowało się dwóch reprezentantów Polski, a łącznie do rundy finałowej awansowało pięciu naszych rodaków. 

Dla drużynowego mistrza świata juniorów z 2016 roku jest to pierwszy triumf w zawodach tej rangi. 21-letni przedstawiciel klubu z Degenfeldu prowadził już po pierwszej serii, kiedy to poszybował na 105. metr. W drugiej serii Niemiec uzyskał dopiero jedenasty rezultat serii, ale lot na 96. metr okazał się wystarczający do sięgnięcia po wygraną w sobotnie popołudnie. Za jego plecami zameldowała się grupa trzech Austriaków. Drugie miejsce w Szczyrku wywalczył Maximilian Lienher (104 oraz 105,5 metra), a trzecie Maximilian Steiner (98 i 102 metry). Smakiem podium musiał obejść się najmłodszy z tego grona - Claudio Moerth (91 i 103 metry). Skład czołowej szóstki uzupełnili francuscy juniorzy urodzeni w 2001 roku. Piąta lokata przypadła Mathisowi Contamine (108 oraz 97,5 metra), szóstą zaś zgarnął Alessandro Batby (100 oraz 100,5 metra).

Z dobrej strony pokazała się część spośród licznej grupy Biało-Czerwonych. Na siódmym miejscu zmagania zakończył 18-letni Mateusz Gruszka (100 oraz 97,5 metra), a dwie lokaty niżej wylądował o rok młodszy Adam Niżnik (92 i 99 metrów). Polaków rozdzielił Gregor Deschwanden (94 i 99,5 metra) ze Szwajcarii, znany z występów w Pucharze Świata. Pierwszą "10" nieoczekiwanie zamknął młodzieżowiec z Rumunii - Daniel Andrei Cacina (97 i 96 metrów).

Na szesnastej pozycji uplasował się Kacper Juroszek (89,5 oraz 92 metry) z kadry narodowej B, a pierwsze punkty zawodów rangi FIS Cup w karierze zgarnęli dziś Wiktor Pękala (19. lokata) i Jan Habdas (21. miejsce). 19-latek oraz 15-latek uzyskali tym samym prawo startu w Pucharze Kontynentalnym. Pozostała piętnastka Polaków zakończyła udział w konkursie na pierwszej serii, podczas której upadki zaliczyli Rok Masle ze Słowenii oraz Andrij Waskuł z Ukrainy. Na starcie nie pojawili się wszyscy Rosjanie i Łotysz, a zdyskwalifikowanych zostało trzech skoczków. Jeden z nich - Słoweniec Rok Oblan - z powodu zbyt wczesnego odepchnięcia się od belki startowej.

Zawody rozpoczęły się z dwugodzinnym opóźnieniem. Powodem takiego stanu rzeczy był zbyt silny wiatr, który uniemożliwił dokończenie serii próbnej. W trakcie rund ocenianych siła wiatru wahała się od 1,5 m/s w plecy do 2,1 m/s pod narty. Kolejny konkurs z cyklu FIS Cup 2019/20 już w niedzielę - o 13:00. Lista startowa znajduje się >>>TUTAJ<<<.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną FIS Cup 2019/20 >>>


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8413) komentarze: (16)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • dejw profesor
  @Bernat__Sola

  Jeszcze Elias Kogler, zdobył punkcik w przedostatnim konkursie minionej zimy w Villach.
  A ta dwójka Kanadyjczyków to właściwie wymieniona tylko pro forma, bo wiadomo gdzie i w jakich okolicznościach zdobyli tak okazałe punkty.

  @borek99
  Tym razem pewnie po prostu nie dotarł na zawody, dziś już nie było go nawet na liście, podobnie całej ekipy Rosji (może mieli dojechać razem?), niemniej te jego przymiarki do poważniejszego skakania wyglądają komicznie ;)

 • Bernat__Sola profesor
  @Pavel

  Rocznikowo to akurat Ruda jest starszy od Leji.

 • Bernat__Sola profesor
  @dejw

  A nie piątym? Habdas, Rolseth, Sadriejew, Tremblay, Vaverka i kto jeszcze? (Teraz już na pewno jest 6, bo doszedł Bartolj, ale pisałeś to wczoraj).

 • Szymon_ski_jump_444 bywalec
  Statystyki

  Najdłuższy skok: Mathis Contamine (FRA) - 108,0m
  Najkrótszy skok: Andrii Vaskul (UKR) - 61,0m
  Średnia odległość I serii: 87,6m
  Średnia odległość II serii: 94,2m
  Średnia prędkość I serii: 86,9 km/h
  Średnia prędkość II serii: 87,0 km/h

 • Szymon_ski_jump_444 bywalec

  Czy wytłumaczy mi ktoś, dlaczego cały czas Łotysz Vinogradovs nigdy nie startuje w żadnych zawodach?

 • Cafu 805 początkujący
  Uczestnicy

  Dlaczego nie wystartowali Rosjanie i Łotysze?

 • Oczy Aignera stały bywalec
  @Bernat__Sola

  Austriacy mają tylu zawodników, że nawet taka rotacja jest wskazana. Maximilian Steiner i Maximilian Lienher powinni zastąpić Mikę Schwanna i Ulricha Wohlgenannta.

 • Pavel profesor
  @Agent99

  Co by pokazała Ruda? Coś w granicach drugiej dziesiątki, może trzeciej. Patrząc rocznikowo spokojnie za Leję mógłby pojechać tym bardziej, że w zawodach w Polsce gdzie startowali razem, był lepszy. Czy ma to znaczenie? Nie, tak czy siak poziom jest to marny i wyniki tego typu mogą cieszyć juniorów i to tych z drugiego szeregu, a nie już "leciwych" zawodników.

 • Agent99 stały bywalec

  Uff....w końcu Pękala zdobył punkty FC, choć w takim wieku to on powinien brylować w tego typu konkursach, ale dobrze, że chociaż to. Gruszka wspólnie z Niżnikiem wydają się być liderami polskiej kadry juniorów, w FC osiągają solidne wyniki. Cieszą debiutanckie punkty Habdasa, 16-latka, z którym niektórzy na tym forum wiążą duże nadzieje. Juroszek nice, szkoda Krzaka. 4 Francuzów w 30 to dobry wynik, gdyby to był PŚ, moglibyśmy mówić o cudzie i o jednej z największych sensacji w historii skoków. Kto wie, może kiedyś tak będzie. Ciekawi mnie nadal, co by zaprezentował Adam Ruda. Czyż nadal się męczy. Słowa Maciusiaka o Bartku, odnajdują niestety odzwierciedlenie na skoczni. Wysoko Cacina, dosyć słabo jak na swoje nieprzeciętne możliwości niespełniona nadzieja szwajcarskich skoków, czyli Deschwanden. Zastanawia mnie fakt, skąd Pękala ma fundusze by dalej skakać, bo jego rówieśnik Damian Skupień przez problemy z tą kwestią zrezygnował ze skakania. Niemniej jednak, cieszy mnie to, że Wiktor nadal skacze, bo sądzę, że może się polskim skokom jeszcze przydać.

 • borek99 doświadczony
  @dejw

  Przynajmniej na MŚ startu w kombinacji norweskiej nie odpuścił ;)

 • martawasiek23@gmail.com początkujący
  Do redakcji

  Proszę uaktualnić wykaz konkursów.

 • dejw profesor

  Dla zapowiadającego się swego czasu znakomicie T.Fuchsa jest to pierwsze indywidualne zwycięstwo od 6 lat (zanotował wówczas we wrześniu dublet na AlpenCupie w Einsiedeln). Co ciekawe, w tym sezonie definitywnie wypadł z kadr, nie znalazł się nawet w tzw. grupie wsparcia DSV.

  Kolejny słoweński juniorski potwór Rok Masle, po świetnym zeszłym sezonie mógł od razu w swoim debiucie zgarnąć punkty (gdyby nie upadek byłby w połowie drugiej dziesiątki po I serii).
  Habdas szóstym zawodnikiem z rocznika 03 z prawem startu w PK.

  Fajnie się bawi ten młody Łotysz. 6 zgłoszeń na FC i 6 DNSów. Do tego jeszcze w zeszłym sezonie nie pojawił się na MŚJ, kosztem mniejszej imprezy Nordic Youth Championships. Tam, a jakże, także nie wystartował w zawodach.

 • FankaPilcha bywalec

  W pierwszym konkursie letniego sezonu FC nasi zgromadzili razem 102 punkty, co już pozwala uznać ich występ za dobry. Dokładnie rok temu jedynie Juroszek ratował nasz honor, ale jako że tym razem zaczynamy na domowej skoczni skonfrontowałam obecny wynik z pierwszym konkursem w Szczyrku sprzed roku i i tak wychodzi lepiej (wtedy zdobyli 93 punkty). Najbardziej z tego wszystkiego cieszą mnie punkty Janka Habdasa, którego wyniki rok temu były bardzo mizerne i oscylowały wokół dołu tabeli. Najwyższe miejsce jakie wtedy zajął to 60. Mając to na uwadze, poczynił naprawdę spore postępy, no i bardzo dobrze, bo już jakieś dwa lata temu mówiono o tym, że ma wielki talent i wreszcie pokazał coś w tym kierunku. Gdyby odpalił jak Pilch w 2017 byłabym zachwycona. Może i myślenie mocno życzeniowe, ale przecież tam to też się wzięło praktycznie znikąd i nikt się tego nie spodziewał.

 • Bernat__Sola profesor

  Cacina utrzymał 10. miejsce. Chociaż tyle dobrego. I mimo wszystko w top6 utrzymali się również Francuzi. Lienher, Steiner i Moerth niech skaczą w LPK za Wohlgenannta, Hofera i Schwanna. Poza tym cieszą Gruszka i Niżnik w top10.

 • kuba108 początkujący

  Czterech Francuzów w drugiej serii, piękny wynik.

 • Bernat__Sola profesor

  I teraz będzie 2. seria i podium niemiecko-austriackie... Szkoda.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).