TCS w Bischofshofen: Dawid Kubacki wygrywa konkurs i cały turniej!

 • 2020-01-06 18:11

Biało-czerwone święto Trzech Króli w Bischofshofen! Dawid Kubacki został triumfatorem 68. Turnieju Czterech Skoczni! Mistrz świata z Seefeld zwyciężył w finałowym konkursie na Paul-Ausserleitner-Schanze po skokach na odległość 143 m oraz 140,5 m. Drugie miejsce w zawodach zajął Karl Geiger, a trzecie Marius Lindvik. Pucharowe punkty zdobyło łącznie trzech Polaków.

Dawid KubackiDawid Kubacki

W pierwszej serii konkursowej Dawid Kubacki potwierdził, iż jest głównym faworytem 68. Turnieju Czterech Skoczni. Lider imprezy poszybował na 143 metr i na półmetku zawodów prowadził z przewagą 3,9 punktu nad Karlem Geigerem (140 m) oraz 5,1 pkt. nad Mariusem Lindvikiem (139 m). Czwarty był Stefan Kraft (138 m), piąty Domen Prevc (140 m), a szósty - Yukiya Sato (139 m).

Czołową dziesiątkę uzupełnili Daniel Andre Tande (137,5 m), Daiki Ito (137 m), Markus Eisenbichler (137 m) i Peter Prevc (136,5 m).

Do finału awansowało jeszcze dwóch Polaków. Trzynaste miejsce na półmetku zajmował Kamil Stoch (134,5 m), zaś dwudziesty ósmy był Piotr Żyła (125,5 m).

Maciej Kot wylądował na 126 metrze i zakończył konkurs na trzydziestej trzeciej pozycji. Czterdziesty dziewiąty był Stefan Hula (119 m).

Z grona "lucky loserów", awans do serii finałowej uzyskali Cene Prevc, Stefan Huber, Robert Johansson, Clemens Leitner oraz Clemens Aigner.

W finale Dawid Kubacki postawił kropkę nad i, szybując na odległość 140,5 metra. Tym samym odniósł drugie pucharowe zwycięstwo w karierze, a zarazem przypieczętował triumf w 68. Turnieju Czterech Skoczni. Reprezentant Polski pokonał Karla Geigera (136 m) oraz Mariusa Lindvika (137 m). Czwarty był Stefan Kraft (137 m), piąty Peter Prevc (138 m), a szósty Daniel Andre Tande (135 m).

Lider Pucharu Świata, Ryoyu Kobayashi po skoku na 138 metr awansował na siódme miejsce, przed Daikiego Ito (134 m), Domena Prevca (133 m) oraz Philippa Aschenwalda (135 m).

Kamil Stoch oddał skok na 134 metr i zajął trzynastą pozycję. Dwudziesty siódmy był Piotr Żyła (129 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 8. belki startowej.

Dzięki wygranej w Bischofshofen, Dawid Kubacki został triumfatorem 68. Turnieju Czterech Skoczni. Reprezentant Polski zgromadził w ośmiu skokach 1131,6 punktu, wyprzedzając Norwega Mariusa Lindvika (1111,0 pkt.) oraz Niemca Karla Geigera (1108,4 pkt.). Trzynaste miejsce w turnieju zajął Kamil Stoch (1023,6 pkt.), a czternaste - Piotr Żyła (1016,7 pkt.). Łącznie sklasyfikowanych zostało 62 zawodników.

Dawid Kubacki jest trzecim reprezentantem Polski, który został triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni. Wcześniej po zwycięstwo sięgnęli Adam Małysz (2000/2001) oraz dwukrotnie Kamil Stoch (2016/2017 i 2017/2018). Ponadto drugie miejsce w niemiecko-austriackiej imprezie zajmował Piotr Żyła (2016/2017), a trzecie - Adam Małysz (2002/2003).

Zwycięski dorobek punktowy Dawida Kubackiego w 68. edycji Turnieju Czterech Skoczni (1131,6 pkt.) to jednocześnie druga największa wygrana punktowa w historii tej imprezy. Lepszy wynik uzyskał tylko Słoweniec Peter Prevc w sezonie 2016/2017 (1139,4 pkt.). Trzeci w tym zestawieniu jest Austriak Wolfgang Loitzl z sezonu 2008/2009 (1123,7 pkt.).

Dawid Kubacki odniósł drugie w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata (poprzednio triumfował przed rokiem w Predazzo), zaś pierwsze w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Skoczek z Szaflar ma tym samym na swoim koncie 14. miejsc na pucharowym podium (2-5-6). To także 84. zwycięstwo i 206. indywidualne polskie podium w zawodach Pucharu Świata, zaś 8. triumf i 39. "pudło" w Turnieju Czterech Skoczni.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi niezmiennie Ryoyu Kobayashi (644 pkt.) przed Karlem Geigerem (619 pkt.) i Stefanem Kraftem (539 pkt.). Piąty jest Dawid Kubacki (444 pkt.), a ósmy Kamil Stoch (335 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się reprezentacje Austrii (2320 pkt.), Norwegii (2064 pkt.) oraz Polski (1741 pkt.).

Kolejne zawody zaliczane do Pucharu Świata odbędą się w najbliższy weekend, 11-12 stycznia na normalnej skoczni we włoskim Predazzo w dolinie Val di Fiemme (HS104).

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz końcową klasyfikację 68. Turnieju Czterech Skoczni >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (63095) komentarze: (638)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • FanSN bywalec
  Słoweńcy mają Lindvika...

  Dzisiaj Babiarz w formie :)

 • Wzrost_skoczkow_narciarskich bywalec
  Wzrost podiumowiczów

  Kubacki 180cm
  Lindvik 174cm
  Geiger 183cm

 • Vow_Me_Ibrzu bywalec
  @fridka1

  Wyrazisty jest Eisenbichler, u nas Żyła, w Norwegii Johansson, dzięki wąsiskom i ogólnej ekspresji. To zatem chyba nie jest tak, że nie ma materiału, gorzej z zainteresowaniem możnych. Pewnie można uznać, że jest jak jest, a dyscyplina jest skazana na skromną niszowość, ja jednak mam pewną nadzieję, że nowe kierownictwo podejmie jakieś próby co najmniej poszerzenia tej niszy.

 • Introverder profesor

  Co do Martina Schmitta, słuchałem wywiadu z nim Wilkowicza - b. fajne wrażenie na mnie zrobił Martin. Ciężko mi to dokładnie wytłumaczyć, ubrać w słowa, ale b. miło i sympatycznie mi się słuchało Martina.

 • Gerwazy doświadczony
  @przemek32143

  Może kilka zyskał? Nie wiadomo.

  Pamiętam że po wprowadzenie przeliczników w latach 2009 i 20010 nie było zauważalnych zmian w klasyfikacjach konkursu, generalnych i turniejowych. Ci co wygrywali wcześniej, wygrywali i po przelicznikach

 • fridka1 profesor
  @Vow_Me_Ibrzu

  Schmitt był przedstawiany jako "wymarzony zięć każdej niemieckiej matki"; )

 • fridka1 profesor
  @23haze

  "Nowe nacje, nowi odbiorcy, nowi sponsorzy"? No właśnie w skokach jest dokładne odwrotnie.

 • fridka1 profesor
  @Vow_Me_Ibrzu

  Słowo wyrazisty nie musi oznaczać z automatu "imprezowy". Hannawald był wyrazisty, Marcus dziś też jest, a prawa jazdy, póki co, nie stracili.

 • 23haze doświadczony

  Jak to często, zbyt często, niestety bywa, drodzy forumowicze, dochodzicie do tak absurdalnych wniosków, że głowa mnie rozbolała. Wprowadzenie przeliczników spowodowało, że zawody dochodzą do skutku, mają swój wymierny czas trwania, nie ma wyczekiwania na warunki, puszczania, nie puszczania, kombinowania itd.itd. Jednym słowem, nie jest wcale mniej czytelnie. Masz na ekranie jak wół, ile trzeba skoczyć, by prowadzić, korekta ewentualnie. A świat się zmienia, nikt nie ma czasu ani pieniędzy, by po 47 zawodnikach anulować serię i puszczać zawody od początku. Świat się zmienia, wchodzą nowe nacje, nowi odbiorcy, nowi sponsorzy, nowe oczekiwania. Nie cofniecie kijem Wisły. Zbyt często też spogląda się na obecne zainteresowanie z perspektywy małyszomanii, które to zjawisko miało wielowarstwowe podłoże społeczne, nie tylko sportowe. Trzeba w większym stopniu wciągać resztę świata w tą dyscyplinę. Dopuszczać ich do zawodów, tam organizować zawody. Nie ma innej drogi ratunku.

 • przemek32143 profesor
  @Jannush

  Swoją drogą ciekawe ile Małysz stracił zwycięstw przez brak przeliczników. W samym 2001 pewnie by wygrał drugi konkurs z Willingen czy Oberstdorf.

 • Jannush profesor

  Wprowadzenie przeliczników było gwożdziem do trumny popularności skoków w Niemczech i na świecie. Taka jest prawda. Może i jest sprawiedliwiej, ale nie ma tych emocji, tej przejrzystości. Wielu ludzi jakich znam nie ogląda już skoków ze względu na przeliczniki właśnie.
  Drugim nieco mniejszym powodem, choć istotnym, jest upadek Finlandii. Przecież cała masa wyrazistych skoczków pochodziła z tego kraju.
  Nieco mniejsze osiągnięcia indywidualne Niemców i Austriaków również mają wpływ.

 • Vow_Me_Ibrzu bywalec
  @fridka1

  Według mnie Martin Schmitt, grzeczny i miły chłopak, nie był ani trochę bardziej wyrazisty od obecnych zawodników. Może obróbka medialna zmieniała obraz i obecnie jej brakuje. Czasy wyrazistych Nykänena, Ahonena czy Peterki, którzy obok wielkich wyników sportowych byli również potężnymi imprezowiczami i pijakami, chyba odeszły do przeszłości (patrząc na koleje życia pierwszego i ostatniego to raczej dobrze).

 • fridka1 profesor
  @Vow_Me_Ibrzu

  Niemcy nie mają złych wyników. Całe skoki cierpią bardziej na brak wyrazistych osobowości. Ja pamiętam, że te kilkanaście lat temu skakał nawet jakiś rodzynek z Estonii, Szwecji, Holandii.

 • Vow_Me_Ibrzu bywalec
  @fridka1

  Jednak jakoś później się to rozmyło. Chociaż w Niemczech mieli wybitnego Freunda... Chociaż zmiana przepisów odebrała jej część pierwiastka nieprzewidywalności — seryjne bicie rekordów w ciągu jednych zawodów nie zdarza się, bo jury odpowiednio reaguje, wzrost poziomu sportowego całej dyscypliny jest chyba niekwestionowany. Na pewno nie stoczyła się do nudy występującej w F1. Zadaniem nowego kierownictwa będzie niechybnie rozwój działań marketingowych (pewnie łatwiej powiedzieć niż zrobić, jednak społecznie działacze tam nie siedzą).

 • King profesor
  @Introverder

  Tylko z drugiej strony zauważyłem, że jeśli zawodnika ogranicza wiek to nawet kiedy wszystko pójdzie jak powinno to nie wystarcza na świetny wynik. Tymczasem Kamil wygrał w Engelbergu w będącym wówczas w szczycie formy Kraftem. Bo obecnie dyspozycja Krafta jak sam powiedział jest trochę niższa niż była przed TCS. Powtórzę się, ale wiek na pewno nie odgrywa jeszcze u Kamila najważniejszej roli. Adam w wieku 32-33 lat zdobywał choćby 2 srebra w Vancouver i 3 miejsce w klasyfikacji 2010/11. A jeśli wziąć jeszcze pod uwagę, że granica się przesunęła o jakiś rok, dwa lata to o ile Kamil będzie skakał w Pekinie nie jest powiedziane z góry że nic nie osiągnie. Na pewno o to wtedy nie będzie łatwo, znacznie trudniej niż obecnie.

 • fridka1 profesor
  @Vow_Me_Ibrzu

  Ale to akurat Hofer sprawił, że skoki stały się atrakcyjne dla telewizji. Bardziej chodzi o to, że skoki "siadły" trochę w samych Niemczech, bo przecież jak królowali Martin i Sven to było w Niemczech szaleństwo, nawet jeżeli miało czasami głupie oblicze w postaci nastolatek z transparentami typu: "Chcę mieć z tobą dziecko" to przecież interes się kręcił. RTL straciła zainteresowanie, a to ta telewizja włożyła w ten sport niewyobrażalne pieniądze. Chyba po prostu nie da się z równą intensywnością przez prawie 20 lat podniecać tym samym. Wilkowicz robiąc wywiad z Martinem zapytał go czy jego zdaniem Stoch nie jest trochę poszkodowany, bo przecież ma wyniki jak mało kto w tym sporcie, ale nie ma tej marki, tej rozpoznawalności, czegoś charakterystycznego co mieli i mają do dziś np. Goldberger czy Ahonen. Niektórzy mi tu wmawiają, że ubzdurałam sobie "złotą erę w skokach" i się jej uczepiłam, ale ja się upieram, że to naprawdę była złota era tego sportu. Każdy sport takie 5 minut ma np. w łyżwiarstwie figurowym to były lata 80-te i 90-te, a w skokach lata 90-te i początek nowego wieku.

 • fridka1 profesor
  @23haze

  Część tych wpisów to Polacy lub osoby o polskich korzeniach mieszkające w Niemczech, co same przyznają w tych komentarzach. W każdym razie szkoda, że nie są to już tak żywe dyskusje jak na początku wieku.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).