TCS w Bischofshofen: Dawid Kubacki wygrywa konkurs i cały turniej!

 • 2020-01-06 18:11

Biało-czerwone święto Trzech Króli w Bischofshofen! Dawid Kubacki został triumfatorem 68. Turnieju Czterech Skoczni! Mistrz świata z Seefeld zwyciężył w finałowym konkursie na Paul-Ausserleitner-Schanze po skokach na odległość 143 m oraz 140,5 m. Drugie miejsce w zawodach zajął Karl Geiger, a trzecie Marius Lindvik. Pucharowe punkty zdobyło łącznie trzech Polaków.

Dawid KubackiDawid Kubacki

W pierwszej serii konkursowej Dawid Kubacki potwierdził, iż jest głównym faworytem 68. Turnieju Czterech Skoczni. Lider imprezy poszybował na 143 metr i na półmetku zawodów prowadził z przewagą 3,9 punktu nad Karlem Geigerem (140 m) oraz 5,1 pkt. nad Mariusem Lindvikiem (139 m). Czwarty był Stefan Kraft (138 m), piąty Domen Prevc (140 m), a szósty - Yukiya Sato (139 m).

Czołową dziesiątkę uzupełnili Daniel Andre Tande (137,5 m), Daiki Ito (137 m), Markus Eisenbichler (137 m) i Peter Prevc (136,5 m).

Do finału awansowało jeszcze dwóch Polaków. Trzynaste miejsce na półmetku zajmował Kamil Stoch (134,5 m), zaś dwudziesty ósmy był Piotr Żyła (125,5 m).

Maciej Kot wylądował na 126 metrze i zakończył konkurs na trzydziestej trzeciej pozycji. Czterdziesty dziewiąty był Stefan Hula (119 m).

Z grona "lucky loserów", awans do serii finałowej uzyskali Cene Prevc, Stefan Huber, Robert Johansson, Clemens Leitner oraz Clemens Aigner.

W finale Dawid Kubacki postawił kropkę nad i, szybując na odległość 140,5 metra. Tym samym odniósł drugie pucharowe zwycięstwo w karierze, a zarazem przypieczętował triumf w 68. Turnieju Czterech Skoczni. Reprezentant Polski pokonał Karla Geigera (136 m) oraz Mariusa Lindvika (137 m). Czwarty był Stefan Kraft (137 m), piąty Peter Prevc (138 m), a szósty Daniel Andre Tande (135 m).

Lider Pucharu Świata, Ryoyu Kobayashi po skoku na 138 metr awansował na siódme miejsce, przed Daikiego Ito (134 m), Domena Prevca (133 m) oraz Philippa Aschenwalda (135 m).

Kamil Stoch oddał skok na 134 metr i zajął trzynastą pozycję. Dwudziesty siódmy był Piotr Żyła (129 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 8. belki startowej.

Dzięki wygranej w Bischofshofen, Dawid Kubacki został triumfatorem 68. Turnieju Czterech Skoczni. Reprezentant Polski zgromadził w ośmiu skokach 1131,6 punktu, wyprzedzając Norwega Mariusa Lindvika (1111,0 pkt.) oraz Niemca Karla Geigera (1108,4 pkt.). Trzynaste miejsce w turnieju zajął Kamil Stoch (1023,6 pkt.), a czternaste - Piotr Żyła (1016,7 pkt.). Łącznie sklasyfikowanych zostało 62 zawodników.

Dawid Kubacki jest trzecim reprezentantem Polski, który został triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni. Wcześniej po zwycięstwo sięgnęli Adam Małysz (2000/2001) oraz dwukrotnie Kamil Stoch (2016/2017 i 2017/2018). Ponadto drugie miejsce w niemiecko-austriackiej imprezie zajmował Piotr Żyła (2016/2017), a trzecie - Adam Małysz (2002/2003).

Zwycięski dorobek punktowy Dawida Kubackiego w 68. edycji Turnieju Czterech Skoczni (1131,6 pkt.) to jednocześnie druga największa wygrana punktowa w historii tej imprezy. Lepszy wynik uzyskał tylko Słoweniec Peter Prevc w sezonie 2016/2017 (1139,4 pkt.). Trzeci w tym zestawieniu jest Austriak Wolfgang Loitzl z sezonu 2008/2009 (1123,7 pkt.).

Dawid Kubacki odniósł drugie w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata (poprzednio triumfował przed rokiem w Predazzo), zaś pierwsze w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Skoczek z Szaflar ma tym samym na swoim koncie 14. miejsc na pucharowym podium (2-5-6). To także 84. zwycięstwo i 206. indywidualne polskie podium w zawodach Pucharu Świata, zaś 8. triumf i 39. "pudło" w Turnieju Czterech Skoczni.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi niezmiennie Ryoyu Kobayashi (644 pkt.) przed Karlem Geigerem (619 pkt.) i Stefanem Kraftem (539 pkt.). Piąty jest Dawid Kubacki (444 pkt.), a ósmy Kamil Stoch (335 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się reprezentacje Austrii (2320 pkt.), Norwegii (2064 pkt.) oraz Polski (1741 pkt.).

Kolejne zawody zaliczane do Pucharu Świata odbędą się w najbliższy weekend, 11-12 stycznia na normalnej skoczni we włoskim Predazzo w dolinie Val di Fiemme (HS104).

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz końcową klasyfikację 68. Turnieju Czterech Skoczni >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (60840) komentarze: (638)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • FanSN bywalec
  Słoweńcy mają Lindvika...

  Dzisiaj Babiarz w formie :)

 • Wzrost_skoczkow_narciarskich bywalec
  Wzrost podiumowiczów

  Kubacki 180cm
  Lindvik 174cm
  Geiger 183cm

 • Vow_Me_Ibrzu bywalec
  @fridka1

  Wyrazisty jest Eisenbichler, u nas Żyła, w Norwegii Johansson, dzięki wąsiskom i ogólnej ekspresji. To zatem chyba nie jest tak, że nie ma materiału, gorzej z zainteresowaniem możnych. Pewnie można uznać, że jest jak jest, a dyscyplina jest skazana na skromną niszowość, ja jednak mam pewną nadzieję, że nowe kierownictwo podejmie jakieś próby co najmniej poszerzenia tej niszy.

 • Introverder weteran

  Co do Martina Schmitta, słuchałem wywiadu z nim Wilkowicza - b. fajne wrażenie na mnie zrobił Martin. Ciężko mi to dokładnie wytłumaczyć, ubrać w słowa, ale b. miło i sympatycznie mi się słuchało Martina.

 • Gerwazy doświadczony
  @przemek32143

  Może kilka zyskał? Nie wiadomo.

  Pamiętam że po wprowadzenie przeliczników w latach 2009 i 20010 nie było zauważalnych zmian w klasyfikacjach konkursu, generalnych i turniejowych. Ci co wygrywali wcześniej, wygrywali i po przelicznikach

 • fridka1 profesor
  @Vow_Me_Ibrzu

  Schmitt był przedstawiany jako "wymarzony zięć każdej niemieckiej matki"; )

 • fridka1 profesor
  @23haze

  "Nowe nacje, nowi odbiorcy, nowi sponsorzy"? No właśnie w skokach jest dokładne odwrotnie.

 • fridka1 profesor
  @Vow_Me_Ibrzu

  Słowo wyrazisty nie musi oznaczać z automatu "imprezowy". Hannawald był wyrazisty, Marcus dziś też jest, a prawa jazdy, póki co, nie stracili.

 • 23haze doświadczony

  Jak to często, zbyt często, niestety bywa, drodzy forumowicze, dochodzicie do tak absurdalnych wniosków, że głowa mnie rozbolała. Wprowadzenie przeliczników spowodowało, że zawody dochodzą do skutku, mają swój wymierny czas trwania, nie ma wyczekiwania na warunki, puszczania, nie puszczania, kombinowania itd.itd. Jednym słowem, nie jest wcale mniej czytelnie. Masz na ekranie jak wół, ile trzeba skoczyć, by prowadzić, korekta ewentualnie. A świat się zmienia, nikt nie ma czasu ani pieniędzy, by po 47 zawodnikach anulować serię i puszczać zawody od początku. Świat się zmienia, wchodzą nowe nacje, nowi odbiorcy, nowi sponsorzy, nowe oczekiwania. Nie cofniecie kijem Wisły. Zbyt często też spogląda się na obecne zainteresowanie z perspektywy małyszomanii, które to zjawisko miało wielowarstwowe podłoże społeczne, nie tylko sportowe. Trzeba w większym stopniu wciągać resztę świata w tą dyscyplinę. Dopuszczać ich do zawodów, tam organizować zawody. Nie ma innej drogi ratunku.

 • przemek32143 profesor
  @Jannush

  Swoją drogą ciekawe ile Małysz stracił zwycięstw przez brak przeliczników. W samym 2001 pewnie by wygrał drugi konkurs z Willingen czy Oberstdorf.

 • Jannush profesor

  Wprowadzenie przeliczników było gwożdziem do trumny popularności skoków w Niemczech i na świecie. Taka jest prawda. Może i jest sprawiedliwiej, ale nie ma tych emocji, tej przejrzystości. Wielu ludzi jakich znam nie ogląda już skoków ze względu na przeliczniki właśnie.
  Drugim nieco mniejszym powodem, choć istotnym, jest upadek Finlandii. Przecież cała masa wyrazistych skoczków pochodziła z tego kraju.
  Nieco mniejsze osiągnięcia indywidualne Niemców i Austriaków również mają wpływ.

 • Vow_Me_Ibrzu bywalec
  @fridka1

  Według mnie Martin Schmitt, grzeczny i miły chłopak, nie był ani trochę bardziej wyrazisty od obecnych zawodników. Może obróbka medialna zmieniała obraz i obecnie jej brakuje. Czasy wyrazistych Nykänena, Ahonena czy Peterki, którzy obok wielkich wyników sportowych byli również potężnymi imprezowiczami i pijakami, chyba odeszły do przeszłości (patrząc na koleje życia pierwszego i ostatniego to raczej dobrze).

 • fridka1 profesor
  @Vow_Me_Ibrzu

  Niemcy nie mają złych wyników. Całe skoki cierpią bardziej na brak wyrazistych osobowości. Ja pamiętam, że te kilkanaście lat temu skakał nawet jakiś rodzynek z Estonii, Szwecji, Holandii.

 • Vow_Me_Ibrzu bywalec
  @fridka1

  Jednak jakoś później się to rozmyło. Chociaż w Niemczech mieli wybitnego Freunda... Chociaż zmiana przepisów odebrała jej część pierwiastka nieprzewidywalności — seryjne bicie rekordów w ciągu jednych zawodów nie zdarza się, bo jury odpowiednio reaguje, wzrost poziomu sportowego całej dyscypliny jest chyba niekwestionowany. Na pewno nie stoczyła się do nudy występującej w F1. Zadaniem nowego kierownictwa będzie niechybnie rozwój działań marketingowych (pewnie łatwiej powiedzieć niż zrobić, jednak społecznie działacze tam nie siedzą).

 • King profesor
  @Introverder

  Tylko z drugiej strony zauważyłem, że jeśli zawodnika ogranicza wiek to nawet kiedy wszystko pójdzie jak powinno to nie wystarcza na świetny wynik. Tymczasem Kamil wygrał w Engelbergu w będącym wówczas w szczycie formy Kraftem. Bo obecnie dyspozycja Krafta jak sam powiedział jest trochę niższa niż była przed TCS. Powtórzę się, ale wiek na pewno nie odgrywa jeszcze u Kamila najważniejszej roli. Adam w wieku 32-33 lat zdobywał choćby 2 srebra w Vancouver i 3 miejsce w klasyfikacji 2010/11. A jeśli wziąć jeszcze pod uwagę, że granica się przesunęła o jakiś rok, dwa lata to o ile Kamil będzie skakał w Pekinie nie jest powiedziane z góry że nic nie osiągnie. Na pewno o to wtedy nie będzie łatwo, znacznie trudniej niż obecnie.

 • fridka1 profesor
  @Vow_Me_Ibrzu

  Ale to akurat Hofer sprawił, że skoki stały się atrakcyjne dla telewizji. Bardziej chodzi o to, że skoki "siadły" trochę w samych Niemczech, bo przecież jak królowali Martin i Sven to było w Niemczech szaleństwo, nawet jeżeli miało czasami głupie oblicze w postaci nastolatek z transparentami typu: "Chcę mieć z tobą dziecko" to przecież interes się kręcił. RTL straciła zainteresowanie, a to ta telewizja włożyła w ten sport niewyobrażalne pieniądze. Chyba po prostu nie da się z równą intensywnością przez prawie 20 lat podniecać tym samym. Wilkowicz robiąc wywiad z Martinem zapytał go czy jego zdaniem Stoch nie jest trochę poszkodowany, bo przecież ma wyniki jak mało kto w tym sporcie, ale nie ma tej marki, tej rozpoznawalności, czegoś charakterystycznego co mieli i mają do dziś np. Goldberger czy Ahonen. Niektórzy mi tu wmawiają, że ubzdurałam sobie "złotą erę w skokach" i się jej uczepiłam, ale ja się upieram, że to naprawdę była złota era tego sportu. Każdy sport takie 5 minut ma np. w łyżwiarstwie figurowym to były lata 80-te i 90-te, a w skokach lata 90-te i początek nowego wieku.

 • fridka1 profesor
  @23haze

  Część tych wpisów to Polacy lub osoby o polskich korzeniach mieszkające w Niemczech, co same przyznają w tych komentarzach. W każdym razie szkoda, że nie są to już tak żywe dyskusje jak na początku wieku.

 • 23haze doświadczony

  Niemcy bardzo mocno komplementują Kubackiego. Wszystkie wpisy na niemieckich portalach są jednoznaczne: wygrał najlepszy. Wprawdzie przyznają, że Geigera wycięła Bergisel, ale podkreślają, że to i tak dałoby mu jedynie drugie miejsce w turnieju. Dziennikarze i forumowicze na skispringen zwracają uwagę na skromność i pracowitość Dawida.

 • Wojciechowski profesor
  @Bajlandopl

  Nie były to na pewno żadne mistrzostwa z udziałem Małysza. Chyba że chodzi o kombinację norweską albo to trochę naciągana historia. Faktem jest, że nie brzmi to jakoś niewiarygodnie, gdyby mówić o samym początku lat 90.

 • Vow_Me_Ibrzu bywalec
  @fridka1

  Ale chyba sam produkt pozostaje atrakcyjny. Być może wina w odniesieniu do braku należytej promocji leży po stronie FISu i Hofera. Leśnych dziadków nie brakuje na całym świecie. A tacy wolą akwarium mniejsze, ale spokojne, w którym mogą leniwie żerować od większego, jednak z opozycjami, niewygodnymi pytaniami oraz podobnym niedogodnościami powodującymi dyskomfort.

 • Introverder weteran

  A przy okazji tłumaczenie rozmowy Geigera z Kubackim po konkursie w "Biszkopcie" parę minut po skoku Dawida i wyściskaniu ze "swoimi".

  G: "No Dawid, ładnie żeś dowalił. Starałem się, ale kurde nie dałeś mi szansy.
  D: "No dzięki, robiłem co mogłem".
  G: "Słuchaj, tak zmieniając temat - pożyczyłbyś mi swoje buty na następne zawody, bo widzę, że mamy podobny rozmiar"
  D: "No spoko, ale nie teraz, bo widzisz obecnie w nich skaczę, no i Kobayashi się o niej wcześniej pytał, więc nie wiem"
  G:" No spoko, to jakby co daj znać. "
  D: "Spoko loko".

  Jak się ktoś zastanawiał, to rozwiałem wątpliwości :) .

 • fridka1 profesor
  @stivus

  Zgadzam się ze wszystkim. Z drugiej strony ja dopiero niedawno dowiedziałam się kto to jest Zmarźlik i jak w ogóle wygląda, bo żużel mi dynda. Pewnie gdyby Karl czy Stefan mieli szansę na wygraną to byłoby więcej kibiców na trybunach, nie było pustek, ale to nie to co kiedyś.

 • fridka1 profesor
  @Bajlandopl

  Wiem, ale ja dokładnie pamiętam czasy gdy skoki w Niemczech były kreowane na zimową F1 (wiem, powtarzam się), a na takim skispringen tydzień w tydzień dziesiątki komentarzy, nawet pamiętam, że udzielała się jakaś Sandra ze Szwecji. Nie do pomyślenia dziś. Wchodzisz na skispringen (są takie dwie strony w Niemczech), a tam z 10 komentarzy z czego połowa to Polacy. Kiedyś to były naprawdę żywe dyskusje, mądrzejsze lub głupsze, a teraz tyle co kot napłakał. Nawet jak się Polacy z Niemcami na tych forach wyzywali to może nie było to miłe, ale pokazywało temperaturę emocji po obu stronach. Dziś poczytasz, że "znowu wygrał ktoś inny, gratulacja bla bla bla", ale kompletnie żadnej wymiany myśli między fanami. Ktoś ostatnio chyba w "Przeglądzie sportowym" napisał, że firma bukmacherska z Polski nie bez powodu na swoją twarz do reklamy wybrała Martina Schmitta, a nie kogoś z obecnie skaczących. O starej gwardii nadal się pamięta, a dziś wygra ten czy tamtej a tu niektórzy ledwo twarz kojarzą. Kiedyś co drugi w tym sporcie to była marka, każdy miał coś co go wyróżniało, z każdym zawodnikiem miało się jakieś skojarzenia, dziś tego brak.

 • Introverder weteran

  A co do Kamila, to może po prostu chłopakowi zaczyna odcinać już "prąd", motoryka siada. Bez pier.dolnięcia na progu pewnie się nie da w dłużej perspektywie walczyć o podia czy zwycięstwa - i wtedy chyba próg jak to mówią "nie oddaje", niższa parabola lotu i bez ekstra warunków ciężko wyciągnąć z tego coś więcej. Pewnie bym nie wyciągał takich hipotez, myśli, gdybym chwile nie obserwował tego jaki pułap Kamil ma i jak sam mówi, że próg nie oddaje.

  Za to Dawid zdaje się mieć w tej chwilę prawdziwą bombę na progu.

 • Qrls doświadczony

  No tak a teraz pomyślcie że odpowiada że jest w gaze i jeszcze dług w nim będzie a tu za tydzień spadek formy, zjedlibyscie go. Nie pyta się o takie rzeczy niezależnie od dyscypliny, mógł zapytać czy ma jakieś rezerwy ale nie o to, ej gościu jak długo jeszcze będziesz w formie, to tak jak pytać drużyny po fazie grupowej czy zostaną mistrzem, no skąd maja wiedzieć... To jest kwestia formy, skoczni innych zawodników i ich formy na co on już w ogóle nie ma wpływu.

 • Maranek bywalec
  @anonim

  Autokorekta na telefonie. Oczywiście, krytykom :)

 • zimowy_komentator profesor
  @Bosto87

  Skoczek wie najlepiej w jakiej jest formie, więc mógł się z tą wiedzą podzielić lub zachować ją dla siebie ale w sposób kulturalny.

 • Introverder weteran
  @Bosto87

  Kobayashi akurat był skromny, bo przed poprzednim sezonem mówił chyba coś w stylu, że wygra 10 konkursów PŚ. Wygrał 13, ale zostawił sobie chłopak rezerwę, jakby miało pójść gorzej i tylko 10 triumfów :D :). W tym nie wiem czy obiecywał ile wygra :D.

 • 23haze doświadczony

  Myślę, że Predazzo może być zdobyte. Jak wspomnę sobie loty Dawida na Velikance, to powiem szczerze, może być ciekawie.

 • Bosto87 bywalec
  @zimowy_komentator

  Podejrzewam, że Dawid sam nie zna odpowiedzi na to pytanie xD Nagle może mu się wkraść jakiś błąd czy niedociągnięcia. Jeszcze ze dwa tygodnie temu w formie nie był, teraz w niej jest, a czy będzie za trzy. I miałby mówić w mediach, że potrwa tyle i tyle, a wygra z 10 konkursów. A potem musiałby się z tego tłumaczyć we wszystkich możliwych mediach. :D Spojrzeć na Kobayashiego, po Obersdorfie wszyscy mu wróżyli dominację, złotego orła i cztery wygrane konkursy. A tu się coś zacięło i z doskonałości spadł na poziom dobry.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Adam90

  A ja tego nie wykluczam, a szans również nie podam - skoki narciarskie zbyt wiele razy zaskakują, by coś stwierdzić na pewno.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @23haze

  Bo to mimo wszystko pytanie typu: jak długo będzie pan być zdrowy? Bez sensu bo nikt nie zna odpowiedzi.

 • zimowy_komentator profesor
  Czy możecie mi wyjaśnić ?

  Czemu pytanie Adamczyka zostało uznane przez Kubackiego i opinię publiczną za niestosowne ? Przecież było jak najbardziej na miejscu i sam byłem ciekaw jak Kubacki swoją formę widzi. On jednak wolał "zabawić się" w Stocha.

 • stivus profesor
  @fridka1

  Nom, rzeczywiście szkoda. I ta tendencja się pogłębia mam wrażenie. Jeszcze w latach Małyszowych jak wchodziłem na skispringen.de, była tam masa komentarzy. live na żywo podczas konkursów trzeszczał w szwach. Teraz cisza i spokój, tak jak by ludzie w ogóle przestali to oglądać. Podobnie Niemcy mają z siatkówką, która również jest sportem mało popularnym. Pamiętam że kiedyś szukałem streamu z transmisji meczu ME w 2017, gdzie Niemcy grali o finał chyba z Serbią i nigdzie w żadnym otwartym kanale tego nie nadawali. Był tylko jakiś kanał pół telewizyjny- poł internetowy (laola.tv czy jakoś tak) który miał transmisję, niestety z racji położenia geograficznego nie udało mi się go odpalić.
  Wydaje mi się, że u Niemców jest na pierwszym miejscu Fussball, potem Fussball i na kolejnym miejscu Fussball. Wiem, że na punkcie piłki mają zdrowego jobla, a na mecze 6 czy 7 ligi przychodzi całkiem sporo ludzi. Wiem, bo kiedyś na takim meczu nawet byłem. Co do sportów zimowych, to chyba w tych krajach jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria ceni się bardziej narciarstwo alpejskie. Kiedyś podczas pobytu w Wiedniu rozmawiałęm z pewną Szwajcarką, która nie bardzo wiedziała kim jest Simon Ammann. Fakt, że może byłą trochę młoda i z kantonu francuskojęzycznego :-)
  Wielka szkoda, że ten piękny sport ma tak niewielką rzeszę zwolenników. No, ale jest Polska...

 • Bajlandopl weteran
  @fridka1

  A powiedz mi, czy kogokolwiek poza Holandią i może jeszcze 2-3 krajami interesuje łyżwiarstwo szybkie? Ogląda to ktoś na świecie, pisze setki komentarzy? Tu masz mniej więcej podobnie.

 • atalanta doświadczony

  Mam nadzieję, że teraz definitywnie skończy się gadanie o słabym mentalu Kubackiego. Już wcześniej było widać, że on się bardzo zmienił, ale niektórzy wciąż nie chcieli przyjąć tego do wiadomości.

 • przemek32143 profesor
  @23haze

  1 zwycięstwo, 5 podiów, 1200 punktów na koniec sezonu i 3 miejsce w generalce za Ryoyu i Kraftem a minimalnie przed Tande:)

 • 23haze doświadczony
  @fridka1

  Germańskie nacje interesuje tylko zwycięstwo. Nie ma zwycięstwa, nie ma szumu. Druga sprawa, świat się zmienia. Być może w niedalekiej przyszłości cały sport spotka ten sam kryzys zainteresowania.

 • fridka1 profesor
  @stivus

  Co mnie jeszcze uderza to fakt jak mały rozgłos ma ten turniej. Czytam komentarze, że w wielu krajach nie ma nawet porządnej transmisji. Tęsknię za czasami kiedy skoki miały większy zasięg również w innych krajach, bo to dobrze dla samej dyscypliny. Pisałam już, że u nas setki komentarzy, a na skispringen zaledwie kilka. Kilkanaście lat temu nie do pomyślenia, ale zaraz będzie, że znowu marudzę albo, że umniejszam zasługi Dawida (nieprawda). Taka ogólna obserwacja.

 • 23haze doświadczony

  Wczoraj dziennikarz TVP1 zadał Dawidowi pozornie lamerskie pytanie: jak pan sądzi, jak długo utrzyma pan taką formę... Nie dziwię się wybuchu śmiechu u Dawida i (ojca) dyrektora ;-) ale po krótkim namyśle: no powiedzcie sami, czyż większość z nas w myślach nie zadaje sobie tego pytania? Więc ja go zadam głośno:
  Jak sądzicie, czy będzie okres dominacji? Jak potoczy się dalej ten sezon u Dawida?

 • stivus profesor
  @fridka1

  Ok, już go znalazłem. To urywek transmisji finałowego konkursu w Bischo z niemieckiej Jedynki, komentowany m,in, przez Dietera Thomę. Rzeczywiście padło tam, "no name" w odniesieniu do Dolezala, a w całym komentarzu nic odkrywczego nie powiedzieli, poza tym że objął schedę po Horngacherze i że niewyobrażalnie ciężko jest trenować polską kadrę, ponieważ oczekiwania wśród kibiców są ogromne i mamy więcej publiki niż mają Niemcy. Poza tym w odniesieniu do Dawida podkreślali, że on chyba nie ma systemu nerwowego, albo potrafi go na same soki wyłączać.

 • stivus profesor
  @fridka1

  Podeślesz mi jakies namiary na ten film?
  Chyba ze masz na myśli ten film spod Bergisel z Tonim Innauerem z niemieckiej ZDF?

 • stivus profesor
  @dejw

  Bliźniaczy przypadek jak u D. Siegela w zeszłym sezonie. A też chłopak pokazywał niemały potencjał. Tak a propos Siegela: czy ktoś wie może czy wznowił już treningi?

 • the_foe weteran
  @Maradona

  Wtedy w Insbruck to była pięta Dietharda, za to Amman się tam dobrze czuł i nie wiadomo co by się stało gdyby była 2. seria.

 • fridka1 profesor
  @grindavik

  A Ahonen nawet medalu indywidualnie na igrzyskach nie zdobył.

 • grindavik bywalec
  @Gerwazy

  Jeszcze Lars Bystoel..kto by pomyślał, że taki ktoś ma złoto olimpijskie a Małysz nie miał :/

 • fridka1 profesor

  Na youtube jest filmik z Turnieju, chyba z austriackiej telewizji. Nie znam niemieckiego. Jedyne co zrozumiałam to "Michal Dolezal-no name" ; )

 • Vow_Me_Ibrzu bywalec

  Dyskusja o zwalnianiu trenera jest bezprzedmiotowa. Nawet gdyby było bardzo źle, ktoś go zatrudnił i musiałby przyznać się do błędu. A tu przecież Dawid zrobił już wynik pozwalający zatrudniającym na ogłoszenie realizacji jakiegoś namacalnego celu, miejmy nadzieję, że pociągnie go dalej. Kamilowi powinny zdarzyć się jeszcze takie wyskoki jak w Engelbergu (nikt rozsądny nie powinien już wymagać od niego walki o KK). Wreszcie jest nadzieja, że Piotrowi załączy się ta właściwa część mózgu i wyjdzie z tego ładna seria. A cały sezon wciąż może być lepszy niż poprzedni. Abstra[***]ąc od problemu zaplecza, które Dodo ma, jakie ma, zostają tematy Kuby i Macieja. Ten drugi notuje delikatny progres, który oczywiście nikogo nie zadowala. Kuba — oczywisty regres, jednak ma jeszcze wiele czasu na poprawę, a trener z zyskiwaniem doświadczenia może eliminować ewentualne błędy popełnione w przygotowaniach.

 • Bajlandopl weteran
  @fridka1

  Wiesz, że jest opcja edycji? :)

 • Maradona profesor
  @the_foe

  Thomas Diethart miałby notę porównywalną do Prevca albo i lepszą, ale wtedy rozegrano tylko jedną serię w Innsbrucku.

 • Maradona profesor
  @Xenkus

  Tak, wiele zależy od tego, z jakiej belki zacznie się konkurs. Jak zaczną za wysoko i muszą obniżać, to zawodnicy dostają darmowe punkty na start.

 • Xenkus profesor
  @HAZARD

  To jest ogólnie bez sensu. W tamtym roku Ryoyu miał Note za wygrana w Ga-Pa coś koło 268, a w tym roku 3 Kubacki miał 284. Nie pamiętam dokładnie tego konkursu. Możliwe , że były odjecia za belkę

 • HAZARD weteran
  @the_foe

  Może dlatego, że są przeliczniki, i gdyby np w każdym konkursie był huragan pod narty to gdyby nawet taki Kubacki we wszystkich skokach latał za HS to miałby bardzo niską końcową notę z powodu odejmowania punktów. Z tej przyczyny, a także postępu technologicznego nie można określić jak mocny w porównaniu do innych zwycięzców był Kubacki... W tym momencie jest bardzo mocny, ale porównywanie go np do Loitzla nie ma żadnego sensu.

 • fridka1 profesor
  @fridka1

  *zwalniany co konkurs, miało być.

 • fridka1 profesor
  @Kolos

  Przesadzasz z tym Horngacherem. Jeden średnio zaczęty sezon i już wyciągasz wnioski. Niemcy nie zwalniają z byle powodu. U nas Dodo jest zwalniany co, ale my jesteśmy w gorącej wodzie kąpani. iemcy myślą na 10 lat do przodu, a nie od weekendu do weekendu. Wszystko rozbija się o "wiekowy", jak napisałeś. Horngacher przejął skoczków w kryzysie, nieco młodszych, którzy nie mieli wielkiego wyboru jak mu zaufać i paradoksalnie to mogło być ułatwienie. A teraz Dodo ma Stocha, który drugiego sezonu jak ten olimpijski już mieć nie będzie, a z 34 letniego Huli mistrza nie zrobi. Mógłby się wykazać przy Wolnym.

 • dejw profesor
  @Maradona

  Tak, zgadza się, choć nie było to podane wprost - Stoeckl wtedy odłożył decyzję o podaniu składu na IO o parę dni.
  Warto jeszcze odnotować z tamtego sezonu, że Lindvik był wtedy ostatnią tak poważną ofiarą pochrzanionego przepisu o obowiązkowych punktów GP/PŚ by startować na mamutach - miał się pokazać już dwa tygodnie wcześniej w Tauplitz, ale geniusze z FISu zablokowali mu te występ. A kto wie jakby tam wypadł i jak wtedy potoczyłaby się jego kariera - może nawet przebiłby się do światowej czołówki na stałe już wtedy.

 • stivus profesor
  @bardzostarysceptyk

  Nie każdy podchodzi do skoków tak statystyczno-sceptycznie jak ty. Forum jest nie tylko od tego, żeby umieszczać na nim statystyki konkursów, przy czy przed twoją praca chylę czoła i bardzo ją doceniam.
  Co do formy poszczególnych skoczków i zaplecza: jako kibice tej pięknej dyscypliny sportu (a ja "siedzę" w skokach już od ponad 30 lat) mamy prawo wyrażać na forum swoje prognozy, przypuszczenia, obserewacje. To całkowicie naturalne zjawisko i nie widzę w nim nic złego tak długo, jak nie dochodzi do hejtu czy trollingu. Zagłębianie sie w tajniki skoków, sprzętu, techniki poszczególnych skoczków niewiele i tak przynosi, w przeciwnym razie ludzie się na tym znający potrafiliby przewidzieć przebieg zawodow i miejsca zawodników. A to dyscyplina, która jak mało która zależna jest od aury.
  Jest takie przewrotne powiedzenie odnośnie teorii vs, praktyki: teoria jest wtedy, kiedy wszystko powinno działać, a nie działa i nikt nie wie dlaczego, praktyka wtedy, kiedy wszystko działa i nikt nie wie dlaczego. Ja skoki odbieram raczej zmysłami, nawet jeśli bardzo lubię rankingi i statystyki i w życiu kieruję sie bardziej rozumem niż emocjami. Skoki są trudne do zamknięcia w kategoriach racjonalnych, więc ja nawet tego nie próbuję.
  PS. Naprawdę uważasz, że @majorkuprich jest aż takim nienawistnikiem? Ja za tym jego wnikliwym bądź co bądź hejtem widzę sympatię dla polskich skoczków. Widocznie taką przyjął sobie manierę.

 • Maradona profesor
  @dejw

  Pamiętam, jak Lindvik nagle wyskoczył w Zakopanem dwa lata temu, w treningach 2 i 3 miejsce, potem 5 w kwalifikacjach. W drużynówce wystartował kosztem Johanssona, miał 8 notę podobnie jak dzień pózniej w indywidualnym. Podobno wtedy Stoeckl i cały sztab mocno zastanawiali się, czy go zabrać na Igrzyska ale ostatecznie postawili na Wąsacza, który potem zdobył 3 medale.

 • dejw profesor
  @stivus

  Lindvik najwięcej stracił drugim skokiem w Oberstdorfie - aż 15 punktów do Kubackiego.
  A w Bischo to ogólnie też wyglądał świetnie, ale tam wszystkich przyćmił wiadomo kto.

  Co do Markenga, to jemu ta kontuzja przydarzyła się w najgorszym możliwym momencie: raz, był ewidentnie na fali wznoszącej, dwa straci nie tylko ten sezon, ale i zapewne także znaczą część okresu przygotowawczego do kolejnej zimy.

 • Adam90 weteran
  @stivus

  Tam te sezony pamiętam, ale nie śledziłem tak dobrze jak teraz.
  Ale wiadomo, ze na tam te sezony nie ma co liczyć.
  Wiesz po prostu dla mnie forma to juz druga dziesiątka i tak jestem zadowolony dlatego..

 • stivus profesor
  @alo

  Swoją drogą, to miło z jego strony, że nie skakał jakoś kosmicznie w Bischo czy wczesniej w Oberstdorfie. Szczególnie Oberstdorf trochę zawalił, ale musiałby się zakręcić w okolicach 1 max. 2-go miejsca, żeby w klasgenie TCS z Kubackim wygrać. Skończył na 10. miejscu. Ale to i tak dla niego życiowy jak dotychczas występ. Stawiałem na niego już rok temu, ale widać, że potrzebował trochę więcej czasu, żeby zaadaptować sie w warunkach rywalizacji juniorskiej. Obstawiam że któryś z dwójki Lindvik/ Markeng w przyszłych latach zadomowi się na stałe w czołowce. A może obu? O ile oczywiście kontuzja nie pokrzyżuje kariery Markengowi.

 • pogromca januszy doświadczony
  @Adam90

  Nie sądzę, by jeszcze kiedykolwiek wrócił na szczyt. Owszem, ten sezon ma lepszy niż kilka ostatnich, ale podejrzewam, że to jego łabędzi śpiew, jak u Schmitta w 2008/9.

 • Bajlandopl weteran

  Jest pytanie do ekspertów i statystyków, którzy wiedzą w jakiego koloru butach startował jakiś Kazach w 1996r. :) Cyt. z Małysza z dzisiaj via szwaberia:

  "Przypomniano między innymi sytuację sprzed lat, gdy nie można było rozegrać mistrzostw Polski w skokach, bo nie zgłosiła się minimalna, wymagana regulaminem, liczba... sześciu zawodników. - Było pięciu i zadzwoniono po kogoś, kto niedawno zakończył karierę. Zgodził się wziąć udział w konkursie i dzięki temu odbyły się mistrzostwa - mówił Małysz".

  Ktoś wie, który to był rok?

 • stivus profesor
  @Adam90

  Hmmm, bardzo dobrej mówisz? Nie wiem, od kiedy jesteś kibicem skoków, ale widziałeś chyba sezony nie tak odległe jak choćby 2007/08 czy 2008/2009? Wtedy to był w dobrej formie.
  A tak już całkiem poważnie, to nie sądzę, żeby jeszcze kiedyś potrafił zwyciężać nawet pojedyncze konkursy. Mam nawet wątpliwości, czy zajmie jakieś miejsce na podium. Niemniej jednak cieszy powrót tak wielkiego mistrza. Trzymam za niego kciuki.

 • the_foe weteran

  Chyba nikt nie zauważył, ze nota Lindvika jest 5. notą wszech czasów T4S. Tylko lepszą miał Prevc, Freund (jako 2. za Prevcem w 2016!) , Loitz w 2009 i ofc Kubacki 2020
  To pokazuje jak silny był Kubacki, on to zwycięstwo wydarł w mega walce

 • Adam90 weteran
  @Kolos

  W bardzo dobrej formie patrząc na ostatnie sezony mam na myśli.
  Przecież jeszcze Kubacki nie był w formie, a teraz raptem jest..

 • Kolos profesor
  @fridka1

  Jak to co może Dolezal? Dużo może, ma komfort pracy jak chyba nikt przed nim, bo nawet Horngaher mimo wszystko przejmował drużynę z problemami i budował szkolenie prawie od początku. Dolezal ma całe zaplecze, dobrą myśl szkoleniową po Horngaherze i ciągle wybitny choć nieco wiekowy :) materiał ludzki. Uważam, że Dolezal póki co się sprawdza, w sumie niczego nie popsuł po poprzedniku. No ale materiałem na wybitnego trenera o którego miałoby bić się pół narciarskiego świata raczej nie jest.

  Kto zresztą wie, czy Horngaher za parę lat do Polski jednak nie wróci, nie zdziwiłbym się w sumie. Pewnie Horngaher już zaczyna sobie pluć w brodę, że przeszedł do Niemiec...

  Natomiast problemy z naszym zapleczem nie są winą Dolezala bo to nie on jest trenerem kadry B.

 • Maranek bywalec
  @Xenkus

  To nie przekreśla go do powrotu formy z przed 5 lat. Już nie będzie jego dominacji, ale czołowe lokaty czemu nie? Może nie w tym sezonie ale w przyszłym kto wie. Kiedyś nie lubiłem Gregora (może dlatego z jaką łatwością bił starych mistrzów) ale dziś kibicuje mu.

 • Kolos profesor
  @Adam90

  Schlierenzauer w bardzo dobrej formie? Niby gdzie? Przypominam, że w dwóch pierwszych konkursach TCS i paru wcześniejszych PŚ nie wchodził nawet do 2 serii. Niezłe wyniki w austriackiej części TCS to efekt skakania u siebie na domowych skoczniach. Schlierenzauer to obecnie skoczek poziomu trzeciej dziesiątki PŚ któremu od czasu do czasu zdarzają się wysoki na poziomie przełomu pierwszej i drugiej dziesiątki. Do dawnej dyspozycji już nie wróci.

 • smiechu doświadczony
  @Adam90

  już można było stwierdzić z 5 lat temu że nie wróci na szczyt ;] ale na jakieś podium od czasu do czasu może go jeszcze stać

 • Xenkus profesor
  @Maranek

  Ostatni taki w miarę sezon Gregora to 14/15 wtedy był w top 10 na koniec i jeszcze w Falun indywidualnie dorzucił srebrny medal

 • Maranek bywalec
  @Adam90

  Na szczyt już nigdy nie wróci. Chyba że, szczytem uznamy top 10 klasyfikacji generalnej i kilk podiów w sezonie. To już jest scenariusz bardzo realny.

 • Adam90 weteran
  Gregor Schlierenzauer

  Jest w bardzo dobrej formie. Myślicie, ze wróci na szsczyt ?

 • Adam90 weteran
  @nanus111@onet.pl

  No własnie i o to chodzi, ze z polskimi skoczkami nie jest źle, tylko trzeba poczekać :)
  A my jesteśmy głodni sukcesu :)

 • Adam90 weteran
  @fridka1

  Na koniec łupnie jeszcze KK i znowu zapomnimy o zapleczu :).Jak to bywa w polskim narodzie, dopóki wyniki są to i trener jest dobry :) (sory, odpowiedziałem na twój komentarz)

  Martwienie się o zaplecze jest fajne, ale krytykowanie, ze nie mamy zaplecza to jest bez sensu. Moze nie wygrywają w durigiej lidze, ale czy u Małysza zaplecze wygrywało ?

 • Adam90 weteran
  @OMO

  A chyba ,ze tak :)

 • OMO bywalec
  @Adam90

  Nawet gdy wygrywał nie lubiłem go, nie jestem jego fanem

 • nanus111@onet.pl doświadczony

  Chciałem dziś napisać na swoim blogu aby sukces nie zaciemniał rzeczywistego obrazu polskich skoków, ale trzeba powiedzieć, że tak źle nie jest.
  Kubacki jest takim paradoksem. Każdy jego sukcesem może zaprzeczyć moją tezę. Uważam, że jest źle, ale rzeczywiście trzeba powiedzieć, że Kubacki też przez długie lata nie był uważany za nadzieję. Taką był Murańka, przez moment Biegun, choć ten już zakończył sportową karierę.
  Problem jest taki, że Kubacki dostawał szanse. Teraz nasi dostaną okazje do pokazania się 2 razy na krzyż i od razu oczekujemy punktów. Warto zaznaczyć, że Kubacki dopóki nie zaczął zdobywać punktów w PŚ, w PK też nie spisywał się rewelacyjnie.
  Co z tego, że przez kadrę Niemiec przewinęło się wiele zawodników. My od 2001 mamy 3 wygrane w TCS, Niemcy od wygranej Hannawalda - ani jednej.
  Od 2011 roku (od zakończenia kariery przez Małysza) - mamy 2 tytuły mistrza świata, 3 tytuły mistrza olimpijskiego, 2 Kryształowe Kule (Niemcy - 2 tytuły mistrza świata, jeden tytuł mistrza olimpijskiego i 1 Kryształową Kulę)

 • Maranek bywalec
  Rzadko się udzielam, raczej aktywniej tu czytam.

  Jednak pozwoliłem sobie dziś na komentarz a to z powodu sukcesu Dawida. Zamknął usta krytyką w tym mnie. Liczyłem na Kamila. Oberstdorf zepsuł mi marzenia o polskim TCS mimo podium Dawida. Nie wierzyłem w niego, to ja między innymi kilka lat temu mówiłem na niego "worek". Przyszła Ga-pa. No i Gapa ja dalej nie wierzyłem w Dawida, może lekko nadzieję tliły się na podium, ale nie wielkie. No i Inssbruck. Punkt zwrotny. Moi faworyci zawalili a Dawid skakał wyśmienicie no i Lindvik. Super sukces. Podium raczej pewne. Bischo to już klasa sama w sobie. Był po prostu najlepszy.
  Z tego miejsca chce przeprosić Dawida Kubacki ego za to, że nie wierzyłem w niego. Wątpiłem w jego umiejętności i psychikę. Wczoraj udowodnił nam, że jest skoczkiem klasy światowej. Dzięki Dawid, że mogłem się tak miło pomylić.
  Pozdrawiam całą rodzinę skijumping.pl

 • alo profesor

  Ten Lindvik to rzeczywiście jest niezadowolony po konkursie. Widać to na zdjęciach. Geiger i Dawid się uśmiechają a ten ma nietęgą minę. Chyba że idzie śladem Ahonena i jego maski.
  Chłopak ma jeszcze czas,jeszcze nie jedno osiągnie. Poza tym on sam sie chyba nie nastawial przed turniejem ze bedzie tak wysoko. Ale widać że bardzo chciał odebrać Dawidowi Orła. I nie udało mu się to.

 • Adam90 weteran
  @OMO

  Bucem ? Bo teraz przegrywa ?
  Wyluzuj :).
  Tego nie lubimy, tam tego lubimy, zaraz Kubackiego nie bedziemy lubic xD

 • gelsonek bywalec
  z serii złapane w kadrze

  druga seria, na belce schliri...a tam realizator na jego rodzinkę....i stary schliriego łyka browarka :):):) hehe..też to widzieliście...w sumie sympatyczne ujęcie...

 • OMO bywalec

  Stoch to był bucem, jest bucem i zostanie bucem.. Ja go nigdy nie lubiłem, a Dawidowi gratuluję!

 • fridka1 profesor
  @bardzostarysceptyk

  Kto i gdzie pisze, że Dawid jest mało warty? Nie widzę. To, że drużyna mogłaby skakać lepiej i być bardziej wyrównana to swoją drogą. W czasach Adama niemal wszyscy olewali jak tam skacze Mateja dopóki Małysz wygrywał swoje i nikt nie robił z tego wielkiego halo. Dawid odniósł ogromny sukces, ale docenienie jego sukcesu nie wyklucza martwienia się o resztę. Fakt, że może nie czas i miejsce na to dziś. Jedna z dwóch najważniejszych imprez sezonu znowu łupem Polaka i to fajnie.

 • fridka1 profesor

  U nas na stronach kilkaset komentarzy po każdym artykułem o turnieju, a na takim skospringen to może ze dwa komentarze na krzyż.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Siadłem sobie przy kawce .....

  i przeczytałem wpisy. Nie wszystkie, za dużo ich jest, ale znaczną część. O skokach to ja się dużo nie dowiedziałem (chyba,
  że z zestawień starego sceptyka) ale o piszących tutaj internautach, to mnóstwo rzeczy. I wcale nie trzeba być z zawodu
  psychologiem czy psychiatrą.
  Oczywiście większość tu piszących cieszy się ze zwycięstwa Dawida. Ale jak na portal o skokach, gdzie gównie udzielają
  się miłośnicy tej dyscypliny i polskiej drużyny, dla zadziwiająco dużej liczbie ludzi, zwycięstwo Kubackiego nie pasuje.
  Bo kapral Kuprich wcale nie jest jedyny. On przynajmniej nie udaje miłośnika, nienawistnik pełną gębą i już. Inni tak
  otwarci nie są, maskują się. Najprostszym sposobem by nie pisać nic pozytywnego o zwycięstwie Dawida jest nagła
  wielka troska o przyszłość polskich skoków, brak młodych zdolnych zawodników. Wszyscy o tym wiemy, ale nagła
  troska i rozpacz, akurat przy tak wielkim sukcesie, odbiera temu zmartwieniu wiarygodności.

  Podobnym zachowaniem jest zajmowanie się słabą formą Stocha, Żyły, Huli, Kota czy Wolnego. To też prawda,
  na ten temat wielokrotnie tutaj pisano, ale sugestia, że sukces Dawida jest mało warty, bo inni Polacy są słabi
  to głupia i wredna insynuacja.
  I wreszcie wrogowie Kubackiego, ci co lata pisali o "worku kartofli". I wcale nie chodzi mnie o krytykę Dawida
  w latach 2010-2017, bo sam go przecież nie chwaliłem. Ale jak ktoś uczepił sie tego obraźliwego epitetu i się do
  niego przyzwyczaił, że do Kubackiego przylgnął, to bardzo trudno teraz wetować go jak triumfatora. Że nie jestem
  gołosłowny, to zobaczcie jak nierówno na tej stronie traktowany jest Dawid i Kamil. Stoch to wielki skoczek,
  Kubacki to taki .... no właśnie. Niektórym pochwała Dawida nie przechodzi przez usta (klawiaturę).

 • fridka1 profesor
  @Wieśniaczek

  Zgadzam się. Wielkie brawa dla Dawida, ale mam poczucie, że Dodo to idealny chłopiec do bicia, a co on może? Ktokolwiek byłby na jego miejscu musiałby grać takimi kartami jakie dostał i z podobnym efektem. Jakby nie patrzeć to Polak znowu ustrzelił jeden z najważniejszych punktów sezonu i trzeba się z tego cieszyć.

 • Homeomorfismus doświadczony
  @nanus111@onet.pl

  Też byłbym za tym, żeby w przypadku Turnieju Czterech Skoczni dawać za pojedyncze konkursy tylko połowę punktów (50 za wygraną, 40 za drugie miejsce, 30 za trzecią pozycję), za cały turniej zaś przyznawać "stracone punkty", tzn. 200 za wygraną, 160 za drugie miejsce, 120 za trzecie...

 • Introverder weteran

  Szczerze, to parę sezonów temu wydawało się, że Kubacki to taki solidny rzemieślnik, który jak dobrze mu pójdzie to wskoczy gdzieś tam pod koniec 1. 10-tki konkursu raz na jakiś czas, że 2x 8. miejsce na MŚ to szczyt możliwości Dawida i świetny wynik - jak na Dawida, bo medale mieli zdobywać Kamil, Maciek lub ew. Piotr Żyła.

  Ba, po Engelbergu, gdzie Dawid był 22. i nie wszedł do 2. serii też (47. - w 2. konkursie) chyba tylko szaleniec był gotów obstawić zwycięstwo Dawida w T4S. A on wygrał i to jeszcze w takim stylu ;).

  Oczywiście w międzyczasie Dawid stopniowo i mozolnie przedzierał sie na podium, potem po 1. zwycięstwo i po MŚ w skokach, a teraz po przekonywujące zwycięstwo w Turnieju 4 Skoczni!

 • yyy profesor

  NIEWIARYGODNE. Jak to inaczej opisać? Pamiętacie? Jest dwóch gości, jeden wygrywa za juniora wszystko, a drugi lokuje się koło 15 miejsca maksymalnie. Mijają lata, obaj debiutują w zawodach PK i PŚ, obaj też startują na MŚJ, gdzie ten pierwszy mimo że na treningach skacze po 10 metrów dalej od reszty, ostatecznie pechowo przegrywa MSj, za to ten drugi zajmuje standardowe dla jego kariery 31 miejsce. Wiecie o kim mówię? Pierwszy do Klemens Murańka a drugi to Dawid Kubacki. Sport pisze takie historie, których nie jest w stanie nikt racjonalnie wytłumaczyć.

 • yyy profesor
  @tjzE

  Potrafisz się cieszyć kiedykolwiek z jakiegoś sukcesu? Czy też każdy triumf, każda wygrana to tylko zasłona dymna?

 • Bajlandopl weteran
  @anonim

  Nawet sobie nie zdajesz sprawy, jak jesteś zabawny. Usuną reklamę na twoje życzenie, jak oni z tych reklam żyją. Ubaw po pachy. A w II serii wszystko mogło się zdarzyć, przykład Tandego z TCS-u pokazuje to dobitnie. I ta przewaga wcale nie była aż tak duża, Kubacki już nie raz i nie dwa zawalał drugi skok. Wpadasz u mnie do ingora, bo fajnie się dyskutuje, ale to jak z Mormonem - niby miło, niby można - tylko po co? Powodzenia w pisaniu sam do siebie:).

 • Wieśniaczek bywalec
  @Introverder

  Dolezal wcale kadry nie cofnął. To że teraz tylko Dawid dobrze skacze jest pokłosiem tego że Kamil miał 3 świetne sezony, Piotrek w kratkę. Jeden dobry potem zły i znowu dobry. Kot to Kot, jego nawet Horngaher z dołka nie wyciągnął. Hula to już swoje lata. WOLNY TO ZAGATKA. Wydawało mi się że to on jest największym entuzjastą Dodo a tu mu nie idzie(Może jakieś problemy zdrowotne może coś.. niekoniecznie wina trenera. My przed TV to możemy sobie narzekać)
  Zaplecze mamy takie same o kilku lat więc to też nie wina tego trenera bo jak to mówią z go..na bata nie ukrecisz. Jak zmienić to na kogo się pytam ?? Na kogoś z większym nazwiskiem ? To nie daje pewności sukcesów a moze tylko wtedy pogorszyc sprawę. Bo ktoś inny może wywrócić system i wtedy będzie słabo
  Ludzie :D apeluje do was dajmy Dolezalowi pracować. On kontynuuje to co tak przez ostatnie lata pochwalialiscie. Obecnie moje zdanie jest takie że jest na stanowisku trenera osoba która powinna być i na to zasługuje. Tym wynikiem Dawida zapracowal sobie u Tajnera na kolejny rok.

 • Bajlandopl weteran
  @tjzE

  Kolejny malkontent. Ja p...

 • tjzE profesor

  Triumf Kubackiego jest zasłoną dymną przed bolączkami reszty kadry. Powiedzmy sobie szczerze prócz Dawida to reszta zaliczyła słaby TCS żeby nie powiedzieć tragiczny. Ciekawe jaką wizję ma na to Dolezal? Miejsca Stocha w drugiej dziesiątce nie są dobrymi wynikami, bo to nie skoczek na zajmowanie takich miejsc, Żyła w Oberstdorfie zaprezentował się dobrze, ale potem było coraz gorzej, Kot zero poprawy od 2 sezonów (?), Hula i Wolny to już kompletna tragedia. Jeden sukces nie zadziała niczym lek na resztę. Konkurs drużynowy coraz bliżej, a my nie mam kim skakać, bo jedynie Kubacki skacze regularnie i daleko, Stoch miewa przebłyski, ale jest chimeryczny tak samo Żyła, a kto będzie 4 do drużyny? Kot?

 • Introverder weteran
  O Doleżalu

  Jeśli do końca sezonu powiedzmy Kamil ustabilizuje się tak na miejscach 10-20. (nawet zakładając 2-3 wystrzały ze zwycięstwami/podiami), Piotrek będzie tylko od czasu do czasu bywał w 1.ej dziesiątce, to nawet jeśli Dawid wygra kolejnych 19 konkursów (i nawet MŚwL), a reszta dalej prawie nie będzie punktowała, to trzeba będzie uznać, że Doleżal cofnął kadrę, a sukces Dawida to jeszcze "pokłosie" pracy ze Stefanem.

  Oczywiście działacze może inaczej do tego podejdą, ale to już inna sprawa.

  Dla mnie trochę było przykre, że dzisiaj nikt nie docenił jednak pracy Austriaka z naszymi. Jak dla mnie było to niskie i tyle i nie ma znaczenia, że rozstanie było jakie było, bo to zupełnie inny temat i w tym aspekcie nie chciałbym nigdy jego powrotu do naszej kadry, ale nie da się nie widzieć i udawać, że nie było, wkładu Austriaka w pracę z naszymi zawodnikami - a szczególnie z Dawidem Kubackim oraz Piotrkiem Żyłą, obu może/na pewno(?) ratując kariery sportowe.. Że nikt o tym nie napomknął nawet o robocie Stefana, to było moim zdaniem NISKIE i tyle.

 • SebaSzczesny profesor

  Powtórze jeszcze raz wybór tego składu bo na pewno nie wszyscy widzieli

  Tam powinien jechać jedynie Kubacki a reszta na trening. Z musu to Żyła, Stoch i Kot *

  Ale po co tam jedzie Hula i Wolny ? Tych dwóch obecnie nielotów to się nadaję ale do innej dyscypliny.

  Stoch też powinien jechać na trening i skoczyć sobie z 20 razy i byłoby lepiej a na małej to się będzie tylko bardziej [...]
  On na takich skoczniach nie skakał dobrze nawet gdy był w formie. A teraz to będzie KLĘSKA ! Tylko Szaranowicza brakuje.

  Powstałby o to ten legendarny tekst po latach : W 2020 roku w konkursie na normalnej skoczni w Predazzo, pamiętam byłem JEDYNYM ! reporterem który podszedł do przegranego Stocha, To była KLĘSKA !

  Ludzie Odeszli ! Kilkanaście tysięcy ludzi po nie udanym skoku Stocha opuściło skocznie..
  (Pewnie wiecie co to za komentarz i o kim )
  Tak będzie. To będzie wielka klęska Stocha w Predazzo ! Zmarnowany tylko czas. I będzie się wymigiwał że wywiadów za dużo i dlatego słabo skacze. Zamiast trenować w Polsce to na siłę próbują pokazać nie wiem co komu . Stochowi by korona z głowy spadła gdyby odpuścił 1 weekend a i tak wiadomo że nie ma tam na nic szans. Miejsce 15 bedzie sukcesem.

 • Middlebakken bywalec
  @Maradona

  No i to kolejny dowód, że Dawid Kubacki łamie schematy. Jestem w stanie uwierzyć, że celowo potraktował Engelberg z buta, żeby nie mieć Świąt pod hasłem "murowany faworyt". BTW presja z dziś i wczoraj to pikuś przy tej, kiedy przez kilka lat słyszał, że jest latającym workiem ziemniaków.

 • Introverder weteran

  A i jeszcze jedno. Dzisiaj Dawid udowodnił, że nie można go skreślać myślę także w kontekście MŚwL i tego, że niespodziewanie (do tej pory przynajmniej tak było) to Dawid może być pierwszym Polakiem, który wygrałby ten czempionat.

  Bo umówmy się, tylko najwięksi optymiści dzisiaj myśleli, że Dawid wygra w takim stylu!

  Nie chcę oczywiście wybiegać, mówię jedynie, że to wydaje się teraz możliwe. Tego turnieju też wydawało się, że nie ma prawa raczej wygrać..

  Za to technicznie coraz gorzej zaczynają wyglądać skoki Piotrka Żyły. Oczywiście nie tylko forma Piotrka jest tutaj problemem.. A on przynajmniej parę razy solidnie zapunktował w sezonie już, z tym, że wygląda to coraz gorzej..

  Też na razie nie wydaje mi się, by Kamil w tym sezonie miał osiągnąć formę jakąś wybitną. Engelberg wygląda na jednorazowy "wystrzał".

 • tjzE profesor

  Tak patrząc to Kubacki ma spore szanse na triumf w Predazzo.

 • EddieKoteł bywalec

  Wszyscy chcielibyśmy się teraz cofnąć o tydzień i obstawić solidnie zwycięstwo Dawida w turnieju:) Ktoś pamięta jakie były notowania?

  Niesamowicie się Dawid rozpędzał. Dzisiaj te dwa skoki konkursowe wcale nie bezbłędne, ale oddane z taką energią i pewnością, że po prostu imponowały. Jest tak regularny i stabilny, że trzeba zacząć marzyć o walce w PŚ. Rola Dawida jako lidera może pomóc Kamilowi, który widać, że jest blisko dobrej formuły skoku. Jeszcze nie ta energia i pewnie sporo spóźniania, ale wierzę, że wróci do 10., do 6. i w końcu na podium. Tylko nie wiadomo, czy na stałe.

  O problemach naszej kadry w tym dniu pisać nie warto, ale można się pochylić nad dramatem ogólnoskokowym, czyli nad sędziowaniem. Dziś mieliśmy kolejne dowody na totalną ułomność systemu. Serio, wolałem standardy obowiązujące jeszcze na początku wieku, gdzie odległość miała marginalny wpływ na ocenę. Ale główny problem to oceny za nazwisko i nie zwracanie uwagi na odjazd (dzisiejsza sytuacja z Kobayashim w drugiej serii to był skandal). Myślę, że nacisk na szybkość decyzji mocno odbija się na jakości sędziowania. Oni nie patrzą nawet do przejazdu linii bezpieczeństwa, bo muszą, albo chcą wystawić ocenę natychmiast, bo musi być pokazana w realizacji telewizyjnej i nie dzieje się to automatycznie, dlatego czas reakcji jest taki ważny. Sytuacja jest kuriozalna, czas reakcji powinien być ważny u skoczka, a nie u sędziego. Przez dekadę wszystko próbowano zrobić, żeby uczynić skoki obiektywnymi, a tymczasem pod tym względem jest coraz gorzej. Albo kończymy z tym reliktem subiektywizmu i wprowadzamy tylko punkty ujemne za podpórkę i upadek (np. odpowiednio -15 i -30) z bazową notą 60 punktów. Oczywiście to będzie brzydkie, potencjalnie niebezpieczne (wyciąganie skoków) i niesprawiedliwe historycznie, ale skuteczne. Albo dajemy sędziom kilka-kilkanaście sekund więcej na decyzję, możliwość błyskawicznego obejrzenia powtórki z różnych ujęć i wystawiając ich na surową ocenę poprawności pracy co przynajmniej kilka zawodów.

 • Maradona profesor
  @Bosto87

  Dokładnie, po Oberstdorfie wszyscy wręczali KK i Złotego Orła Kobayashiemu i wiele osób zastanawiało się, czy wygra znowu wszystkie 4 konkursy. Teraz na topie jest Kubacki, ale to raptem pierwszy wygrany konkurs przez Dawida. Żeby zdobyć KK, to będzie musiał poziom z Turnieju prezentować do końca sezonu.

 • Bosto87 bywalec
  @bomos

  Bez przesady z wręczaniem mu KK już teraz. Dawid liczy się w tej walce, ale na podobnym poziomie skaczą wszyscy z TOP5 PŚ. Dziś Kubacki wypadł najlepiej i najefektowniej, ale kto wie jak będzie dalej. Geiger, Lindvik, Kraft są wciąż w grze i do tego oczywiście Kobayashi, który może jeszcze wrócić na swój top. Dużo powiedzą najbliższe konkursy, ale to może być wyrównany sezon.

 • Introverder weteran
  @Maradona

  To pokazuje jak nieobliczalny jest to sport.. I jak wiele pokory uczy każdego myślę.

  Bo np. Diethard, wypalił tylko właściwie na ten jeden T4S, a potem już nie powtórzył w ogóle sukcesu :/. I pozostał skoczkiem jednego turnieju.

 • Introverder weteran
  @kibicsportu

  Pewnie że nie. I zgadza się, rok wcześniej jak pamiętam Kamil poszedł za ciosem w kilku kolejnych konkursach.

 • kibicsportu profesor
  @Introverder

  Ale w sezonie 16/17 l, Kamil po wygranej w TCS wygrał 2 konkursy w Wiśle i konkurs w Zakopanem. Nie jest powiedziane, że Dawid jeszcze nie zacznie lepiej skakać, a teraz skocznia normalna.

 • Maradona profesor

  Zwycięstwo Dawida w TCS było bardzo niespodziewane, biorąc pod uwagę jego poprzednie występy w Engelbergu. W wielu przewidywaniach tutaj na skijumping.pl praktycznie nikt o nim nie wspominał nawet w kontekście walki o podium.

  Odkąd TCS jest rozgrywany w ramach PŚ były dotąd tylko 3 przypadki, gdy w Turnieju zwyciężył zawodnik, który wcześniej w tym sezonie nie stał na podium w PŚ:
  - Thomas Diethart 13/14 - startował tylko w 2 zawodach w Engelbergu
  - Adam Małysz 00/01 - z powodów problemów z pogodą rozegrano tylko 3 konkursy przed TCS
  - Kazuyoshi Funaki 97/98
  - ***wykluczyłem z tego zestawienia Weissfloga, który 3 razy wygrał Turniej, nie stojąc wcześniej na podium zawodów PŚ, gdyż Niemiec po prostu zaczynał starty dopiero od TCS.

  Żaden zwycięzca Turnieju nie zajmował w weekend poprzedzający imprezę tak słabych lokat:
  - Dawid Kubacki zajął 22 i 47 miejsce.
  - Janne Ahonen 07/08 - miejsca 16 i 15
  - Kazuyoshi Funaki 97/98 - miejsca 8 i 20
  - Espen Bredesen 93/94 - miejsca 10 i 22
  - Dieter Thoma 89/90 - miejsca 17 i 8

 • Introverder weteran
  @bomos

  Może tak być, aczkolwiek nie lubię takiego wybiegania. Poczekajmy na kolejne konkursy, bo kto wie czy po tym turnieju nie nastąpią powiedzmy ze 2 słabsze konkursy, by sobie przetrawić ten sukces - Kamil po ostatnim zwycięstwie w T4S - nagle 2 konkursy "odchorowywał" sobie T4S. Oczywiście może u każdego zawodnika to wygląda inaczej w tej kwestii, ale mówię po prostu, że to tylko sport. Postronna osoba nie jest w stanie ocenić, ile danego zawodnika dane zawody czy tak wielka impreza kosztuje sił mentalnych i fizycznych..

 • Tomek88 weteran
  Podsumowanie konkursu cz.2

  Jeśli chodzi o Polaków to poza Kubackim nie mamy zbyt wielu powodów do radości bo to nie był turniej marzeń choćby w wykonaniu Żyły czy Stocha. Kamil rozbudził nam apetyty w Engelbergu ale na samym turnieju skakał średnio. Widać jednak,że w austriackiej cześći skakał już lepiej i wkrótce może wrócić do wysokiej formy,która pozwoli mu bić się o podia.Żyła nie skacze źle ale brakuje mu czegoś,żeby regularnie zajmować miejsca w TOP 10. Kot,Wolny i Hula skaczą po prostu słabo. Kot jednak dzisiaj pokazał niezły skok i on jest w stanie punktować w kolejnych zawodach. Tak samo jak Hula i Wolny ale oni według mnie potrzebują spokojnego treningu i krótkiej przerwy,która może im wyjść na dobre.

  Turniej do udanych zaliczyć może np. Eisenbichler,który po słabiutkim początku sezonu złapał lepsza formę. Z dobrej strony pokazal się też Forfang(taka cicha woda - zakończył go w TOP 6 skakał dobrze i równo ale bez fajerwerków. Ponadto awansował do czołowej 10 Pucharu Świata więc na pewno może być zadowolony z tego turnieju) i Ito,który w tym turnieju skakał bardzo dobrze. To był dobry Turniej dla Leyhe oraz Petera i Domena Prevców. Minionych 10 dni do udanych nie zaliczą Schlirenzauer,Huber czy Tande,który zaprzepaścił szanse na dobry wynik juz w Oberstdorfie.

  Turnej Czterech Skoczni już za nami. To były wspaniałe dni w wykonaniu Kubackiego,który pokazał wielką klasę. Teraz czas na zawody w Predazzo. To szczęśliwe miejsce dla Polaków bo mistrzem świata zostali tam Stoch i Małysz a Dawid Kubacki odniósł tam pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata. Oby w tym sezonie nasi skoczkowie również pokazali tam moc i to nie tylko Kubacki. Liczę na dobre skoki Stocha i Żyły. Oby Kamil wrócił do ścisłej czołówki i walczył o podia bo juz widać,że w Bischofshofen te skoki były dużo lepsze.Liczę na przebudzenie Żyły. Oby pozostali skoczkowie naszej kadry w najbliższym czasie odzyskali formę. Narazie cieszmy się sukcesem Kubackiego.

  Dawid dziękuję za ten turnej. Dostarczyłeś nam wspaniałych emocji i wielu wzruszeń. Sprawiłeś,że znów oszaleliśmy z radości. Jesteś Wielki !!

 • Tomek88 weteran
  Podsumowanie konkursu cz.1

  Cóż to był za wspaniały dzień dla Polskich skoków. Kubacki tym sukcesem pokazał,że ciężką pracą można dojść do celu. Od początku turnieju skakał bardzo dobrze i był w czołówce.W Bischofshofen pokazał,że ma stalowe nerwy. Wytrzymał presję i wskoczył do historii. Jeszcze nie dawno Dawid uchodził za skoczka o słabej głowie ale teraz widać,że jest on już skoczkiem,który potrafi wytrzymać presję.

  Główni faworyci przed rozpoczęciem imprezy czyli Geiger i Kobayashi nie byli w stanie pokonać Polaka. Niemiec rozbudził apetyty swoich rodaków po niemieckiej części turnieju ale w Austrii a szczególnie w Innsbrucku poszło mu gorzej. W Bischofshofen Geiger jednak się odrodził i znów pokazał świetne skoki,zapewniając sobie podium w całym turnieju. Kobayashi natomiast nie był w stanie nawiązać do zeszłorocznego turnieju gdzie nie pozostawił rywalom złudzeń kto jest królem czterech skoczni. Po świetnym Oberstdorfie nagle zgasł i nie błyszczał tak jak wcześniej. 4 miejsce to w jego przypadku pewnie duży niedosyt bo wydaje się,że Japończyka było stać na więcej. Podobnie jak kilku innych skoczków,którzy przed turniejem byli typowani na czarnych koni jak np. Aschenwald,Żyła czy Sato.

  Zaskoczył za to Lindvik. Kto wie co by było gdyby Norweg nie skoczył słabiej w drugiej serii konkursu w Oberstdorfie. Teraz można gdybać. Marius jednak pokazał w tym turnieju jak wielkie ma możliwości i że już w tak młodym wieku jest w stanie osiągać sukcesy. Jego niektóre skoki były naprawdę świetne i to pokazuje jak wielki potencjał drzemie w Norwegu o którym w kolejnych latach na pewno może być głośno.

 • bomos bywalec

  To z jaką lekkością i łatwością Dawid odstawił rywali. Jego forma jest niesamowita, nieważne ile skoczyli inni on i tak przeskakuje ich. Wygląda na dominatora reszty sezonu i zwycięzcę KK.

 • 23haze doświadczony

  Warunki! Dziś były warunki, jakie Dawid mógł sobie wymarzyć. Równo i lekko z tyłu. Chyba najsprawiedliwszy konkurs w tym sezonie.

 • Maradona profesor
  @kunta

  Dzisiaj oba lądowania były kiepskie i niepewne.

 • zimowy_komentator profesor
  Obejrzałem teraz powtórkę z Eurosportu

  Rudziński świętował sukces "Dawida Kubickiego" :)

  No w sumie... Kubicę już mamy, czemu nie możemy mieć i Kubickiego... :D

 • 23haze doświadczony
  @kunta

  Zgadzam się, ale jest pewna kwestia do wyjaśnienia w tym skoku Joju, dopiero ujęcie kamery z tyłu pokazało, że mało brakowało, a byłby to nawet skok podparty. Sędziowie mają jedną perspektywę, muszą ocenić w 5 sek, my oglądamy powtórki z kilku kamer.

 • kunta weteran
  @Maradona

  Czytaj co piszę! Nie o tym sezonie, tylko o dzisiejszej 2 serii!

 • Maradona profesor
  @kunta

  Lądowań Piotrka nie nazwałbym "bez zastrzeżeń". Zwłaszcza w tym sezonie ma z tym spore problemy.

 • MK92 doświadczony
  Dawid Kubacki

  Skromność i cierpliwość popłacają. Jestem ogromnie dumny z wyczynu Dawida i bardzo szczęśliwy, bo całkiem niedawno myślałem, że to co najlepsze w polskich skokach już przeminęło.

 • Xenkus profesor

  Ten sukces nie może nas zaślepić. Za 2-3lata będzie tragedia. Kubacki jest już dość wiekowy z 3 sezony i będziemy jak że Stochem podczas sezonu się zastanawiać czy to ostatni sezon.

  Polo się zwinie i w D... to będzie miał, ale to jego działania do tego prowadzą. Małysza również są fatalne.

 • Jannush profesor
  @Xenkus

  To było dwa lata temu, ja się zmieniłem, szkoda że inni nie, tylko dalej trollują.

 • kunta weteran

  Wiem, że są tu osoby związane w jakimś stopniu ze skokami , więc apeluję do WAS! Na Boga , interweniujcie w instytucjach FIS w kwestii ocen za styl, bo to woła o pomstę do nieba! Nagminnie łamią "oceniacze" regulamin! Dzisiejsza parodia, to 54 pkt dla "Joju" za drugi skok, gdzie wylądował w zasadzie bez telemarka i prawie się wytubcył. Jak to się ma np. do not Piotrka, z lotem i ląddowaniem praktycznie bez zastrzeżeń[***]

 • StochMistrz4658 doświadczony

  Dawid Wielkie brawa za cierpliwość,pracowitość i wytrwałość w dążeniu do realizacji marzeń i celów.Dawid dzisiaj 3 znakomite ocierające się o niemal perfekcję skoki.Dawid ma jeszcze rezerwy w odbiciu i w powietrzu może nawet walczyć o pierwszą Kryształową Kulę w karierze.Dawid ma dużą wytrzymałość psychiczną.Kami dzisiaj 3 dobre skoki z dużymi rezerwami w dynamice odbicia i w sylwetce w powietrzu.Piotr Żyła średnie skoki.Piotr dzisiaj spięty w pozycji dojazdowej i sztywny w powietrzu.Piotr Żyła ma rezerwy ale brakuje luzu w pozycji dojazdowej i w ułożeniu sylwetki w Locie.Do Predazzo powinien się udać Dawid Kubacki i Piotr Żyła.Na miejscu Trenera wysłał bym Kamila na spokojny trening w celu poprawy i ustabilizowanie elementów technicznych takich jak pozycja dojazdowa ,dynamika odbicia z progu i swobodne ułożeni sylwetki do lotu po wyjściu z progu.Na trening obowiązkowo powinni się udać Jakub Wolny,Stefan Hula i Maciej Kot.Do Predazzo oprócz Dawida i Piotra wysłał bym na miejscu trenera dwóch bądż trzech skoczków z kadry B.Największe rezerwy z Kadry A ma Kamil Stoch,ale myślę dopracuje pewne elementy techniczne i wróci do ścisłej czołówki do pierwszej 5-10 a nawet do pierwszej 3.

 • zibiszew profesor
  @Boateng

  "Kubacki dopiero w 31 starcie w PS zdobył pierwsze punkty, był z tej kadry odsuwany"TY kompletnie nie wiesz o czym piszesz!
  Aż mi Cię żal! [***]ne to!

 • dejw profesor
  @dejw

  Po nierównym początku sezonu i kiepskim jak na siebie występie w Tagile bardzo ustabilizował się Forfang, który cichutko, nie bardzo się wychylając, ale skończył Turniej w TOP6 i awansował także do dziesiątki klasyfikacji generalnej.
  Słoweńcom po wycince Laniska przez system KO wynik uratowali Prevce (swoją drogą, ten trzeci po wejściu do składu nie zawiódł, do tego dziś wypadł świetnie, szczególnie w I skoku i byłoby zaskakujące, jeśli w Predazzo bracia nie będą znowu stanowić połowy składu); duży pozytyw to postawa Ito. U Japończyków z dolnej połowy składu dziś utrzymany status quo, i wszystko wskazuje na to, że ze składem pożegna się Takeuchi.

  Na plus można też wyróżnić austriackie i niemieckie grupy krajowe, przełamanie się Koudelki, ogarnięcie się Eisenbichlera (tylko ten Innsbruck..). Z egzotyki znowu pokazał się Tkaczenko, na samym początku i na końcu imprezy. Podobnie jak Contamine - zebrał co prawda karetę nq, ale dwa razy był bliski awansu, zabrakło do niego 1-1,5m odległości.

  In minus: Aschenwald; Klimow w austriackiej części i Schlirenzauer w niemieckiej; Stoch - choć tu ciekawe, bo patrząc na jego miejsca konkursowe to tego nie widać, ale licząc jego średnia wszystkich miejsc ze skoków netto w Turnieju to wypadł lepiej, niż we wszystkich weekendach od początku sezonu, z wyjątkiem oczywiście Engelbergu. Ten jeden kozacki dzień chyba jednak trochę przysłonił problemy z którymi wciąż się zmaga; polskie numery od 4 w dół i betonowanie składu tragicznym Wolnym; Takeuchi i Zografski (królowie treningów).

 • Boateng bywalec

  A to, że dyskusje o przyszłości danej dyscypliny po sukcesach się wzmagają to chyba normalne? Tak jak mówił Ahonen, działacze w Finlandii chowali się za sukcesami coraz starszej kadry, a zapomnieli o młodych chłopakach. Czy u nas w tym momencie nie jest tak samo?

 • dejw profesor

  7,1,2,2,2,7,1,1 - seria wszystkich skoków konkursowych Kubackiego bez not. Cztery konkursy, cztery podia.
  Trzy jedynki ostatniego dnia, trzy spektakularne bomby +140m i wszystkie te wyniki wyraźnie najlepsze ze wszystkich skoków netto w Bischo. Rewelacyjna puenta rewelacyjnego Turnieju.
  Według mnie, ten triumf ma nieporównywalnie większą wartość niż jego złoto z Seefeld.
  Skakał od początku jak maszyna, bez względu na warunki, mając potwornie silnych rywali (którzy Turnieju nie wygrali, bo nie byli w stanie oddać ośmiu takich prób na takim pułapie), do tego mając świadomość, że po Ga-Pa nie ma już żadnego wsparcia sportowego od kolegów z kadry i to tylko na nim ciąży odpowiedzialność na wynik w ścisłej czołówce - także i z tą presją poradził sobie doskonale. Mówi się często o tym, że Rjoju wydaje się skakać bez włączonego systemu nerwowego. Jak w takim razie opisać Kubackiego z tegorocznej niemiecko-austriackiej imprezy? ;) Wielka brawa dla tego Pana. Czapki z głów.

  Brawa także dla szalejącego od Garmisch Lindvika. Gdyby nie dużo słabsza druga seria w Oberstdorfie, to jakież wyższe jeszcze mogłyby to być emocje do ostatniego skoku. Geiger wybronił się cudownie II próbą w Innsbrucku, Kraft tak jak to miał ostatnio w zwyczaju podium przegrał w Ga-Pa (tym razem bez takiej spektakularnej wtopy jak rok i dwa lata temu, ale i tak zdecydowanie największe starty poniósł właśnie tam). Z kolei Rjoju znalazł się poza TOP3 w tej części imprezy, w której rok temu totalnie zdemolował. Mimo wszystko trochę minus i spory zjazd względem wczorajszego świetnego dnia.

 • MAURYCY_0105 bywalec
  KLASYFIKACJA PODIUM W TCS W XXI WIEKU WEDŁUG PAŃSTW

  W XXI wieku na podium TCS pojawiali się przedstawiciele 9 krajów:

  1. AUSTRIA 7 7 6
  2. FINLANDIA 4 3 0
  3. POLSKA 4 1 1
  4. NORWEGIA 2 2 5
  5. NIEMCY 1 4 4
  6. SŁOWENIA 1 0 2
  7. CZECHY 1 0 0
  7. JAPONIA 1 0 0
  9. SZWAJCARIA 0 2 2

 • Xenkus profesor
  @Jannush

  Może i by nie byli lepsi, ale gorsi też nie. A Wolny potrzebuje treningu by talentu nie zmarnować. Tak to wkrótce na stałe zostanie skoczkiem na poziomie Muminova.

  Zresztą z tego co pamiętam to ty jechałeś po Stochu jak wygrał Raw Air, że słabo bo w Vikersund 6 miejsce, albo jak loteria w Oslo go wycieła też po nim jechałeś

 • Agent99 doświadczony

  Te pozycje dojazdowe, te wybicia, loty i lądowania mówiły, że w "Święto Trzech Króli na kartach polskich skoków narciarskich dojdzie trzeci król". Te elementy mówiły "Orzełku będziesz trzecim w Polsce, bo tam wylądujesz". Ile symbolik ma ta liczba, 3. Tak w skrócie i jak najlepiej tylko mogłem opisałem wyczyn Dawida. Kto przed turniejem powiedziałby, że TCS będzie koncertem Dawida Kubackiego, spędzałby czas w psychiatryku. Brawo Dawid. Moim zdaniem to bezapelacyjnie on najwięcej z naszych zyskał przez te 3 ostatnie lata, wspólpracując, że Stefanem Horngacherem. Piotr jak na swój talent bardzo słabo. O Kamilu to wiadomo czemu nie będę pisał. Pozostali niestety beznadziejnie. Ktoś pisze na tym forum, że Kamilowi przydałby się trener personalny, nic z tych rzeczy, już najprędziej taką opcję powinien zaznać Piotr, bo nie ukrywajmy, ale Michal Dolezal autorytetu dużego nie ma, a Żyłę ktoś taki trenować musi, który trochę nim potrząśnie. Gratuluję TOP 3. Lindvik pokazał, że o nim może być głośno przez następne lata. Ten skoczek jest przykładem, na fenomenalność norweskiego szkolenia, że ich młodzi skoczkowie nie spalają się na dużych imprezach. Geiger w przeciwieństwie do naszego Żyły z zeszłego roku nie spieprzył szansy i stanął na podium TCS, ale liczył na więcej. Brak II serii dla Aalto mnie zmartwił. Na plus występ austriackiej krajówki. Ucieszył mnie też fakt, że wszystkie rodzeństwa znalazły się w II rundzie, co było naprawdę miłym obrazkiem.

 • Bajlandopl weteran
  @Funegosum

  Daj spokój, dasz typowemu, rasowemu polskiemu Januszowi czy dzbanowi z tej strony 10 mln zł, to zacznie marudzić, że na co on to wyda, że pewnie trzeba podatek zapłacić od tego, że jeszcze ukradną. Polska mentalność do marudzenia i czarnowidztwa zawsze mnie przerażała. Wygrał Dawid w pięknym stylu, a ci pieprzą dzisiaj o zapleczu, o "końcu polskich skoków" itd. Ręce opadają.

 • FunFact profesor

  Złapało mnie takie przemyślenie, iż Dawid dokonał czegoś, co w ostatnich latach osiągali bardzo nieliczni. Wygranie więcej niż jednej wielkiej imprezy w poprzednich 6-7 latach udało się tylko Stochowi, Kraftowi, Prevcowi, Freundowi i Kobayashiemu. Wcześniej w latach '10, czyli erze przeliczników, dokonali tego też Schlierenzauer, Morgenstern, Bardal, Ammann. I nie ma wątpliwości, że są to Wielcy skoków narciarskich. Reszta, która - mówiąc brzydko - zbierała ochłapy (Kranjec, Diethart, Velta, Tande, Wellinger, Eisenbichler) to "tylko" solidni zawodnicy, którzy mieli krótsze lub dłuższe momenty. A Dawid, mimo że bardziej pasuje do tej drugiej grupy, wyłamał się i ma dwa trofea. Tyle ile pucharowych zwycięstw. I mam nadzieję, że to nie jest koniec - w tym sezonie 4 konkursy na skoczniach normalnych, tylko 3 do lotów; kiedy jak nie teraz? ;)
  Niemniej, sprawia mi dziką satysfakcję podziwianie dorobku zawodnika do niedawna nazywanego "workiem kartofli". I oby śladami Bardala!

 • Morgensternowy_ doświadczony
  Zaawansowane Statystyki po niesamowitym dla nas czwartym i końcowym konkursie 68.TCS

  Zaawansowane Statystyki po czwartym i końcowym konkursie 68.TCS

  W przypadku rozegrania drużynówki wyniki prezentowałyby się następująco:
  1.Norwegia 🇸🇯 1101,1
  2.Austria 🇦🇹 1086,4
  3.Niemcy 🇩🇪 1072,0
  4.Japonia 🇯🇵 1064,5
  5.Słowenia 🇸🇮 1052,2
  6.Polska 🇵🇱 1051,2
  Dzisiaj Ponownie królowałaby drużynowo Norwegia przed Austrią i Niemcami. My jako drużyna niestety niezbyt dobrze, choć mimo tego trzeba się cieszyć z końcowego triumfu w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni przez Dawida Kubackiego😀👍💪♥️🇵🇱.
  Tym razem Podwoiłem Maćkowi Kotowi, Anze Laniskowi.
  Najstarszy zawodnik tego konkursu:
  Dimitrij Wasiliew 🇷🇺 (40 lat i 11 dni)
  Najmłodszy zawodnik tego konkursu:
  Timi Zajc 🇸🇮 (19 lat,8 miesięcy i 11 dni)
  Najwyższy skoczek tego konkursu:
  Robin Pedersen 🇸🇯 188 cm
  Najniższy skoczek tego konkursu:
  Yukiya Sato 🇯🇵 159 cm
  Wystąpiło 8 reprezentacji z Europy, 2 z Azji i jedna z Ameryki Płn.
  Najlepszymi braćmi byli bracia Prevc 🇸🇮, którzy uzyskali 83 pkt (Peter 45 pkt, Domen 29 pkt i Cene 9 pkt). Słabsi byli natomiast bracia Kobayashi 🇯🇵 (28 pkt) (Ryoyu 26 i Junshiro 2 pkt), a najsłabszymi byli bracia Huber (23 pkt) (Daniel 16, Stefan 7)
  Nie było żadnej dyskwalifikacji w konkursie:
  Najdłuższy skok konkursu:
  Dawid Kubacki 🇵🇱 143,0 m
  Najkrótszy skok konkursu:
  Dimitrij Wassiliew 🇷🇺 113, 0m
  Najwyższa rekompensata za wiatr:
  Karl Geiger 🇩🇪 (6,5 pkt)
  Maciej Kot 🇵🇱 (6,5 pkt)
  Najniższa rekompensata za wiatr:
  Domen Prevc 🇸🇮 (-0,5 pkt)
  Najszybszy zawodnik na progu:
  Constantin Schmid 🇩🇪 (90,9 km/h)
  Najwolniejszy zawodnik na progu:
  Yukiya Sato 🇯🇵 (90,0 km/h)
  Najładniejszy stylowo skok:
  Karl Geiger 🇩🇪 (58,0 pkt)
  Najsłabszy stylowo skok:
  Dimitrij Wassiliew 🇷🇺 (48,5 pkt)
  Robin Pedersen 🇸🇯 (48,5 pkt)
  Ilość skoków poza Punkt K: 63
  Ilość skoków poza 130 metr: 43
  ilość skoków poza 140 metr: 4
  Ilość skoków poza HS: 1
  Dawid Kubacki 🇵🇱 143,0m
  Rekordy skoczni: 0
  Jeszcze raz chciałbym podziękować Dawidowi za ten zwycięski Turniej Czterech Skoczni. Jaki jest z tego morał? Pracuj ciężko i bądź cierpliwy, a sukcesy przyjdą same.

 • Boateng bywalec

  Od sezonu 15/16 jedynymi nowymi zawodnikami jacy dostali szansę w PŚ (poza krajową pulą) byli Pilch i Wąsek. To martwi, że kadra jest zabetonowana, a rodzynki które jeszcze uprawiają skoki kiszą się w Kadrze B nie robiąc żadnych postępów.

  Po sezonie muszą paść męskie decyzje. Czy jest sens bycia Huli dalej w PŚ? Na skoczka to już emeryt, a raczej szczyt sportowej formy w sezonie olimpijskim już za nim. Czy nie lepiej topowe warunki rozwoju nie dać takiemu Wąskowi, ewentualnie kolejnej poważnej szansy nie dać Murańce czy Zniszczołowi przez którymi jeszcze ładnych kilka lat skakania?

  Kubacki dopiero w 31 starcie w PS zdobył pierwsze punkty, był z tej kadry odsuwany, a dzisiaj jest wielki. Muszą decyzyjni spojrzeć w końcu w przyszłość i trochę ten skład starać się odmłodzić, bo za sezon, dwa obudzimy się z ręką w nocniku.

  Od Kota do Wąska, czyli przez prawie dekadę skaczą już tylko Wolny, Muranka, Zniszczoł i Stękała. PZN powinien robić wszystko, żeby juniorom zapewnić dobre warunki do rozwoju. Powinni też zainwestować w końcu w dobrego trenera do Kadry B gdzie przecież oprócz Muranki, Zniszczoła i Stekały są sami młodzi. Bo tam kolejny rok coś ewidentnie nie gra i ci chłopacy zamiast się rozwijać to się zwijają.

 • Vow_Me_Ibrzu bywalec
  @Bosto87

  To chyba są odmienne przypadki. Domen dość dowodnie wykazał, że skoki przestały być dyscypliną cudownych 16-latków, którzy wjeżdżają do PŚ i przez ileś lat z rzędu tłuką wszystkich, jak chcą. Teraz to dyscyplina z punktem ciężkości między 25 a 30 rokiem życia, przesunął go tam w dużej mierze Kamil (ale też Robert Johansson, który do 26 roku życia był w dyscyplinie dosłownie nikim, Karl Geiger, no i oczywiście Dawid). Ryoyu jest dość blisko tego punktu, Marius niby dalej, ale jednak to już zawodnik ukształtowany fizycznie i ma szansę pociągnąć ku czemuś dużemu, a nie wyskokowi w ciągu paru konkursów, a później spadkowi w przeciętność.

 • MAURYCY_0105 bywalec
  STOCH JUŻ PRZED MAŁYSZEM

  Poniżej przedstawiam klasyfikację wszech czasów TCS 1953-2020 jeżeli chodzi o sumę punktów za każdy punktowany skok we wszystkich turniejach. Do dziś było już 1484 skoczków, którzy chociaż raz oddali oceniany skok w TCS. Kolejno: miejsce w klasyfikacji, miejsca na podium turnieju, liczba turniejów, w których dany zawodnik zdobywał punkty:

  1. KASAI 19737 0-2-0 28
  2. AHONEN 16486 5-3-2 19
  3. AMMANN 16014 0-2-2 22
  4. SCHMITT 12698 0-0-2 18
  5. STOCH 12679 2-0-0 15
  6. MAŁYSZ 12437 1-0-1 17
  7. LOITZL 12357 1-0-1 18
  8. GOLDBERGER 11692 2-1-1 15
  9. HOELLWARTH 11467 0-3-1 17
  10. MORGENSTERN 11416 1-3-1 12
  11. WEISSFLOG 11376 4-4-1 15
  12. HAUTAMAEKI 11055 0-1-0 14
  13. KOFLER 10889 1-0-1 15
  14. WIDHOELZL 10853 1-0-0 14
  15. ITO 10777 0-0-0 15
  16. LJOKELSOEY 10395 0-0-1 17
  17. PUIKKONEN 10392 0-0-1 14
  18. SCHLIERENZAUER 10282 2-1-1 12
  19. THOMA 10075 1-0-2 14
  20. JANDA 10005 1-0-0 18

  22. WASILIEW 9736 0-0-0 16
  27. PREVC P. 9118 1-0-1 11
  28. KOUDELKA 9080 0-0-0 12
  31. FETTNER 8713 0-0-0 18
  35. HAYBOECK 8387 0-1-1 11
  37. FREITAG 8319 0-0-0 10
  59. KRAFT 7182 1-0-0 9
  61. TAKEUCHI 7037 0-0-0 12
  69. ŻYŁA 6779 0-1-0 10
  85. KUBACKI 6366 1-0-0 10
  92. BOBAK 6191 0-0-0 9
  95. FIJAS 6132 0-0-0 9
  113. LEYHE 5656 0-0-1 6
  117. HULA 5587 0-0-0 11
  126. KOT 5471 0-0-0 10
  143. GEIGER 4990 0-0-1 8
  154. FORFANG 4765 0-0-0 5
  168. EISENBICHLER 4571 0-1-0 8
  176. TANDE 4409 0-0-1 6
  224. JOHANSSON 3726 0-0-0 4
  241. KOBAYASHI J. 3492 0-0-0 6
  257. ZOGRAFSKI 3325 0-0-0 9
  259. KOBAYASHI R. 3315 1-0-0 4
  262. PREVC D. 3297 0-0-0 4

  Tylko 20 punktów ( czyli część pojedynczego skoku) brakuje Kamilowi do przeskoczenia Schmitta. Mam nadzieję, że Kamil poskacze jeszcze kilka sezonów, a wtedy kto wie czy nie wskoczy do pierwszej trójki, wśród 1484 skoczków, więc krytykantom Kamila mówię stanowcze NIE !!! On już nic nie musi, JEST WIELKI !

 • Introverder weteran

  Ze swojej strony pragnę jeszcze też pogratulować Peterowi Prevcowi stabilizacji formy na wysokim poziomie - 8. w końcowej klasyfikacji T4S, a dzisiaj nawet 5. :). 6-y raz w tym sezonie w 1-ej 10-tce zawodów PŚ..

 • Introverder weteran

  A i wyliczyłem, że średnio Kamil co konkurs poprawia się o 2 lokaty. Przy tej tendencji "już" w Japonii może wygrać :D ;). Bo Oberstdorfie był 19, a teraz w Bischofshofen 13. więc średnio wychodzi po 2 lokaty na konkurs :) ;).

  Poprawiał się jak Dawid, ale turniej był za krótki no :P :D.

 • zibiszew profesor
  @Setareh Tvp to jedna wielka masakra????

  Moim zdaniem Tobie się w dup^ie poprzewracało z dobrobytu..Mógłbym długo argumentować, ale po co. Bezmózgowo-myślowemu nigdy nic nie wytłumaczysz.Weź zacznij myśleć samodzielnie .Nie bądź [***]em!.Chyba że robisz to z rozmysłem!

 • dervish profesor
  @Setareh

  Dziennikarze nie są doskonali to fakt. Ale faktem jest również to, że personalnie to ta sama ekipa która działa w TVP od wieków.

 • Jannush profesor
  @Introverder

  Żyla to jest Żyła. Za parę dni znowu moze skakać na Top5.

 • Jannush profesor

  Zamiast się cieszyć z sukcesu to większość tylko narzeka, wręcza jakies zwisłe orły i inne bzdety, smęci, krytykuje i tak dalej. To takie polskie. A co zrobili ci cudowni Niemcy, Norwegowie czy Austriacy w tym sezonie? My wygraliśmy już jedną z imprez docelowych, mamy 3 miejsce w PN, czyli cały czas jesteśmy w czołówce, mamy zwycięstwa i podia w konkursach PŚ. A forma pozostałych powinna tylko rosnąć.
  Zaplecze? Zobaczymy jak spisze się w PK i w PŚ w Zakopanem. Nie ma żadnych podstaw by uwazać iż są lepsi od kadry A. Nic do tej pory na to nie wskazywało.

 • Setareh bywalec
  @Nobody

  Dokładnie o to mi chodziło. O formę przekazu i jakość pracy dziennikarzy. Nie o transmisje w ogóle, bo te naprawdę doceniam.

 • papa_s weteran
  @Złoty Orzeł

  A może 65535 znaków... Komentarz to nie epicki felieton.

 • Introverder weteran

  Mam dziwne wrażenie - odnośnie Piortka Żyły - że obecnie jest za bardzo zluzowany a nie skupiony na tym co ma robić, ale wiadomo - z Piotrkiem próbowało wielu pracować i żadnemu do końca się nie udało .. Więc śmieszkowanie to element jego natury.

  Może to takie wrażenie, że teraz tak jest, ale coś mam wrażenie, że ma dużą swobodę i że oprócz tego, że jest wesoło w wywiadach, to tak o skokach może za dużo nie mysli :D.

  Ale ja wiem, że nudno by było jakby Piotrek nie był też trochę sobą i wnosi sporo pozytywnej energii tam na pewno :) :D.

  Ostatnio coś tam wyczytałem, że jadł śnieg z nart, ale nie wnikałem jeszcze o co chodziło z tym :D.

  Teraz o tyle jeszcze jest może pewność i tak występów, bo pierwsza 6-ka wydaje się "zabetonowana" . Bo nieważna forma, ale składu nie zmieniamy.

 • dervish profesor
  @Nobody

  Jaką propagandę? Co ty pleciesz?
  Media nie są od obrzydzania telewidzom serwowanego przez siebie produktu tylko od lukrowania, zachwalania i w ogóle od pompowania baloników. Widziałeś kiedykolwiek sprzedawcę który by zniechęcał klienta do swoich towarów pokazując mu wszystkie ich wady?
  Krytykę dobrze sie sprzedaje ale po klęsce, jak są sukcesy to się ich nie umniejsza a wręcz przeciwnie wychwala ponad miarę. Taka jest specyfika telewizji. Szukanie dziegciu w beczce miodu to zadanie dla krytyków i ekspertów którzy z tego żyją.

 • nanus111@onet.pl doświadczony

  Szkoda, że za TCS nie ma dodatkowych punktów do PŚ jak w Tour de Ski

 • Wąski123 bywalec
  @dervish

  Jeśli chodzi o prawa telewizyjne to TVP robi robotę bo zapewnia praktycznie wszystkie interesujące Polaków dyscypliny sportu. Pozyskali nawet Formułę 1, szkoda że od 45min ale zawsze coś. Jednak można mieć dużo zastrzeżeń co do oprawy tego wszystkiego i pracujących dziennikarzy. Zaczynając od skoków to w międzyczasie odszedł Marek Rudziński, którego zastąpił Babiarz nienadający się do tego sportu. Nie ma Bartosza Hellera, który był świetny w tym co robił, zwolniony został Marek Jóźwik, który zawsze będzie mi się kojarzył z sukcesami Justyny Kowalczyk. Odsunięto Rafała Kota za krytykę kadry B. Zamiast tego jest wielu młodych i niedoświadczonych dziennikarzy, których głównym zadaniem jest skupianie się na sukcesach i przemilczanie porażek. Więc ta obecna TVP nie jest taka krystaliczna jakby się wydawało.

 • papa_s weteran
  Nawet nie ma czasu kiedy poświętować

  Powrót do Domku a potem zaraz trzeba się zbierać do Predazzo.

 • Funegosum doświadczony
  @Bajlandopl

  Masz absolutna rację, chociaż pytanie było retoryczne, to pozwolę sobie odpowiedzieć: pora na ŚWIĘTOWANIE!!!! A nie malkontenctwo! Dlaczego my tacy jesteśmy, że nie potrafimy się cieszyć , tak po prostu!?
  BRAWO DAWID! Było super! Dziękujemy!

 • Bosto87 bywalec

  Jeszcze słowo o Lindviku, oby nie skończył się jak Domen po paru konkursach i do dziś poza paroma wyskokami nie może tamtej formy odnaleźć. Choć obaj są jeszcze młodzi więc nie ma co gdybać jeszcze może być wielki i Domen. :)

 • Nobody doświadczony
  @dervish

  Opisujesz 2 rózne rzeczy. Jemu chodziło o propagande, a ta jest masakryczna i nawet jak mowia na tvp o skokach to mowia tak iz rzygac sie chce - wszystko takie super kolorowe. A sportu fakt jest wiecej - ale moze tez temu ze latwiej zadluzac pieniazki, podnosic podatki itp tak jak na inne benefity? Stara zasada brzmi CHLEBA I IGRZYSK - za bochen robi 500+ a za igrzyska super mega słodkie pokazywanie sportu w tvp i mowienie jak to wszystko super jest. Polska patologia - ot co.

 • pawelf1 profesor
  Jeżeli Kubacki skacze w zimę tak jak podczas LGP.....

  ...to znak ,że globalne ocieplenie nabiera tępa...:)

 • Złoty Orzeł profesor

  A co to za jakieś beznadziejne ograniczenie do 2500 znaków?
  Powinno być 5000-6000 znaków.

 • dervish profesor

  Teraz pokazują pracę Babiarza i Szczęsnego podczas decydujacych skoków Geigera i Kubackiego. Wiecie co? Oni oglądają skoki na ekranach monitorów (transmisja z zawodów + relacja Berkutschi ewentualnie FIS), w ogóle nie maja widoku na skocznie a jeżeli maja to nie korzystają z tego. Równie dobrze mogliby komentować ze studia w Warszawie.

 • Introverder weteran
  @Złoty Orzeł

  Jak (jeśli) mu nie podpasowało, to i tak wyciągnął więcej niż MAKSA - Marius Lindvik i obronił 2. miejsce przed niespodziewanie ostro napierającym Geigerem. W końcu wcześniejsze skoki miał znacznie słabsze niż te konkursowe.

 • Bosto87 bywalec

  Wielkie brawa dla Dawida, przed turniejem nikt by na niego nie postawił a tu zaprezentował niesamowitą formę, stabilność i regularność. Zwycięstwo w takim stylu i z taką przewagą, coś wspaniałego. Tak samo mało kto by się spodziewał, że Lindvik będzie odgrywał główne role w tym turnieju. Jedynie Geiger był spodziewanym zawodnikiem na podium. Największym przegranym tego turnieju zdecydowanie Kobayashi, zaraz po nim Kraft. Koba dzisiaj przeżywał niezłą frustrację po swoim skoku. Jego dyspozycja jest w ogóle dziwna i zagadkowa, niby nie skacze źle, te skoki są na oko dobre ale widać, że czegoś brakuje. Pojedyncze skoki ma świetne. Trudno stwierdzić jak się dalej będzie rozwijać sytuacja w PŚ, Geiger, Lindvik i Kubacki zbliżyli się mocno do Koby, jeszcze jest Kraft. Ciekawe jak na to odpowie Japończyk i w jakiej on faktycznie jest formie, czy stać go na wielki powrót.

 • Złoty Orzeł profesor

  ================= Reszta Świata ====================
  Kobayashi - in minus. Bardzo kiepska próba w finale, zwłaszcza lądowanie. Gość się zablokował psychicznie po drugim miejscu w Garmisch i dla nas to dobra okazja. Zrobiło mi się smutno gdy zobaczyłem jak wkurzony Japończyk ma łzy w oczach i schodzi z miejsca dla lidera niezauważalnie. On tą KK może przegrać, jest bardzo nieregularny, mówiłem że Bischofshofen będzie jego piętą achillesową. W Predazzo może nie być tak fajnie, to nie jest "lotna" skocznia tylko klepanina w jeden punkt - 100 metrów.
  Kraft - płyn do mycia naczyń nawet ok, ale myślę że Austriaków nie zadowala 4 miejsce. Stefan te skoki o niebo gorsze od Dawida, ogólnie zaczynam miewać wrażenie że Kubacki i Lindvik odlatują czołówce. Skoki niemrawe, a przede wszystkim brzydkie jak na Stefana. In minus.
  Geiger - biłby się na żyletki z Kubackim, gdyby nie feralny Innsbruck. Tam rozsypał się doszczętnie i no cóż, gratulujemy 3 miejsca. Bardzo dobra forma, ale niestabilna.
  Lindvik - sensacja. Gość wyskoczył jak królik z kapelusza i zgarnął 2 miejsce w turnieju. Mam wrażenie jednak, że w niemieckiej części lepiej się spisywał. Coś to Bischofshofen mu nie podpasowało zbytnio.

 • Złoty Orzeł profesor

  ------------------- PODSUMOWANIE --------------------------
  ============ Polacy =========================
  Dawid - kawał dobrej roboty. Piękne dwa skoki, a zwłaszcza ten drugi gdzie nie porobił w galoty. Uważam że w końcu przestanie być postrzegany jako "ten farciarz" czy "ciepłe kluchy" które nie umieją wytrzymać presji. Ten pierwszy skok był pokazem geniuszu w wykonaniu Polaka. Jak na 8 belkę oddał fenomenalną próbę a odległością znokautował rywali na łeb, na szyję. A co do KK - zobaczymy co będzie w Predazzo - jeśli Kobayashi spuści z tonu to faktycznie możemy zacząć myśleć o ataku Kubackiego.
  Kamil - Po kwalifikacjach mieliśmy większe ambicje wobec 32-latka, ale nie ma co narzekać. Za Kruczka bywało gorzej, Stoch nie skacze źle, po prostu jest przeciętnie. Teraz w Predazzo zawody na skoczni normalnej i to jest dobry punkt do przełamania. To na mniejszym obiekcie łatwiej jest naprawić błędy. Czuję jednak, że gdyby nie bardzo wysoki poziom konkursu Kamil byłby w czołowej 5.
  Piotrek - bardzo średnio. Niestety Żyła notuje tendencję spadkową i to się może zemścić w dalszej części sezonu. Pokraczne lądowanie, beznadziejna technika lotu - niestety te problemy przybędą z czasem.
  Kot - dzisiaj powyżej oczekiwań, ale i tak minimalnie zabrakło.
  Hula - gość albo nie lubi obiektów turniejowych, albo tak mocno zjechał z formą.

 • Malopolska weteran
  @equest

  Bardzo trafny komentarz. TCS rządzi się swoimi prawami, a zobaczymy co będzie po Predazzo.
  Cieszmy się dziś z triumfu Dawida!

 • Setareh bywalec
  @dervish

  Chcę aby była choć trochę profesjonalna ;)

 • Introverder weteran

  Dzisiaj Dawidowi nikt nic nie dał - no może jedynie Ryoyu troszkę był słabszy, ale nie tak znowuż by Dawid miał lekko z głównymi rywalami w walce o Złotego Orła.

  Dodam, że DAWID to po prostu to co zrobił, to REWELACJA i co tu dodawać trzeba?

 • Bernat__Sola profesor
  @Marcom

  To dość często osiąga ten szczyt, w Oberstdorfie 4., w Innsbrucku 4., w Bischofshofen 4.

 • 23haze doświadczony
  @Kapitan Stopczyk

  ;-) nie bierz do siebie, jest ok. Ostro piszesz i czasami się zapędzasz, tak sadzę.

 • Bajlandopl weteran
  @anonim

  Cieszę się, że ty jesteś mocny. Tak, mało w skokach od 1995r. widziałem, tu mnie masz. Tak, konkurs był nudny, a ty z pewnością przewidziałeś wyniki już w 2010r. Gratuluje milionów wygranych u buka i życzę miłego wieczoru.

 • Kapitan Stopczyk doświadczony
  @23haze No patrz, zmyliłeś mnie

  Cpt. Obvious

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @anonim

  Jakie słowa. Doleżalowi należy się trochę szacunku. I ja mu daję czas do końca sezonu.
  Jednak mam żal do niego, że tak łatwo daje się PZN-owi i realizuje przydziały kadrowe na konkursy...

 • 23haze doświadczony

  "Doktorze Solferno! Wzywam Cię po raz trzeci, ja sobie z tą bandą nie poradzę!"
  Marcinie BB, bardzo jestem ciekaw Twojego odbioru tego, co się wydarzyło podczas 68 TCS.

 • Oczy Aignera profesor
  TVP

  "Nazywam się Aleksander Roj. Komentuję mecze piłkarskie na TVP Sport. Kompletnie nie znam się na skokach, ale opowiem kilka rzeczy o Dawidzie Kubackim."

 • Vow_Me_Ibrzu bywalec

  Nasunęła mi się impresja na temat szukania. Klamrę tworzą Dawid i Domen Prevc. Ten pierwszy wreszcie znalazł tę właściwą wersję siebie. Późno, pewnie PESEL nie pozwoli mu już wejść do grona gigantów, ale i tak dotknął nieba, kiedyś odejdzie jako zawodnik spełniony. Drugi zgubił to, co miał w sezonie 16/17 i chociaż bywa nieźle, a nawet dobrze, jak pod koniec ubiegłego sezonu, ciągle nie może wrócić na tego wysokiego konia i tak naprawdę się zrealizować. Gdzieś w środku Marius Lindvik, który być może znalazł się we właściwym czasie i wyciągnie z tego wielką karierę. Poniekąd też Ryoyu, który wyraźnie nie jest sobą z wielkiego sezonu.

 • Bajlandopl weteran

  Konkurs świetny, Kubacki niesamowity, turniej wygrany. Podejrzewam, że mało kto wierzył w taki scenariusz przed TCS-em. Natomiast nie potrafię (nie chcę) zrozumieć połowy komentarzy. Że Stoch trochę poniżej oczekiwań, że Żyła słabiej, że Hula i Wolny tragicznie, że Kot nie spadł kolejny raz jak rasowy sierściuch na cztery łapy. Że zaplecza nie ma tak naprawdę.

  Ludzie, macie sporo racji. Biednie to wygląda (na ten moment) poza niesamowitym sukcesem Kubackiego. Ale dlaczego musicie dzisiaj, w takim dniu dla polskich skoków, poruszać ten temat - tego nigdy nie zrozumiem. Wyleczcie się z tej żenującej, polskiej mentalności. Czy ktokolwiek z krytykantów zna pojęcie, że na pewne rzeczy, rozliczenia oraz przemyślenia i dyskusję jest odpowiedni czas i miejsce? Niekumatej tu wiekszości napiszę tylko, że to pytanie było retoryczne.

 • 23haze doświadczony

  Cios w próbnej, Knockdown w pierwszej i nokaut w drugiej serii. 6 stycznia przejdzie do historii skoków.

 • dervish profesor
  @Setareh

  Co ty chcesz od TVP?
  TVP to jedna wielka masakra?
  Masakra to była za poprzednich dyrektorów. Przypomnijmy jak było: piłka nożna nie tylko klubowa ale i reprezentacyjna prawie całkowicie zniknęła z ekranów, siatkówka również. Rwniez wielkie imprezy takie jak MŚ czy ME w pilce nożnej czy MŚ w siatkówce były ale zakodowane częsciowo lub w całosci na antenach komercyjnych stacji. TVP Sport nie była ogólnodostępna bo nawet na satelicie była zakodowana nie wspomnę o skokach narciarskich. Ty juz pewnie nie pamiętasz, że były sezony kiedy TVP nie postarała się o prawa do wszystkich konkursów PŚ.
  Dziś z nadmiaru dóbr niektórym się w głowach poprzewracało.
  Czy kilka lat temu ktoś mógł pomarzyć o wielogodzinnych programach poświęconych skokom tak jak ma to miejsce obecnie na antenie TVP Sport?
  Reasumując dzisiejsza TVP jest bez porównania lepsza od tej wczorajszej.

  P.S.
  Nie wspomniałem tu o przypadkach które mialy miejsce za panowania dyr. Brauna i Kwiatkowskiego kiedy to przerywano transmisje w najważniejszych momentach po to by pokazać teleekspres.

 • nanus111@onet.pl doświadczony

  2 lata temu pisałem, żeby nie sukces Kamila nie zaciemniał obrazu polskich skoków, teraz sytuacja się powtarza. jest jeszcze gorzej
  wówczas nasza reprezentacja liczyła 7 zawodników. W kadrze był jeszcze Tomasz Pilch. Dziś nie dość, że możemy wystawić sześciu skoczków, tak punktuje tylko trójka

 • Introverder weteran

  sorry za 2 komentarze obok siebie, ale to błąd jakiś na stronie.

 • Introverder weteran
  @ZXCVBNM_9999

  Dla mnie sukces Dawida, to oprócz sukcesu zawodnika sukces trenera, ale nie Michala Doleżala, ale tego, który wydobył go z niebytu. Można krytykować Horngachera za styl w jakim odszedł - i słusznie - ale nie można być ślepym na to co zrobił, a jak dla mnie to jeśli komuś ze sztabu należą się podziękowania to właśnie Horngacherowi w kontekście sukcesu Dawida. Co potwierdzają wyniki - zniżkujące - innych. Na szczęście Dawid się jeszcze nie "zepsuł" z formą i techniką, a odleciał niebywale.

 • Setareh bywalec
  @acka

  Cóż, bardziej "odbija" się na Dolezalu aktualna forma Wolnego i ten brak zaplecza, stąd te wszystkie obawy wyrażane na forum. Mnie też martwi ta sytuacja, ale daję szansę trenerowi uczciwie do końca sezonu.

 • 23haze doświadczony
  @Kapitan Stopczyk

  Ale ja nie miałem wzrostu na myśli...

 • King profesor
  @ZXCVBNM_9999

  Tylko kogo w takim razie wzięliby Niemcy? Jakoś nie wierzę w taki scenariusz. Aczkolwiek dla nas takie coś byłoby myślę nawet dobrym rozwiązaniem.
  Schuster też największe sukcesy zaczął odnosić po kilku latach pracy w Niemczech.
  Horngacher ma obecnie Geigera. Eisenbichler i Freitag są cieniem siebie szczególnie ten drugi. Paschke to faktycznie taki niemiecki Hula. W podobnym wieku do Stefana zaczyna osiągać swoje najlepsze wyniki. Schmid jest młody, ale robi progres. Potencjał ma myślę nie mniejszy od Geigera, więc już w takim Pekinie może być liczącym się zawodnikiem. Leyhe wydaje mi się, że pewnego poziomu może nie przeskoczyć choć z tym nigdy nic nie wiadomo. Ale tak jak on i Geiger robili progres, tak teraz Geiger skacze jeszcze lepiej, a on słabiej niż rok temu.
  I oczywiście czekają na powrót Wellingera, Siegela i Freunda choć Freund może mieć ciężko nawet z awansem do "30".

 • 23haze doświadczony

  Wielkie dzięki dla TVP za wszystko, zwłaszcza za dziś. W końcu spokojnie delektowałem ten wielki sukces polskiego sportu. Małysz TCS w 2001, 2 x Stoch w Sochi, na trzecim miejscu Kubacki dzisiaj - oto trójka moich prywatnych największych radości sportowych. Choćbyście nie wiem jak jeździli po "Babiarzach", bez TVP nie byłoby takich sukcesów. Kubacki jest dzieckiem małyszomanii.

 • Złoty Orzeł profesor
  @Kapitan Stopczyk

  Ta druga to w szczególności VIP.

 • Kapitan Stopczyk doświadczony
  @23haze Wypraszam sobie

  Mam 198 cm, mam paszport Polsatu, znam osobiście stochmistrza3354332 i wiolę124346.
  Więc uważaj kolego.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @equest

  Niestety, znam rzeczywistość.

 • Nobody doświadczony
  @ZXCVBNM_9999

  Tak i jeszcze z jego wuefista z podstawowki oraz ministrem sportu. Musisz sie chyba troszke uspokoic po tym turnieju i nie przesadzac... moze jakby wygrac 3x Puchar Świata to jakies podziekowania za uksztaltowanie itp ale nie przesadzaj ze tutaj maja jakas pajacerke robic.

 • equest profesor
  @ZXCVBNM_9999 Ale Cię poniosło.

  Taki scenariusz to już jest niemożliwy.

 • Setareh bywalec
  @Xander1

  TVP to jedna wielka masakra dzisiaj. Propaganda sukcesu czystej wody, inne stacje mogą się tylko uczyć :D na ES mogli poruszyć problem reszty kadry a tutaj w tej chwili istnieje tylko Kubacki, o reszcie cisza.
  I to mielenie sukcesu, puszczanie w kółko tego samego skoku, no i pan Parfjanowicz...

 • 23haze doświadczony

  68 TCS to pogrom dla znafców z rodzimego skijumping, to pogrom dla hejterów, ludzi zawistnych, małej wiary. Czytam pod dołem "Kubacki zmył hańbę Seefeld"... jakim trzeba być małym, żeby coś takiego napisać?

 • acka weteran

  To sezon przejściowy, wszystko zdarzyć się może. A gdyby Dawid dowiózł formę do Planicy a Kamil wrócił przez dwa miesiące do dobrego skakania - i niechcący wygrali MŚwL - to będzie też sezon Doleżala. Co do całej drużyny - być może kontynuacja nie starczy na wszystkich, przydałoby się im coś nowego. Tu czas wspomnieć o Kocie, którego Horngacher nauczył wygrywać i który nawet Horngacherowi zaraz potem rozsypał się równo. I do dzisiaj nikt nie ma na to rady. Cóż, związki mogą utrzymywać indywidualnego trenera dla jednego zawodnika, ale formuły: każdy zawodnik ma swojego, nikt nie próbuje stosować. Może powinniśmy przywyknąć, że dzisiejsze skoki to sport tak nieprzewidywalny i zależny od aury, jak nigdy. I cieszyć się każdym sukcesem, zaś nie dramatyzować z powodu porażek, gdyż najlepsi trenerzy czasem głośno przyznają, że nie wiedzą - dlaczego nie wyszło, przecież wszystko było poukładane...

 • acka weteran

  Nie zabierałem głosu od początku sezonu, bo choć nie byłem wielkim entuzjastą awansu Doleżala już teraz, to uczciwie było dać mu szansę na wykazanie się... Trzeba sobie uczciwie powiedzieć: może Dawid załatwił dziś przedłużenie kontraktu Doleżalowi, ale z drugiej strony - to Doleżal doprowadził Dawida do czegoś, co nie udało się nawet Horngacherowi. Jedna z dwóch najważniejszych imprez sezonu padła ich łupem. To impreza indywidualna - wygrał Dawid, zatem górą i trener, czy nam się to podoba, czy nie. Z drużyną jest generalnie gorzej - ale przecież jak wszyscy zebrali się do kupy, to rozjechali w Klingenthal wszystkich czołgiem. Martwi oczywiście, że Żyła na TCS jechał na równi pochyłej. Że Hula jest cieniem samego siebie z roku olimpijskiego, ale wtedy jakoś go Horngacher cudownie ożywił na chwilę, ale od ubiegłego sezonu już jest gorzej. Swoje lata ma, być może szczyt formy za sobą.Kamil zaczął popełniać błędy, ale on też był tyle czasu w gazie, że może czasem mieć okres przemęczenia, nawet, jeśli ambicja ciągnie wciąż do przodu.Jeśli coś na razie zapisać na zdecydowany minus Doleżala, to Wolny. Niby rozkręcał się ze szczytem w drużynówce w Klingenthal, ale po świętach w domu coś siadło. Dlaczego trener mu pozwolił na jakieś kombinacje z wiązaniami, przez co o mało się nie zabił? To mogło zostać w podświadomości. Kadra B nie istnieje, ale czy zapisywać to już na konto Doleżala, czy jednak na Maciusiaka, który miał chwilę lepszą, ale generalnie to poza Wolnym od dawna nikogo nie oddał do kadry A. I on jest chyba na razie większym powodem do niepokoju, niż Doleżal. Fakt, że inne reprezentacje może wyglądają na oko lepiej, ale wszyscy trenerzy mają ból głowy z brakiem stabilizacji. Niby jak nie Tande, to Lindvik, ale u nas też - jak nie Kamil, to Dawid. Niemcy mają dłuższą ławkę, ale pewniaka tylko Geigera. Austriacy zaczęli najbardziej bojowo, teoretycznie najwięcej dobrze skaczących - ale TCS jednak przegrali wyraźnie. Miyaharze udało się ożywić japońskie skoki, jednak Ryoyu znów niby zaczął dominować, a po Oberstdorfie rozsypał się nagle...

 • Oczy Aignera profesor
  @xzcvvy

  Najlepszy był Włodzimierz Szaranowicz w jury programu "Gwiazdy tańczą na lodzie".

 • Boateng bywalec

  Hula to już przed tym sezonem powinien być usunięty z Kadry A. Po co wozić 34-letniego zawodnika gdy ma się tak podstarzałą kadrę po PŚ, żeby 4 w sezonie do 30tki awansował? Te zabetonowanie kadry i patrzenie tylko na dzisiaj, już niedługo wyjdzie nam bokiem jak nagle Polo z Małyszem obudzą się w sezonie gdzie Stoch i Zyła skończą kariery, a Kubacki będzie grubo po 30tce.

 • dervish profesor
  @Xenkus

  To prawda - Horn ma obfity materiał nad którym może popracować, Doleżal jest w trudniejszej sytuacji bo ma tylko kilku skoczków i całkowity brak zaplecza. Tym bardziej podziw dla trenera no i dla talentu naszych reprezentantów którzy w odróżnieniu od tłumu niemieckich rzemieslników potrafią zdobyć się na artyzm i od czasu do czasu wykonać dzieło sztuki.

 • XuruTu bywalec

  Zmiany w kadrze powinny być natychmiast, żeby nie było jeszcze gorzej. W tym samym czasie co PŚ będzie PK i tam wysłać dwójkę najsłabszych z PŚ czyli Wolnego i Hulę niech się odbudują, a może nawet powalczą o powiększenie limitu, a za nich na PŚ dać Murańkę i Stękałę z kadry B. Niech sie wykażą i próbują przecierać szlaki w PŚ.

 • zimowy_komentator profesor
  @Marcel17

  To i tak delikatnie powiedział. Ja kiedyś przeczytałem, że K. Miętus i J. Ziobro znęcali się na Dawidzie zamykając go np. w pokoju na klucz i on potem walił przez pół godz. w drzwi :D

  Ojciec Dawida mówi zaś o tym, że w dzieciństwie był pulpetem i myślał tylko o kanapkach.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @dervish

  Ja ciągle liczę, że Niemcy wyleją Horngachera, a on wróci do kadry i:
  -Horngacher (Z asystentem Maciusiakiem) zajmie się kadrą A
  -Doleżal kadrą B
  -Ktoś nowy z Niemiec, Austrii, Norwegii kadrą C

 • Xander1 profesor

  Niestety oprócz Dawida wypadliśmy słabo w TCS i taka jest prawda. Kadra coraz bardziej się sypie, ale oczywiście w TVP impreza trwa i nikt nie powie że nasza sytuacja wygląda coraz gorzej i że Dawid ratuje tyłki. Słyszę że do Włoszech zabierani są słabiutcy Wolny i Hula. Pytanie po jaką cholerę? Czy kadra B nadal jest na tak żenującym poziomie jak na poczatku sezonu i nie można dokonac zmiany czy po prostu betonujemy skład i nie dopuszczamy nikogo z zaplecza do PŚ. Wszystko okaże się za tydzień. Jeżeli sprawdzi się czarny scenariusz i Maciusiak nic nie zdziałał przez te kilka tygodni treningów to należy go wywalić na zbity pysk.

 • Xenkus profesor
  @dervish

  Tylko, że w Niemczech skacze wielu młodych z talentem i Horngacher to trener który w przyszłości ma zrobić coś wielkiego i zrobi, bo talentów mają wiele w przeciwieństwie do Polaków. Już niedługo będziemy tylko wspominać takie widoki jak dziś Kubackiego

 • Xander1 profesor

  Dawid odniósł piękne zwycięstwo. Pokazał że jest wspaniałym skoczkiem i jeszcze wiele może osiągnąć. Kto by kilka lat temu się spodziewał że Dawid nazywany workiem ziemniaków kiedyś sięgnie po zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni. Niesamowita historia i nagroda za trudną walkę do samego końca. Oby w dalszej części sezonu wiodło się równie dobrze.

  Dalej w naszej kadrze już tak kolorowo nie jest i niestety Dawid mocno zamazuje obraz.
  Piotrek jest nie równy i raczej jego forma idzie w dół niż w górę. TCS w jego wykonaniu uznam jako średni. Liczyłem na więcej, przede wszystkim po udanym poczatku w Oberstdorfie.
  Kamil nie trafił z formą. Przytrafił mu się widoczny kryzys i zaczął skakać na poziomie drugiej dziesiatki. Niestety jego występ to spore rozczarowanie, bo liczyłem na miejsce w czołówce. Nie oczekiwałem wygranej, ale po świetnym Engelbergu apetyty były większe. Jednak jego kryzys nie jest jeszcze tak straszny. Spadł na solidny poziom drugiej dziesiatki i jest się z czego odbić. Myślę że Kamil da radę się pozbierać.
  Maciek skakał bardzo przeciętnie. Tylko raz wszedł podczas czterech konkursów do 30. To tylko pokazuje że kryzys z zeszłego sezonu nie minął i niestety Maciek popadł w straszny marazm. Mam wrażenie że nikt mu nie potrafi pomóc, a on sam zaczął przyzwyczajac się do takiego poziomu i nie ma takiej zawziętości w sobie jak dawniej. Jego występ w TCS na minus i to spory. Progresu jak nie było tak nie ma nadal. Może na średnim obiekcie we Włoszech coś lepszego pokaże, ale o Kocie walczącym o coś więcej niż drobnica w pojedynczych konkursach nie ma co marzyć.
  Hula spisał się beznadziejnie. Raz zapunktował i to tylko dzięki szczęściu. A tak to miejsca na końcu stawki. Szkoda, bo po Engelbergu wydawało się że idzie to w lepszym kierunku. Dla mnie jako pierwszy powinien zrobić wypad do PK i zapracowac sobie na powrót do głównej kadry. Lubię Stefana, ale jest coraz starszy i coraz trudniej będzie mu walczyć o punkty. Niestety tak to wygląda.
  Kuba na TCS zaprezentował dno. Najpierw został zdyskwalifikowany, a póżniej trzy razy odpadł w kwalifikacjach. Jedna wielka żenada, że nie zdecydowano się go wymienić na kogoś z kadry B przy tak dramatycznych wynikach.


 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Czy ktoś z TVP

  Przeprowadził wywiady z Horngacherem i Maciusiakiem dziękującym im za ukrztałtowanie Kubackiego zamiast tylko wychwalać Doleżala?

 • dervish profesor

  Horngacher już nie zrealizował jednego z dwóch celów które postawił sobie na początku tego sezonu: jego podopieczny nie wygrał dla Niemiec turnieju 4 skoczni.
  Ciekawe czy uda się realizacja drugiego tegorocznego celu czyli wygranie Pucharu Narodów?
  Póki co Horn nie wypada zbyt efektywnie jeżeli porównać do ostatnich sezonów Schustera. Brak choćby jednego zwycięstwa (Doleżal dla ma już na koncie 3 zwycięstwa a licząc z turniejem 4) na pewno nie napawa niemieckich kibiców euforią.

 • stivus profesor
  @nanus111@onet.pl

  Sato, podobnie jak Ito, to bardzo popularne japońskie nazwiska, cos jak u nas Kowalski i Nowak, tak więc dwóch skoczków niespokrewnionych, a noszących to samo nazwisko, nie jest jakimś kuriozum. Z tego co mi się wydaje, śledząc 2 czy 3 ligę, spotkałem się się z jeszcze innym Ito, ale to chyba było jakieś kuzynostwo Daikiego.

 • Kapitan Stopczyk doświadczony
  @stivus

  Widzę że uważnie czytasz moje komentarze. Idzie pochwałka.

  Szczere gratulacje dla Kubackiego. Zasłużył zmywając hańbę z Seefeld. Jednak jest to najgorsze co się mogło stać dla polskich skoków. Cały ten sezon będzie już rozpatrywany jako wielki sukces, pomimo tego że każdy poza Kubckim zaliczył konkretny regres lub kompromitację. Czeka nas cały sezon lukrowania i pudrowania trupa jakim są skoki w Polsce. Nikt się teraz nie zająknie z trudnymi pytaniami dla Apolla i Pana Dyrektora.

  Jednym słowem, jest to łabędzi śpiew dla Polski.

  Stoch? Jemu już zostaje tylko kapusta i groch oraz beletrystyka warzywna. Kubacki pokazał mu jak sie skacze bez obrażania dziennikarzy i lekceważenia kibiców.
  Żyła? Już za chwilę wróci do żonki i konkretnie się skończy. Ewentualnie zacznie wykładać fizykę kwantową w Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
  Hula? Ten ma dożywotni bilet na kadrę w zamian za "nieocenione zasługi", czyli to że czasami skoczy po piwo jak Stochowi się skończy.
  Kot, jak to Kot. Dużo gada, tu z Kubackiego się pośmieje, a sam nadaje się do co najwyżej do Mistrzostw Polski w zjadaniu zamrożonych frytek na czas.
  Wolny - gwiazda Instagrama, Facebooka myśli że się wylansuje n social mediach i będzie reklamować WC Pickera jako influencer. To taki nowoczesny typ "sportowca" który nie lubi się przemęczać na MP.

  Czy ktokolwiek miał jaja aby podziękować Horngacherowi za ukształtowanie Kubackiego? Zapytjmy o to Małysza i Tajnera.

 • xzcvvy profesor
  @Xenkus

  Przecież on już wielokrotnie prowadził różnie teleturniej itp

 • Xenkus profesor

  O widzę, że Babiarz startuje z teleturniejem wiedzy i ryzyka. Jak będzie takim prowadzącym jak komentatorem to kiepsko to widzę

 • Oczy Aignera profesor
  Urodziny

  Jutro 30. urodziny obchodzi Gregor Schlierenzauer.

 • Setareh bywalec

  Ogromne gratulacje dla Dawida, utarł nosa wszystkim, którzy twierdzili, że Seefeld to był jakiś "przypadek". Nie, nie był!

  Jeśli chodzi o kadrę do Predazzo, moim zdaniem nie ma teraz czasu na większe zmiany, a skocznia normalna może tylko pomóc. Zmian spodziewam się w kolejny weekend.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Remanenty po Innsbrucku i Bischofshofen cz. 8 i ostatnia.

  Puchar Narodów 68 TCS, w nawiasach punkty w kolejnych konkursach.

  1. Norwegia .... 562 pkt (64+148+210+140)
  2. Niemcy -...... 542 pkt (163+168+86+125)
  3. Austria ........ 465 pkt (114+71+134+146)
  4. Polska ......... 451 pkt (121+88+118+124)
  5. Japonia --.... 402 pkt (157+107+46+92)
  6. Słowenia .... 292 pkt (60+59+90+83)
  7. Szwajcaria ... 68 pkt (15+31+12+10)
  8. Czechy ......... 60 pkt (5+32+15+8)
  9. Rosja ............ 18 pkt (9+9+0+0)
  10. Finlandia 9 pkt (0+0+9+0)
  11. USA 6 pkt (0+6+0+0)

 • Raptor202 weteran
  @nanus111@onet.pl

  Czy ja wiem, czy tacy podobni. W którymś konkursie wrzucili zdjęcie Yukiyi Sato, gdy skakać miał Keiichi (albo na odwrót, nie pamiętam już).

 • Seba20 doświadczony

  Geiger to chyba nie ma instynktu killera, jak ktoś kiedyś tu pisał o Wellingerze. Po Ga-Pa wyglądał na najmocniejszego, ale pierwszy skok w Innsbrucku zepsuł wszystko.

 • stivus profesor
  @Xenkus

  Naiwnie myślisz, że Dolezal sam o tym decyduje? Niestety skoki też padły ofiarą komercjalizacji i ważne są również, z kim kto ma kontrakty reklamowe. Nie jest tak, że Dolezal chce wymienić Wolnego na Zniszczoła czy Murańkę, a kierownictwo PZN bezproblemowo mu na to zezwala.

 • bodzio7n bywalec

  Brawo Dawid

 • pawelf1 profesor
  Dawid wygrał ...a co ważne dla onetu ...:  """"""""""""""Duże pieniądze dla Kubackiego. Polak rozbił bank."""""""""""""""""""

 • dervish profesor
  @SebaSzczesny

  Skąd to czarnowidztwo ? Ciagle mamy paru potencjalnych kandydatów do zwyciestwa w turnieju za rok. Ktos obstawiał w tym roku zwyciestwo Dawida? Dlaczego za rok ma nie wygrać ktoś z grupy Stoch, Kubacki, Żyła, Wolny ? :)
  Zadnemu z nich nie mozna odmówić potencjału.

 • Marcom początkujący
  18.6 punktów przewagi nad drugim Geigerem

  i dużo większa przewaga nad następnymi rywalami, biorąc pod uwagę zawody łącznie z wcześniejszym treningiem dzisiejszym

 • bxi weteran
  Tak lata nasz Mistrz Świata!

  Wspaniały konkurs w wykonaniu Dawida! W obu seriach dwa najlepsze i najdalsze skoki. Czy ktoś stawiał na Kubackiego przed rozpoczęciem T4S? Największe szanse dawano Kobayashemu. Dawid zaskoczył chyba wszystkich. Kto był pewien że dziś zwycięży? To wspaniałe nokautujące konkurencję zwycięstwo w dzisiejszym konkursie jest przysłowiową kropką nad i. To wielki sukces Dawida Kubackiego i nie da się powiedzieć (napisać) że to przypadek.
  Pozostają dwa pytania. Czy Dawid zachowa poziom sportowy po zamieszaniu jakie wokół niego jest obecnie i jaki jeszcze się zwiększy? W przyszły weekend będą dwa konkursy w Predazzo z punktem K-95. Skocznia normalna nie wybacza błędów i jeśli będą w miarę sprawiedliwe warunki wietrzne to możliwe są dwa zwycięstwa Kubackiego.
  Potem są zawody w Titisee-Neustadt i za dwa tygodnie Zakopane.
  Drugie pytanie to forma Ryoyu Kobayashiego, Stefana Krafta i Kamila Stocha. Poziom w tym roku jest bardzo wysoki. Bardzo mi odpowiada w miarę wyrównany poziom. Nie ma jednego dominatora jak w roku ubiegłym. To powoduje że zawody ogląda się z większym zaciekawieniem. Może Dawid osiągną życiową formę i powalczy o czołowe miejsca w walce o KK?

 • nanus111@onet.pl doświadczony
  @stivus

  Nie wiem jak jest z tymi Sato. Niby nie rodzeństwo, ale bardzo podobni
  Kuzynostwo? A może kuzyni i rodzeństwo genetycznie tzn; bliźniacy ożenili się z bliźniaczkami

 • bardzostarysceptyk profesor
  Remanenty po Innsbrucku i Bischofshofen cz. 7

  Podia wg państw po konkursie w Bischofshofen, 11 zawodów indywidualnych i 2 drużynowe.

  konkursy indywidualne ............................ konkursy drużynowe

  Norwegia ...... 4 - 0 - 3 = 7 .......................... Austria ....... 1 - 1 - 0 = 2
  Japonia --...... 4 - 0 - 1 = 5 .......................... Polska ........ 1 - 0 - 1 = 2
  Polska ........... 2 - 1 - 3 = 6 .......................... Norwegia ... 0 - 1 - 0 = 1
  Austria -......... 1 - 3 - 2 = 6 .......................... Japonia --... 0 - 0 - 1 = 1
  Niemcy -........ 0 - 4 - 1 = 5
  Słowenia --.... 0 - 2 - 1 = 3
  Szwajcaria .... 0 - 1 - 0 = 1

 • mokulowski@wp.pl bywalec
  GŁOWA W BETONIARCE

  Zanim powiem o wielkim wyczynie Dawida Kubackiego to tyle powiem, że... Głowa w betoniarce (AAAUUU!!!!!!!!!!!!!). Tak brzmi tytuł mojego komentarza i jest on zupełnie nieprzypadkowy. Dlaczego o tym mówię? A no dlatego, że skład reprezentacji Polski na Predazzo przypomina zalanie głowy cementem i obracanie go betoniarką. Przykrywanie błędów.... moim zdaniem przykryć to można patelnię na placki ziemniaczane, w którym zasypano za dużo mąki i się spaliło z dwóch stron. Przykro mi bardzo ale Jakub Wolny na ten wyjazd na następny PŚ nie zasłużył i to zdanie będę podtrzymywał. Powinien potrenować i to nie na k-95, a na k-60 w Szczyrku albo w Lahti. On do formy na pewno nie dojdzie metodą startową. Tak mogli robić tylko najwięksi mistrzowie, choć i tu nie zawsze tak było. Najlepszym przykładem jest Adam Małysz i na tym zakończę temat, bo aż mnie bierze na wymioty, a o Stefanie Huli już nie będę wspominał, bo też powinien być wycofany.

  Przejdźmy lepiej do Dawida. Ja kiedyś mówiłem dawno temu, żeby zmienił styl skakania, bo przypominał w locie Masahiko Haradę, który owszem latał na przednich wiatrach, a przy tylnych spadał na bulę. I on to zrobił w wielkim stylu ale tak jak sam podkreślał tylko i wyłącznie ciężka praca jest tutaj jego zasługą. Trzeba było na efekty czekać i się Dawid doczekał kolejnego wielkiego tryumfu. Fantastyczna sprawa i co najlepsze pomimo tego, że byłem w pracy oglądałem jego dwa skoki. To już były skoki doskonałe ale skoro jest w znakomitej formie, to czemu nie włączyć się do walki o Kryształową Kulę? A ma na to wielką szansę, bo sezon mamy bardzo długi, po drodze nie ma imprezy docelowej - ta jest dopiero po turnieju Raw Air, czyli MŚwL. Choć tutaj chciałbym by to Kamil był mistrzem świata w lotach. Nieodżałowany Matti Nykaenen byłby wzruszony jakby Kamil dołączył do niego pod względem zdobytych trofeów. Tych jest 5 i tylko ś.p. Matti tego dokonał.

 • stivus profesor

  Niesamowite jest to, ze mamy w tym konkursie aż 3 rodzeństwa w trzydziestce. Trzech Prevców (dwóch w dziesiątce), dwóch Kobayashich i Huberów. To chyba pierwszy taki przypadek w konkursach PŚ. Chyba, że się mylę...

 • acka weteran

  DAWID zrobił wreszcie to, na co czekałem tak długo. Przejął berło lidera po trochę starszym Kamilu. I pokazał, że potrafi wygrywać w trudnej, żmudnej i sprawiedliwej rywalizacji. Co zmienia też wagę jego tytułu mistrza świata, bo wtedy akurat z Kamilem w sumie wyciągnęli szczęśliwszy los pogodowy od innych. Dawid, rozpędzaj się, kolejne trzy sezony to 2x mistrzostwa świata i Igrzyska. Jak nie teraz to kiedy? Jesteś wielki... Może pociągniesz teraz Kamila i innych...

 • pablito doświadczony
  @Marcel17

  a zaskocze cie bo pojedzie

 • Raptor202 weteran
  @Hanawald

  Jasne, że byłoby fajnie, ale w przypadku podjęcia tego typu decyzji przez FIS organiatorzy zawodów natychmiast by się zbuntowali właśnie z uwagi na koszty. Wówczas impreza stałaby się znacznie droższa dla nich, a zyski w zasadzie nie uległyby zmianie.

 • alo profesor
  @Seba20

  Nie gadaj. Takie pytanie zadał? Glupi czy co? Powinien się zastanowić wcześniej czy zadać tskie pytanie?

 • Marcel17 bywalec
  KOT XDD

  Maciek Kot w studiu w TVP mówił o tym jak Dawid będąc małym chłopakiem dziwnie skakał, że się z niego lekko śmiali, i że był przy kości.
  Chłopie, gdzie ty jesteś teraz?
  Teraz to Dawid może śmiać się z ciebie ;)
  Paradoksalnie sukces Dawida zadziała obecnie na niekorzyść zarządców pznu.
  Tajner już pewnie lata po suficie, i będzie wmawiał że jest rewelacyjnie.
  Mam nadzieję że Wolny nie pojedzie, bo mała skocznia pokaze wszelkie jego słabości, bez odbicie runie na 40 metrze.
  Nie bójmy się zmian, bo stagnacja jest złym doradcą.

 • Adam90 weteran
  @tjzE

  Oby to zrobili :). Bo juz się zmęczyła koncepcja :)

 • tjzE profesor

  Ale żenada na tvp sport teraz XDDDDDDDD

 • bardzostarysceptyk profesor
  Remanenty po Innsbrucku i Bischofshofen cz. 6

  Polskie podia w konkursach Turniejów Czterech Skoczni, od początku do dzisiaj.

  Kamil Stoch .............. 5 -- 3 -- 1 .. razem 9
  Adam Małysz ............ 2 -- 5 -- 5 .. razem 12
  Dawid Kubacki ......... 1 -- 2 -- 4 .. razem 7
  Stanisław Bobak ...... 0 -- 2 -- 0 .. razem 2
  Piotr Fijas -................ 0 -- 0 -- 4 .. razem 4
  Józef Przybyła --....... 0 -- 0 -- 3 .. razem 3
  Tadeusz Pawlusiak -. 0 -- 0 -- 1 .. razem 1
  Piotr Żyła --............... 0 -- 0 -- 1 .. razem 1
  ---------------------------------------------------------
  .................................. 8 - 12 - 19 .. łącznie 39

 • bardzostarysceptyk profesor
  Remanenty po Innsbrucku i Bischofshofen cz. 5

  Mecz punktowy Polska - Niemcy

  Wisła drużynowa: Polska 300 pkt, Niemcy 200 pkt, wynik 1:0
  Wisła indywidualna: Polska 102 pkt, Niemcy 48 pkt, wynik 2:0
  Ruka indywidualna: Polska 83 pkt, Niemcy 77 pkt, wynik 3:0
  Niżny Tagił 1 indywidualny: Polska 85 pkt, Niemcy 142 pkt, wynik 3:1
  Niżny Tagił 2 indywidualny: Polska 58 pkt, Niemcy 114 pkt, wynik 3:2
  Klingenthal drużynowy: Polska 400 pkt, Niemcy 150 pkt, wynik 4:2
  Klingenthal indywidualny: Polska 80 pkt, Niemcy 98 pkt, wynik 4:3
  Engelberg 1 indywidualny: Polska 147 pkt, Niemcy 130 pkt, wynik 5:3
  Engelberg 2 indywidualny: Polska 35 pkt, Niemcy 96 pkt, wynik 5:4
  Oberstdorf indywidualny: Polska 121 pkt, Niemcy 163 pkt, wynik 5:5
  Garmisch Part. indywidualny: Polska 88, Niemcy 168 pkt, wynik 5:6
  Innsbruck indywidualny: Polska 118 pkt, Niemcy 86 pkt, wynik 6:6
  Bischofshofen indywidualny: Polska 124 pkt, Niemcy 124, wynik 6:7

  W Innsbrucku wygraliśmy, w Bischofshofen minimalnie przegraliśmy.
  "Jednobramkowe" prowadzenie Niemiec.

 • Hanawald bywalec
  Prawidłowo ułożony kalendarz Pucharu Świata

  powinien składać się z równej liczby konkursów na skoczniach normalnych i dużych. Tam, gdzie jest kompleks obiektów, np. Val di Fiemme, Lahti, Lillehammer sobotni konkurs na mniejszym obiekcie, niedzielny na większym. Jeszcze ciekawiej byłoby, gdyby np. w Sapporo jednego roku konkurs był na Okurayamie, a w kolejnym na Miyanomorri. Wiadomo, byłyby duże koszty aby podczas jednego weekendu przenosić się na oddalone od siebie obiekty. Tak samo mam nadzieję, że niedługo Panie będą walczyć o Złotego Orła, akurat w każdym miejscu TCS są obiekty normalne, więc byłyby dodatkowe emocje i większa atrakcja dla kibiców

 • bardzostarysceptyk profesor
  Remanenty po Innsbrucku i Bischofshofen cz 4

  Gdyby konkursy indywidualne w Innsbrucku i Bischofshofen były zawodami drużynowymi, to tak wyglądały by ich wyniki.

  Innsbruck ............................................. Bischofshofen

  1. Norwegia --. 965,8 pkt ..................... 1. Norwegia .... 1101,1 pkt
  2. Austria ........ 935,3 pkt --...................2. Austria ......... 1086,4 pkt
  3. Słowenia .... 924,5 pkt ..................... 3. Niemcy ........ 1072,0 pkt
  4. Polska -....... 911,6 pkt ..................... 4. Japonia ....... 1064,5 pkt
  5. Niemcy -..... 884,1 pkt --................... 5. Słowenia ..... 1052,2 pkt
  6. Japonia ..... 866,4 pkt ---.................. 6. Polska ......... 1051,2 pkt

  Czterech najlepszych zawodników z każdej drużyny. Gdy brakowało zawodników w 30-tce uwzględniłem zawodników z
  miejsc 31 - 50 (na mamutach 31-40) podwajając ich wyniki, czyli musi być czwórka w 50-tce, na mamutach w 40-tce.

  W Innsbrucku podwoiłem Polakowi, w Bischofshofen Polakowi i Słoweńcowi.

 • tjzE profesor

  Babiarz to chyba dzisiaj coś pił.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Adam90

  Niektórzy tak.

 • Major_Kuprich profesor
  Wspaniały, kapitalny turniej

  W wykonaniu reprezentantów Polski.

  Kamil Stoch, który notuje najgorsze wyniki od ostatniego sezonu Kruczka - podobnie jak wtedy nie jest w stanie zmieścić się w żadnym konkursie w top10.

  Piotr Żyła, który zaczyna turniej z przytupem, kolejne starty coraz słabsze, forma rozchwiana - zabrakło twardej ręki Horngachera ostatecznie kończy turniej za mającym ogromne problemy wyżej wymienionym Stochem.

  Maciej Kot, który ma 10 pomysłów na skoki ale żaden nie działa, w locie jak pokraka ale najważniejsze, że zrobił postęp względem zeszłorocznego blamażu (chociaż chyba już zjechał z formą do ubiegłorocznych wyczynów).

  Stefan Hula, który mimo doświadczenia psychicznie wytrzymuje presję na poziomie Tomka Pilcha (tutaj obalony mit - wytrzymać presję potrafią tylko jednostki silne, słabe nigdy z tym sobie nie poradzą, nie zależy to od wieku - np. Lindvik).

  Wolny, który dokonał czegoś niebywałego - w całym turnieju uzyskał tyle samo punktów co Muminov (z czym do ludzi...).

  Na szczęście jest Kubacki, który ratuje tyłek: Tajnerowi, Małyszowi, Dolezalowi, Mietczyńskiemu i wielu innym.
  Oni powinni mu pomniki stawiać po tym co dziś zrobił ale pewnie zamiast tego zaczną płodzić kolejnych nielotów (Tajner).

 • PudelkoZapalek profesor
  @Seba20

  Tak to jest jak wywiad robi dziennikarz Janusz skoków

 • tjzE profesor
  @Seba20

  Jeszcze lepsze pytanie to czy będzie pić piwo. Co ich to obchodzi?

 • Seba20 doświadczony
  @PudelkoZapalek

  Masakra ten wywiad. "Jak myślisz, jak długo uda Ci się utrzymać tę świetną dyspozycję?" Sam Dawid go zgasił za to pytanie.

 • Cinu weteran
  @przemek32143

  Może faktycznie masz rację. Na swoje usprawiedliwienie powiem że trochę popiłem szampana :)

 • jma profesor
  @xzcvvy

  Niby profesor, a nabiera się na trolling jakiegoś początkującego :)

 • equest profesor
  Jaki to beton?

  TCS ma swoją specyfikę. Jak zawodnik nie odpali to nie ma szans się pozbierać?
  Ot taka specyfika skakania przez kilka dni non stop.

  Do najbliższego PŚ jest kilka dni na odpoczynek i trening.
  Zobaczymy jak zakończy się następny pucharowy weekend.
  Potem można podejmować decyzje.

 • tjzE profesor
  @Raptor202

  Jak zmienią trenera w kadrze B to czemu nie ;)

 • Adam90 weteran
  @tjzE

  Spoko, ja też ,ale warto poczekać :)

 • Raptor202 weteran
  @tjzE

  Szansa zawsze jest. Odpalił Johansson, odpalił Paschke (znacznie mniej utalentowany skoczek od Murańki czy Zniszczoła), to może odpali też któryś z tych naszych wiecznie młodych.

 • zimowy_komentator profesor
  Już za 4 dni kwalifikacje na skoczni normalnej w Predazzo

  Świetnie, że na normalnej, bo dzięki temu możemy spodziewać się sporych przetasowań - oczywiście Kubacki sobie poradzi, ale dużo teoretycznie słabszych skoczków może skoczyć o wiele lepiej niż ci teoretycznie lepsi.

 • tjzE profesor
  @Adam90

  Jak zobaczę to uwierzę.

 • Brygadzista doświadczony
  @Twist

  K-90 czesto sie uzywa, zeby wyeliminowac bledy, wiec to ze zabieraja ich do Val Di Fiemme bardziej rozumiem niz na dwa ostatnie turnieje do Austrii.

 • MAURYCY_0105 bywalec
  KLASYFIKACJA TCS - MIEJSCA NA KONIEC TURNIEJU

  Poniższa klasyfikacja to suma punktów poszczególnych skoczków na koniec turnieju. Punkty takie jak w pojedynczym konkursie 1. 100punktów...30. 1punkt. W klasyfikacji kolejno: zajmowane miejsce, punkty, miejsca na podium na koniec turnieju i liczba zajętych miejsc (1-30) w turnieju:

  1. AHONEN 1025 5-3-2 18
  2. WEISSFLOG 878 4-4-1 13
  3. MORGENSTERN 624 1-3-1 12
  4. GOLDBERGER 573 2-1-1 13
  5. KASAI 565 0-2-0 19
  6. WIRKOLA 546 3-2-1 7
  7. AMMANN 506 0-2-2 17
  8. SCHLIERENZAUER 488 2-1-1 10
  9. MAŁYSZ 472 1-0-1 12
  10. HOELLWARTH 458 0-3-1 13
  11. STOCH 455 2-0-0 13
  12. VETTORI 452 2-0-0 10
  13. THOMA 450 1-0-2 12
  14. RAŚKA 443 1-2-0 9
  15. NYKAENEN 439 2-1-2 7
  16. HANNAWALD 406 1-2-0 7
  17. BOLKART 375 1-0-2 10
  18. DANNENBERG 374 2-0-1 7
  19. SCHMITT 374 0-0-2 13
  20. KIRJONEN 373 1-3-0 6
  21. GLASS 367 0-2-1 8
  22. JACOBSEN 366 1-1-0 8
  23. KOFLER 345 1-0-1 13
  24. RECKNAGEL 336 3-0-0 4
  25. PREVC P. 333 1-0-1 9
  26. LOITZL 331 1-0-1 12
  27. HAUTAMAEKI 325 0-1-0 11
  28. WIDHOELZL 318 1-0-0 12
  29. PUIKKONEN 317 0-0-2 13
  30. HOEHNL 316 0-0-0 11

  59. KUBACKI 206 1-0-0 4
  99. FIJAS 154 0-0-0 7
  103. ŻYŁA 146 0-1-0 6
  113. PRZYBYŁA J. 137 0-0-0 5
  136. BOBAK 116 0-0-0 5
  165. KOT 91 0-0-0 4

  Do dzisiaj w trzydziestce na koniec turnieju było 670 zawodników. Na 655 miejscu jest WOLNY, który zdobył 29 miejsce rok temu, czyli 2 punkty

 • PudelkoZapalek profesor

  Zamiast K+M+B powinno być M+S+K

 • Adam90 weteran
  @tjzE

  A dlaczego nie ? Ile czekałeś na Kubackiego czy Kota ;)

 • Raptor202 weteran
  @Twist

  Nic. Bezmyślne powtarzanie kroków podejmowanych przez Horngachera też mu w zasadzie nic nie da, a póki co tak ten człowiek wygląda w moich oczach.

 • szymanek_79 bywalec

  dawid kozak

 • Gerwazy doświadczony
  @cavalierjan19

  Racja :)

 • pablito doświadczony
  @tjzE

  no fajnie tylko ze oboje w tym roku skoncza 26 lat juz haha

 • przemek32143 profesor
  @Cinu

  Skocznia normalna przykrywa błędy? Chyba na odwrót. Teraz będzie mega widoczne że Wolny nie potrafi się dobrze odbić co zaprezentuje najprawdopodobniej dwoma kolejnymi konkursami bez punktów.

 • tjzE profesor

  Leleń to miał zupełny odjazd, mówienie, że Zniszczoł czy Murańka jeszcze się objawią.

 • Oczy Aignera profesor
  Z ostatniej chwili!

  Lech Wałęsa zwycięża w 1. edycji Turnieju Czterech (Sprzedanych) Stoczni!

 • cavalierjan19 profesor
  @Gerwazy

  Co do niezwykłych wydarzeń związanych z Dawidem- Seefeld. Ten konkurs zostanie zapamiętany na wiele lat.

 • Twist doświadczony
  @Raptor202

  no i co mu da 45 miejsce Wolnego i 40 Huli w tym kontekście?

 • Adam90 weteran
  @ZXCVBNM_9999

  A o odpowiadają ?

 • PudelkoZapalek profesor

  Typie co robisz wywiad w TVP1 odejdź i nie wracaj nigdy na skocznie

 • Kiru bywalec
  @SebaSzczesny

  jak kubacki wygral tcs to rownie dobrze zniszczol za rok moze zlapac forme i wygrac. nigdy nie wiadomo kiedy dany skoczek odpali.

 • xzcvvy profesor
  @adrisTV

  Dlaczego wy nadal wysyłacie Stocha na treningi?
  Od niego w kadrze A aktualnie jest lepszy tylko Dawid.

  Popatrz na Kota, Wolnego czy Hule i odpowiedź sam sobie kogo na treningi wysłać.

  Co z wami, ludzie?

 • Adi33 bywalec
  @Major_Kuprich

  Major_Kuprich gdzie jesteś ?

 • sensowny doświadczony

  patrzcie mistrz Małysz trzyma mikrofon mistrzowi Kubackiemu. Piekny obrazek

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Szkoda, że Doleżal nie ma FB

  Bo bym przeprowadził wywiad obywatelski, jak kiedyś z Kantyką zrobiłem. Ale podpytam się Maciusiaka... Jeśli cokolwiek odpowie.
  Nie, no w innych krajach jest nie do pomyślenia - tak betonował tylko Goran.

 • grindavik bywalec

  Patrzcie co znalazłem :)
  https://pliki.meczyki.pl/big/320/5e13786353e37.jpg

 • 23haze doświadczony

  Bardzo dobra decyzja co do Wolnego. Będą skakać na średnim obiekcie. Na tą chwilę nie ma lepszej okazji na naprawienie błędów. O ile kryzys nie jest już poważniejszy...

 • Cinu weteran

  Kuba Wolny jedzie tylko dlatego że to skocznia normalna która przykrywa błędy i ze względów sentymentalnych po MŚ juniorów. Trochę zaklinanie rzeczywistości ale zobaczymy co będzie. W każdym razie już mu nie uwierzę w żadne analizy z Dodo bo te miały przynieść skutek po Ga-Pa i kupa była

 • pablito doświadczony
  @Xenkus

  przykłąd Andersa Haare czy sondre rindgena czy nawet Cene Prevca i także Dominika Petera

 • zimowy_komentator profesor
  Donoszę iż Jakub Wolny otrzymał statuetkę Złotego Pingwina

  za DSQ i trzykrotny brak kwalifikacji w kolejnych zawodach cyklu TCS.

 • Adam90 weteran

  Brawo. Zrobił to. Trochę trzeba opuścić z tonu. :)
  Cieszę się!

 • Malopolska weteran

  Rewelacyjne zawody i cały turniej! Brawo Dawid!!!

 • przemek32143 profesor

  Hula lubi normalne obiekty więc nie zdziwię się jak zapunktuje za tydzień ale branie Wolnego jest niewytłumaczalne.

 • Orzeu_Zwisly doświadczony
  @KlepiemyBule2020

  Brązowy jak G Zwisły Orzeł to nagroda główna, zarezerwowana na MŚ w Narciarstwie Klasycznym (Brązowy - Brązowszy - Brązowy jak G) Na MŚwL będą jakieś inne...jeszcze jest czas

 • Introverder weteran

  A Stocha się nie czepiajcie tak. Ma swoje lata, osiągnięcia i nie musi już nic wygrywać, a i tak był 2. najlepszym Polakiem dzisiaj.

 • Raptor202 weteran
  @Twist

  Horngacher był betonem, a Dolezal powtarza to co robił Horngacher, żeby jego wyniki wyglądały jakkolwiek sensownie.

 • Introverder weteran
  @pawelf1

  Team wycieczkowy jedzie dalej - mając na myśli Wolnego i Hulę.

 • Xenkus profesor
  @ZXCVBNM_9999

  W Oberstforfie przeszedł, ale tam mu podwiało w Q, bez wiatru skończyłoby się jak w konkursach później. On już w Engelbergu nie przechodził kwalifikacji.

 • zimowy_komentator profesor
  @SebaSzczesny

  Żeby wychować skoczka na poziom PŚ to w tym PŚ musi taki skoczek skakać. Wolny skakał, robił podchody aż w następnym sezonie zabłysnął (zwłaszcza na lotach). Teraz on powinien pójść do PK a do składu na PŚ ktoś inny żeby każdy miał kontakt z elitą. Nie można trzymać skoczków wiecznie na zapleczu., bo potem taka persona mimo dobrej formy nie zatrybi w elicie, bo presja, kamery, stres, zamieszanie. Oni muszą być z tym za pan brat !

 • Xenkus profesor

  Czyli widzę, że Betoniarnia pełną parą. Wolny to powinien już na treningach skakać, a oni biorą go na normalną skocznie gdzie jego błędy jeszcze bardziej będą widoczne. No Doleżal się nie popisuje co tu dużo mówić. Z taką formą Jakub na k-95 nie ma szans na Q. Niszczą jego talent. Ten sukces Dawida jest wielki, ale on w dłuższej perspektywie zaszkodzi naszym skokom. Po sezonie cała kadra B Małyszowi pokaże środkowy palec i skończą kariery, bo pieniędzy z tego nie ma, a zdecydowanie ktoś z nich powinien dostać szansę

 • przemek32143 profesor
  @SebaSzczesny

  Według ciebie Kubacki będzie za rok za stary żeby wygrać po raz drugi czy po prostu jesteś urodzonym pesymistą?

 • PudelkoZapalek profesor

  Wolny w Predazzo pojedzie na wycieczkę

 • GOTS weteran
  @SebaSzczesny

  Już pisaliście takie rzeczy po sezonie 17/18. Nigdy nie wiadomo co przyniesie kolejny sezon.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  PZN to kompletnie odjechał

  Jedzie Wolny który ani razu w TCS nie przeszedł kwalifikacji, a kadra B sądząc po poziomie ostatnich PK przeszłaby chociaż kwali?

 • SebaSzczesny profesor

  No to na nastepną wygraną w TCS poczekamy dłużej niż Niemcy.

  Ciekawe kto będzie po Kubackim. Może to będzie skoczek który sie jeszcze nie urodził.

 • Gerwazy doświadczony

  2001/02 - Simon Ammann ląduje w szpitalu po koszmarnym upadku w Willingen. 30 i 33 dni później zdobywa dwa złote medale Igrzysk Olimpijskich, choć wcześniej nie wygrał ani jednego konkursu Pucharu Świata.
  2004/05 - 19. letni Rok Benkovic wystrzeliwuje z formą w czasie mistrzostw świata i zdobywa złoto. Nigdy wcześniej, ani później nawet nie zbliżył się do takich wyników.
  2006/07- Kojonkoski niczym magik, wyciąga z kapelusza Jacobsena. Norweg właściwie w debiutanckim sezonie zajmuje 2. miejsce w Pucharze Świata.
  2012/13 - 33. letni Jan Matura, dotąd mega przeciętny skoczek - przed sezonem tylko 3 razy znajdował się w TOP 10 zawodów PŚ. Nagle ni z tego ni z owego, w samym środku sezonu łapie formę i odnosi dwa pucharowe zwycięstwa. Do końca sezonu jeszcze 2 razy staje na podium, a cały cykl kończy na 10, miejscu.
  2013/14- Austriak Thomas Diethart, nieznany szerszej publiczności wygrywa TCS
  2013-2016- Weteran światowych skoczni, ponad czterdziestoletni Noriaki Kasai przeżywa drugą (trzecią?) młodość i zalicza 3 sezony w TOP 10 klasyfikacji generalnej PŚ i zdobywaja dwa medale IO.
  2019/20 Dawid Kubacki- Kariera juniorska i początek kariery seniorskiej mierny - wszak pierwsze 32 próby w zawodach najwyższej rangi kończyło się nieprzebrnięciem kwalifikacji lub kończeniem zawodów na pierwszej serii. Po ostatnich zawodach przed TCS absolutnie nikt nie stawiał go w gronie faworytów turnieju. Mimo to, wygrał turniej, stając w każdym konkursie na podium i w wielkim stylu wygrywając ostatnie zawody.

  Między innymi te przykłady pokazują jak nietypową i nieprzewidywalną dyscypliną mogą być skoki i za co ten sport tak uwielbiam!

 • alo profesor
  @ZXCVBNM_9999

  Murańka ma czas,13 lat dopiero ma

 • Twist doświadczony

  Dlaczego Hula i Wolny jadą na K90? Proszę żeby ktoś wykazał się pozaziemskim intelektem i wytłumaczył mi zaistniałą sytuacje w sposób logiczny.

 • pablito doświadczony
  @pawelf1

  on to chce chyba tego Wolnego dobić

 • adrisTV początkujący
  Stoch się skończył

  Stoch powinien skończyć kariere .Skoki dramat.Widać że na siłe.Stoch won do kontynentalnego.I Stękała do kadry A.Pora przejrzeć na oczy.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @pawelf1

  No niestety...

 • pawelf1 profesor
  Jakby ktoś nie słyszał ....

  Doleżal potwierdził , skład na następne zawody bez zmian.

 • Cinu weteran

  Brawa dzisiaj dla sędziów. Niska 8 belka ustawiona pod najlepszego - Dawida Kubackiego. Może i nie było rekordowych skoków, ale było przejrzyście i sprawiedliwie.

 • Xenkus profesor
  @KlepiemyBule2020

  Wolny w Oberstdorfie był w konkursie

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @opel123

  A co mówią? To już bardziej rokujący jest Stękała, potem Zniszczoł, a później Murańka.

 • KlepiemyBule2020 bywalec
  Wyróżnienia indyidualne

  Pora na moje wyróżnienia.

  - Złoty Orzeu - Kael Geiger - najrówniejszy skoczek skaczący w najtrudniejszych warunkach. Przez fatalne warunki w Ga-Pa i Inssbrucku nie wygrał turnieju.

  - Zwißły Orzeu - Kamil Stoch - zdecydowanie antymistrzowska forma. Przegrywał nie tylko z czołowymi skoczkami tj. Kubacki, Geiger, Kobayashi, Kraft ale nawet z dziadkiem Ito czy wrakiem skoczka Schlierenzauerem.

  - Brązowy jak sami wiecie co Orzeu - Jakub Wolny - historyczny wyczyn, brak awansu do żadnego konkursu TCS. Może przybić piątkę z Kazachami.

 • pablito doświadczony
  @opel123

  oni mają czas spokojnie a w szczególnosci Klimek

 • cavalierjan19 profesor

  Dziś byłem dziwnie spokojny. I dobrze. Dawid w pięknym stylu i zasłużenie zdobył złotego orła. Podczas ostatnich czterech konkursów był po prostu najlepszym ze skoczków. Nie ma tu mowy o kontrowersjach czy szczęściu jak w Seefeld.
  Kto by po Engelbergu pomyślał, że to właśnie Dawid wygra 68. edycję Turnieju Czterech Skoczni?

 • Homeomorfismus doświadczony

  To teraz lecimy po Kryształową Kulę. Dawid dobrze się czuje na skoczniach normalnych, a w tym sezonie odbędą się na nich aż cztery konkursy, tak więc do boju!

 • opel123 weteran

  W TVP o rokujących Zniszczole i Murańce

 • thegawron bywalec

  i co Majorze K. ?

  gdzie twój Kobayashi R. ? poza podium skończył

 • Khazu bywalec

  Do trzech razy sztuka można było by rzec. Ostatnia 2 lata Dawid kończył na 4 miejscu turnieju. Zawsze brakowało tego ostatniego skoku by wejść na podium turnieju. Krok po kroku kiedy ta możliwość nadeszła po raz 3 zrobił to w niesamowity sposób i wygrał cały turniej. Niesamowita historia.

 • equest profesor
  @jma tylko tyle

  :D:D:D

 • Xenkus profesor

  Oj widzę, że dwa orły podczas jednego turnieju wygraliśmy. Dawid oczywiście złotego, ale chyba każdy przyzna, że tego cenniejszego wygrał Kamil, czyli Zwisłego Orła. Gratulację dla obu Panów! Jesteście zwycięzcami. A teraz Kamil odbierz kluczyki od szatni i przemyśl jak się poprawić :)

  Taki żart

 • PudelkoZapalek profesor

  8mln ludzi oglądało dziś skoki na TVP

 • alo profesor

  Nota Dawida to jest druga najwyższa nota w historii TCS. Wyższa miał tylko P.Prevc w 2016r. Niesamowite.

 • Shoutaro doświadczony

  Takie zawody chciałoby się oglądać i oglądać bez końca.

  Sprawiedliwe warunki, bez tańca z belkami i wiatru rozdającego karty, cała plejada mocnych zawodników w wysokiej formie, poziom rywalizacji wprost niebotyczny... i zwycięzca, który skradł całe show, zostawiając swoich rywali daleko w tyle, nie pozostawiając złudzeń, kto jest obecnie najlepszy.

  Prawdziwa uczta dla każdego fana skoków narciarskich.

 • Boateng bywalec

  Skąd oni tego Leńca wytrzasnęli w tym TVP, Kot to przy nim był prawdziwy kot. Masakra jakaś.

 • sheef profesor
  Okiem Kibica - Polacy w Bischofshofen (TCS)

  Fantastyczna, historyczna wręcz sprawa (choć z drugiej strony - ile już ich było w tym wieku? :)). Dawid, zasłużyłeś dziś na owacje na stojąco. Ci, którzy do tej pory twierdzili, że jesteś słaby psychicznie oraz, że masz więcej szczęścia niż rozumu (patrz Seefeld) to od dzisiaj nie mają już żadnych argumentów. Wielka klasa i cierpliwość. Nic dodać, nic ująć. Poza tym za dzisiejszy konkurs na plus występ Kamila.

 • equest profesor
  @nicoz Czwarty Złoty Orzeł dla Polaka.

  Kamil ma dwa.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Remanenty po Innsbrucku i Bischofshofen cz 3.

  Osiągnięcia punktowe polskich skoczków w Innsbrucku 3 - 4 stycznia 2020 i Bischofshofen 5 - 6 stycznia 2020.

  Innsbruck
  1 trening (5, 24, 29, 33, 38, 42) -........ 54 pkt (6 zawodników)
  2 trening (7, 9, 13, 29, 35, 57) ........... 87 pkt (6 zawodników)
  eliminacje (6, 9, 18, 39, 47, 56) --...... 82 pkt (6 zawodników)
  seria próbna (6, 12, 32, 38, 44) ---..... 62 pkt (5 zawodników)
  zawody 1 seria (2, 11, 24, 44, 50) -.. 111 pkt (5 zawodników)
  ZAWODY (2, 12, 15, 44, 50) --........... 118 pkt (5 zawodników)

  Bischofshofen
  1 trening (4, 5, 17, 27, 39, 44) -............113 pkt (6 zawodników)
  2 trening (4, 8, 24, 41, 48, 58) -............. 89 pkt (6 zawodników)
  eliminacje (3, 13, 26, 29, 47, 57) .......... 87 pkt (6 zawodników)
  seria próbna (1, 8, 17, 38, 39) ............ 146 pkt (5 zawodników)
  zawody po 1 serii (1, 13, 28, 33, 49) ... 123 pkt (5 zawodników)
  ZAWODY (1, 13, 27, 33, 49) ................. 124 pkt (5 zawodników)

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Marcom

  Przestańcie jeździć po Krafcie. On ma również duży talent i jeszcze nie raz zaskoczy.

  Na co czekamy w przyszłości?
  -Kubacki trzymaj tak dalej
  -Wolny naprawa ekspresowa
  -Powołania i dobre występy kadry B

 • Bernat__Sola profesor

  Przerzuciłem na TVP, panie Mateuszu, w zeszłym roku nie mieliśmy Polaka na podium generalki. A Kurzajewski już chciał powiedzieć "13 pkt straty do Kamila"...

 • przemek32143 profesor
  @Marcom

  Nie znam się na skokach jeśli Kraft nie skończy sezonu w top 5 generalki. Dołek sezonu jak co roku w GaPa już zaliczył. Teraz pewnie dołoży z 2-3 wygrane i kilka kolejnych podiów. On nawet kulę może wygrać i nie potrzebuje do tego dominowania.

 • Orzeu_Zwisly doświadczony

  Wspaniała wygrana Dawida, wielkie gratulacje! I konkurs też się udało wygrać, tym samym zgarniamy całą pulę - Złotego Orła, Konkurs, Zwisłego Orła i Złotego Zwisłego Orła - Rozbiliśmy bank!

  Zwisły Orzeł - Kamil mimo że skoki nie bardzo złe, to jednak ponownie, jak na każdej skoczni ostatnio zdecydowanie gorsze niż w treningach i kwalifikacjach - czy to jednak psychika zawodzi po tylu latach? Za bardzo chce? Potrafi, tylko jednak nie do końca. 3 Zwisłe Orły i Wygrana w turnieju - Złoty Zwisły Orzeł - do szlema nie było daleko.

  Nominacja nr. 1 - Simon Ammann - Simon kojarzy mi się z wilkiem w reklamie Cookie Crisp ''Następnym razem będą moje'', oczywiście Złoty Orzeł jest w tym wypadku płatkami. Albo ewentualnie Złoty Orzeł to Sprite a Ammann pragnienie. Słabiutkie pożegnanie z turniejem. Ale spokojnie, za rok wróci mocniejszy i wszystkim pokaże.

  Nominacja nr. 2 - Robert Johannson - Nie po drodze z tą skocznią, co skok to blisko gleby, cudem wije się na zeskoku i unika jej. Im dalej w las, tym więcej drzew, po super początku sezonu miał takiego pecha i tak mu nie szło, że aż go ta czarna dziura wciągnęła.

  Hula to dramat, Stoch bez tragedii ale zawiódł bez wątpienia, Żyła zawiódł też dość mocno, Kot na swoim poziomie, pechowo Junshiro skoczył lepiej, skok punktowo na 30 więc ujdzie.

  Kubacki stał się 2 najlepszym rzemieślnikiem wśród skoczków, zaraz po Loitzlu. Oczywiście jest też wielkim mistrzem. Już za 6 dni K-90 a tam będzie mu chyba nawet łatwiej.

 • Wieśniaczek bywalec

  Dawid jak tak dalej będzie skakał to może być super sezon. Wielkie Gratulacje. Ale mimo wszystko on w tym wieku nie zbliży się do tych największych. Szkoda że Horngaher nie przyszedł do nas z 3 lata wcześniej bo potencjał Dawid ma ogromny.
  Bedzie skoczkiem pokroju Loitlza, Jacobsena, Koflera, Hautamekiego itp. W sumie będzie.. już jest.. skoczkiem bardzo dobrym ktory dzis zapisal sie w historii.
  Ale do legend (czytaj najwybitniejszych) dyscypliny jak Ahonnen, Nykanen, Małysz, Morgenstern, Stoch, Schlierenzauer, Weissflog, Amman(chyba wszyscy) już przez wiek nie doskoczy a było by super
  Myślałem/marzylem sobie przed sezonem że będzie Kuba Ale jest Dawid i też jest super :D

 • jma profesor
  Performance polskich skoczków TEN SEZON vs UBIEGŁY SEZON

  Matematyczny, oczywiście. W nawiasach zmiana od ostatniego konkursu.
  Stan po "Biszkopcie".

  Stoch - 66% (-2%)
  Żyła - 39% (-3%)
  Kubacki - 114% (+17%)
  Kot - 333% (-34%)
  Hula - 103% (-11%)
  Wolny - 17% (-2%)
  Murańka - nieskończoność :)

  Zdobycze Kamila i Piotra nie pozwoliły im poprawić wyniku, za to Dawid... Już przebił się na drugą stronę 100% i rozpoczął marsz po... Kryształową Kulę. Hula powoli zbliża się do poziomu (bardzo słabego) z ubiegłego roku, ale może normalność Predazzo mu pomoże. Za to nie będzie raczej sprzymierzeńcem szukającego formy Wolnego, który jak pokazuje matematyczne wyliczenie, zaliczył niesamowity regres.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Wiewior

  Tym bardziej szacun. Ale on talent rozwinął pracą wieloletnią. I chyba 3 osoby pomogły mu najbardziej (oprócz psychologa): Maciusiak, Horngacher i teraz Doleżal.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Remanenty po Innsbrucku i Bischofshofen cz 2.

  Konkursy indywidualne 41 PŚ od najlepszego do najsłabszego pod względem ilości punktów zdobytych przez polskich
  skoczków. Niżej konkursy drużynowe przy klasyfikacji indywidualnej.
  Jeszcze niżej eliminacje konkursów od najlepszego do najsłabszego pod względem ilości punktów zdobytych przez
  polskich skoczków. W związku z kwalifikacjami dla wszystkich, eliminacje można traktować jak jednoseryjne konkursy.

  147 pkt - Engelberg 1 (Szwajcaria)
  124 pkt - Bischofshofen (Austria)
  121 pkt - Oberstdorf (Niemcy)
  118 pkt - Innsbruck (Austria)
  102 pkt - Wisła (Polska)
  88 pkt - Garmisch-Partenkirchen (Niemcy)
  85 pkt - Niżnu Tagił 1 (Rosja)
  83 pkt - Ruka Finlandia)
  80 pkt - Klingenthal (Niemcy)
  58 pkt - Niżny Tagił 2 (Rosja)
  35 pkt - Engelberg 2 (Szwajcaria)

  186 pkt - Klingenthal (Niemcy) drużynowy (1m)
  156 pkt - Wisła (Polska) drużynowy (3m)

  134 pkt - Engelberg 1 (Szwajcaria) eliminacje
  108 pkt - Klingenthal (Niemcy) eliminacje
  90 pkt - Wisła (Polska) eliminacje
  87 pkt - Bischofshofen (Austria) eliminacje
  82 pkt - Innsbruck (Austria) eliminacje
  80 pkt - Ruka (Finlandia) eliminacje
  77 pkt - Oberstdorf (Niemcy) eliminacje
  64 pkt - Garmisch-Partenkirchen (Niemcy) eliminacje
  34 pkt - Niżny Tagił 1 (Rosja) eliminacje
  27 pkt - Niżny Tagił 2 (Rosja) eliminacje
  odwołane - Engelberg 2 (Szwajcaria) eliminacje

 • PudelkoZapalek profesor

  Mieć Geigera przed sobą i zadać takie durne pytania..

 • bardzostarysceptyk profesor
  Remanenty po Innsbrucku i Bischofshofen cz 1.

  Ocena konkursów indywidualnych 41 LGP 2019/20 według mojego subiektywnego i może niesprawiedliwego, ale zawsze
  konsekwentnego podziału.

  W Innsbrucku konkurs dobry z 118 punktami i podium Dawida, dzisiaj też dobry z 124 pkt i zwycięstwem. Ale oczywiście
  to wszystko blednie przy zwycięstwie Dawida w TCS.

  300 i więcej pkt KONKURS CUDOWNIE-REWELACYJNIE-GENIALNY:
  250-299 pkt KONKURS GENIALNY:
  200-249 pkt KONKURS REWELACYJNY:
  150-199 pkt KONKURS BARDZO DOBRY:
  100-149 pkt KONKURS DOBRY: Wisła - 102 pkt, Innsbruck - 118 pkt, Oberstdorf - 121 pkt, Bischofshofen - 124 pkt,
  Engelberg 1 - 147 pkt
  50-99 pkt KONKURS SŁABY: Niżny Tagił 2 - 58 pkt, Klingenthal - 80 pkt, Ruka - 83 pkt, Niżny Tagił 1 - 85 pkt, Ga-Pa - 88 pkt
  10-49 pkt KONKURS BEZNADZIEJNY: Engelberg 2 - 35 pkt
  1-9 pkt KONKURS SKRAJNIE BEZNADZIEJNY:
  0 pkt TRAGEDIA !:

 • Dama_Karmelowa weteran
  @stivus

  Bez przesady, czasem trzeba :P Mnie to ogólnie nietrudno wzruszyć do łez, ale jak do mnie dotarło co on zrobił to samo poszło...

 • damrs22 doświadczony

  Niesamowite, że worek kartofli ma już na koncie MŚ i TCS

 • sensowny doświadczony

  Schliri miał racje ze Dawid nie wygra. Fachowiec z ciebie kolego Gregor

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @Wąski123

  IO i MŚ to 2 skoki, ale z dużym prestiżem.
  TCS to 8 skoków, z ciut mniejszym prestiżem.
  Ale MŚ+TCS to chyba lepiej niż forma dnia Fortuny zgarniającego IO.

 • Wiewior bywalec
  @alo

  Tak i w przeciwieństwie do Stocha i Małysza to nie był wielki talent.

 • Wiewior bywalec

  Dołączył trzeci król. M + S + K 2020.

 • alo profesor

  Czyli można zaliczać Dawida jako 3 skoczka w Polsce w historii pod względem sukcesów. A nie jest powiedziane że to wszystko,szczególnie w tym sezonie. Jestem ciekaw jak pociagnie z taką formą długo. Oby jak najdłużej. Wyruszyłem się w trakcie hymnu. Zyjmy chwilą bo przecież po to ogladamy skoki. Za chwilę o takich sukcesach będziemy mogli tylko pomarzyć.

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @bardzostarysceptyk

  Kubacki się nie cacka. Albo wogóle, albo pierwszy.
  No i git. Wygrana w Predazzo wydaje się niemal pewna :)

 • krzychszp doświadczony
  @Waski123

  Nie jest lepszym skoczkiem.
  Chodzi o hierarchię tytułów.
  Oczywiscie ze TCS wygrac obiektywnie najtrudniej, ale nie zmienia to faktu ze wszyscy skoczkowie najbardziej marzą o wygraniu IO i MŚ
  Tak to juz jest ze im rzadziej jest dana impreza tym jest uznawana za bardziej prestiżową

 • Cinu weteran
  @pablito

  Może i tak ale nie możemy na chwilę o tym zapomnieć i pocieszyć się sukcesem Dawida? To co będzie nie zależy od nas. Żyjmy teraźniejszością, a ta jest wspaniała. Przyszłość to problem Tajnera i spółki. Wyluzuj trochę

 • Marcom początkujący
  Kubacki, Geiger, Prevc i Norwegowie

  Tak wyglądał będzie teraz ten sezon. U Krafta dzisiaj to był szczyt. U niego może być już tylko gorzej.

 • pablito doświadczony
  @xzcvvy

  super ze wygrał ale bądzmy poważni ze jeszcze zatęsknicie za tymi wygranymi

 • xzcvvy profesor
  @pablito

  PRZESTAN!
  przynajmniej dzisiaj no kur

 • Wąski123 bywalec
  @krzychszp

  Czyli według Ciebie Fortuna jest lepszym skoczkiem od Kubackiego bo wygrał IO?

 • pablito doświadczony

  my skonczymy jak Finlandia naprawdę bo to jest kopia tego co mówił ahonen były sukcesy az w koncu przyszło co do czego i zapomnieli o młodych skoczkach

 • przemek32143 profesor

  Dawid tym sukcesem awansował do grona wielkich mistrzów. Jedną wielką wygraną można zdobyć przypadkiem jak Benkovic ale dwie wielkie wygrane to już nie jest przypadek. Tym samym jest 3 Polakiem w tym gronie.

 • Toyminator profesor
  @Maradona -

  WHAT? No ile takich sytuacji było?:D A tylko dlatego,że wiał huragan pod narty. Zmieniły się techniki i tyle. Sprzęt ma najmniejsze znaczenie. Oczywiście, warto mieć ten najlepszy, ale ci to nic nie da, jak skoczyć nie potrafisz. Po za tym od lat skaczą podobnie.

 • Twist doświadczony
  @krzychszp

  Szczerze powiedziawszy 4skoczni jest znacznie bardziej wymagającym turniejem niz IO cz MŚ tho :)

 • zimowy_komentator profesor
  20 tys franków to daje 78 tys. zł

  Babiarz dobrze mówi, że daliby więcej, bo porównywalną kwotę to pani Hermenegilda Kowalska wygrać może w Kole Fortuny bez wieloletnich poświęceń i treningów.

 • Boateng bywalec

  Kto by po Engelbergu powiedział, że Kubacki wygra TCS, a Stoch w żadnym z konkursów nie będzie nawet w 10. Skoki to super sport, szkoda, że Tajner od lat ładuje tylko kasę w Kadrę A, siebie i swoją młodą żonkę, a zapomniał o Kadrze B i juniorach. Na kolejne takie sukcesy jak Kamil, Piotrek i Dawid skończą poczekamy baardzo długo.

 • bardzostarysceptyk profesor
  LISTA CHWAŁY POLSKICH SKOKÓW

  Polacy na podium w wielkich imprezach skoczkowych - ZŁOTE MEDALE I PIERWSZE MIEJSCA.

  1. WOJCIECH FORTUNA - ZŁOTY MEDAL, duża skocznia, XI IO 1972, Sapporo - Japonia
  2. ADAM MAŁYSZ - PIERWSZE MIEJSCE, 49 Turniej Czterech Skoczni 2000 / 01
  3. ADAM MAŁYSZ - ZŁOTY MEDAL, normalna skocznia, 43 MŚ 2001, Lahti - Finlandia
  4. ADAM MAŁYSZ - PIERWSZE MIEJSCE, 22 Puchar Świata 2000 / 01
  5. ADAM MAŁYSZ - PIERWSZE MIEJSCE, 23 Puchar Świata 2001 / 02
  6. ADAM MAŁYSZ - ZŁOTY MEDAL, duża skocznia, 44 MŚ 2003, Val di Fiemme - Włochy
  7. ADAM MAŁYSZ - ZŁOTY MEDAL, normalna skocznia, 44 MŚ 2003, Val di Fiemme - Włochy
  8. ADAM MAŁYSZ - PIERWSZE MIEJSCE, 24 Puchar Świata 2002 / 03
  9. ADAM MAŁYSZ - ZŁOTY MEDAL, normalna skocznia, 46 MŚ 2007 Sapporo - Japonia
  10. ADAM MAŁYSZ - PIERWSZE MIEJSCE, 28 Puchar Świata 2006 / 07
  11. KAMIL STOCH - ZŁOTY MEDAL, duża skocznia, 49 MŚ 2013, Val di Fiemme - Włochy
  12. KAMIL STOCH - ZŁOTY MEDAL, normalna skocznia, XXII IO 2014 Soczi - Rosja
  13. KAMIL STOCH - ZŁOTY MEDAL, duża skocznia, XXII IO 2014 Soczi - Rosja
  14. KAMIL STOCH - PIERWSZE MIEJSCE, 35 Puchar Świata 2013 / 14
  15. KAMIL STOCH - PIERWSZE MIEJSCE, 65 Turniej Czterech Skoczni 2016 / 17
  16. PIOTR ŻYŁA, DAWID KUBACKI, MACIEJ KOT, KAML STOCH - ZŁOTY MEDAL, konkurs drużynowy, duża skocznia,
  ..... 51 MŚ Lahti - Finlandia
  17. KAMIL STOCH - PIERWSZE MIEJSCE, 66 Turniej Czterech Skoczni 2017 / 18
  18. KAMIL STOCH - ZŁOTY MEDAL, duża skocznia, XXIII IO 2018 Pjongczang - Korea
  19. KAMIL STOCH - PIERWSZE MIEJSCE, 39 Puchar Świata 2017 / 18
  20. DAWID KUBACKI - ZŁOTY MEDAL, normalna skocznia, 52 MŚ 2019 Seefeld - Austria
  21. DAWID KUBACKI - PIERWSZE MIEJSCE. 68 Turniej Czterech Skoczni 2019 / 20

 • tomek20 weteran

  A ci zaś te swoje fajerwerki :P

 • stivus profesor
  @Dama_Karmelowa

  A co wy wszyscy tacy płaczliwi? Ja tylko się ucieszyłem...

 • pablito doświadczony

  W pieprzeniu głupot duet Babiarz & Szczęsny nie mają sobie równych

 • krzychszp doświadczony
  Według TVP

  Triumf w TCS jest tak samo wazny jak MS czy IO
  Otóz nie, nie jest a do IO to nawet nie ma startu
  Ale oczywiscie sukces jest ogromny :)

 • zimowy_komentator profesor
  Kiedyś się mówiło o trzymaniu fasonu

  a teraz nie obejdzie się od trzymania wazonu.

 • valdio początkujący
  @zimowy_komentator

  Dawid i Kule jeszcze zgarnie w tym sezonie

 • Maradona profesor
  @Toyminator

  To nie są brednie. Na niektórych skoczniach brakuje belek i organizatorzy muszą dorabiać kolejne. Porównaj sobie jakie prędkości uzyskiwali skoczkowie kilka lat temu. Jest to spowodowane głównie rozwojem sprzętu.

 • szymanek_79 bywalec

  SUPERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR

 • szymanek_79 bywalec

  król DAWID WIELKI

 • przemek32143 profesor
  @stivus

  Ale do końca tamtego sezonu skakał kapitalnie i ustępował tylko dwóm kosmitom.

 • zimowy_komentator profesor
  To jak już się rozpędził

  to niech w Predazzo dołoży kolejne 2 zwycięstwa. Przecież tam już wygrał.

 • zimowy_komentator profesor
  Stary Kot już pewnie pasa szykuje

  na przyjazd Maćka do domu.

 • Bajlandopl weteran

  Fajerwerki przy hymnie, to tylko Niemcy/Austriacy mogli wymyślić.

 • Gerwazy doświadczony
  @SebaSzczesny

  Co do Stocha to się z Tobą nie zgodzę. Kamil ma pojedyncze bardzo dobre skoki. Brakuje tylko powtarzalności, bo z psychiką raczej nie ma problemu. Jest to prawdopodobnie, że to tylko kwestia czasu aż odda dobry skok w konkursie. Dlatego Stoch jak najbardziej powinien jeździć dalej na zawody, nie to co Wolny

 • yyy profesor
  @krzychszp

  Jak co roku technologia idzie tak w górę, wyścig zbrojeń jest tak zaostrzony że za kilka lat braknie już belek na skoczniach.

 • stivus profesor
  @przemek32143

  Niedobre porównanie, bo po tym triumfie w TCS tylko raz triumfował i zaczał się powolny zjazd. Mam nadzieję ze Dawid nie pójdzie jego śladem

 • Toyminator profesor
  @Maradona -

  Brednie.A co mają mówić? że się obniża?:D Bez formy to ci nawet lotnia nie pomoże. A poziom wcale jakoś strasznie wyższy nie jest. Dużo młodych jest ,inni formę mają. W zeszłym roku Był Kobayashi, a reszta skakała w taką kratkę że głowa mała.

 • PudelkoZapalek profesor

  W ostatnich latach to tradycja że Niemcy i Norwegowie czegoś chcą a Polacy po prostu biorą.

 • Xenkus profesor

  Dawid mistrz!!!!!!!

  Kamil ciężko powiedzieć czy się ogarnie. W tym sezonie raczej nie będzie najlepszym z Polaków z PŚ. Oby wrócił do formy na top 10 w konkursach gdzie jest ostatnio wyższy poziom niż w kwalifikacjach

 • bardzostarysceptyk profesor
  Moje tradycyjne zestawienie.

  Punktacja Pucharu Narodów dzisiejszych zawodów PŚ w Bischofshofen (Austria).
  Państwo, w nawiasie zajęte miejsca, suma punktów, liczba punktujących zawodników.

  1. Austria (4, 10, 15, 17, 19, 24, 25, 26) ... 146 pkt (8 zawodników)
  2. Norwegia (3, 6, 11, 16, 30) .................. 140 pkt (5 zawodników)
  3. Niemcy (2, 14, 18, 20, 28) ................... 125 pkt (5 zawodników)
  4. Polska (1, 13, 27) ................................ 124 pkt (3 zawodników)
  5. Japonia (7, 8, 12, 29) --......................... 92 pkt (4 zawodników)
  6. Słowenia (5, 9, 22) -.............................. 83 pkt (3 zawodników)
  7. Szwajcaria (21) .................................... 10 pkt (1 zawodnik)
  8. Czechy (23) ---........................................ 8 pkt (1 zawodnik)

  Dzisiejsze 1m Dawida Kubackiego to 84 zwycięstwo i 206 podium polskich skoczków w konkursach indywidualnych PŚ.
  To też 6 podium w tym sezonie.

  Podia Polaków w konkursach PŚ, stan po dzisiejszym konkursie.

  Adam Małysz --....... 39 -- 27 -- 26 ... razem 92
  Kamil Stoch -.......... 34 -- 18 -- 16 ... razem 68
  Piotr Fijas ................. 3 --- 1 ---- 6 ... razem 10
  Dawid Kubacki --...... 2 --- 5 ---- 6 ... razem 13
  Maciej Kot -............... 2 --- 1 ---- 0 ... razem 3
  Piotr Żyła -................ 1 --- 3 ---- 7 ... razem 11
  Stanisław Bobak --... 1 --- 2 ---- 1 ... razem 4
  Jan Ziobro -.............. 1 --- 0 ---- 1 ... razem 2
  Krzysztof Biegun -.... 1 --- 0 ---- 0 ... razem 1
  Tadeusz Fijas ........... 0 --- 0 ---- 1 ... razem 1
  Janusz Malik --......... 0 --- 0 ---- 1 ... razem 1
  ---------------------------------------------------------------
  ................................ 84 -- 57 -- 65 .. łącznie 206

  Podia Polaków w sezonie 2019/20

  Dawid Kubacki -.. 1 - 1 - 2 = 4
  Kamil Stoch ........ 1 - 0 - 1 = 2

 • Roxor weteran

  Fajne flagi :D

 • Toyminator profesor
  @SebaSzczesny -

  Chciałoby się. Ale Kubacki musiałby praktycznie do końca skakać na top 3 . KK może za rok:) Imo jest chwilowy mały kryzys Kobayashiego, jest Geiger ,Lindvik i Kraft. Dalej stawiam że Kobayashi zdobędzie drugą KK.Ale Jak mu ktoś przeszkodzi, to raczej Geiger. Zobaczymy. Kubacki powinien iść teraz za ciosem, i w Włoszech też skakać na pudło,a potem albo utrzyma formę, albo z niego wszystko na chwilę zejdzie.

 • zimowy_komentator profesor
  Macie flagę graficzną polską - jest największa

  a więc nie marudźcie :D

 • przemek32143 profesor
  @krzychszp

  Najwyższy był w 2010 ale ten nie odbiega daleko.

 • stivus profesor
  @KlepiemyBule2020

  Schowaj się choć na ten nasz moment radości, frustracie.

 • PudelkoZapalek profesor

  Pamiętacie to zdjęcie w niemieckiej gazecie o faworytach TCS i tam podpis Kamil Stoch a zdjecie Kubackiego?
  Prorocy.

 • stivus profesor

  3, 3, 2. 1- to miejsca Dawida. Podobno prawdziwego faceta poznaje się nie po tym jak zaczyna, a jak kończy.

 • Delfin bywalec

  Krzyczalem aż się kot przestraszył.
  Historia Dzieje się na naszych oczach. Dawid złoto włosy modelarzy lotów, który opanował sztukę koncentracji wygrywa 68 Turniej Czterech Skoczni! Trzynaste miejsce w Kwalifikacjach nie było pechowe dla Polaka! Ale co tu mówić! Historia Polskich skoków narciarskich trwa dalej. Co tu mówić. Niech Norweg i Niemiec wracają do domu! Pracą bardzo wytrwałą i prawdziwą pracą można dojść do wielkich rzeczy. Radość. Radość. Radość.
  W święto Trzech króli do Polaków dołącza trzeci Król - Dawid Kubacki.

 • zimowy_komentator profesor
  @Bleyz

  W pieprzeniu głupot duet Babiarz & Szczęsny nie mają sobie równych :)

 • Maradona profesor
  @krzychszp

  Biorąc pod uwagę rozwój technologii i sprzętu to właściwie z roku na rok poziom jest co raz wyższy, co potwierdzają zawodnicy i trenerzy.

 • Toyminator profesor
  -

  No i zrobił to!:) Brawo Dawid brawo. 3 króli jest. Pisałem, dwa trzecie, jedno drugie, to na koniec może pierwsze :D To jest to,mimo coraz większej mierności skoków,zawsze będzie jeden skoczek, które walczy o najwyższe cele, i dwóch takich jak aktualnie Stoch i Żyła. A co z resztą? to się zobaczy za dwa lata. Ależ zmiana stylu mu dużo dała. Widać że bardziej kładzie się na narty.

 • SebaSzczesny profesor

  Aż sie prosi żeby Kubacki wygrał KK

  Rywale póki co bez wielkiej formy . Brak dominatora. Aż by się chciało żeby Polak to wygrał.

  Stoch już sie nie ogarnie w tym sezonie

 • GOTS weteran

  Dawid przez lata krytykowany, nawet wręcz wyśmiewany, wiele było zarzutów że po co go wożą skoro się nie kwalifikuje, że nigdy nie przebije pewnego sufitu, że będzie średniakiem itd. Nie ma sensu już więcej o tym pisać. Kolejny raz udowadniamy, jak niesamowitych mamy ludzi w skokach narciarskich! Brawo, trzymaj się Dawid. Wszystkiego dobrego!!

 • Tony doświadczony
  @Cinu

  Amen to that!!

 • krzychszp doświadczony
  Poziom TCS

  Według Was najwyzszy w historii?

 • PudelkoZapalek profesor

  To może teraz RedBull

 • Wąski123 bywalec

  Niech już Babiarz idzie do tego Vabank i nie wraca do skoków

 • Cinu weteran

  Dawid Kubacki dzięki niemu wiem że wytrwałością i ciężką pracą można osiągnąć wszystko. Dzięki Dawid za tą lekcję

 • zimowy_komentator profesor
  "Dawid wygrywa nie tylko konkurs ale i Turniej Czterech Skoczni"

  Szczęsny w formie :D

 • Nowyskoczek5 profesor
  Aaaa

  Wiedziałem !!!
  GRATULACJE DAWID !!!!
  MISTRZ 68 TCS !

 • Bajlandopl weteran
  @King

  Akurat z tych "pozostałych" Kot skoczył lepiej od Żyły, tylko miał pecha, że przegrał w parze KO.

 • stivus profesor

  Hauuu, hauuu, hauuu! To częsciowo z radości a częsciowo chciałęm odszczekać, że jeszcze wczoraj w niego trochę wątpiłem.

 • xzcvvy profesor

  4 ostatnie tcs
  3 orły dla Polaka

  Czaicie...? :")

 • Bleyz bywalec
  Babiarz moj mistrzu 👌

  My już wstaliśmy Dawid też już wstał. Hahah 😂

 • Kiru bywalec
  @gebala76@o2.pl

  dlatego trzeba sie cieszyc tym co jest teraz.

 • Szymon_ski_jump_444 doświadczony
  Gratulacje!

  Brawo Dawid! Świetny wynik!

 • marro profesor
  @gebala76@o2.pl

  O przyszłość skoków należy się martwic miedzy sezonami, teraz liczy się co zostało wypracowane w lecie

 • King profesor
  @gebala76@o2.pl

  A może to właśnie myśl Horngachera nie sprawdza się na naszych młodych zawodników. Tylko w takim razie jeśli to nadal poniekąd jest kontynuowane dlaczego Wolny skacze teraz słabo, a przez lata z Horngacherem skakał coraz lepiej.

  Oczywiście wielkie brawa dla Dawida. Postawił dzisiaj mocną kropkę nad i. Kamil słabiej niż wczoraj, Piotrek bez szału jak wczoraj. Pozostali bez komentarza.

 • Wieśniaczek bywalec
  @SchwarzerAdler

  Trochę się zgadzam :D

 • przemek32143 profesor

  Kubacki jak Loitzl w 2009. Jako jedyny dwa razy powyżej 140 metrów i jako jedyny nota powyżej 300 pkt.

 • pablito doświadczony

  ale tez brawa dla skoczków na 2 i 3 miejscu w tym lindvik to debiutant który pierwszy raz w zyciu startował na tej skoczni w zawodach

 • firefly weteran

  Super turniej w wykonaniu Dawida i jeszcze totalnie niespodziewanie, bo przecież przed TCS miał serię bardzo słabych występów. A tu nagle taka odmiana. To tylko pokazuje, że w skokach wszystko może się odwrócić dosłownie z konkursu na konkurs. Brawo Dawid!!!

  Trochę szkoda, że Kamil nie utrzymał tej dobrej energii z wczoraj, ale kroczek po kroczku chyba jest coraz lepiej. Może jeszcze coś w tym sezonie zwojuje, kto wie. Ale forma pozostałych woła o pomstę do nieba. Szkoda, że sukces Dawida spowoduje, że działacze będą mogli schować się w jego cieniu i udawać, że nic złego się nie dzieje.

 • Maradona profesor
  @ZXCVBNM_9999

  Jak niemal wszystkie skoki. Nigdy skok nie jest idealny. Nawet przy najlepszych próbach Stocha, Kobayashiego czy Krafta pojawiły się lekkie błędy i nie wszystko było tam na 100%. Eisenbichler czy Żyła potrafili stawać na podium z dużymi błędami tuż po wybiciu.

 • Tony doświadczony

  Pamiętacie jakie opinie panowały tutaj o Dawidzie pod koniec Kruczka i na początku Horngachera? Worek kartofli :) :) w życiu bym nie pomyślał, że kiedykolwiek coś wygra. A Dawid wskakuje w zasadzie na top 3 naszych od 1979.

 • marro profesor
  @PudelkoZapalek

  Pewnie nie utrzyma, ale liczy się tu i teraz

 • SchwarzerAdler weteran

  Ale też brawo Lindvik !! Debiutant !
  Muszę przyznać. Ale jakoś sukces Stocha bardziej mnie cieszył, nie wspomnę o Adamie.

  Dawid zrobił to bez wyraźnej dominacji skradając się powoli jak ryś.... Z miejsca na miejsce, ukradkiem :)

 • StochMistrz4658 doświadczony
  @PudelkoZapalek

  Tak teraz będzie bardzo podbudowany tym wielkim zwycięstwem i tymi niemal doskonałymi skokami.

 • Jannush profesor

  To teraz gonimy Ryoyu. Po dzisiejszym konkursie tylko 200 pkt straty, a sezon jeszcze długi. Trzeba łapać wszystkie sroki za ogon.

 • Krecik1994 bywalec

  Mega sprawa brawo Dawid! to teraz po PŚ do Japończyka 200 pkt tylko

 • xzcvvy profesor

  Popłakałam sie
  No uwielbiam ich no

 • Roxor weteran

  Dawid coś Ty zrobił chłopie! Brawo!

 • przemek32143 profesor

  Sędziowie w poprzednich konkursach zabrali Kubackiemu 8 punktów dzięki którym by poprawił wynik Prevca z 2015/2016

 • Skokowy66 bywalec
  Kto jest kozacki

  Dawid Kubacki

 • jma profesor

  Trzech Króli - Adam, Kamil i Dawid. Ale przecież Rysiu Petru mówił o sześciu królach. Zatem czekamy na kolejnych :)

 • PudelkoZapalek profesor

  Teraz kluczowe pytanie. Czy Kubacki utrzyma formę?

 • Domin10 profesor
  @SebaSzczesny

  Auuu auuuu auuuu!

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Najlepsze w tym wszystkim jest to

  Że oba skoki były z błędami :)

 • gebala76@o2.pl bywalec

  Powiem tak mega sie ciesze ale z drugiej obawiam sie o przyszlosc naszych skokow naprawde tego sie boje bo oprocz kubackiego, stocha i zyly naprawde nie mamy nikogo, ciesze sie ze dolezal kontynuuje mysl horngachera ale gdzie mamy mlodziez gdzie oni sa, boje sie ze za 3 lata po naszej reprezentacji zostana strzepy

 • Bernat__Sola profesor

  Rudzińskiemu aż się język poplątał ze szczęśćia.

 • marro profesor

  Praca, praca i jeszcze raz praca. Brawo Dawid. W równych warunkach widać kto jest najlepszy.

 • Skokowy66 bywalec

  W Oberstdorfie pisałem Kubacki is back.
  Wielki powrót chyba?

 • Dama_Karmelowa weteran

  Powiedzielibyście w 2015 roku, gdy Kruczek wyrzucał go z kadry A że to się tak kiedyś skończy? To jest tak piękna historia... No nie mogę, wzruszenie i tyle

 • Maradona profesor

  Rudziński xd

 • Domin10 profesor

  Kubacki
  Z worka ziemniaków do worka na trofea!
  Brawoo!

 • Boateng bywalec

  Dobra to teraz czas gonić Ryoyu w klasyfikacji generalnej PŚ

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  @AWESOME

  Spoko on się cieszy jak i ja. Nie będę krył, że wczoraj trollowałem z premedytacją :)

 • Jannush profesor

  Brawo, kapitalny konkurs i turniej w wykonaniu Dawida!
  Aż nie wiem co powiedzieć. Co za emocje. Genialna sprawa.

  Pobanujcie tych idiotów którzy ciągle szkalują naszych reprezentantów.

 • alo profesor

  Podium zasluzone. Dawid,Lindvik i Geiger zasluzyli na podium TCS. Ryoyu czwarty. Duża niespodzianka,Kraft też piąty. Kto by się spodziewał . A oni byli głównymi faworytymi. Turnieje zawsze niosą za sobą niespodzianki i taka jest wygrana Dawida.

 • mozart doświadczony

  O ile Stoch czy Małysz to mało mili ludzie o tyle Dawid to po prostu sympatyczny facet dlatego najbardziej cieszy mnie jego sukces.

 • PudelkoZapalek profesor

  Po 2018 roku i tym co Hula robił już dla mnie w skokach nie ma rzeczy niemożliwych.

 • Wąski123 bywalec

  Kubacki, przez tyle lat wyśmiewany, wygrywa Turniej Czterech Skoczni

 • ostry666 bywalec

  Fantastyczny wynik! PO Małyszu i Stochu kolejny Polak! Wielkie Brawa!

 • AWESOME bywalec

  Minuta ciszy dla śp Majora Kupricha [*]

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Wiecie co

  Nie wiemy czy on utrzyma formę, ale mentalnie teraz odjedzie. Ja się teraz "martwię" kryształową kulą :)

 • Kierownik kotłowni początkujący

  Widział ktoś tego DDR-owca spod Chemnitz, który wczoraj był taki pewny, że Ryoyu odrobi 14 punktów do Dawida i to wygra?

  Herr Hannawald, Mistrzu Śnieżkowych Uników, nie odrobi czternaście, a wyłapie w pyszczek DWADZIEŚCIA. Czyli łącznie 35. Słuchamy Kierownika.

  A teraz uczymy się wspólnie: ZVYTSCHIENZY ORZEL BIALY !!!

 • Kiru bywalec

  from zero to hero. kiedys buloklep dzis mistrz

 • nicoz doświadczony
  3- ci Złoty Orzeł dla Polaka

  Sprawiedliwe warunki i nikt nie przeszkadzał. Otwieram wino !

 • KlepiemyBule2020 bywalec
  WSTYD!!!

  Dziadek Ito wyżej od Mistrza w TCS.

 • krzychszp doświadczony
  To lądowanie

  Szczescie ze on to ustał, ufff

 • ann81 profesor
  Dawid Kubacki

  Trzeci Polski król TCS w święto Trzech Króli!

 • tobiaszko bywalec

  Kapitalnie nie ma siły na Polaka :D

 • pawelf1 profesor
  No i się poryczałem......

  Dzięki Dawid ! Wielkie brawa ! To twój dzień !

 • przemek11008 bywalec

  Brawo Dawid i Dolezala. W końcu!!!!!20. 6 przewagi

 • Maradona profesor

  Dawid Kubacki pokazał dzisiaj wielką klasę. Gratulacje!

 • Admary doświadczony

  Brawo Dawid! Coś niesamowitego!

 • SebaSzczesny profesor

  Małolatki auuu małolatki są tuu, małolatki auu jedna już wchodzi na stół !

 • tjzE profesor

  JEEEEEEST!!!!! SUPER KONKURS!

 • Tony doświadczony

  Nie wierzę w to. Poleciały mi łzy :) :)

 • stivus profesor

  Ogromna radość. Większa chyba niż po tym wielkim Szlemie Kamila sprzed 2 lat. On na to zasługiwał, on w końcu potwierdził, że nie jest przypadkowym mistrzem świata. Brawo, Dawid!!!

 • SebaSzczesny profesor

  Niemożliwe NIE ISTNIEJE !!!

 • Wieśniaczek bywalec

  Wielkie gratulacje dla Dawida, dla całego sztabu z Dodo na czele. Zaczął prawie tak samo jak Horngaher. Brawoooooooooooo

 • SchwarzerAdler weteran

  Dolezal drugi sezon :)))

  Brawo Dawid ! Wreszcie !

 • Oczy Aignera profesor
  Trzej Królowie

  1. Adam.
  2. Kamil.
  3. Dzióbao.

 • sebo939 doświadczony

  Nie miał dzisiaj sobie równych, forma jest. Brawo i gratulacje Dawid

 • PudelkoZapalek profesor

  Złoty Orzeł dla Kubackiego aż to dziwnie brzmi

 • Tomek88 weteran

  Dawid ich zmiażdzył !!

 • Hanawald bywalec
  Być może to jest sezon Dawida Kubackiego

  Czapki z głów, Dawid jesteś Wielki, to jest Twój czas

 • krzychszp doświadczony
  Babiarz

  Odleciał dalej niz Dawid xD

 • Dama_Karmelowa weteran

  Ale duma :D
  Dawid, jesteś wielki, po prostu. Brakuje mi słów. Popłakałam się

 • dervish profesor

  Czekamy na Mazurka. Oby AUT-y nie zepsuły tego.

 • sowa123 bywalec

  AAAAJEEEEST

 • jma profesor

  Jeeeeeeeest!!!


  To jeszcze tylko czekamy na kontrolę sprzętu :)

 • tibijczyk bywalec

  niewątpliwie TCS stracił w tym momencie na randze

 • Tomek88 weteran

  Mamy zwycięzcę !! .

 • opel123 weteran

  No i pięknie :)

 • alo profesor

  Jeeeeest. Dawid rozwalil system

 • PudelkoZapalek profesor

  KTO BY SIE SPODZIEWAŁ :D

 • mozart doświadczony

  Jeeeeeest !!!!

 • Bernat__Sola profesor

  NIKT MU TEGO NIE ZABIERZE! PO PROSTU SAM SOBIE TO WYRWAŁ!

 • dervish profesor

  Dawid zgarnia dzisiaj wszystkie lewy. ! King! :D

 • sajmon332 bywalec

  JEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • PudelkoZapalek profesor

  KTO JEST KOZACKI[***][***][***][***][***][***][***][***]??

 • sajmon332 bywalec

  jest [***]aaaaaa

 • SchwarzerAdler weteran

  I pyk,

 • Bernat__Sola profesor

  Nota 128,8 za drugi skok wystarczy na Orła.

 • stivus profesor

  Dawid musiałby chyba poniżej 130 skoczyć żeby to przegrać.
  Edit: A skoczył ponad 140, yeeees!

 • Zuy bywalec

  128,7 pkt by wyprzedzić Lindivka

 • AWESOME bywalec

  130 styknie, ale 145 nie byłoby złe

 • mozart doświadczony

  Uff Dawid wygrał

 • Snickers965 doświadczony

  Beka jak Lindvik wygra 3 konkursy i nie wygra TCS XD

 • SebaSzczesny profesor

  Kubacki ma prościutka drogę

  Oni nic wyjątkowego nie zrobili..

  Oby sie nie spalił !!!!!

 • PudelkoZapalek profesor

  GAIGER GORZEJ!

 • krzychszp doświadczony
  Co dziś robią sedziowie??

  Totalny Dramat

 • Mejdzi profesor

  I te noty Lindvika

 • dervish profesor

  Prawdopodobnie Dawidowi wdo zdobycia orła wystarczy skok nieco ponad 130 m. Chyba że Geiger coś zmieni.

 • opel123 weteran

  Noty Lindvika xD

 • PudelkoZapalek profesor
  @kibicsportu

  dzisiaj?

 • PudelkoZapalek profesor

  Wyprzedził Krafta jednak

 • kibicsportu profesor

  Sedziowie dzisiaj ślepi

 • alo profesor

  Lindvik gorsze noty za ładowanie. Zawalil sobie sprawę

 • Boateng bywalec

  Przy tak równych warunkach i takiej przewadze Dawida tylko jego jakiś katastrofalny błąd mógłby zabrać mu wygraną. Ale liczę, że zrobi to w pięknym stylu i wygra także dzisiejszy konkurs.

 • PudelkoZapalek profesor

  Dobrze Lindvik ale bez szału

 • Bernat__Sola profesor

  Ładnie Kraft. Może to być skok na podium.

 • Łotysz doświadczony

  Niech Doleżal obniży belkę Kubackiemu.

 • Oczy Aignera profesor
  @alo

  To był przefiltrowany Red Bull.

 • stivus profesor

  To co? Dawid odnosi dziś drugie zwycięstwo w PŚ?

 • mozart doświadczony

  Kurcze boje sie o Dawida

 • Shepard bywalec

  Emocje emocjami, ale na taki konkurs w idealnie sprawiedliwych, wręcz laboratoryjnych warunkach patrzy się świetnie.

 • Bernat__Sola profesor
  @stivus

  Przecież był kiedyś 2. w Turnieju, od tego czasu się kompleksu dorobił?

 • Złoty Orzeł profesor

  159 cm wzrostu

 • PudelkoZapalek profesor

  Polecam przeczytać
  http://www.sport.pl/skoki/7,65074,25567529,najwieksza-niesprawiedliwosc-skokow-narciarskich-fis-moze-wprowadzic.html

  Może jak dziad Hofer odejdzie to zmieni się coś na lepsze..

 • stivus profesor
  @przemek32143

  To fakt, że on w zeszłym roku też przed TCS był jednym z faworytów, ale chyba się spalił i zawiódł na całej linii. Może ma jakiś kompleks TCS.. Jednak niepokoi mnie jego medialna błazenada.

 • alo profesor

  Ryoyu miał łzy w oczach? Widzieliście?

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Tym bardziej ewentualna wygrana Kubackiego

  Byłaby "ważniejsza" bo walczył z sędziami. Ale musi skoczyć raz jeszcze dobrze.

  Mam nadzieję, że skutecznie udało mi się wczoraj niezapeszyć :)

 • Bernat__Sola profesor

  Biśla chyba wraca do tego, co było przed 18/19. Daiki będzie w 10., więc jest OK.

 • Wąski123 bywalec

  Noty to żart, ale tak chyba jest od zawsze. Oglądałem retro TVP z Predazzo i wtedy dawali 19 pkt za lądowanie w stylu Ammanna.

 • Złoty Orzeł profesor
  @KlepiemyBule2020

  Ten Mistrz osiągnął już swoje, jest spełniony.

 • Snickers965 doświadczony

  Przecież Joju zaczął tracić kontrole nad nartami przed linią sędziowską, te noty to żart jakiś xD

 • LaraJean doświadczony
  @SebaSzczesny

  Słabo? Bez przesady.

 • Wieśniaczek bywalec

  Kobayashi takie same noty jak Stoch...... To jest żart. Niech im ktoś powie że jak kur.... oceniają styl to niech oceniają a nie kur... odległość
  Zero ale to kompletne zero szacunku nawet nie do zawodnika ale widzów. To jest poprostu dramat. Na czymś takim skoki tracą najwięcej A nie na pogodzie. Kur....

 • alo profesor
  @Bleyz

  Przydvpasy sedziowie dali Ryoyu 18,5 za zachwiane ladowanie. Masakra. Syndrom Polaka im się włącza.

 • FankaPilcha doświadczony

  Pod względem not widać gołym okiem, że są równi i równiejsi. Klimow rok temu w Tagile, za podobny prawie szpagat dostał po 15,5-16, a tutaj Kobayashi dostaje 18, to nawet śmieszne nie jest.

 • KlepiemyBule2020 bywalec

  Mistrz mistrzowsko kończy turniej, wielki zawodnik.

 • smiechu doświadczony

  heh dobre noty dostał wariat eh

 • Bleyz bywalec
  No i cyrk na kółkach z notami.

  Stoch idealny telemark 54 za styl. Kobayashi się prawie wypieprzył i 54 za styl.

 • xzcvvy profesor

  Lądowanie Stocha i Kobayashiego niebo a ziemia
  A noty takie same XD

 • PawelK95 doświadczony

  Ryoyu dostał takie same noty za skok jak Stoch. I jak tych gości na wieży traktować poważnie?

 • opel123 weteran

  Za małe noty dla Ryou powinno być 20.0 od wszystkich sędziów
  XD

 • Xander1 profesor

  Kamil skacze całlkiem nieźle, ale nadal brakuje błysku.

 • Bernat__Sola profesor

  Ryju już lepiej niż w 1. serii.

 • alo profesor

  Ryoyu wściekły :-)
  Poza podium TCS. Geiger trzeci na to wygląda.

 • krzychszp doświadczony
  KOBAYASHI

  PRAWIE SIE WYWALA A WŁOCH DAJE 18,5 OCENY ZA STYL SĄ DO LIKWIDACJI

 • Złoty Orzeł profesor

  Ale zgrywa się, jak Schlierenzauer kiedyś.

 • PudelkoZapalek profesor

  To lądowanie i noty Ryoyu , farsa i skandal

 • Złoty Orzeł profesor

  Koba papa

 • przemek32143 profesor

  Stoch nie skończy żadnego konkursu w top 10.Ale porażka :(

 • Bleyz bywalec
  Noty dla Kamila to żart.

  To jest ponownie nieśmieszny żart. W locie bez drgnięcia telemark bez mrugnięcia i do jest?

 • alo profesor

  Kamil nie zadowolony po skoku. Czuł że mógłby lepiej się spisać.

 • xzcvvy profesor
  @Xenkus

  Co XDDD

 • PawelK95 doświadczony

  18 za skok Kamila to żart.

 • PudelkoZapalek profesor

  Stoch może nie skacz na treningach

 • PudelkoZapalek profesor
  @alo

  dziennikarze piszą na bieżąco

 • SebaSzczesny profesor

  Stoch znów słabo.

  Liczyłem na więcej. 2 słabsze skoki niż wczoraj. Szkoda

 • Bernat__Sola profesor

  Kamil stracił ten wczorajszy błysk. Szkoda.

 • alo profesor
  @bxi

  Skąd to wiesz?

 • zimowy_komentator profesor
  Jak Aschenwald może rzucić Forfangowi wyzwanie

  skoro Forfang już skoczył ?

 • przemek32143 profesor
  @stivus

  Rok temu też słabo skakał w Bischo i ogólnie całym TCS. Poczekajmy na loty i Zakopane.

 • prz bywalec

  Trochę mnie dziwi brak polskiego sędziego w całym turnieju

 • PudelkoZapalek profesor
  @alo

  nie bo on nie rozumie Niemieckiego

 • bxi weteran
  Dawid po kontroli po pierwszej serii

  Informacja od konkurencji:
  Kubacki, w asyście Małysza, żwawym krokiem ruszył do specjalnego pomieszczenia, gdzie przeprowadza się kontrole sprzętu. Po chwili na kontrolę wezwano też Lindvika. W obu przypadkach skończyło się na strachu.

 • stivus profesor
  @szulcu9631

  Nie wiem, ale patrząc na jego skoki nie jestem zbytnim optymistą i jak na zawodnika tak doświadczonego powinien pokazywać więcej. Mam nieodparte wrażenie, że Piotrek znowu za bardzo się wyluzował, bo nikt nad nim "z batem" nie stoi. To chyba ten typ, który potrzebuje autorytetu i "zamordyzmu", bo inaczej zaczyna kombinować. Takie wieczne dziecko.

 • alo profesor
  @KlepiemyBule2020

  Ta,jasne. Szczęśliwie zajmuje cztery razy pod rząd miejsca na podium. Weź się zastanów zanim coś napiszesz. Ciesz się póki jest się czym cieszyć. Jak jesteś za Niemcami to idź do skispringen

 • PawelK95 doświadczony
  @prz

  Nie, bo odliczyłem za noty, które przy krótszych skokach mogą być nawet koło 3 pkt.

 • PudelkoZapalek profesor

  Predazzo i normalna skocznia. To będzie coś pięknego.

 • Xenkus profesor
  @dervish

  Tylko, że wtedy Wolny skakał dobrze jak na siebie, a teraz jest w dramatycznej formie i z Wolnym w takiej formie i coraz gorszym Żyle to podium nie powąchamy

 • valdio początkujący
  @KlepiemyBule2020

  Lecz się przygłupie

 • oskaros początkujący
  Polacy

  Może jestem laikiem ale mam wrażenie, że poza Kubackim Dolezal nie podpasował zbytnio naszej kadrze . Kamil to Kamil i on zawsze może odpalić ale jak dalej będzie się bujał na miejscach 10-15 to frustracja wzrośnie i to nic dobrego nie da. Kamilowi jest według mnie potrzebny trener podobny do Horngahera nie Doleżal i jeśli dalej tak będzie wyglądać to powinien spróbować czegoś innego ,nie wiem czy macie podobne odczucia ale mi się wydaje,że z kimś pokroju horngahera Kamila stać jeszcze by było na lepsze wyniki i więcej radości ze skakania i większą stabilizacje a nie tylko na pojedyncze przebłyski. Oczywiście uważam ,że Stoch już nic nie musi bo jest mistrzem i pewnie nawet nie rozważy trenera tylko dla siebie. Horn umiał zadziałać na całą grupę a Dolezal nie potrafi jak widać. Gdzie jest Hula i Kot to widzimy a na Wolnego szkoda słów

 • dervish profesor
  @Xenkus

  Nie mamy drużyny? Póki co 2 konkursy drużynowe nie schodzimy z podium w tym jedno miażdżace zwyciestwo. :)

 • Oczy Aignera profesor
  @Bajlandopl

  "Człowiek z Excela."

 • KlepiemyBule2020 bywalec
  Geiger

  Za każdym razem miał gorsze warunki wietrzne od Kubackiego. I przez to nie wygra.

  Walić takie coś. Ale będzie feta po zwisłym orle Kubackiego, a nikt nie wspomni, w jakim stylu to zdobywa - na szczęściu jedzie.

 • Xenkus profesor
  @dervish

  No i co z tego skoro prócz Kubackiego to każdy zanotował regres ? Nie mamy drużyny

 • Bernat__Sola profesor
  @dervish

  Nawet kompania Twitterowa (nie jestem pewien kto, chyba localSJresults) pisała kiedyś, że dodawane i odejmowane za belkę jest więcej niż zawodnicy faktycznie tracą/zyskują, bo inaczej najlepsi by się nie zgodzili.

 • dervish profesor

  A Doleżal po zwycięstwie druzynowym i indywidualnym dolozy kolejny piekny skalp do swojej trenerskiej kolekcji. Nie wspomnę o sporej liczbie podiów. Całkiem godny dorobek jak na pół roku pracy. Horngacher po takim samym okresie pracy z Niemcami może mu pozazdroscić sukcesów, aczkolwiek średniaków ma lepszych.

 • prz bywalec
  @PawelK95

  Coś ci się kolego obliczenia pomyliły

 • Bajlandopl weteran
  @tibijczyk

  Typowy Polak, możemy wygrać dzisiaj, a konkretnie Kubacki, turniej czterech skoczni, a ten marudzi. Odpuściłbyś sobie chociaż do jutra, bo niedobrze się robi.

 • krzychszp doświadczony
  Piotrek

  Potrzebuje nad sobą "twardej reki", kogos kto jest go w stanie utrzymac w ryzach, Horngacher to potrafił, Dolezal ma z tym problemy

 • tibijczyk bywalec

  jeśli Dawid wygra TCS to będzie to początek końca polskich skoków, w kadrze A 5 z 6 skoczków zalicza na razie regres formy a w razie sukcesu Doleżal zostanie na stanowisku przez dłuższy czas podobnie jak Polo i dalej nic się w Polszych skokach nie zmieni

 • przemek32143 profesor
  @anonim

  Nie zapominaj że to było lądowanie na 143 metrze a nie 135. To sędziowie też mają obowiązek wziąć pod uwagę.

 • Bajlandopl weteran
  @PawelK95

  Ty pewnie z tych, co nie mieli matematyki na maturze.

 • King profesor

  Piotrek tak w ogóle gdyby nie system KO byłby 31. Maciek 30. Więc i tak i tak byśmy mieli 3 zawodników w finale, ale to nie jest dobrze bo nie mamy dobrego czwartego, a teraz zaczyna nawet brakować trzeciego, ale oby tak tylko dzisiaj bo inaczej słabo.

 • julek0716 doświadczony

  Żyła było widać w drugim skoku ze nie czuje odbicia i spóźnia może dlatego takie słabe skoki

 • PudelkoZapalek