Puchar Świata kobiet przeniesiony z Hinterzarten do Titisee-Neustadt

 • 2020-10-29 23:10

Błędy popełnione podczas przebudowy Rothaus-Schanze w Hinterzarten wpływają na kształt 10. sezonu Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich. Niemiecki Związek Narciarski (DSV) w porozumieniu z Międzynarodową Federacją Narciarską (FIS) ogłosił, że z powodu przedłużającej się modernizacji styczniowe konkursy najlepszych skoczkiń zostaną przeniesione do pobliskiego Titisee-Neustadt.

Skocznia w Titisee-NeustadtSkocznia w Titisee-Neustadt
fot. Tadeusz Mieczyński

Mały błąd na etapie projektowania, bądź prac budowlanych na Rothaus-Schanze, okazał się bolesny w skutkach dla lokalnego komitetu organizacyjnego. Hinterzarten, które najbliższej zimy miało świętować otwarcie odnowionego obiektu i powrót do kalendarza Pucharu Świata pań, musi stawić czoło poważnemu problemowi. 

Remont wieloletniej areny Letniego Grand Prix rozpoczął się latem ubiegłego roku. Prace miały dotyczyć nie tylko infrastruktury wokół skoczni HS108, ale przede wszystkim przestarzałego i niebezpiecznego dla pracowników rozbiegu, przez który już wcześniej zrezygnowano z użytkowania skoczni w okresie zimowym. Nowy projekt zakładał powiększenie obiektu do HS111, przy zachowaniu dotychczasowego zeskoku. Początkowo prace przebiegały dobrze i zgodnie z harmonogramem, natomiast przed kilkoma tygodniami okazało się, że położenie stalowej konstrukcji najazdu - wznoszonego w miejscu dawnego rozbiegu - nie odpowiada założonym planom. Taki stan rzeczy sprawia, że najazd nie może zostać w bezpieczny sposób połączony z istniejącą już wieżą. Aktualnie trwa dochodzenie w tej sprawie i szukanie winnych.

- To pomyłka, która dotyka wszystkich zaangażowanych w ten projekt. Musimy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli uruchomić ponownie tę skocznię - mówi Tanja Metzler, prezes klubu narciarskiego z Hinterzarten, w rozmowie z berkutschi.com. Wszystko wskazuje na to, że dodatkowymi kosztami obarczona zostanie osoba odpowiedzialna za popełniony błąd. To sprawia, że zamieszanie nie ma dotknąć sektora funduszy publicznych. Co dalej z samą skocznią? Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest demontaż stalowej konstrukcji najazdu i odbudowa na nowych fundamentach, przesuniętych o 60 cm w bok.

Zobacz też: Błędy projektowe opóźniają modernizację skoczni w Hinterzarten

Opisywana pomyłka niemieckich budowniczych jest ciosem dla lokalnej społeczności narciarskiej. Kompleks czterech skoczni w Hinterzarten to jedyna baza federalna w Badenii-Wirtembergii. Niewielkim pocieszeniem w tym kontekście jest gotowość skoczni K-15, K-30 i K-70. Kiedy dołączy do nich największy z tamtejszych obiektów? Opóźnienia mogą potrwać miesiące miesiące, co wyklucza możliwość organizacji zawodów rangi Pucharu Świata, które miały odbyć się w Hinterzarten pod koniec stycznia przyszłego roku.

Niemiecki Związek Narciarski (DSV) i Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) - nie czekając na rozwój wydarzeń w Hinterzarten - zdecydowały się przenieść wspomniane konkursy do oddalonego o 10 km Titisee-Neustadt. Impreza ma odbyć się w dniach 30-31 stycznia. Hinterzarten ma wrócić do terminarza PŚ w sezonie olimpijskim.

Dla kobiet będzie to pierwsza w historii okazja do walki o pucharowe punkty na Hochfirstschanze. Panie miały zawitać na 142-metrowy obiekt do Titisee-Neustadt w grudniu 2018 roku, jednak zawody nie doszły do skutku z powodu braku śniegu i niekorzystnych warunków atmosferycznych w Badenii-Wirtembergii. W dniach 9-10 stycznia na Hochfirstschanze mają odbyć się zawody najwyższej rangi mężczyzn.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (2678) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Lataj weteran

  Skoro skocznia będzie rozmiarem duża, jaki ma być punkt K?

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @Kolos

  Ja też lubię skocznie w Titisee-Neustadt, ze względu na to, że można osiągać tam dalekie odległości.

 • Kolos profesor
  @Robert Johansson252

  A ja jakoś lubię skocznię w Nestuadt. Może dlatego, że Polakom zawsze dobrze się tam skakało?

 • Robert Johansson252 weteran
  Nie wiem czemu

  Ale Titisee kojarzy mi się z nijaką skocznią - już sama nazwa nijaka, a skocznia trochę nudna, zwłaszcza jeżeli zawody są tam po TCS, gdzie są 3 bardzo podobne obiekty. Już Klingenthal by dali - znacznie ładniejszy obiekt i lepiej się tam skoki ogląda

 • Kolos profesor

  W sumie dla kobiet zmiana na plus - zamiast skakać na pół-dużym obiekcie w Hinterzartern, będą skakać na całkiem dużej wśród dużych skoczni w Nestuadt.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).