Puchar Świata kobiet w Lillehammer odwołany, co z Raw Air?

 • 2021-01-27 21:09

Krótko trwała radość najlepszych skoczkiń po ogłoszeniu nowego terminu Pucharu Świata pań w Lillehammer. Dziś - w związku z wprowadzeniem nowych regulacji w Norwegii - lutowe konkursy na Lysgårdsbakken zostały odwołane.

27 stycznia Erna Solberg, premier Norwegii, ogłosiła zamknięcie granic kraju od piątku na co najmniej dwa tygodnie. - Nie ma przepisu, by ludzie kultury czy sportu byli wyłączeni z tych zasad - podkreśla polityk. 

W minionym tygodniu, kiedy norweski minister kultury zakomunikował mediom zamiar zniesienia kwarantanny dla uczestników Pucharów Świata na terenie kraju, Skandynawowie potwierdzili chęć organizacji zawodów w skokach narciarskich kobiet oraz kombinacji norweskiej na olimpijskich arenach w Lillehammer w dniach 12-14 lutego. Niestety, impreza - pierwotnie zaplanowana na grudzień - teraz została definitywnie odwołana.

Zobacz też: Zielone światło dla Raw Air? Norweski polityk: "To szaleństwo"

- Właśnie otrzymaliśmy wiadomość. Podobnie jak wszyscy, musimy przestrzegać decyzji rządu. Oznacza to, że weekend Pucharu Świata w Lillehammer zostaje odwołany - przekazał Erik Roeste, prezes Norweskiego Związku Narciarskiego, na łamach tamtejszej agencji prasowej.

Ruch Norwegów budzi spory niepokój w kontekście turnieju Raw Air, który ma ruszyć 12 marca w Oslo. Kolejnymi przystankami będą Lillehammer, Trondheim oraz Vikersund. - Mamy jeszcze czas. Nowe regulacje obowiązują przez dwa tygodnie, czekamy na kolejne decyzje. Mamy nadzieję, że zarządzone środki przyniosą zamierzony efekt - dodaje Roeste.

Zobacz też: Nowe obostrzenia w Norwegii. Problemy zawodników z powrotem do domu


Dominik Formela, źródło: nettavisen.no
oglądalność: (11885) komentarze: (50)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • cms bywalec

  Jeżeli Raw Air zostałby odwołany to raczej jedyna szansa to znalezienie zastępstwa za dwa weekendy, w środku tygodnia nikt nie będzie chciał organizować konkursów. Wtedy też pewnie wypadną dwie drużynówki i mielibyśmy 4 konkursy indywidualne. Chciałbym zobaczyć takie konkursy jeśli nie będzie Raw Air, Finowie już w tamtym roku zgłaszali chęć przejęcia konkursów za Iron Mountain, które ostatecznie przyznano Rumunom. Może gdyby się udało byłaby to szansa Kuopio na powrót do PŚ
  A zatem
  13.03 Kuopio
  14.03 Kuopio
  20.03 Oberstdorf loty
  21.03 Oberstdorf loty

 • shymonsky bywalec
  @Seba Aka Krzychu

  Nawet nie dwa konkursy, tylko 1,5 (drugi konkurs w Kulm to 1 seria była)

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @shymonsky

  W ostatnim sezonie liczyły się dwa.

 • shymonsky bywalec

  Najlepszą opcją byłoby dodanie Kulm/Oberstdorfu do kalendarza, bo w ostatnich sezonach do PŚWL liczy się 3-5 konkursy, bardzo mało.

 • KrzyK_ stały bywalec

  Marzenia marzeniami, ale z wielką przyjemnością zobaczyłbym mamuta w Oberstdorfie, bo ostatnio był chyba dwa lata temu oraz Kulm. Jednak patrząc realnie, ciężko będzie nawet o zastąpienie jednego weekendu.

 • Xenkus profesor

  4 konkursy indywidualne do zastąpienia, niech oleją te drużynówki. Jeden konkurs można dodać do Planicy na czwartek skoro od czwartku i tak tam skaczą, drugi do Rasnova na niedzielę i zostałyby 2 konkursy do zastąpienia.

 • Kolos profesor
  @Xander1

  Norwedzy jak wszędzie indziej muszą poinformować czy organizują czy nie najpóźniej 30 dni przed zawodami. Zatem Norwedzy mają czas jeszcze do 9 lutego.

  Zastępstwo się znajdzie, ponoć Niemcy są chętni brać wszystko ale nie wiem ile w tym prawdy. W każdym razie i tak w grę wchodzi zastępowanie tylko weekendowych konkursów (czyli za Oslo i za Vikersund).

  W sumie za Vikersund Niemcy mogliby zgłosić swoją mamucią skocznię w Oberstdorfie.

 • Morgensternowy_ doświadczony

  Może troszku nie na temat, ale czy mógłbym apelować moderację o napisanie artykułu nt. badania protokołów not sędziowskich skoków w norweskim uniwersytecie przepowadzone przez norweskich naukowców? Ewidentnie znów mają klapki na oczach, a dobrze byłoby im przypomnieć, co było w Lahti 1938 roku, kiedy Ruuda zaciągali za uszy.

 • Xander1 profesor

  Według mnie zastępstwa za Raw Air będzie bardzo cieżko znaleźć. Tak naprawdę już teraz powinni oficjalnie wykreślić Norwegię z kalendarza i się za to zabrać. Szansa na zawody w Norwegii jest prawie nierealna. Nie wiem więc na co oni czekają. Norwegia odwala takie cyrki że równie dobrze dzień przed zawodami może wszystko odwołać. Dlatego już teraz niech ich usuną i szukają zastępstwa. Tylko kogo? Kandydatów nie ma prawie wcale. Realne opcje to duża skocznia w Planicy, mamut w Kulm lub inna austriacka skocznia. I chyba pomysły się już kończą. Ewentualnie można zastanowić się jeszcze nad Rosją gdzie odbędą się PŚ Kobiet, Ale to jest myślenie życzeniowe. Nie wiem czy ktoś jest w ogóle chętny na organizacje w tak trudnym okresie. Polska i Niemcy już przejęli dodatkowe konkursy. Jedynie Słoweńcy i Austria mogą się pokusić o jakieś zawody. Może już zawczasu postarać się dołożyć jakieś konkursy w Rasnovie czy w innym miejscu. By później nie zrobiła się ogromna dziura.

 • Marek_Koniarek początkujący
  @Oczy Aignera

  Finał PŚ w biegach narciarskich ma się odbyć w dniach 19-21.03. Lockdown co do wjazdu obcokrajowców nie mieszkających na stałe w Norwegii obowiązuje do 12.03. Teoretycznie więc te zawody mogą się odbyć, co i tak pewnie nie jest.

  @Sweet organizatorem RA jest FIS, a nie żadne "prywatne osoby". Podwykonawcą co najwyżej Norweski Związek Narciarski i poszczególne kommune, czyli coś w rodzaju naszych gmin. Tak czy inaczej państwowa kasa. Prywatne to tam są tylko pieniądze sponsorów, a ci i tak nie zapłacą, jeśli turniej się nie odbędzie.

 • Kolos profesor
  @dejw

  Ciągle jest dość czasu na znalezienie zastępstwa. Oczywiście o ile Norwedzy podejmą szybką decyzję co do Raw Air.

 • Bartt stały bywalec
  @cms

  Podejrzewam, że nic już nie wcisną, za to mogą - wzorem sezonu 2006/07 - wcisnąć dodatkowy konkurs indywidualny lotów w Planicy.

 • cms bywalec
  Zastępstwo za Raw Air

  Myślę, że w przypadku odwołania Raw Air nie uda się zastąpić wszystkich konkursów. Dobrze byłoby chociaż znaleźć zastępstwo na dwa marcowe weekendy. Pytanie kto będzie chętny na zrobienie zawodów bez kibiców. Jeden weekend mogliby wziąć Finowie w Kuopio, drugi weekend Słoweńcy na dużej skoczni w Planicy. Kto jeszcze? Szwedzi raczej nie będą zainteresowani aby w Falun zorganizować, może Rosjanie np w Czajkowskim? Mamuta w Kulm albo Oberstdorfie na zawody bez kibiców nikt nie będzie przygotowywał

 • Wojciechowski profesor
  @Oczy Aignera

  Ale tego też przecież nie wiadomo, czy finał biegów w tym Lillehammer rzeczywiście się odbędzie. Zresztą to ma być dopiero w marcu.

 • Oczy Aignera profesor
  Na dokładkę

  Norwegowie osiągnęli dzisiaj niewiarygodny poziom absurdu. Finałowe zawody PŚ w biegach narciarskich, które miały odbyć się w Pekinie, zostaną rozegrane... w Lillehammer! Tak, w tym samym norweskim Lillehammer!

  PS. Na "nieprarygodność" trzeba zasłużyć.

 • Bosto87 bywalec

  Sytuacja jest dynamiczna, różnie może jeszcze być, ale myślę że powinni poszukać jakiegoś zastępstwa ewentualnego. Możliwe, że nie wszystkie konkursy uda się zastąpić, ale oby chociaż część. Za Vikersund mogliby pomyśleć o Kulm, ale Austriacy pewnie nie chcieliby przygotowywać mamuta, no byłoby to nieopłacalne. Polska już nic nie weźmie, ale może będzie ktoś na coś chętny, może Rosja, ale to by była długa podróż, Finowie mogliby znów w Lahti np. Choć tłumu chętnych wiadomo nie ma, a FIS nikogo nie zmusi do zrobienia zawodów.

 • Aalto mistrzem początkujący
  @Alex 21

  Wydaję mi się że Finlandia niezbyt chętnie wzięła by zawody. Kazachstan ma trochę zbyt surowe obostrzenia, ale co do Rosji to mogło by nawet wypalić.

 • Seba Aka Krzychu weteran

  Mam nadzieję, że w przypadku odwołania Raw Air będzie jakieś zastępstwo.

 • Kubalant stały bywalec
  @Sweet

  Dokładnie. Oni cały czas zmieniają zdanie. W marcu wszystko zamknięte, w wakacje ich premier była ulubionym politykiem koronasceptyków. Potem zamknięcie wszystkiego, następnie nadzieja, że zmądrzeli, a teraz znowu wiadomo co.

 • Kubalant stały bywalec

  Paranoja

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).