Puchar Świata kobiet w Lillehammer odwołany, co z Raw Air?

 • 2021-01-27 21:09

Krótko trwała radość najlepszych skoczkiń po ogłoszeniu nowego terminu Pucharu Świata pań w Lillehammer. Dziś - w związku z wprowadzeniem nowych regulacji w Norwegii - lutowe konkursy na Lysgårdsbakken zostały odwołane.

27 stycznia Erna Solberg, premier Norwegii, ogłosiła zamknięcie granic kraju od piątku na co najmniej dwa tygodnie. - Nie ma przepisu, by ludzie kultury czy sportu byli wyłączeni z tych zasad - podkreśla polityk. 

W minionym tygodniu, kiedy norweski minister kultury zakomunikował mediom zamiar zniesienia kwarantanny dla uczestników Pucharów Świata na terenie kraju, Skandynawowie potwierdzili chęć organizacji zawodów w skokach narciarskich kobiet oraz kombinacji norweskiej na olimpijskich arenach w Lillehammer w dniach 12-14 lutego. Niestety, impreza - pierwotnie zaplanowana na grudzień - teraz została definitywnie odwołana.

Zobacz też: Zielone światło dla Raw Air? Norweski polityk: "To szaleństwo"

- Właśnie otrzymaliśmy wiadomość. Podobnie jak wszyscy, musimy przestrzegać decyzji rządu. Oznacza to, że weekend Pucharu Świata w Lillehammer zostaje odwołany - przekazał Erik Roeste, prezes Norweskiego Związku Narciarskiego, na łamach tamtejszej agencji prasowej.

Ruch Norwegów budzi spory niepokój w kontekście turnieju Raw Air, który ma ruszyć 12 marca w Oslo. Kolejnymi przystankami będą Lillehammer, Trondheim oraz Vikersund. - Mamy jeszcze czas. Nowe regulacje obowiązują przez dwa tygodnie, czekamy na kolejne decyzje. Mamy nadzieję, że zarządzone środki przyniosą zamierzony efekt - dodaje Roeste.

Zobacz też: Nowe obostrzenia w Norwegii. Problemy zawodników z powrotem do domu


Dominik Formela, źródło: nettavisen.no
oglądalność: (12054) komentarze: (50)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • cms stały bywalec

  Jeżeli Raw Air zostałby odwołany to raczej jedyna szansa to znalezienie zastępstwa za dwa weekendy, w środku tygodnia nikt nie będzie chciał organizować konkursów. Wtedy też pewnie wypadną dwie drużynówki i mielibyśmy 4 konkursy indywidualne. Chciałbym zobaczyć takie konkursy jeśli nie będzie Raw Air, Finowie już w tamtym roku zgłaszali chęć przejęcia konkursów za Iron Mountain, które ostatecznie przyznano Rumunom. Może gdyby się udało byłaby to szansa Kuopio na powrót do PŚ
  A zatem
  13.03 Kuopio
  14.03 Kuopio
  20.03 Oberstdorf loty
  21.03 Oberstdorf loty

 • shymonsky bywalec
  @Seba Aka Krzychu

  Nawet nie dwa konkursy, tylko 1,5 (drugi konkurs w Kulm to 1 seria była)

 • Seba Aka Krzychu weteran
  @shymonsky

  W ostatnim sezonie liczyły się dwa.

 • shymonsky bywalec

  Najlepszą opcją byłoby dodanie Kulm/Oberstdorfu do kalendarza, bo w ostatnich sezonach do PŚWL liczy się 3-5 konkursy, bardzo mało.

 • KrzyK_ stały bywalec

  Marzenia marzeniami, ale z wielką przyjemnością zobaczyłbym mamuta w Oberstdorfie, bo ostatnio był chyba dwa lata temu oraz Kulm. Jednak patrząc realnie, ciężko będzie nawet o zastąpienie jednego weekendu.

 • Xenkus profesor

  4 konkursy indywidualne do zastąpienia, niech oleją te drużynówki. Jeden konkurs można dodać do Planicy na czwartek skoro od czwartku i tak tam skaczą, drugi do Rasnova na niedzielę i zostałyby 2 konkursy do zastąpienia.

 • Kolos profesor
  @Xander1

  Norwedzy jak wszędzie indziej muszą poinformować czy organizują czy nie najpóźniej 30 dni przed zawodami. Zatem Norwedzy mają czas jeszcze do 9 lutego.

  Zastępstwo się znajdzie, ponoć Niemcy są chętni brać wszystko ale nie wiem ile w tym prawdy. W każdym razie i tak w grę wchodzi zastępowanie tylko weekendowych konkursów (czyli za Oslo i za Vikersund).

  W sumie za Vikersund Niemcy mogliby zgłosić swoją mamucią skocznię w Oberstdorfie.

 • Morgensternowy_ doświadczony

  Może troszku nie na temat, ale czy mógłbym apelować moderację o napisanie artykułu nt. badania protokołów not sędziowskich skoków w norweskim uniwersytecie przepowadzone przez norweskich naukowców? Ewidentnie znów mają klapki na oczach, a dobrze byłoby im przypomnieć, co było w Lahti 1938 roku, kiedy Ruuda zaciągali za uszy.

 • Xander1 profesor

  Według mnie zastępstwa za Raw Air będzie bardzo cieżko znaleźć. Tak naprawdę już teraz powinni oficjalnie wykreślić Norwegię z kalendarza i się za to zabrać. Szansa na zawody w Norwegii jest prawie nierealna. Nie wiem więc na co oni czekają. Norwegia odwala takie cyrki że równie dobrze dzień przed zawodami może wszystko odwołać. Dlatego już teraz niech ich usuną i szukają zastępstwa. Tylko kogo? Kandydatów nie ma prawie wcale. Realne opcje to duża skocznia w Planicy, mamut w Kulm lub inna austriacka skocznia. I chyba pomysły się już kończą. Ewentualnie można zastanowić się jeszcze nad Rosją gdzie odbędą się PŚ Kobiet, Ale to jest myślenie życzeniowe. Nie wiem czy ktoś jest w ogóle chętny na organizacje w tak trudnym okresie. Polska i Niemcy już przejęli dodatkowe konkursy. Jedynie Słoweńcy i Austria mogą się pokusić o jakieś zawody. Może już zawczasu postarać się dołożyć jakieś konkursy w Rasnovie czy w innym miejscu. By później nie zrobiła się ogromna dziura.

 • Marek_Koniarek początkujący
  @Oczy Aignera

  Finał PŚ w biegach narciarskich ma się odbyć w dniach 19-21.03. Lockdown co do wjazdu obcokrajowców nie mieszkających na stałe w Norwegii obowiązuje do 12.03. Teoretycznie więc te zawody mogą się odbyć, co i tak pewnie nie jest.

  @Sweet organizatorem RA jest FIS, a nie żadne "prywatne osoby". Podwykonawcą co najwyżej Norweski Związek Narciarski i poszczególne kommune, czyli coś w rodzaju naszych gmin. Tak czy inaczej państwowa kasa. Prywatne to tam są tylko pieniądze sponsorów, a ci i tak nie zapłacą, jeśli turniej się nie odbędzie.

 • Kolos profesor
  @dejw

  Ciągle jest dość czasu na znalezienie zastępstwa. Oczywiście o ile Norwedzy podejmą szybką decyzję co do Raw Air.

 • Bartt stały bywalec
  @cms

  Podejrzewam, że nic już nie wcisną, za to mogą - wzorem sezonu 2006/07 - wcisnąć dodatkowy konkurs indywidualny lotów w Planicy.

 • cms stały bywalec
  Zastępstwo za Raw Air

  Myślę, że w przypadku odwołania Raw Air nie uda się zastąpić wszystkich konkursów. Dobrze byłoby chociaż znaleźć zastępstwo na dwa marcowe weekendy. Pytanie kto będzie chętny na zrobienie zawodów bez kibiców. Jeden weekend mogliby wziąć Finowie w Kuopio, drugi weekend Słoweńcy na dużej skoczni w Planicy. Kto jeszcze? Szwedzi raczej nie będą zainteresowani aby w Falun zorganizować, może Rosjanie np w Czajkowskim? Mamuta w Kulm albo Oberstdorfie na zawody bez kibiców nikt nie będzie przygotowywał

 • Wojciechowski profesor
  @Oczy Aignera

  Ale tego też przecież nie wiadomo, czy finał biegów w tym Lillehammer rzeczywiście się odbędzie. Zresztą to ma być dopiero w marcu.

 • Oczy Aignera profesor
  Na dokładkę

  Norwegowie osiągnęli dzisiaj niewiarygodny poziom absurdu. Finałowe zawody PŚ w biegach narciarskich, które miały odbyć się w Pekinie, zostaną rozegrane... w Lillehammer! Tak, w tym samym norweskim Lillehammer!

  PS. Na "nieprarygodność" trzeba zasłużyć.

 • Bosto87 bywalec

  Sytuacja jest dynamiczna, różnie może jeszcze być, ale myślę że powinni poszukać jakiegoś zastępstwa ewentualnego. Możliwe, że nie wszystkie konkursy uda się zastąpić, ale oby chociaż część. Za Vikersund mogliby pomyśleć o Kulm, ale Austriacy pewnie nie chcieliby przygotowywać mamuta, no byłoby to nieopłacalne. Polska już nic nie weźmie, ale może będzie ktoś na coś chętny, może Rosja, ale to by była długa podróż, Finowie mogliby znów w Lahti np. Choć tłumu chętnych wiadomo nie ma, a FIS nikogo nie zmusi do zrobienia zawodów.

 • Aalto mistrzem początkujący
  @Alex 21

  Wydaję mi się że Finlandia niezbyt chętnie wzięła by zawody. Kazachstan ma trochę zbyt surowe obostrzenia, ale co do Rosji to mogło by nawet wypalić.

 • Seba Aka Krzychu weteran

  Mam nadzieję, że w przypadku odwołania Raw Air będzie jakieś zastępstwo.

 • Kubalant stały bywalec
  @Sweet

  Dokładnie. Oni cały czas zmieniają zdanie. W marcu wszystko zamknięte, w wakacje ich premier była ulubionym politykiem koronasceptyków. Potem zamknięcie wszystkiego, następnie nadzieja, że zmądrzeli, a teraz znowu wiadomo co.

 • Kubalant stały bywalec

  Paranoja

 • Sweet doświadczony
  @SZCZEPAN44

  jak organizatorzy przez "rządy" nie moga wpuscic widzow pod pozorem nalotu wojska czy tam policji, to niezbyt oplaca sie uruchamianie skoczni do lotow narciarskich..

 • Sweet doświadczony

  hahaha CO?!! czy najpierw w listopadzie odwolali wszystko w Norwegii, czym "rząd" norweski przebil inne jajcarskie rzady europy co nie pozwalaja wejsc widzom ale zawody sa, ostatnio jakby sie ockneli leciutko i myslano ze zawodnicy beda mogli wykonywac swoja prace, wpisano do kalendarzy PŚ Kombinacje i Skoki w lutym, a dzisiaj "rząd" norweski znowu niszczy organizatorow, ktorzy przeciez sa prywatnymi osobami i blokuje zawodnikow przed wykonywaniem swojej pracy na trasach czy to na skoczni... norweski rząd wygrywa nagrode w tym nieslawnym wyscigu ktory trwa prawie rok

 • Karpp weteran

  Wąsowicz niech magazynuje ten śnieg co spadł, bo w połowie marca w Wiśle może być różnie ;))

 • Marek_Koniarek początkujący

  Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w środę zamknięcie od północy z czwartku na piątek granic dla osób, które nie mieszkają w tym kraju. Do 12 marca włącznie, dotyczy to wszystkich. Ten cały Roeste nawet nie wie o czym mówi, te 2 tyg. obowiązują Norwegów i w innym zakresie. Więc już teraz Raw Air wydaje się problematyczny.

 • dejw profesor

  Norwegom już całkiem odbiło.

  Rozegranie RA to na teraz wygląda na wariant SF, a to już ostatni dzwonek, żeby ewentualnie szykować jakieś zastępstwa.
  Tu się chyba najprawdopodobniej skończy przerwą po MŚ, aż do Planicy.

 • Karpp weteran
  @dar06_

  Szkoda, że ten polski sędzia nie zawyżył not Stochowi na IO. Byłoby 3 medale a nie dwa ;)

 • Alex 21 stały bywalec

  Finowie by czegoś nie chcieli? Drugi weekend w Rosji? Kazachstan się nie otwiera?

 • dejw profesor
  @padu

  Taa i z całą pewnością będą zachwyceni tygodniowym aresztem w pokojach hotelowych.

 • slonzok bywalec

  Ja obstawiam, że loty na Planicy zrobią 2 tygodnie wcześniej i zakończą sezon.
  Nikogo już nie stać na organizację dodatkowych konkursów bez udziału publiczności.

 • Adrian AZ doświadczony
  @marro

  PZN przekazał wyraźny komunikat, że dodatkowych konkursów w tym sezonie w Polsce nie będzie. A Niemcom nie będzie się opłacało przygotowywać mamuta na konkursy bez kibiców. Prędzej daliby Titisee-Neustadt, Klingenthal albo Willingen.

 • Karpp weteran

  Już chyba tylko cud to Raw Air uratuje- a one sie jak wiecie rzadko kiedy zdarzają.

  Trzeba znaleźć jakies zastępstwo, żeby nie oddawać KK walkowerem Granerudowi ;) Choć moim zdaniem będa czekać jeszcze do końca

 • SZCZEPAN44 doświadczony

  Tak czulem ze do Vikersund nie doczekamy
  I tak wyjdzie ze loty beda tylko w Planicy szkoda
  Zamiast glupiego Rasnova to mozna bylo wymyslec Kulm albo Oberstdorf mamut

 • marro profesor
  @SebaSzczesnyy

  Można też dodać po jednym konkursie na skoczniach gdzie odbędą się zawody w najbliższe weekendy, ale Norwegowie już powiini się określić czy PS u nich się odbędzie czy nie.

 • padu stały bywalec

  Tak na chłopski rozum, to skoro kwarantanna w Norwegii trwa 7 dni, to zawodnicy musieli by zaraz w niedziele ruszyć z Obersdorfu do Norwegii, tam odbyć 7 dniową kwarantannę i rozpocząć RA w poniedziałek w Lillehammer

 • Adrian AZ doświadczony

  W kontekście potencjalnego zastępstwa w przypadku braku Raw Air - myślę, że Niemcy wezmą jakieś konkursy. Dodatkowo Słoweńcy mogą być chętni, w przypadku możliwości wejścia części kibiców mogliby sobie odrobić część strat z MŚwL.

 • KrzyK_ stały bywalec

  Ehh, naprawdę? Nie rozumiem kompletnie norweskiego rządu... FIS niech już szuka zastępczej miejscowości, o ile takowa będzie, bo Raw Air na 99% się nie odbędzie według mnie. Może niech jeszcze wzniosą mur norweski wokół kraju...

 • dar06_ weteran

  Raport na zamówienie Norwegi

  Naukowcy przejrzeli prawie 77 000 formularzy sędziowskich z między innymi mistrzostw świata, olimpiady i mistrzostw świata w latach 2010-2017.
  Wniosek jest taki, że sędziowie przede wszystkim z Polski i Rosji średnio dają swoim rodakom lepsze oceny stylowe
  A najlepsze jest To
  Norwescy sędziowie wypadają jednak dobrze z badań, które pokazują, że nie faworyzują Norwegów

  Granerud na to...fajnie było zobaczyć, że norwescy sędziowie są najlepsi na świecie na podstawie tego raportu • wierny kibic bywalec

  Strasznie zagmatwana sytuacja. Jednak w pełni rozumiem norweski rząd. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, a na brak RA byłem przygotowany nawet w sytuacji, gdy wydawało się, że dostanie zielone światło. Zastanawiam się tylko czy FIS miał już wcześniej takie przesłanki z Norwegii. Nastawny się na czarny scenariusz, czyli dziura między MŚ i Planicą. Wątpię, żeby ktoś wziął na siebie tyle konkursów, biorąc pod uwagę aktualną sytuację.

 • SebaSzczesnyy weteran

  Peter Prevc ma koronawirusa ! Domen zostaje na kwarantannie

  W Willingen nie będzie żadnego Prevca

 • Nikt_ważny weteran

  Moim zdaniem to powinni wybudować mur dookoła całego kraju. Tak co najmniej ze 100 metrów wysokości. I jeszcze z 10 grubości, żeby na pewno się żaden wirus nie przedostał. Do tego może fosa z krokodylami i działa przeciwlotnicze - tak na wszelki wypadek.


 • Joker bywalec

  Do "Raw Air" jeszcze wprawdzie daleko, ale na obecna chwile slabo to wyglada, i to w szczegolnosci do Polakow. Oto tytul artykulu z Onetu sprzed godziny: "Norwegia od piątku zamyka granice. O przywiezienie nowych przypadków wirusa posądzani pracownicy z Polski. "

 • SebaSzczesnyy weteran
  @marro

  Już mówili że Polska żadnego weekendu nawet nie chce bo nie mają kasy. Podobno organizacja weekendu to koszt 1,5-2 mln złoty a sponsorzy już nie chcą płacić. Tak czytałem gdzieś.

 • Nikt_ważny weteran

  Już nawet szkoda to w ogóle komentować.
  Kompletna paranoja i zwykłe żarty z ludzi. To aż zwyczajnie boli.

 • SebaSzczesnyy weteran

  Sprawa wygląda tak:
  Granerud KK wygra z Raw Air lub bez niego.

  Ale jeśli te konkursy odwołają to będzie potem można uznać Graneruda za fartownego zwycięzcę. Bo "gdyby" Raw Air był to może by tej kuli nie wygrał.

  Odwołanie Raw Aira i jeśli nie będzie zastępczych konkursów a pewnie nie będzie, to będzie krzywdzące dla Norwega. Bo to są 4 konkursy. Zawsze będzie można mówić co by było gdyby one były. A np. Granerud zacznie gorzej skakać już przed Raw Airem i w Planicy i się okaże, że wygra PŚ o 150 pkt.

 • pawel96 profesor

  Obawiam się, że może być mało czasu na znalezienie zastępstwa dla Rowerka :(

 • marro profesor

  Tylko Polska i Niemcy są w stanie zastąpić Norwegów, może Wisła po raz drugi i może loty w Oberstdorfie, coś musi zastąpić pandemicznych Norwegów

 • PozytywnymOkiem bywalec

  Nie sądzę, żeby coś drastycznie się zmieniło po tych dwóch tygodniach. Już sami Norwegowie nie nastawiają się na powrót do kraju przez najbliższy miesiąc. I nagle na Raw Air zrobią wyjątek dla skoczków i ich ekip?

 • Xenkus profesor

  Niech oni lepiej już szukają jakiś zastępstw dla Raw Air.

 • Xander1 profesor

  Coś mi się zdaje że tego RAW Air nie będzie. Przez te głupie restrykcje w Norwegii pewnie stanie się tak że odpadną cztery ważne konkursy PŚ. A FIS już nie znajdzie chętnych na organizację dodatkowych konkursow.

 • Fan Tkaczenki i Aalto weteran

  Mi by szkoda RA było - fajny turniej.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl