PK w Ruce: Triumf Pedersena, Joniak siódmy

  • 2025-12-14 12:07

Robin Pedersen został zwycięzcą niedzielnego konkursu Pucharu Kontynentalnego na Rukatunturi (HS142) w Ruce. Reprezentant Norwegii poszybował na odległość 141 m oraz 147 m. Drugi był Maximilian Ortner, a trzeci Soelve Jokerud Strand. Siódme miejsce zajął Klemens Joniak. Awans do finału wywalczyło trzech Polaków.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybował Isak Andreas Langmo. Reprezentant Norwegii wylądował na 147. metrze i na półmetku rywalizacji prowadził z przewagą 15,3 punktu nad Maximilianem Ortnerem (143 m). Trzeci był Robin Pedersen (141 m), a czwarty - najlepszy z Polaków, Klemens Joniak (142,5 m). Tuż za nim plasowali się Soelve Jokerud Strand (141,5 m) i Fredrik Villumstad (136,5 m).

Siódme miejsce zajmował Markus Mueller (136,5 m), ósmy był Junshiro Kobayashi (128,5 m), a dziewiąty - Rok Masle (133,5 m) ex aequo z Zigą Jelarem (135 m).

Awans do finału wywalczyli również szesnasty Aleksander Zniszczoł (126,5 m) oraz dwudziesty drugi Jarosław Krzak (124,5 m).

Adam Niżnik po skoku na 118. metr zakończył udział w niedzielnym konkursie na trzydziestej szóstej pozycji. Zdyskwalifikowany został Szymon Sarniak.

Pierwszą rundę konkursową rozegrano z 17., 16. i 15. belki startowej.

W finale Isak Andreas Langmo roztrwonił swoją wysoką przewagę punktową. Lider Pucharu Kontynentalnego uzyskał zaledwie 78 metrów i zanotował spadek z pierwszej na dwudziestą siódmą pozycję. Tym samym po zwycięstwo sięgnął jego rodak, Robin Pedersen (147 m). Norweg wyprzedził o 2,8 punktu Maximiliana Ortnera (137,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął z kolei Soelve Jokerud Strand (138 m), który wyprzedził Junshiro Kobayashiego (135 m), Clemensa Aignera (140 m) i Fredrika Villumstada (133,5 m).

Klemens Joniak w finale uzyskał odległość 129,5 metra i ukończył niedzielną rywalizację na Rukatunturi na siódmej pozycji, tuż przed Zigą Jelarem (129 m) i Clemensem Leitnerem (134 m). Czołową dziesiątkę skompletował Aleksander Zniszczoł (143 m).

Jarosław Krzak po skoku na 106. metr został sklasyfikowany na dwudziestym piątym miejscu.

Rundę finałową przeprowadzono z 17., 16. i 15. platformy.

Zawody w Ruce były jedynymi konkursami rozgrywanymi w ramach 3. periodu sezonu Pucharu Kontynentalnego. Dodatkowe miejsca startowe na 74. Turniej Czterech Skoczni wywalczyły reprezentacje Austrii, Norwegii i Japonii.

Nowym liderem Pucharu Kontynentalnego został Maximilian Ortner (160 pkt.), który wyprzedza Robina Pedersena (150 pkt.) i Junshiro Kobayashiego (110 pkt.). Szósty jest Klemens Joniak (81 pkt.).

Kolejne zawody Pucharu Kontynentalnego rozegrane zostaną tuż po świętach Bożego Narodzenia, 27-28 grudnia na Gross-Titlis-Schanze (HS140) w Engelbergu.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Kontynentalnego 2025/26 >>>
Zobacz końcową klasyfikację 3. periodu PK >>>
Zobacz aktualny ranking CRL >>>

ZAPIS TRANSMISJI:


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (23909) komentarze: (242)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • szczurnik weteran
    @Bernat__Sola

    "each nation with less than four (4) athletes in the nations quota or without nations quota is entitled to enter up to four (4) athletes as a maximum. The reimbursement of basic quota is three (3), the additional quota has to be paid by the respective National Ski Association."

    Ten czwarty bez wsparcia limitów by musiał płacić, a tak Kasai zbiera punkciki na koszt FIS, nie swój czy związku krajowego ;-)

  • Sigmusiaxd doświadczony

    Nie wiem czy tutaj ktoś jeszcze żyję, ale dorzucę swoje 3 grosze.

    Langmo - psychika naszego księdza niestety jeszcze nie taka duża. Oby pojechał na TCS za Oestvolda
    Joniak - nie spadł jakoś ostro w tym ostatnim skoku, a w 1 to bomba!
    Zniszczoł - no porażka. Na Fis Cup też nie będzie w top 10 więc po co on ma jeździć - niech sobie potrenuje na naszych polskich skoczniach.

  • Skoczek2025 bywalec

    Świetny wynik Joniaka brawo . Junshiro był jednak regularny . Szkoda Langmo , chyba tu psychika nie była jego mocną stroną . Interesujące są punkty Kazacha. Zjazd Bachlingera naprawdę duży .

  • Arturion profesor
    @fraki

    Co za mity. Ani Dawid ani Kamil nie powiedzieli, że nie wystartują w PK, ale plotka krąży.
    Inna sprawa, że nie ma sensu ich tam wysyłać, bo tam powinni skakać młodzi.
    I co najwyżej Kot i Zniszczoł (ale nie razem). ;-)

  • Bernat__Sola profesor
    @rybolow1

    To prawda, ale jednak Prevc i Zajc są młodsi niż nasza trójca za Horniego (no, Domen, jest w tym wieku, co Kubacki w 16/17, tylko że wtedy Dawid jeszcze nie dobił do czołówki).
    Lanišek nieco starszy, lecz kilka lat poskacze.
    Co za tym idzie, trochę czasu na doprowadzenie kogoś do czołówki Słoweńcy wciąż mają.

  • Bernat__Sola profesor
    @szczurnik

    W Kontynentalu każdy ma co najmniej 4 miejsca.

  • Janusz11 doświadczony
    @jma

    A na jakiej podstawie twierdzisz, że wyniki korespondencyjne Joniaka z Ruki są gorsze od wczorajszych Kubackiego i Wąska (pisałeś to przed dzisiejszym konkursem, więc dzisiejszych już pod uwagę nie biorę)?

    Bo tak, bo zakładamy a priori, że 5 i 7 miejsce w PK to zawsze musi być mieć poza 30 w PŚ, i to daleko poza 30, skoro miejsca Kubackiego i Wąska uznajesz za lepsze? Żenujący, niemerytoryczny argument. Realia PK są takie, że od obniżenia limitów dla czołowych nacji w PŚ zawodnicy z czołowych miejsc w PK, którzy wywalczyli miejscówki, w większości regularnie punktują w kolejnych periodach po wskoczeniu do PŚ, a czasem nawet bardzo solidnie, sprawdź sobie statystyki z poprzedniego sezonu, pozytywnymi przykładami Oestvold, Mueller, Pedersen czy Fettner.

    Bardziej merytoryczne od takiego założenia byłoby np porównanie wyników z tych konkursów PK z wynikami PŚ po przeliczeniu punktów za belki 2 tygodnie temu - i tak Joniak wczoraj w pierwszym skoku miał notę, która po odjęciu punktów za belkę dałaby mu 12 miejsce w PŚ, a dziś pozycję pod koniec drugiej dziesiątki. Oczywiście nie jest to do końca miarodajne, bo warunki i różnica belek sprawiły, że realistyczna różnica nie została do końca oddana, noty Langmo po przeliczeniu to okolice 3-4 miejsca, a raczej jego forma nie jest aż tak znakomita, ale to i tak mądrzejsze od "Joniak nie skakał na top 30 PŚ, bo tak", a zwłaszcza wczoraj w pierwszym skoku jego zapas nad 30 notą z konkursu PŚ był gigantyczny.

    Generalnie po dzisiejszym konkursie PŚ już tematu nie ma, bo Kubacki i Wąsek zdobędą punkty, a sprawiedliwe byłoby danie im szansy na walkę o miejsce w składzie na TCS, więc zabranie Joniaka zamiast jednego z nich do Engelbergu byłoby bez sensu, niemniej jednak polskie skoki będą zmierzały donikąd, jeśli dla zawodnika z zaplecza absolutną koniecznością do awansu do PŚ będzie zdobycie miejscówki niezależnie od poziomu konkurencji w PK oraz innych polskich zawodników w PŚ.

  • fraki weteran
    @Vainamoinen

    Kubacki nie zgodzi się na PK, prędzej Wąsek tam by poszedł.

  • szczurnik weteran

    Kasai, zdobywając 31 punktów w tym weekendzie i periodzie, podtrzymuje czwarte miejsce startowe dla Japonii w CRL.

  • Fan_Gruszki profesor

    Warto dodać, że dzisiejszym występem Rygl przesunął 2 miejsce dla Czech na 3 miejsce na liście rezerwowej na IO.

  • jma profesor
    @Mucha125

    Moim zdaniem na wyjazd na PŚ trzeba zasłużyć. Poza tym okazję do przetestowania Joniak miał w Wiśle - NQ i 46. Jeśli dziś Joniak odstaje od Wąska i Kubackiego to musi popracować w PK, proste. Uważam że za wiek nikt nie powinien zabierać miejsca lepszym od siebie. Gdyby Joniak w weekend zajmował miejsca w czołowej "3" to można by było zaryzykować ale jego wyniki korespondencyjnie są gorsze.

  • rybolow1 profesor
    @TheDriger

    Tyle że Słoweńcy hurtowo orają młodych tak jak my

  • aVe bywalec
    @Tomek88

    bardzo dobry weekend joniaka. Przecież on rok temu skakał na 3 dziesiątke albo nie przechodził do 2 serii a teraz 3 świetne skoki, w sobote wytrzymał presję w niedzielę troszke gorzej.

  • King profesor
    @KapitanGrawitacja

    Jakby go wzięli na PŚ do Engelbergu to gorzej niż w Wiśle nie będzie. Jakby nie było konkursy w Polsce wiążą się z większą presją, nawet Tomasiak wspominał, że musiał się przyzwyczaić i dopiero skok w 2 serii w sobotę miał już na swoim poziomie.

  • TheDriger profesor
    @DomenPrevcFan

    Lovro Kos szans na top25 w rankingu olimpijskim nie ma juz praktycznie żadnych, więc tymbardziej obwożenie go nie ma sensu.
    Trochę sie nie zgadzam z tą sytuacją opisaną. Bo pomijając Austrię to nikt nie będzie miał w skokach takiej sytuacji zeby mieć 10 zawodników zdolnych zdobywać punkty PŚ w jednym momencie.
    Trójka Domen, Zajc, Lanisek to i tak bardzo dużo! Tymbardziej, ze Słoweńcy są mistrzami świata i mistrzami świata w lotach drużynowo!
    Mają spokojnie kilka lat czasu spokoju zeby budować kolejnych zdolnych młodych. A w międzyczasie są też tacy jak Kos czy Jelar którzy mogą odzyskać formę i dołączyć do czołówki. Wiec sytuacja tam jest bardzo dobra.

  • vodopad stały bywalec

    Dziś ponownie objawiło się to o czym pisałem wczoraj, czyli pewna niestabilność w skokach Klemensa. Myślę, że gdy to wyeliminuje to bez problemu będzie walczył o miejscówki na PŚ, a potem w samym PŚ. Wielkie brawa za ten występ i tak, ratuje honor naszych skoczków na zapleczu.

    Wielka szkoda również Sarniaka, że nie udało mu się zapunktować, widać że jest w stanie to bez problemu zrobić, sama Ruka chyba mu nie sprzyjała - zresztą inni PERSPEKTYWICZNI zawodnicy też tu spore problemy mieli, także koniec końców i tak mały plus tu bym dopisał (ale to już subiektywna kwestia - zależy kto jak duże oczekiwania wobec niego ma).

  • wiatrhula111 weteran

    Joniak może limutu nie wywalczył, ale zamiast kisić go w PK lepiej, żeby mógł oskakiwał się w PŚ.
    Od Wąska i Kubackiego dużo gorszy nie będzie.
    Myślę, że ostatnie 15 lat powinno wystarczyć, by każdy wiedział, że kiszenie młodych zawodników w zawodach niższej rangi to droga do nikąd.

  • rybolow1 profesor
    @Kornuty

    A Klemens pewnie będzie dalej kiszony w PK a taki Kubacki czy Stoch ciułać drobnicę. Ale Joniak ogólnie dobry występ, wyraźnie lepszy niż Zniszczoł

  • KapiOfficial bywalec
    @KapitanGrawitacja

    no i niech Klemens poskacze dłużej w PK, by robić podobne wyniki jak w Ruce i może jakimś cudem powalczy o limit na Polski i Japońskie Tournee

  • equest profesor

    Klemens, świetny weekend. Nie udało się tej miejscówki na TCS "przygarnąć".
    Następny występ w PK Engelberg daje dodatkową miejscówkę na Zakopane i Sapporo.
    A także jakąś "przepustkę" na MŚwL.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl