Historia Pucharu Kontynentalnego

W przeciwieństwie do Pucharu Świata, czy też Mistrzostw Świata w Skokach Narciarskich, Puchar Kontynentalny jest stosunkowo młodą imprezą.

Puchar Kontynentalny powstał na początku lat 90 (pierwszy sezon został rozegrany w latach 1991/92), w znacznej mierze po to, aby odciążyć Puchar Świata, w którym chciało występować coraz więcej zawodników, jak również umożliwić większej liczbie skoczków rywalizację w międzynarodowym gronie.

Przez pierwsze dwa sezony Puchar Kontynentalny był znany jako Puchar Europy ponieważ startowali w nich tylko zawodnicy ze Starego Kontynentu. Następnie, począwszy od sezonu 1993/94, nazwa została zmieniona, na taką, jaką znamy do dziś, czyli "Puchar Kontynentalny", bądź też "Puchar Interkontynentalny" i do zawodów zostali dopuszczeni skoczkowie spoza Europy. Tym samym likwidacji uległ Pacific-Rim-Cup (obejmował płn Amerykę i Azję). Ciekawostką pozostaje jednak fakt, że nigdy w historii Pucharu Kontynentalnego, żadnemu zawodnikowi spoza Europy nie udało się stanąc na podium całego turnieju.

3. Kaiser Stefan (Niemcy) 773

Do tej pory w historii występów w Pucharze Kontynentalnym prym w liczbie zwycięstw w klasyfikacji generelnaj wiodą Niemcy - mają ich na koncie 5, a aż 14 razy zawodnicy z tego kraju stawali na podium. Tuż za Niemcami znajdują się Austriacy z 4 zwycięstwami.