Raw Air w Lillehammer: Triumf Petera Prevca, Kamil Stoch siódmy

  • 2020-03-09 18:14

Peter Prevc został zwycięzcą poniedziałkowego konkursu indywidualnego Raw Air na skoczni w Lillehammer (HS140). Reprezentant Słowenii triumfował dzięki skokom na odległość 132 m oraz 125,5 m. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch był siódmy. Do finału awansowało trzech Polaków.

Peter PrevcPeter Prevc
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Markus Eisenbichler. Reprezentant Niemiec poszybował na 138. metr i wyprzedzał o 3,9 punktu Kamila Stocha (135 m). Trzeci, ze stratą 7,4 pkt. do lidera, był Ryoyu Kobayashi (135,5 m). Tuż za czołową trójką plasowali się Peter Prevc (132 m) i Robert Johansson (136,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani byli Stephan Leyhe (130 m), Michael Hayboeck (132 m) oraz Robin Pedersen (133 m). Czołową dziesiątkę zamykał Karl Geiger (128,5 m).

Do finału awansowało jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Dwudziesty pierwszy na półmetku był Piotr Żyła (124 m), zaś dwudziesty ósmy - Dawid Kubacki 122,5 m).

Jakub Wolny po skoku na odległość 114 metrów zajął trzydziestą siódmą lokatę. Trzydziesty dziewiąty był Maciej Kot (112,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 12. i 11. belki startowej.

W finale czołowi zawodnicy musieli mierzyć się z pogarszającymi się warunkami wietrznymi. W efekcie po 23. pucharowe zwycięstwo w karierze poszybował Peter Prevc. Słoweniec uzyskał 125,5 metra i po 1122 dniach przerwy ponownie stanął na najwyższym stopniu podium. Drugi, ze stratą 0,4 punktu do triumfatora, był Markus Eisenbichler (120,5 m), zaś trzeci - Stephan Leyhe (133 m). Tuż za podium znaleźli się Norwegowie - Marius Lindvik (128,5 m) oraz Robin Pedersen (130 m) ex aequo z Robertem Johanssonem (124 m).

Kamil Stoch w serii finałowej wylądował na 121. metrze i ostatecznie zakończył konkurs na siódmej pozycji, przed Stefanem Kraftem (132 m), Ryoyu Kobayashim (120 m) oraz Gregorem Schlierenzauerem (129 m).

Piotr Żyła z wynikiem 130 metrów sklasyfikowany został na dwudziestej trzeciej pozycji. Dwie lokaty niżej uplasował się Dawid Kubacki (131,5 m).

Rundę finałową rozegrano z 12., 11. i 10. platformy.

Nowym liderem turnieju Raw Air został Marius Lindvik (655,2 pkt.). Norweg wyprzedza o 7,6 punktu Stefana Krafta (647,6 pkt.) oraz o 9,9 pkt. Stephana Leyhe (645,3 pkt.). Czwarte miejsce zajmuje Kamil Stoch (644,6 pkt.), który traci 10,6 punktu do lidera.

W Pucharze Świata prowadzi Stefan Kraft (1645 pkt.) przed Karlem Geigerem (1507 pkt.) i Dawidem Kubackim (1137 pkt.). Piąty jest Kamil Stoch (931 pkt.), a dziesiąty Piotr Żyła (612 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów umocnili się Niemcy (5113 pkt.), którzy wyprzedzają Austriaków (4959 pkt.) oraz Norwegów (4548 pkt.). Polacy z dorobkiem 4132 punktów zajmują czwartą lokatę.

We wtorek w Lillehammer odbędą się aż trzy serie skoków zaliczane do turnieju Raw Air. O 15:45 rozegrany ma zostać się prolog, będący jednocześnie kwalifikacjami do zaplanowanego na 17:00 konkursu indywidualnego.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację Raw Air >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (44772) komentarze: (341)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • grindavik stały bywalec
    @sheef

    Tak, ciągle Polska "dwóch prędkości" w tym sezonie.

  • unnameduser stały bywalec
    @Paweł39

    Stawiam na Zniszczoła. Lahti ewidentnie mu nie leżało.

  • Gerwazy doświadczony
    @DanielBlanco

    Jest korelacja między wprowadzeniem przeliczników a spadkiem popularności wśród kibiców (ciekawe jak ze sponsorami, czy dzisiaj skoczkowie zarabiają mniej, sponsorzy mniej płacą?).

    Ale korelacja nie oznacza że jest to przyczyna. Może jest, może nie.

  • dejw profesor
    @ZXCVBNM_9999

    A Ty myślisz że PZN wypisał sobie dokładnie wytyczne sportowe dotyczące obecności w kadrach na następny rok tak po prostu, dla żartów? I żeby było jeszcze śmieszniej, to jeszcze je upublicznił?

  • Paweł39 weteran

    Jeszcze zostało parę konkursów do końca.
    Jak myślicie, pomijając starzejące się trio, czy któryś jeszcze z buloklepów z kadry A i B zapunktuje łaskawie obok tego tria w jakimś konkursie? Obstawiam że jednak się uda po wielkich bólach a będzie to Wolny jak mu gdzie podwieje w Vikersund. Reszta tradycyjnie będzie walczyć nawet nie o 30-stkę a o kwalifikacje z tym trenerem. Dziś może być wesoło gdy same trio zawkwalifikuje się do konkursu. Wcale to nie jest takie niemożliwe.

  • DanielBlanco bywalec

    Gdy podczas LGP w 2009 testowano współczynniki wiatru, byłem wręcz przekonany, że ten pomysł się nie przyjmie w poważnych zawodach, podobnie jak kilka innych w przeszłości. Niestety, myliłem się. Wpływ pogody (w tym wiatru) jest nieodłącznym elementem rywalizacji na świeżym powietrzu i niejednokrotnie decydował o medalach w wielu dyscyplinach. Ponadto nie da się go dokładnie wyrazić żadnymi przelicznikami, gdyż jego wpływ nie jest identyczny dla każdego zawodnika z uwagi na ich predyspozycje fizyczne, techniczne i psychiczne.
    Od dekady następuje systematyczny odpływ kibiców ze skoków narciarskich. Absurdalność przeliczników potwierdza się niemal w każdych zawodach. Polska, Słowenia, Niemcy, Austria to jedyne kraje, gdzie obecnie skoki są jeszcze dość popularne, aczkolwiek nawet tam jest już tendencja zniżkowa (może poza Słowenią). Wśród moich znajomych już prawie nikt nie ogląda skoków, znacznie częściej je oglądali nawet w latach 90-ych, gdy sukcesów mieliśmy jak na lekarstwo...
    Skoki na poziomie profesjonalnym upadły w Szwecji, Francji, Włoszech i wielu innych krajach mniej utytułowanych. Upadną w Kanadzie i Bułgarii z chwilą zakończenia karier przez Boyda-Clowesa i Zografskiego. Czechy, Rosja i Finlandia mają po 1 średnim zawodniku i perspektywę nieuchronnej degrengolady. Przyszłość skoków to usunięcie ze struktur FIS-u, gdyż dyscyplina przestanie spełniać statutowe wymagania.
    Czasem mam wrażenie, że utrzymywanie się Hofera na dyrektorskim stanowisku tak długo jest wynikiem lobbingu przedstawicieli innych, konkurencyjnych dyscyplin zimowych, którzy widzą jak wysoce niekompetentną, a przy tym zadufaną w sobie osobą jest Walter. Zarzynanie skoków dokonywane przez Hofera jest im na rękę, gdyż mają większy kawałek tortu dla siebie w postaci praw telewizyjnych i publiczności na zawodach. Nie zauważyłem odpływu kibiców z biatlonu, narciarstwa alpejskiego czy hokeja, a nawet ich popularność rozrasta się na nowe kraje.

  • unnameduser stały bywalec
    @jma

    Wolny wygląda dramatycznie w tym zestawieniu. Żyła też się nieźle stoczył.

  • Homeomorfismus doświadczony
    @grzmiwuj

    Od siebie dodam, że skoki obecnie są nieatrakcyjnie dla przeciętnego widza, bo przez przeliczniki stały się mniej czytelne. Kiedyś sprawa była prosta - ktoś skoczył dalej od prowadzącego i ładnie stylowo, to od razu można się bylo emocjonować, że wyjdzie na pierwsze miejsce, a teraz trzeba czekać na zsumowanie wszystkich punktów, żeby być pewnym. Ludzie nie chcą takich sytuacji jak w Pjongczang, gdzie chyba wszyscy byli przekonali, że Hula zdobył medal, a gdy wyświetliła się nota, okazało się, że zajął piąte miejsce. Do tego nie wiadomo po co usunęli informację o punktach za belkę, które początkowo pojawiały się przy nazwisku każdego zawodnika, teraz dostaje się tylko zbiorczą notę za wiatr i belkę w końcowym okienku...

  • grzmiwuj doświadczony

    Produkt skoki narciarskie jest obecnie mało atrakcyjny dla widza, a wręcz niestrawny. Zero potencjału przyciągania nowych kibiców. Fatalne zarządzanie konkursami, kombinezony sprzyjające loteryjnym wynikom, zmiany klimatu. Pertile czeka bardzo trudne zadanie. Zacząć trzeba chyba od strojów i przelicznikow, bo ten sport zaczyna zjadać własny ogon i lekarstwo staje się gorsze od choroby (tego, co było 20 lat temu - wielkie kombinezony uniezależniajace choć trochę od warunków i brak przelicznikow). Bez rewolucyjnych zmian skoki stana się za parę lat tak popularne, jak bobsleje czy saneczki. Sorry, naprawdę oglądam ten sport od lat 90., ale takich cyrkow jak wczoraj czy na MS juniorów bronić się dłużej nie da. To jest głupie i nieatrakcyjne dla nikogo. Po prostu złe i do zmiany.

  • ZXCVBNM_9999 profesor
    @unnameduser

    Myślisz, że ktoś na to zwraca uwagę? Zarówno Zniszczoł, Stękała, Murańka będą w kadrach jeśli tylko nie zakończą kariery. Ja myślę, że Zniszczoł będzie w A.

  • dejw profesor

    Surowe norweskie powietrze przesycone koronawirusem, z widokiem na puste trybuny - okazuje się, że niektórych zawodników taka atmosfera uwala, innych wręcz przeciwnie (np Jelar w Oslo).
    Do pierwszej grupy zaliczyć można drużynę Austriacką: w Oslo w brawurowy sposób oddała prowadzenie w PN, które utrzymywali od startu sezonu. Objęli je Niemcy, którzy..
    był taki dzień w tym sezonie: http://medias1.fis-ski.com/pdf/2020/JP/3117/2020JP3117NCS.pdf

    Aura ta zaszkodziła także dwójce nadających ton rywalizacji i w PŚ i w dwóch ostatnich weekendach - Geiger i Kraft w Rasnowie wygrywali na przemian nie tylko konkursy, ale i wszystkie serie licząc noty netto; w Lahti zwyciężyli w 6 z 9ciu. W Oslo i Lillehammer, jak dotąd są bez wygranej pojedynczej serii, a do tego wciąż goniący Niemiec tylko trzykrotnie zmieścił się w pierwszej dziesiątce, na 10 prób. Był dobry moment na odrobienie, a są kolejne straty i to bolesne w kontekście końcowej lokaty Krafta.
    Cokolwiek zaszkodziło Granerudowi, jest to bardzo mocne - tragiczny sezon z zaskakującym powołaniem na Rasnow, gdzie wypadł całkiem przyzwoicie, kończy oklepywaniem buli na poziomie szóstej, siódmej dziesiątki. Lekarstwo na podobny stan znalazł chyba Pedersen (średnie skoków z III ostatnich skoczni: 30, 36 i 48,7 i brak punktów, a średnia z dzisiaj to blisko TOP10 zwieńczona wygraniem II serii i piękną życiówką, z podium przegranym o zaledwie 2 punkty), ale wątpliwe, czy zechce podzielić się z kolegą. Norwegowie pod względem wyników nie mają na co narzekać - wygrana drużynówka, trzech zawodników tuż za TOP3 dzisiaj, lider Turnieju i spokojne zmierzanie po TOP3 PN, kosztem Polaków - co obiektywnie ujmując jest sprawiedliwe ze sportowego punktu widzenia.

    Sam konkurs w Lillehammer był tak przedziwny, że podsumować mogą go kilka wyników z obu serii w połączeniu z rezultatem finalnym
    Haare 30 i 14 nota drugiej serii - finalnie kończy 28
    Aalto 29 i 7 - kończy 26
    Kubacki 28 i 15 - kończy 25
    Jelar 27 i 6 - kończy 20
    Eisenbichler 1 (ewidentny błąd pomiaru wiatru, trochę podobnie jak u Rjoju w Tagile, co jednak nie zmienia faktu, że nawet przy realniejszej ciszy, bądź lekkim kierunku pod narty, to był to skok na poziomie TOP3-5) i 24 - kończy 2
    Stoch 2 i 27 - kończy 7
    Rjoju 3 i 26 - kończy 9

  • jma profesor
    Performance polskich skoczków TEN SEZON vs UBIEGŁY SEZON

    Jeśli kogoś interesowały moje zestawienia to jest to przedostatnie przed finałowym konkursem.

    Zmiany są niewielkie.
    Stoch - 78% (0%)
    Żyła - 58% (-2%)
    Kubacki - 124% (-4%)
    Wolny - 19% (-1%)
    Kot - 159% (-6%)
    Hula - 49% (-2%)
    Wąsek - 0% (0%)
    Murańka & Zniszczoł - nieskończoność

  • Introverder profesor
    @kibicsportu

    Czyli mogą być jutro cyrki.

  • unnameduser stały bywalec

    No to Zniszczoł będzie siedział jak na szpilkach, czy spełni wymogi do pozostania w kadrach - bo w PK brakuje mu teraz 35 punktów do top 30, a w PŚ ma nad 56. miejscem 7 punktów. Wystarczy trochę loterii...

  • kibicsportu profesor

    Mimo, że Kamil nie stanął na podium, to cieszą jego dobre skoki. Od Oslo nie oddał żadnego słabego skoku. Dzisiaj sam mówił, że skoki były dobre, więc cieszy stabilność. Myślę, że przy odrobinie szczęścia wygra jakiś konkurs jeszcze. Stawiam, że będzie bardzo mocny na MŚwL.
    Także ma duże szanse choćby na podium w Raw Air.

  • Nowyskoczek5 profesor

    Szkoda że Kamil nie stanął na podium ale juz jutro kolejny konkurs !

    Patrząc na klasyfikacje generalną nasza najlepsza trójka nie jest w dobrej sytuacji . R.Kobayashi jest juz blisko Kubackiego do Stocha przybliża się Leyhe i Lindvik a Żyła może wylecieć z TOP10 .

  • EmiI profesor
    @Luk

    Teoria spiskowa, jak sama nazwa wskazuje mówi o spisku, czyli celowym działaniu. Awaria systemu to awaria a nie celowe działanie na czyjąś szkodę/zysk.

  • SebaSzczesnyy weteran
    @Morgensternowy_

    Nic mu sie nie należało.

    W sporcie nigdy się nikomu nic nie należy za darmo. A już na pewno nie należała się tu Prevcowi wygrana

  • Morgensternowy_ doświadczony
    Zaawansowane Statystyki po 1 z 2 konkursów Raw Air/PŚ w Lillehammer 🇳🇴

    Tak by się klasyfikacja drużynowa przedstawiała, jakby się odbyła drużynówka:

    1.Norwegia 🇳🇴 1085,0 pkt
    2.Niemcy 🇩🇪 1070,7 pkt
    3.Słowenia 🇸🇮 1047,4 pkt
    4.Austria 🇦🇹 1047,0 pkt
    5.Japonia 🇯🇵 1035,8 pkt
    6.Polska 🇵🇱 964,3 pkt

    Najstarszy skoczek konkursu:
    Simon Ammann 🇨🇭 (38 lat, 8 miesięcy, 12 dni)
    Najmłodszy skoczek konkursu:
    Timi Zajc (19 lat,10 miesięcy, 11 dni)
    Najwyższy skoczek konkursu:
    Robin Pedersen 🇳🇴 188 cm
    Najniższy skoczek konkursu:
    Yukiya Sato 🇯🇵 159 cm
    Wystąpiło 7 reprezentacji z Europy, 2 z Azji i dwie z Ameryki płn.
    Najlepiej spisali się bracia Prevc 🇸🇮 (100 pkt) (Peter 100, Domen 0) .
    Nieco słabsi okazali się Kobayashi 🇯🇵 którzy uzyskali 33 pkt (Ryoyu 29, Junshiro 4)
    Najsłabsze wyniki zanotowali Huberowie 🇦🇹 (29 pkt) (Daniel 13, Stefan 0 ).

    Dyskwalifikacja (0):
    Najdłuższy skok:
    Markus Eisenbichler 🇩🇪 138,5 m
    Najkrótszy skok:
    Joachim Oedegaard Bjoreng 🇳🇴 107,5 m
    Najwyższa rekompensata za wiatr:
    Peter Prevc 🇸🇮 (9,7 pkt)
    Najniższa rekompensata za wiatr:
    Constantin Schmid 🇩🇪 (-7,4 pkt)
    Najszybszy zawodnik na progu:
    Gregor Schlierenzauer 🇦🇹 (91,6 km/h)
    Anders Haare 🇳🇴 (91,6 km/h)
    Najwolniejszy zawodnik na progu:
    Wladimir Zografski (89,2 km/h)
    Najładniejszy stylowo skok:
    Kamil Stoch 🇵🇱 (57,0 pkt)
    Anze Lanisek 🇸🇮 (57,0 pkt)
    Najsłabszy stylowo skok:
    Domen Prevc 🇸🇮 (44,5 pkt)
    Ilość skoków poza Punkt K: 54
    Ilość skoków poza 125 metr: -==
    ilość skoków poza 130 metr: 28
    Ilość skoków poza HS: 0
    Najwyższy skoczek na podium:
    Stephan Leyhe 🇩🇪 182 cm
    Peter Prevc 🇸🇮 182 cm
    Najniższy skoczek podium:
    Markus Eisenbichler 🇩🇪 172 cm
    Rekordy skoczni: 0

  • cavalierjan19 profesor
    @Introverder

    Ja wiem czy tylko on, Żyła i Kubacki przy naprawdę dobrych skokach na mamucie mogą się znaleźć jeszcze stosunkowo wysoko. Nie zanosi się na razie na to, ale w skokach różnie to bywa.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl