Tutaj lata nasz Król Lata – LGP Hakuba 2001

 • 2021-09-09 13:50

Zawody na olimpijskiej skoczni w Hakubie miały zadecydować o losach końcowej klasyfikacji Letniego Grand Prix. Liderem i głównym faworytem cyklu był Adam Małysz. „Orzeł z Wisły” musiał jednak odeprzeć ataki dobrze dysponowanych Austriaków - Goldbergera, Hoellwartha i Horngachera...

Do zakończenia sezonu Letniego Grand Prix pozostały dwa konkursy, a o końcowy triumf w klasyfikacji generalnej walczyło aż czterech zawodników. Liderem był Adam Małysz, ale „Orzeł z Wisły” musiał uważać na austriacki tercet tuż za jego plecami. Andreas Goldberger tracił do Polaka tylko 34, Stefan Horngacher – 76, zaś Martin Hoellwarth – 80 punktów. Dodatkowo mistrz świata z Lahti musiał mierzyć się z problemem zbyt wczesnego odbicia z progu.

Skocznie w Hakubie (J-SKY Sports)Dwa finałowe konkursy cyklu zaplanowano na weekend 8-9 września na olimpijskiej skoczni w Hakubie. Tej samej, na której Adam Małysz zaliczył w styczniu upadek podczas swojego pierwszego występu w roli lidera Pucharu Świata. Teraz była okazja na wymazanie tych złych wspomnień poprzez sięgnięcie po końcowe zwycięstwo w Letnim Grand Prix. Od początku pobytu w Japonii swoją formą straszyli jednak czołowi Austriacy. Zawody w Sapporo zakończyły się ich dubletem. Zwyciężył tam bowiem Stefan Horngacher przed Andreasem Goldbergerem.

Na liście startowej weekendowych zmagań w Hakubie znajdowały się nazwiska 40 zawodników z jedenastu państw. W porównaniu z Sapporo grupa uczestników skurczyła się o 10 osób, gdyż Japończycy nie mogli już skorzystać z kwoty krajowej. Polskę ponownie reprezentowali Adam Małysz, Wojciech Skupień i Robert Mateja.

Parametry skoczni w Hakubie:
Nazwa: Skocznia Olimpijska
Punkt konstrukcyjny: 120 m
Punkt sędziowski: 131 m
Rekord skoczni: 135,5 m – Sven Hannawald (GER), 12.09.1999
Nachylenie najazdu: 35°
Długość najazdu: 93,9 m
Nachylenie progu: 11°
Długość progu: 7 m
Wysokość progu: 3 m
Prędkość: 91,8 km/h
Nachylenie zeskoku: 37,5°
Rok budowy: 1992


Skocznie w Hakubie (J-SKY Sports)Na piątek w Hakubie zaplanowano dwie sesje treningowe. O poranku na starcie zjawiło się jednak zaledwie 14 zawodników, a z udziału zrezygnowała czołówka, w tym reprezentacja Polski. Bardziej wiarygodne były zatem rezultaty wieczornych rund, rozgrywanych w porównywalnych godzinach, co sobotni konkurs.

– Nie mam w ręku komunikatu, więc nie podam oficjalnych danych, lecz tylko to, co pamiętam. Najpierw więc – o skokach Adama Małysza. Jest wciąż bardzo dobry, jednak żadnej serii treningowej nie wygrał. Adam bardzo wolno najeżdża na próg – to jest jego letni problem. Na porcelanowym rozbiegu w Hakubie przegrywa prędkością o dwa kilometry z najlepszymi, a to jest dużo. Mimo to ląduje daleko – skoczył 121,5 metra, 119,5 oraz 117. Dało mu to trzecie miejsce w pierwszej serii, trzecie-czwarte w drugiej oraz siódme-ósme w trzeciej – relacjonował trener Piotr Fijas w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”, wspominając również o zwycięzcach serii: – 124 metry w pierwszej serii miał Andreas Goldberger, 125 w drugiej Stefan Horngacher, w trzeciej ktoś miał też wynik w granicach 124-125.

Skocznie w Hakubie (J-SKY Sports)–  Trudno wyrokować, jak to się skończy. Adama stać na zwycięstwo w cyklu, bowiem naprawdę skacze pięknie. A z Austriakami jest tak, że raz jeden skoczy bardzo daleko, następnym razem - inny. Równo skacze najgroźniejszy na dziś rywal Adama - Goldi, ale w sobotę i niedzielę nie musi z Małyszem wygrać. Myślę więc, że jednak Adam zakończy Letnią Grand Prix zwycięsko i to mimo tych wolnych najazdów, z którymi nie możemy sobie w żaden sposób poradzić – oceniał asystent Apoloniusza Tajnera.

Znicz olimpijski Nagano 1998 (J-SKY Sports)Sobotni konkurs na Skoczni Olimpijskiej w Hakubie rozpoczął się o 19:00 czasu lokalnego przy +23 st. Celsjusza. Na trybunach zebrało się około 8700 kibiców. Jako pierwszy na belce startowej zasiadł Markus Eigentler, który otworzył zawody skokiem na 115 metr. Przez dłuższy czas nikt nie był w stanie zbliżyć się do Austriaka. Tuż za jego plecami znalazł się Joerg Ritzerfeld, który wylądował na 107 metrze. Lepiej spisał się kolejny reprezentant Niemiec. Roland Audenrieth doleciał do 119 metra i objął prowadzenie z przewagą 9,2 punktu.

Kolejni zawodnicy mieli trudności z doskoczeniem do liderów zawodów. Hansjoerg Jaekle uzyskał odległość 109,5 metra i znalazł się na trzeciej pozycji. Chwilę później wyprzedził go Noriaki Kasai (111 m). Znacznie dłuższy skok oddał jego rodak, Kazuya Yoshioka. Reprezentant gospodarzy wskoczył na drugą lokatę z wynikiem 117,5 metra. Nadszedł czas na pierwszego z Polaków. Robert Mateja poszybował na 113 metr i tuż po swojej próbie był sklasyfikowany na czwartym miejscu.

Hideharu Miyahira (J-SKY Sports)Powody do radości kibicom pod skocznią sprawił Hideharu Miyahira. Wicemistrz świata z Ramsau osiągnął 122 metry i objął prowadzenie w konkursie. Na trzeciej pozycji zameldował się z kolei Masayuki Sato (115,5 m). Po chwili Miyahira musiał współdzielić fotel lidera z Roarem Ljoekelsoeyem, gdyż Norweg również wylądował na 122 metrze i uzyskał identyczne noty za styl. Tuż za dwójką prowadzących znalazł się natomiast Słoweniec Peter Zonta (121 m).

Damjan Fras (J-SKY Sports)Nadszedł czas na ostatnią dziesiątkę zawodników, a na prowadzeniu znajdowali się wspólnie Miyahira i Ljoekelsoey przed Zontą. Skaczący jako następny, Masahiko Harada doleciał do 120 metra i uplasował się na czwartym miejscu. Słabo spisał się mistrz olimpijski z tego obiektu. Kazuyoshi Funaki po skoku na odległość 107,5 metra znalazł się w trzeciej dziesiątce. Przyszedł czas na skok Wojciecha Skupnia. Reprezentant Polski wylądował na 114 metrze i zajmował jedenastą pozycję. Rewelacja konkursu w Sapporo, Alan Alborn wskoczył na piątą lokatę z wynikiem 120,5 metra. Zmiana na pozycji lidera nastąpiła z kolei po skoku Damjana Frasa. Słoweniec w swojej próbie uzyskał 122,5 metra.

Stefan Horngacher (J-SKY Sports)Jako następny zaprezentował się Igor Medved, który z rezultatem 121,5 metra uplasował się na piątej pozycji. Nadszedł czas na skoki austriackiej trójki, którą zaczynał Martin Hoellwarth. Trzykrotny wicemistrz olimpijski z Albertville doleciał do 121 metra i wskoczył na czwartą lokatę. Kolejni podopieczni Toniego Innauera zdystansowali jednak konkurencję. Stefan Horngacher poszybował na odległość 126,5 metra i objął prowadzenie. Skaczący tuż po nim Andreas Goldberger lądował metr bliżej i zajmował drugie miejsce ze stratą 0,3 punktu.

Adam Małysz (J-SKY Sports)Pierwszą serię zamykał lider Letniego Grand Prix, Adam Małysz. Reprezentant Polski zdołał nawiązać walkę z Austriakami. Zdobywca Kryształowej Kuli w swojej próbie uzyskał odległość 125,5 metra, ale niższe noty za styl sprawiły, iż na półmetku rywalizacji zajmował trzecią lokatę.

Adam Małysz (J-SKY Sports)Tym samym na prowadzeniu znajdował się Stefan Horngacher przed Andreasem Goldbergerem. Trzeci Adam Małysz tracił 1,8 punktu do lidera. Tuż za czołową trójką uplasowali się Damjan Fras oraz Roar Ljoekelsoey ex aequo z Hideharu Miyahirą. Osiemnaste miejsce zajmował Wojciech Skupień, a dwudziesty drugi był Robert Mateja.

Rundę finałową otworzył Joerg Ritzerfeld skokiem na odległość 104,5 metra. Jego wyczyn wyraźnie poprawił następny zawodnik, Kazuyoshi Funaki (114,5 m), który na dłuższą chwilę objął prowadzenie w konkursie. Do jego rezultatu zbliżył się Bjoern Einar Romoeren (112,5 m), wskakując tym samym na drugą lokatę. Nowym liderem został natomiast inny z reprezentantów gospodarzy, Noriaki Kasai (116 m). Chwilę później nadszedł czas na pierwszego z Polaków. Robert Mateja w drugiej próbie uzyskał rezultat 113,5 metra, dzięki któremu zajmował drugie miejsce.

Jako pierwszy punkt konstrukcyjny skoczni w Hakubie przeskoczył Alexander Herr. Niemiec pewnie wyszedł na prowadzenie z wynikiem 121,5 metra. Na trzeciej pozycji uplasował się natomiast mistrz świata z Thunder Bay, Tommy Ingebrigtsen (114,5 m). Jako następny na belce startowej zasiadł Wojciech Skupień. Zakopiańczyk nie nawiązał walki z czołówką. 112,5 metra oznaczało w tym momencie dla niego piątą lokatę. Tymczasem na pozycji wicelidera pojawiali się kolejno Jakub Janda (117,5 m) oraz Masayuki Sato (119 m).

Alan Alborn (J-SKY Sports)W końcu Herr znalazł pogromcę w postaci Kazuyi Yoshioki. Japończyk objął prowadzenie po skoku na 118 metr. Na drugą lokatę wskoczył z kolei Roland Audenrieth, który wylądował na 115 metrze. Ponownie oznaki wysokiej formy zasygnalizował Alan Alborn. Amerykanin poszybował na odległość 121,5 metra i został nowym liderem z przewagą 9,2 punktu nad Yoshioką.

Do końca sobotniego konkursu na Skoczni Olimpijskiej pozostało dziesięciu zawodników. Ostatnią grupę skoczków otwierał Masahiko Harada, który wylądował na 116 metrze i znalazł się na drugim miejscu. Słabiej wypadł Igor Medved. 107 metrów oznaczało dla Słoweńca spadek na dziesiątą lokatę. Skaczący tuż po nim jego rodak, Peter Zonta doleciał do 116 metra i został nowym wiceliderem, tuż za Albornem.

Martin Hoellwarth (J-SKY Sports)Wówczas nadszedł atak ze strony Martina Hoellwartha. Austriak w swojej finałowej próbie uzyskał 120,5 metra i wysunął się na prowadzenie w konkursie. Z walki o zwycięstwo odpadł za to ostatni reprezentant gospodarzy. Hideharu Miyahira wylądował na 109 metrze i był klasyfikowany na dziesiątej pozycji. Na trzecią lokatę wskoczył natomiast Roar Ljoekelsoey (117,5 m). Następny na liście startowej był Damjan Fras. Słoweniec zaliczył odległość 119,5 metra i ostatecznie okazał się lepszy od Hoellwartha o 0,4 punktu.

Adam Małysz (J-SKY Sports)Nadszedł czas na skok Adama Małysza. Trzeci na półmetku, „Orzeł z Wisły” poszybował na odległość 122,5 metra, która na tym etapie rywalizacji pozwoliła mu objąć prowadzenie z wyraźną przewagą 13,2 punktu przewagi nad Frasem. Na wyczyn Polaka próbował odpowiedzieć Andreas Goldberger. Trzykrotny zdobywca Pucharu Świata wylądował jednak na 121 metrze i znalazł się o 0,7 punktu za mistrzem świata z Lahti. Stało się jasne, iż „Goldi” nie tylko nie odrobi punktów w klasyfikacji generalnej LGP do lidera Biało-Czerwonych, ale nawet powiększy swoją stratę.

Stefan Horngacher i Andreas Goldberger (J-SKY Sports)Konkurs zamykał zwycięzca zawodów w Sapporo, Stefan Horngacher. Austriacki weteran po raz kolejny zachwycił publiczność pod skocznią. Niespełna 32-latek powtórzył rezultat Adama Małysza (122,5 m) i sięgnął po drugie w karierze zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix.

Podopieczny Toniego Innauera pokonał drugiego Adama Małysza różnicą 1,8 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Andreas Goldberger. Tuż za czołową trójką rywalizację zakończyli Damjan Fras, Martin Hoellwarth i Alan Alborn. Robert Mateja był dziewiętnasty, a tuż za nim uplasował się Wojciech Skupień.

Wyniki konkursu LGP w Hakubie (K-120); 08.09.2001
Lp. Zawodnik Kraj Skok 1 Skok 2 Nota (po I s.)
1 HORNGACHER Stefan 126.5 122.5 250.2 (1.)
2 MAŁYSZ Adam 125.5 122.5 248.4 (3.)
3 GOLDBERGER Andreas 125.5 121.0 247.7 (2.)
4 FRAS Damjan 122.5 119.5 235.6 (4.)
5 HOELLWARTH Martin 121.0 120.5 235.2 (7.)
6 ALBORN Alan 120.5 121.5 233.6 (11.)
7 LJOEKELSOEY Roar 122.0 117.5 230.6 (5.)
8 ZONTA Peter 121.0 116.0 225.6 (8.)
9 HARADA Masahiko 120.0 116.0 224.8 (10.)
10 YOSHIOKA Kazuya 117.5 118.0 224.4 (13.)
11 AUDENRIETH Roland 119.0 115.0 219.7 (12.)
12 HERR Alexander 113.5 121.5 219.0 (21.)
13 SATO Masayuki 115.5 119.0 218.6 (14.)
14 JANDA Jakub 114.5 117.5 215.1 (16.)
15 MIYAHIRA Hideharu 122.0 109.0 212.8 (5.)
16 KASAI Noriaki 111.0 116.0 208.1 (24.)
17 INGEBRIGTSEN Tommy 113.0 114.5 205.0 (19.)
18 MEDVED Igor 121.5 107.0 204.8 (9.)
19 MATEJA Robert 113.0 113.5 203.2 (22.)
20 SKUPIEŃ Wojciech 114.0 112.5 202.7 (18.)
21 EIGENTLER Markus 115.0 110.5 200.9 (15.)
22 FUNAKI Kazuyoshi 107.5 114.5 199.1 (29.)
23 WATASE Yuta 115.0 110.5 198.9 (17.)
24 ROMOEREN Bjoern Einar 111.0 112.5 197.3 (25.)
25 UHRMANN Michael 113.0 111.5 196.1 (23.)
26 HOCKE Stephan 113.0 110.0 195.4 (19.)
27 DOENNEM Olav Magne 111.0 104.0 179.5 (26.)
28 RADELJ Jure 110.0 101.5 173.2 (27.)
29 RITZERFELD Joerg 107.0 104.5 170.7 (30.)
30 JAEKLE Hansjoerg 109.5 100.0 168.6 (28.)
31 HLAVA Jakub 104.5   83.6 (31.)
32 NEUMAYER Michael 103.5   79.8 (32.)
33 CHOI Heung-Chul 101.0   76.3 (33.)
34 LOEFFLER Frank 101.0   75.3 (34.)
35 SOLEM Morten 100.0   74.0 (35.)
36 KANG Chil-Ku 96.5   67.2 (36.)
37 OKABE Takanobu 94.0   63.7 (37.)
38 POŁUNIN Maksim 93.0   59.4 (38.)
39 KIM Hyun-Ki 88.5   50.8 (39.)
40 VAN BAARLE Boy 73.5   20.8 (40.)

Podium sobotniego konkursu LGP w Hakubie (J-SKY Sports)– Podczas drugiego skoku miałem lekki wiatr w plecy, więc jestem tym bardziej zadowolony z końcowego wyniku. To bardzo dobrze wpływa na moją pewność siebie – komentował swój zwycięski występ Stefan Horngacher.

Po sobotnim konkursie w Hakubie, Adam Małysz miał w klasyfikacji generalnej LGP 54 punkty przewagi nad drugim Andreasem Goldbergerem oraz 56 pkt. nad trzecim Stefanem Horngacherem. Tym samym wiślanin potrzebował co najmniej czwartego miejsca w finałowych zawodach, aby zapewnić sobie końcowy sukces bez oglądania się na rywalami. Polak mógł zająć także niższą lokatę, pod warunkiem, iż wspomniani Austriacy nie sięgną w niedzielę po zwycięstwo.

Skocznia w Hakubie (J-SKY Sports)O ile pierwszy konkurs w Hakubie był rozgrywany w dość sprawiedliwych warunkach, o tyle rozpoczynające się o 14:00 czasu lokalnego drugie zawody miały już loteryjny przebieg. Wstępną serię rozpoczął Hyun-Ki Kim z wynikiem 73,5 metra. Skaczący tuż po nim Michael Neumayer pozostał na dłuższą chwilę liderem po skoku na 95 metr. W końcu lepszy od niego okazał się kolega z kadry, Hansjoerg Jaekle (99,5 m). Jako pierwszy granicę setnego metra złamał z kolei Heung-Chul Choi, który wylądował na 109 metrze.

Markus Eigentler (J-SKY Sports)Rywali przeskoczył jednak Markus Eigentler. Niespełna 21-letni Austriak wyszedł na prowadzenie po skoku na odległość 111,5 metra. Jako następny zaprezentował się Jakub Hlava (107,5 m), który znalazł się na trzecim miejscu. Dwa metry dalej od Czecha lądował Noriaki Kasai, wskakując tym samym na pozycję wicelidera. Wówczas na belce startowej zasiadł Robert Mateja. Skoczek z Chochołowa zyskał 101,5 metra i po swojej próbie był piąty.

Peter Zonta (J-SKY Sports)Najdłuższy dotychczas skok konkursu oddał Alexander Herr, ale Niemiec nie ustał próby na odległość 114,5 metra, spadając tym samym na dalsze miejsce. Trzecią lokatę objął z kolei Michael Uhrmann (109,5 m). Po około piętnastu minutach, Eigentlera na prowadzeniu zmienił Roar Ljoekelsoey, który zaliczył rezultat 110,5 metra i okazał się lepszy o 0,2 punktu. Norwega wyraźnie przeskoczył jednak Peter Zonta. Słoweniec wylądował na 119 metrze i wskoczył na czoło tabeli wyników. Tuż za nim znalazł się Yuta Watase (118 m).

Kazuyoshi Funaki (J-SKY Sports)Na górze skoczni w Hakubie pozostało dziesięciu zawodników, a stawce przewodził na tym etapie konkursu Zonta przed Watase i Ljoekelsoeyem. Wówczas upadek po skoku na odległość 114,5 metra zaliczył Kazuyoshi Funaki. Mistrz olimpijski opuścił obiekt na własnych nogach, ale nie wystąpił w rundzie finałowej. Następny w kolejce był Wojciech Skupień. Reprezentant Polski uzyskał 109,5 metra, co pozwoliło mu zająć szóstą lokatę. Masahiko Harada (J-SKY Sports)Wszystkich przeskoczył jednak Masahiko Harada. Japończyk został nowym liderem z ponad 12-punktową przewagą po skoku na odległość 123,5 metra.

Kolejni zawodnicy mieli problemy z uzyskaniem podobnych rezultatów. Alan Alborn po próbie na 113 metr wskoczył na czwartą lokatę. Trzy metry bliżej lądował Igor Medved, który tym samym zamykał czołową dziesiątkę. Dalej poleciał jego rodak, Damjan Fras (110,5 m), zajmując ósmą pozycję.

Nadszedł czas na występy austriackiego tercetu. Jako pierwszy zaprezentował się Martin Hoellwarth. Zwycięzca konkursu w Hinterzarten oddał skok na odległość 115,5 metra, po którym znalazł się na czwartej pozycji. Słabiej spisał się triumfator dwóch poprzednich zawodów, Stefan Horngacher. Weteran ekipy Toniego Innauera uzyskał 110 metrów i uplasował się na dziewiątym miejscu. Jeszcze gorszy występ zaliczył Andreas Goldberger, który wypadł z pierwszej dziesiątki z rezultatem 107,5 metra.

Adam Małysz (J-SKY Sports)Pierwszą serię finałowych zawodów zamykał Adam Małysz. Lider Letniego Grand Prix zaprezentował się lepiej od swoich najgroźniejszych konkurentów. Lot na 111 metr oznaczał dla Polaka szóstą lokatę, która wobec postawy Austriaków przybliżała go do końcowego sukcesu w całym cyklu.

Tym samym na półmetku rywalizacji prowadził Masahiko Harada z 12,1 punktami przewagi nad drugim Peterem Zontą oraz z 12,9 punktami nad trzecim Yutą Watase. Na kolejnych pozycjach plasowali się Martin Hoellwarth, Alan Alborn i Adam Małysz. Do finału weszli również dwunasty Wojciech Skupień i dwudziesty piąty Robert Mateja. Stefan Horngacher ostatecznie był dziesiąty, a Andreas Goldberger - szesnasty.

Robert Mateja (J-SKY Sports)Finałową rundę rozpoczął Michael Neumayer skokiem na 102 metr. Na tym etapie rywalizacji każdy następny zawodnik obejmował prowadzenie. Czynili to kolejno Hansjoerg Jaekle (108,5 m), Roland Audenrieth (110 m), Bjoern-Einar Romoeren (111 m) oraz Olav Magne Doennem (121 m). Schemat ten przerwał występ Roberta Matei. Reprezentant Polski po słabej próbie na odległość 73,5 metra spadł na ostatnie, szóste miejsce.

Doennem pozostał liderem na dłuższą chwilę. W tym czasie na drugą pozycję awansował Jakub Janda po skoku na 108 metr. Następnie prowadzenie objął jednak Hideharu Miyahira, który poszybował na odległość 122,5 metra. Na trzecią lokatę wskoczył jego rodak, Masayuki Sato (113,5 m). Nie na długo, gdyż Stephan Hocke doleciał do 121 metra i znalazł się o 0,3 punktu za liderem zawodów.

Andreas Goldberger (J-SKY Sports)Walkę o końcowy triumf w LGP otworzył szesnasty na półmetku Andreas Goldberger. Austriak odleciał rywalom lotem na odległość 129,5 metra, pewnie obejmując prowadzenie i pnąc się w górę tabeli wyników. Na drugiej pozycji pojawił się z kolei Igor Medved z wynikiem 121,5 metra. Wysokiej lokaty nie zdołał obronić Wojciech Skupień. Zaledwie 98 metrów oznaczało dla niego spadek na piętnaste miejsce.

Stefan Horngacher (J-SKY Sports)Ostatnią dziesiątkę zawodników otwierał Stefan Horngacher. Zwycięzca z Sapporo i Hakuby uzyskał 123 metry i był drugi, o 8,7 punktu za Goldbergerem. Kolejni skoczkowie nie mogli jednak dorównać Austriakom. Noriaki Kasai z wynikiem 114,5 metra uplasował się na szóstym miejscu. Będący rewelacją pierwszej serii, Markus Eigentler (102,5 m) spadł na trzynastą lokatę. Lepiej zaprezentował się Roar Ljoekelsoey. Skok na 118 metr pozwolił Norwegowi zająć trzecie miejsce.

Adam Małysz (J-SKY Sports)Nadszedł czas na finałowy skok Adama Małysza. Lider reprezentacji Polski nie nawiązał jednak kontaktu z czołówką. Odległość 115,5 metra oznaczała dla „Orła z Wisły” piątą lokatę, która przy prowadzeniu Goldbergera przed Horngacherem nie dawała mu jeszcze końcowego zwycięstwa w cyklu. Jeszcze bliżej lądował Alan Alborn (104,5 m), spadając na piętnastą pozycję. W końcu nadszedł czas na zmianę lidera konkursu. Martin Hoellwarth (J-SKY Sports)Martin Hoellwarth poszybował na odległość 133,5 metra i pewnie wyprzedził swoich rodaków, zapewniając tym samym… triumf w klasyfikacji Letniego Grand Prix Małyszowi! Zepchnięty na drugie miejsce Goldberger mógł bowiem w tym momencie odrobić już tylko najwyżej 51 z 54 wymaganych punktów.

Do rozstrzygnięcia pozostały jeszcze losy zwycięstwa w niedzielnym konkursie. Trzeci na  półmetku, Yuta Watase tym razem lądował na 112 metrze i znalazł się na czwartym miejscu. Lepiej wypadł Peter Zonta. Słoweniec po skoku na odległość 112,5 metra był drugi, czym zapewnił sobie podium. Masahiko Harada (J-SKY Sports)Zwycięstwa nie zdołano jednak odebrać Masahiko Haradzie. Triumfator Letniego Grand Prix 1997 i 1998 doleciał do 126 metra i odniósł dziesiątą wygraną w zawodach tego cyklu, radując tym samym ponad 6 tysięcy kibiców zgromadzonych pod skocznią w Hakubie.

33-letni Harada, który został najstarszym wówczas triumfatorem zawodów Letniego Grand Prix, pokonał drugiego Hoellwartha różnicą 12,9 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Peter Zonta, który wyprzedził Andreasa Goldbergera, Stefana Horngachera oraz Yutę Watase. Adam Małysz zakończył rywalizację na dziewiątym miejscu, ale został pierwszym polskim triumfatorem klasyfikacji generalnej LGP. Wojciech Skupień ostatecznie był dwudziesty szósty, a Robert Mateja uplasował się trzy lokaty niżej.

Wyniki konkursu LGP w Hakubie (K-120); 09.09.2001
Lp. Zawodnik Kraj Skok 1 Skok 2 Nota (po I s.)
1 HARADA Masahiko 123.5 126.0 254.1 (1.)
2 HOELLWARTH Martin 115.5 133.5 241.2 (4.)
3 ZONTA Peter 119.0 122.5 234.2 (2.)
4 GOLDBERGER Andreas 107.5 129.5 226.1 (16.)
5 HORNGACHER Stefan 110.0 123.0 217.4 (10.)
6 WATASE Yuta 118.0 112.0 212.0 (3.)
7 LJOEKELSOEY Roar 110.5 118.0 209.3 (7.)
8 MEDVED Igor 110.0 121.5 209.2 (14.)
9 MAŁYSZ Adam 111.0 115.5 206.7 (6.)
10 MIYAHIRA Hideharu 104.0 122.5 205.7 (21.)
11 HOCKE Stephan 107.0 121.0 205.4 (18.)
12 KASAI Noriaki 109.5 114.5 203.2 (9.)
13 DOENNEM Olav Magne 102.0 121.0 195.9 (26.)
14 FRAS Damjan 110.5 113.5 195.7 (11.)
15 HLAVA Jakub 107.5 113.0 191.9 (17.)
16 UHRMANN Michael 109.5 110.0 189.6 (12.)
17 SATO Masayuki 105.0 113.5 188.8 (20.)
18 CHOI Heung-Chul 109.0 108.0 185.1 (15.)
19 ALBORN Alan 113.0 104.5 179.0 (5.)
20 EIGENTLER Markus 111.5 102.5 178.7 (8.)
21 JANDA Jakub 104.5 108.0 175.5 (23.)
22 ROMOEREN Bjoern Einar 101.0 111.0 175.1 (27.)
23 RADELJ Jure 104.5 106.5 174.8 (22.)
24 AUDENRIETH Roland 100.5 110.0 171.9 (28.)
25 JAEKLE Hansjoerg 99.5 108.5 165.9 (29.)
26 SKUPIEŃ Wojciech 109.5 98.0 165.5 (12.)
27 HERR Alexander 114.5 100.0 158.6 (24.)
28 NEUMAYER Michael 95.0 102.0 143.1 (30.)
29 MATEJA Robert 101.5 73.5 96.5 (25.)
30 FUNAKI Kazuyoshi 114.5 DNS 85.6 (19.)
31 YOSHIOKA Kazuya 92.0   62.1 (31.)
32 LOEFFLER Frank 93.0   60.4 (32.)
33 RITZERFELD Joerg 90.0   55.5 (33.)
34 SOLEM Morten 88.0   50.4 (34.)
35 POŁUNIN Maksim 81.5   37.7 (35.)
36 OKABE Takanobu 78.0   28.9 (36.)
37 KIM Hyun-Ki 73.5   18.3 (37.)
38 INGEBRIGTSEN Tommy 73.5   17.8 (38.)
39 KANG Chil-Ku 72.0   14.6 (39.)
40 VAN BAARLE Boy 62.0   0.0 (40.)


Podium niedzielnego konkursu LGP w Hakubie (J-SKY Sports)– W ciągu letniego sezonu byłem w stanie poprawiać swoje rezultaty i jestem oczywiście bardzo zadowolony ze zwycięstwa. Po pierwszej serii poczułem presję, której nie czułem od igrzysk w Nagano, więc naturalnie jestem szczęśliwy, że udało mi się wygrać – stwierdził krótko po swoim triumfie Masahiko Harada, dodając: – Chcę pokazać, że nadal można dobrze skakać w wieku 30-40 lat.

W ostatecznej klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix Adam Małysz zgromadził 397 punktów. Polak trzykrotnie stał na podium, zwyciężając w Hinterzarten oraz zajmując drugie lokaty w Courchevel i Hakubie. Drugi Andreas Goldberger stracił do wiślanina 33 pkt., a trzeci Stefan Horngacher – 40 pkt. Wojciech Skupień, który był bliski miejsca na podium we Francji, zakończył cykl na dwunastej pozycji.

Końcowa klasyfikacja Letniego Grand Prix 2001 (J-SKY Sports)– Chociaż miałem dzisiaj problemy ze skokami, jestem ogólnie zadowolony, ponieważ moje letnie starty były na stabilnym poziomie. Letnie Grand Prix jest dla mnie bardzo ważne, ponieważ jest to jedyna możliwość w sezonie letnim do porównania własnych wyników z konkurencją – przyznał po weekendzie w Hakubie Adam Małysz.

– W sobotę warunki były stabilne, dla wszystkich jednakowe. Adam z obecną formą powinien był choć raz zwyciężyć, ale w niedzielę nie miał na to szans. Trafił fatalny wiatr w obu seriach. Najwięcej szczęścia miał w serii próbnej – skoczył 128,5 metra i to była największa odległość. W konkursie zrobił co mógł, ale na więcej nie pozwoliły warunki atmosferyczne. Nie tylko Małyszowi zresztą. Robert Mateja w finałowej serii w niedzielę dostał huragan w plecy i spadł na bulę. Goldberger przegrał szansę na zwycięstwo w cyklu w pierwszej serii, po której był szesnasty – ocenił trener Piotr Fijas w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”.

– Jeśli nic się nie wydarzy, to o 22:35 w poniedziałek wylądujemy na lotnisku Okęcie – zapewniał asystent Apoloniusza Tajnera, który następnie na prośbę dziennikarza Marka Serafina doprecyzował owe przeczuwane przez siebie przeciwności jako tajfun, który wówczas zbliżał się do stolicy Japonii i mógł wywołać przesunięcia godzin odlotów. Obecnie ta wypowiedź o potencjalnych „wydarzeniach” w kontekście podróży samolotem przynosi jednak także inne skojarzenia, związane z tym, co miało miejsce zaledwie dwa dni później w Nowym Jorku…

I w ten sposób Letnie Grand Prix 2001 dobiegło końca. Adam Małysz ponownie potwierdził, iż jest obecnie najlepszym skoczkiem świata, choć austriaccy zawodnicy deptali mu po piętach. Teraz dla wszystkich ekip nadszedł ostatni etap przygotowań do olimpijskiej zimy. Nowy sezon Pucharu Świata rozpoczynał się 23 listopada w fińskim Kuopio...

Klasyfikacja Letniego Grand Prix 2001
Lp. Zawodnik Kraj Punkty Strata
1 MAŁYSZ Adam 397 0
2 GOLDBERGER Andreas 364 -33
3 HORNGACHER Stefan 357 -40
4 HOELLWARTH Martin 333 -64
5 HARADA Masahiko 237 -160
6 FRAS Damjan 223 -174
7 MEDVED Igor 213 -184
8 ALBORN Alan 181 -216
9 SCHMITT Martin 169 -228
10 WIDHOELZL Andreas 153 -244
11 ZONTA Peter 138 -259
12 SKUPIEŃ Wojciech 136 -261
13 WATASE Yuta 129 -268
13 DUFFNER Christof 129 -268
15 FUNAKI Kazuyoshi 126 -271
16 AHONEN Janne 119 -278
17 CECON Roberto 108 -289
18 LJOEKELSOEY Roar 107 -290
19 UHRMANN Michael 85 -312
20 JANDA Jakub 81 -316
21 RADELJ Jure 78 -319
22 HOCKE Stephan 69 -328
22 AMMANN Simon 69 -328
24 HERR Alexander 63 -334
25 DOENNEM Olav Magne 58 -339
25 MIYAHIRA Hideharu 58 -339
27 KANTEE Ville 56 -341
28 INGEBRIGTSEN Tommy 55 -342
29 ROMOEREN Bjoern Einar 53 -344
30 SATO Masayuki 52 -345
31 KASAI Noriaki 46 -351
32 HANNAWALD Sven 45 -352
33 HAUTAMAEKI Matti 42 -355
34 YOSHIOKA Kazuya 41 -356
34 LINDSTROEM Veli-Matti 41 -356
36 AUDENRIETH Roland 37 -360
37 NIEMINEN Toni 36 -361
38 HLAVA Jakub 35 -362
39 LOITZL Wolfgang 34 -363
40 URH-ZUPAN Primoz 31 -366
41 MATEJA Robert 29 -368
41 HAUTAMAEKI Jussi 29 -368
43 CHOI Heung-Chul 22 -375
44 EIGENTLER Markus 21 -376
45 KOCH Martin 16 -381
45 KRUCZEK Łukasz 16 -381
47 JAEKLE Hansjoerg 14 -383
47 STENSRUD Henning 14 -383
49 BIEŁOW Aleksander 13 -384
50 OKABE Takanobu 9 -388
51 POCHWAŁA Tomasz 8 -389
51 KOBIELEW Walerij 8 -389
51 TAKANO Teppei 8 -389
54 RITZERFELD Joerg 7 -390
55 SPAETH Georg 6 -391
55 MESIK Martin 6 -391
57 DOLEZAL Michal 5 -392
58 YAMADA Hiroki 4 -393
59 KANG Chil-Ku 3 -394
59 NEUMAYER Michael 3 -394
59 PETRAT Hans 3 -394
62 SOLEM Morten 2 -395
62 POŁUNIN Maksim 2 -395
62 PIEPER Stefan 2 -395
65 SAKANO Yukio 1 -396
65 JUSSILAINEN Risto 1 -396
Klasyfikacja Letniego Pucharu Narodów 2001
Lp.   Kraj Punkty Strata
1 Austria 1278 0
2 Japonia 711 -567
3 Słowenia 683 -595
4 Niemcy 632 -646
5 Polska 586 -692
6 Finlandia 324 -954
7 Norwegia 289 -989
8 Stany Zjednoczone 181 -1097
9 Czechy 121 -1157
10 Włochy 108 -1170
11 Szwajcaria 69 -1209
12 Korea Południowa 25 -1253
13 Rosja 21 -1257
14 Słowacja 6 -1272
15 Kazachstan 2 -1276

Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (2243) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Arturion stały bywalec
  @Adam90

  :-) Holendrów jednak trochę na świecie jest, choć przyznam się, że i ja widziałem ich tylko w tv. :-)

 • Adam90 weteran
  @Oczy Aignera

  Wiesz flaga akurat wskazuje na Holandie i tak dla mnie jest wyjątkowy bo jednak Holendrów nie ma prawie w ogóle. I pierwszy raz widze.

 • Kolos profesor
  @Oczy Aignera

  W sumie Holenderskich skoczków nigdy nie było zbyt wielu, szczególnie skaczących w PŚ, więc w pewnym sensie każdy Holenderski skoczek jest/był "wyjątkowy" :).

  Oczywiście Boy van Baarle był bardzo słabym skoczkiem (jak każdy Holender po za częściowo (Mayer) i całkowicie (Krezuer) naturalizowanymi na Holendrów Austriakami).

 • Arturion stały bywalec
  @Oczy Aignera

  A na czym innym miałaby polegać?

 • Oczy Aignera profesor
  @Adam90

  Pewnie nawet na oczy go nie widziałeś i sugerujesz się jedynie flagą przy jego nazwisku. Czy naprawdę uważasz, że jego "wyjątkowość" polega na tym, że jest Holendrem?

 • Arturion stały bywalec

  A jednak Martin Hoellwarth to był sportowiec! Nie skakał dla kolegów przeciwko Małyszowi. Dlatego też kocham ten sport, on jest NAPRAWDĘ indywidualny.

 • pb88 bywalec

  Dzięki, Panowie Redaktorzy, za kolejną fajną podróż w czasie. :-) Milo było czytając te artykuły znowu cofnąć się o te 20 lat i powspominać.

 • Adam90 weteran

  o podoba mi się ,ze był VAN BAARLE Boy ciekawe ,ze juz nie ma takich skoczków

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).